Cambridge & District Table Tennis League 1999-2000
Agrevo 1. Division : 2. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: Jeff Catlin. 6 Thirleby Close, Cambridge. CB4 3RS. Contact: 01223 350789(H) 01799 573335(B).
Matches played
Sep 29 : Agrevo 1 v. RCG 1 : result 8 - 2
Jeff Catlin beat Russell Cooper 2-0, lost to Nigel Bates 1-2, beat Chris Badger 2-0
Gary Baker beat Russell Cooper 2-0, lost to Nigel Bates 1-2, beat Chris Badger 2-0
Jim Reary beat Russell Cooper 2-0, beat Nigel Bates 2-1, beat Chris Badger 2-0
Doubles: Jeff Catlin & Jim Reary won 2-0 v. Russell Cooper & Chris Badger
Oct 6 : Agrevo 1 v. Cambridge 4 (away) : result 7 - 3
Jeff Catlin beat Gwen Stennett 2-0, beat Terry Copeland 2-0, beat 2-0
Gary Baker beat Gwen Stennett 2-0, lost to Terry Copeland 1-2, beat 2-0
Jim Reary lost to Gwen Stennett 1-2, lost to Terry Copeland 1-2, beat 2-0
Doubles: Jeff Catlin & Gary Baker won 2-0 v. Gwen Stennett & Terry Copeland
Oct 20 : Agrevo 1 v. NCI 2 : result 7 - 3
Jeff Catlin beat Albert Jackson 2-0, lost to Tuong Dang 0-2, beat John Thackray 2-0
Gary Baker beat Albert Jackson 2-0, beat Tuong Dang 2-1, beat John Thackray 2-1
Jim Reary beat Albert Jackson 2-0, beat Tuong Dang 2-0, lost to John Thackray 1-2
Doubles: Gary Baker & Jim Reary lost 1-2 v. Albert Jackson & Tuong Dang
Nov 3 : Agrevo 1 v. Newmarket (away) : result 5 - 5
Jeff Catlin lost to Phil Marshall 0-2, beat David Kewley 2-0, beat Vince Coombs 2-1
Gary Baker lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 0-2, lost to Vince Coombs 1-2
Jim Reary lost to Phil Marshall 0-2, beat David Kewley 2-1, beat Vince Coombs 2-0
Doubles: Jeff Catlin & Jim Reary won 2-1 v. Phil Marshall & Vince Coombs
Nov 10 : Agrevo 1 v. St Georges 1 : result 8 - 2
Jeff Catlin beat David Oates 2-0, beat Mick Runswick 2-0, beat Martin Garner (St Georges 3) 2-0
Gary Baker beat David Oates 2-0, lost to Mick Runswick 0-2, beat Martin Garner (St Georges 3) 2-1
Jim Reary beat David Oates 2-1, lost to Mick Runswick 0-2, beat Martin Garner (St Georges 3) 2-0
Doubles: Jeff Catlin & Gary Baker won 2-0 v. David Oates & Mick Runswick
Nov 24 : Agrevo 1 v. Cambridge 2 (away) : result 3 - 7
Jeff Catlin beat Li Jiang 2-0, lost to Brian O'Dell 0-2, lost to Andy Merritt 0-2
Gary Baker lost to Li Jiang 0-2, beat Brian O'Dell 2-1, lost to Andy Merritt 0-2
Jim Reary lost to Li Jiang 0-2, lost to Brian O'Dell 1-2, lost to Andy Merritt 0-2
Doubles: Jeff Catlin & Gary Baker won 2-0 v. Brian O'Dell & Andy Merritt
Dec 1 : Agrevo 1 v. Cambridge 3 : result 9 - 1
Jeff Catlin beat Terry Lane 2-1, beat Andy Bennett (Cambridge 5) 2-1, beat Peter Zivtins 2-0
Gary Baker beat Terry Lane 2-0, beat Andy Bennett (Cambridge 5) 2-0, beat Peter Zivtins 2-0
Jim Reary lost to Terry Lane 1-2, beat Andy Bennett (Cambridge 5) 2-0, beat Peter Zivtins 2-1
Doubles: Jeff Catlin & Gary Baker won 2-1 v. Terry Lane & Peter Zivtins
Dec 6 : Agrevo 1 v. Over 2 (away) : result 7 - 3
Jeff Catlin beat Terry Edwards 2-1, beat Chris Parnell 2-1, beat Ray Allen 2-0
