Press Report 15th Jan

ALBANY FLORISTS-SPONSORED SOUTH DEVON & TORBAY TABLE TENNIS LEAGUE

Torbay Academy 1’s march toward the title, continuing with a comfortable 8-2 victory over 3rd place Brixham Sharks. Kris Piwowar remains unbeaten for the Academy, whilst Sharks’ Josh Millman prevented the whitewash with fine victories over Patrik Cincala & Dan Barnett.  Second-place NA Batmen stay in touch with a 7-3 win at Dawlish against the Aces, Shaun Gibbs getting a maximum for the Batmen. A close encounter towards the foot of the table saw Torbay Academy 2 snatch victory in the final doubles over Brixham Gulls. The Academy’s Sam Perkins won all his singles and then combined with Tom Ricketts to take the doubles and the match 6-4.

Torbay Academy 1 – Patrik Cincala, Kris Piwowar & Dan Barnett

NA Eagles sit, albeit temporarily, at the top of the Second Division following a 7-3 victory over Brixham Imports.  Eagles pair Ed Crawford and Jim McIvor were both unbeaten on the night.  Bottom side Marldon Tykes, with Paul Hine in fine form, picked up 5 useful points in a draw against the Battlers and are within touching distance of Taverners and Marldon.  Marldon got the better of Taverners 7-3 reversing the result from earlier in the season; Marldon’s Dave Atkin was unbeaten.

There were big wins for the top two in the Third Division, which saw the leaders NA Hawks whitewash the Hasbeens, and 2nd placed Torbay Academy 4 defeat Brixham Diamonds 9-1. Hawks’ captain, Mike Coxhead, sat out and watched his teammates Ben Swettenham, Doug Morgan and David Doxsey comfortably see off the Hasbeens.  Brixham Diamonds failed to put out a full squad against the Academy, giving their opponents 7 sets!

N A Hawks’ Ben Swettenham & David Doxsey

Torre Tigers marched to the top of the Fourth Division with a whitewash victory over NA Owls.  Robert Excell, Steve Tucker and Rob Burridge were too strong for the Bayliss family team. Torre’s other team, Torres R Us also beat a Newton Abbot side, the Kites.  This was a much closer affair with Andrew Connor and Ann Morris winning the final doubles against Richard Salt & Lewis Short 11-9 in the 5th, to take the match 6-4.

 

Results

Division One

Dawlish Aces 3 (Burridge 2, Short 1, Davies 0)  N A Batmen 7 (S Gibbs 3, Cheung 2, Halse 1, Dbls)

Brixham Gulls 4 (Mercer 2, Smith 1, Dunn 1)  Torbay Academy (2) 6 (Perkins 3, Ricketts 2, Furgol 0, Dbls)

Torbay Academy (1) 8 (Piwowar 3, Cincala 2, Barnett 2, Dbls) Brixham Sharks 2 (J Millman 2, A Millman 0, Parkins 0)

 

Division Two

Taverners 3 (Dilkes 2, Harrop 1, Read 0)  Marldon 7 (Atkin 3, Glover 2, Goodman 1, Dbls)

Marldon Tykes 5 (Hine 3, Tyler 2, Garner 0)  Battlers 5 (Thompson 2, Hawkins 1, Nicholson 1, Dbls)

Brixham Pirates v Torbay Academy (3)

N A Eagles 7 (Crawford 3, McIvor 3, Andy Tyrrell 0, Dbls)  Brixham Imports 3 (Maynard 1, Stead 1, Williamson 1)

 

Division Three

Torbay Academy (4)  9 (Piwowar 1, Cooper 1, Perry 0, Awarded 7) Brixham Diamonds 1 (Gilpin 1)

Brixham Dolphins v Denbury Tykes

N A Hawks 10 (Morgan 3, Swettenham 3, Doxsey 3, Dbls) Hasbeens 0 (Alexander 0, Wickens 0, Munns 0)

 

Division Four

Torres R Us  6 (Davies 2, Connor 2, Morris 1, Dbls)  N A Kites 4 (R Salt 2, K Salt 2, Short 0)

N A Owls 0 (Rowan Bayliss 0, Rob Bayliss 0, D Bayliss 0) Torre Tigers 10 (Tucker 3, Excell 3, Burridge 3, Dbls)

 

DIVISION ONE

Position

Team

Played

Won

Drawn

Lost

Points

1st

Torbay Academy 1

10

10

0

0

85

2nd

N A Batmen

10

8

1

1

75

3rd

Brixham Sharks

10

6

2

2

65

 4th

N A Buzzards

9

6

0

3

53

5th

Dawlish Aces

10

2

1

7

37

6th

Torbay Academy 2

10

2

0

8

32

7th

Brixham Gulls

10

1

1

8

26

8th

Halwell

9

1

1

7

17

 

DIVISION TWO

Position

Team

Played

Won

Drawn

Lost

Points

1st

N A Eagles

10

7

1

2

68

2nd

Torbay Academy 3

9

8

1

0

65

3rd

Brixham Imports

10

3

2

5

48

4th

Battlers

9

3

2

4

44

5th

Brixham Pirates

7

4

1

2

40

6th

Marldon

9

3

1

5

37

7th

Taverners

10

3

0

7

35

8th

Marldon Tykes

10

1

2

7

33

 

DIVISION THREE

Position

Team

Played

Won

Drawn

Lost

Points

1st

N A Hawks

10

8

1

1

84

2nd

Torbay Academy 4

10

8

1

1

75

3rd

Denbury Tykes

9

7

0

2

63

4th

Brixham Dolphins

9

6

0

3

53

5th

Brixham Diamonds

10

3

0

7

36

6th

N A Falcons

9

2

0

7

26

7th

Hasbeens

10

2

0

8

24

8th

Dawlish Diamonds

9

1

0

8

15

 

 

DIVISION FOUR

Position

Team

Played

Won

Drawn

Lost

Points

1st

Torre Tigers

9

7

0

2

68

2nd

Torbay Academy 5

8

8

0

0

60

3rd

N A Ospreys

8

7

0

1

57

4th

Torres R Us

9

4

1

4

47

5th

N A Kites

9

4

0

5

45

6th

N A Owls

9

4

0

5

43

7th

Torbay Academy 6

8

2

1

5

31

8th

Brixham Swifts

8

1

0

7

18

9th

Dawlish Drifters

8

0

0

8

11

    
Author: via South Devon and Torbay Table Tennis League
Article Published:
Last Updated:
National #TableTennisDay
Share This Page