Results Week 19

Maximums for Martyn Summerell & Mervyn Hillier helped Stogumber A to a 30-9 home win over Mad Batters.  Barbara Parker stepped in for the injured David Bryant adding 9 points from a singles win over Trevor Short and her two doubles.  Mathew and Marcus Short took 4 singles points a piece for the Batters. 

Roys Boys suffered defeats to Minehead A and Shooting Stars.  This was despite a Barry Hooper maximum against Minehead A for whom Dave Veale and Toby Kerslake scored 8 singles points each.  Both went down in 5 sets to Hooper.  Roys Boys suffered a similar fate at Shooting Stars where Harry Harrison recorded a fine maximum.  Robin Arkell top scored for Shooting Stars with 8 singles points.  He was well supported by Geoff Wiliams & Martin Shoots who added 7 & 6 points respectively.  Martin Rant produced a great maximum to give Gnomads the edge over Swallows.  Eddie Ferris took two singles with fifth set wins over Benjamin Forster and Jasper Pye.

White Horse lead Division Two following a 33-11 away win at Hobby Horse.  Jamie Robertson and Ian Rew both notched up maximums for White Horse.  Colin White was denied his by a 4 set defeat to Corinne Rees.

Both Andrew and Joseph Burt completed maximums for House Martyns as they defeated St Audries by 28 points to 16.  Ellie Baker added 4 singles points going down to Jim Stiles and Andrew Godfrey in 5 sets.

Magpies are Junior League champions following their 11-6 victory over Kestrels.  Connor Graddon top scored for Magpies with 5 points from his singles including a fifth set defeat to brother Ryan Graddon who completed a maximum.  Duncan Stothard defeated Charlie Lazarus and then combined with his partner to win the doubles 3-0.  Jack Lancaster and Nathan Brazier, Hawks take the runners-up spot.

Results 

Division 1

Swallows             20           Gnomads             29

Roys Boys            16           Minehead A        29

Stogumber A       30           Mad Batters        9

Shooting Stars     26           Roys Boys          18

Division 2

Hobby Horse       11           White Horse       33

House Martyns   28           St Audries           16

League

Division 1

                                              P         W           PTS

Wiveliscombe                    12           12             413

Basement Dwellers          13           13             412

Stogumber A                     13           10             391

Gnomads                           15           9               360

Minehead A                       16           6               302

Swallows                            13           7               289

Shooting Stars                   15          5               262

Roys Boys                           15          1               196

Mad Batters                       16           0              148

Division 2

                                              P        W           PTS

White Horse                        9            8              259

Drifters                               11            5             257

House Martyns                 11            6             245

Tony Troopers                    9             7             238

Barn Boys                           9             6             237

St. Audries                         12            3             207

Hobby Horse                     11            0            163

Junior League   

                                              P         W         PTS

Magpies                              8             7             94

Hawks                                 8             5             88

Kestrels                               8             2             59

Swifts                                  7             1              55

Kites                                    7             2              36

M. Summerell              

Junior League  

Magpies               11           Kestrels                6

Author: via West Somerset Table Tennis League
Article Published:
Last Updated:
National #TableTennisDay
Share This Page