Gary Baker beat Terry Edwards 2-1, lost to Chris Parnell 0-2, beat Ray Allen 2-0
Jim Reary lost to Terry Edwards 0-2, lost to Chris Parnell 1-2, beat Ray Allen 2-0
Doubles: Jeff Catlin & Gary Baker won 2-1 v. Terry Edwards & Ray Allen
Jan 5 : Agrevo 1 v. Impington 1 : result 6 - 4
Jeff Catlin beat Bob Pettit 2-1, beat Brian Judd 2-1, lost to Tony Martin 0-2
Gary Baker beat Bob Pettit 2-0, beat Brian Judd 2-0, beat Tony Martin 2-0
Jim Reary lost to Bob Pettit 0-2, lost to Brian Judd 0-2, lost to Tony Martin 1-2
Doubles: Jeff Catlin & Gary Baker won 2-0 v. Bob Pettit & Tony Martin
Jan 14 : Agrevo 1 v. University 2 (away) : result 10 - 0
Jeff Catlin beat Ben Jeppeson 2-0, beat David Gillingham 2-0, beat Elizabeth Biott 2-0
Gary Baker beat Ben Jeppeson 2-0, beat David Gillingham 2-0, beat Elizabeth Biott 2-0
Jim Reary beat Ben Jeppeson 2-0, beat David Gillingham 2-0, beat Elizabeth Biott 2-0
Doubles: Jeff Catlin & Gary Baker won 2-0 v. Ben Jeppeson & David Gillingham
Jan 21 : Agrevo 1 v. RCG 1 (away) : result 4 - 6
Duncan Gates (Agrevo 2) beat Daniel Bates (RCG 2) 2-0, lost to Nigel Bates 0-2, lost to Russell Cooper 0-2
Jeff Catlin beat Daniel Bates (RCG 2) 2-0, lost to Nigel Bates 0-2, beat Russell Cooper 2-0
Jim Reary beat Daniel Bates (RCG 2) 2-0, lost to Nigel Bates 0-2, lost to Russell Cooper 0-2
Doubles: Jeff Catlin & Jim Reary lost 1-2 v. Nigel Bates & Russell Cooper
Jan 26 : Agrevo 1 v. Cambridge 4 : result 3 - 7
Jeff Catlin lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Guang Xu 1-2, beat Gwen Stennett 2-0
Gary Baker lost to Malcolm Stennett 0-2, beat Guang Xu 2-1, beat Gwen Stennett 2-1
Jim Reary lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Guang Xu 1-2, lost to Gwen Stennett 1-2
Doubles: Jeff Catlin & Gary Baker lost 1-2 v. Malcolm Stennett & Guang Xu
Feb 7 : Agrevo 1 v. NCI 2 (away) : result 6 - 4
Jeff Catlin beat John Thackray 2-0, lost to Tuong Dang 1-2, beat Albert Jackson 2-0
Gary Baker beat John Thackray 2-0, lost to Tuong Dang 0-2, lost to Albert Jackson 0-2
Jim Reary lost to John Thackray 1-2, beat Tuong Dang 2-0, beat Albert Jackson 2-0
Doubles: Jeff Catlin & Jim Reary won 2-0 v. Tuong Dang & Albert Jackson
Feb 23 : Agrevo 1 v. Newmarket : result 6 - 0
(match declared void)
Mar 1 : Agrevo 1 v. St Georges 1 (away) : result 7 - 3
Jeff Catlin beat David Oates 2-0, beat Clare Macrae (St Georges 3) 2-0, lost to Thorsten Paarmann 0-2
Gary Baker beat David Oates 2-0, beat Clare Macrae (St Georges 3) 2-0, lost to Thorsten Paarmann 0-2
Jim Reary beat David Oates 2-0, beat Clare Macrae (St Georges 3) 2-0, lost to Thorsten Paarmann 0-2
Doubles: Jeff Catlin & Jim Reary won 2-0 v. David Oates & Thorsten Paarmann
Mar 8 : Agrevo 1 v. Cambridge 2 : result 2 - 8
Jeff Catlin lost to Li Jiang 1-2, lost to Bernhard Zeimetz 1-2, lost to Andy Merritt 0-2
Gary Baker lost to Li Jiang 0-2, beat Bernhard Zeimetz 2-1, lost to Andy Merritt 0-2
Jim Reary lost to Li Jiang 0-2, beat Bernhard Zeimetz 2-1, lost to Andy Merritt 0-2
Doubles: Jeff Catlin & Gary Baker lost 0-2 v. Bernhard Zeimetz & Andy Merritt
Mar 15 : Agrevo 1 v. Cambridge 3 (away) : result 4 - 6
Jeff Catlin lost to Stephen Doel 1-2, beat Jim Carswell 2-1, beat Peter Zivtins 2-0
Gary Baker lost to Stephen Doel 0-2, lost to Jim Carswell 1-2, beat Peter Zivtins 2-0
Jim Reary lost to Stephen Doel 1-2, lost to Jim Carswell 0-2, lost to Peter Zivtins 0-2
Doubles: Jeff Catlin & Gary Baker won 2-0 v. Stephen Doel & Peter Zivtins
Mar 22 : Agrevo 1 v. Over 2 : result 8 - 2
Jeff Catlin beat Ray Allen 2-0, beat Terry Edwards 2-0, beat Chris Parnell 2-1
Gary Baker beat Ray Allen 2-0, beat Terry Edwards 2-0, lost to Chris Parnell 0-2
Jim Reary beat Ray Allen 2-0, beat Terry Edwards 2-1, lost to Chris Parnell 1-2
Doubles: Jeff Catlin & Gary Baker won 2-1 v. Ray Allen & Terry Edwards
Mar 27 : Agrevo 1 v. Impington 1 (away) : result 4 - 6
Jeff Catlin beat Brian Judd 2-0, lost to Tony Martin 0-2, lost to Mandy Mills 0-2
Gary Baker beat Brian Judd 2-1, lost to Tony Martin 1-2, lost to Mandy Mills 1-2
Jim Reary beat Brian Judd 2-1, lost to Tony Martin 0-2, beat Mandy Mills 2-1
Doubles: Jeff Catlin & Gary Baker lost 0-2 v. Tony Martin & Mandy Mills
Apr 5 : Agrevo 1 v. University 2 : result 10 - 0
Jeff Catlin beat Michael Kelly 2-0, beat Ben Jeppeson 2-0, beat David Gillingham 2-0
Gary Baker beat Michael Kelly 2-0, beat Ben Jeppeson 2-0, beat David Gillingham 2-0
Jim Reary beat Michael Kelly 2-0, beat Ben Jeppeson 2-0, beat David Gillingham 2-0
Doubles: Jeff Catlin & Gary Baker won 2-0 v. Michael Kelly & David Gillingham
Knockout - round 2 : Nov 17 : Agrevo 1 v. Over 2 : result 8 - 1
Jeff Catlin beat Pauline Leak 2-0, beat Chris Parnell 2-1, beat Ray Allen 2-0
Gary Baker beat Pauline Leak 2-0, lost to Chris Parnell 1-2, beat Ray Allen 2-0
Jim Reary beat Pauline Leak 2-0, beat Chris Parnell 2-0, beat Ray Allen 2-0
Knockout - round 3 : Dec 14 : Agrevo 1 v. Telecom 2 (away) : result 4 - 5
Jeff Catlin lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
Gary Baker lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
Jim Reary lost to Pete Laughlin 0-2, lost to Lee Laughlin 0-2, lost to Walter Carson 0-2
Registered players
Jeff Catlin. Matches played: 19. On winning side 12. On drawing side 1.
Singles 57, won 40, average 70%. KO matches: 2. Singles 6, won 5. Average 83%.
Jim Reary. Matches played: 19. On winning side 12. On drawing side 1.
Singles 57, won 29, average 51%. KO matches: 2. Singles 6, won 3. Average 50%.
Gary Baker. Matches played: 18. On winning side 12. On drawing side 1.
Singles 54, won 34, average 63%. KO matches: 2. Singles 6, won 4. Average 66%.
Reserves
Duncan Gates (Agrevo 2). Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 1, average 33%.
Back to list of teams
Agrevo 2. Division : 3. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: Duncan Gates. 16 Peggys Walk, Littlebury, Saffron Waldon, Essex. CB17 4TG. Contact: 01799 524322(H) 01799 573170(B).
Matches played
Sep 29 : Agrevo 2 v. St Ives 3 (away) : result 4 - 6
St Ives 3 turned up with only 2 players.
Norman Wells beat Stan Smith 2-0, lost to Joe Thorogood 0-2
Duncan Gates lost to Stan Smith 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2
Mike Smith lost to Stan Smith 1-2, lost to Joe Thorogood 0-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates lost 1-2 v. Stan Smith & Joe Thorogood
Oct 6 : Agrevo 2 v. NCI 3 : result 0 - 10
Duncan Gates lost to Martin Cadman 1-2, lost to John Asplen 0-2, lost to Colin Taylor 1-2
Martin Brown lost to Martin Cadman 0-2, lost to John Asplen 0-2, lost to Colin Taylor 0-2
Mike Smith lost to Martin Cadman 0-2, lost to John Asplen 0-2, lost to Colin Taylor 1-2
Doubles: Duncan Gates & Martin Brown lost 0-2 v. John Asplen & Colin Taylor
Oct 14 : Agrevo 2 v. Sawston (away) : result 5 - 5
Norman Wells beat John Norris 2-0, beat Victor Riecansky 2-0, lost to Tony Comiskey 0-2
Duncan Gates beat John Norris 2-1, lost to Victor Riecansky 0-2, lost to Tony Comiskey 0-2
Mike Smith beat John Norris 2-0, lost to Victor Riecansky 1-2, lost to Tony Comiskey 0-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates won 2-1 v. John Norris & Tony Comiskey
Oct 18 : Agrevo 2 v. Telecom 1 (away) : result 2 - 8
Norman Wells beat Colin Endersby 2-0, lost to Tony Whiting 0-2, lost to Norman Hedger 0-2
Duncan Gates lost to Colin Endersby 0-2, lost to Tony Whiting 0-2, lost to Norman Hedger 1-2
Bob Pannell lost to Colin Endersby 1-2, lost to Tony Whiting 1-2, lost to Norman Hedger 0-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates won 2-0 v. Tony Whiting & Norman Hedger
Nov 3 : Agrevo 2 v. St Georges 2 : result 5 - 5
Norman Wells beat Rob Pownall 2-1, beat Andrew Maguire 2-0, beat Mark Lillyman 2-0
Duncan Gates lost to Rob Pownall 0-2, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Mark Lillyman 0-2
Mike Smith lost to Rob Pownall 0-2, lost to Andrew Maguire 0-2, lost to Mark Lillyman 1-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates won 2-0 v. Rob Pownall & Andrew Maguire
Nov 10 : Agrevo 2 v. St Ives 4 (away) : result 0 - 10
Norman Wells lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Paul Richards 1-2, lost to Kevin Kent 0-2
Duncan Gates lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Mike Smith lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates lost 0-2 v. Frank Hamilton & Kevin Kent
Nov 29 : Agrevo 2 v. Haverhill 2 (away) : result 1 - 9
Norman Wells lost to Andrew Driver 1-2, beat Yvonne Brook 2-1, lost to Peter Driscoll 0-2
Duncan Gates lost to Andrew Driver 0-2, lost to Yvonne Brook 0-2, lost to Peter Driscoll 0-2
Mike Smith lost to Andrew Driver 1-2, lost to Yvonne Brook 0-2, lost to Peter Driscoll 0-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates lost 1-2 v. Andrew Driver & Peter Driscoll
Dec 8 : Agrevo 2 v. Over 3 : result 2 - 8
Norman Wells beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 0-2
Duncan Gates lost to Bill Knibbs 1-2, lost to Maurice Circus 1-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Mike Smith lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 1-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates lost 0-2 v. Maurice Circus & Arnold Johnson
Jan 3 : Agrevo 2 v. Impington 2 (away) : result 3 - 7
Norman Wells lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-0
Duncan Gates lost to Paul Grammer 0-2, lost to Duncan Taylor 0-2, lost to Colin Adams 0-2
Mike Smith lost to Paul Grammer 0-2, lost to Duncan Taylor 0-2, lost to Colin Adams 0-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates won 2-1 v. Paul Grammer & Duncan Taylor
Jan 12 : Agrevo 2 v. Exning : result 4 - 6
Norman Wells lost to Alan Badcock 0-2, beat Ray Thorpe 2-0, beat Dale Badcock 2-0
Duncan Gates lost to Alan Badcock 0-2, lost to Ray Thorpe 0-2, beat Dale Badcock 2-0
Mike Smith lost to Alan Badcock 0-2, lost to Ray Thorpe 0-2, beat Dale Badcock 2-0
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates lost 1-2 v. Alan Badcock & Ray Thorpe
Jan 19 : Agrevo 2 v. St Ives 3 : result 2 - 8
Norman Wells lost to Alan Fitzgerald 0-2, beat Joe Thorogood 2-0, lost to Brian Freer 0-2
Duncan Gates lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Brian Freer 0-2
Mike Smith lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Joe Thorogood 1-2, lost to Brian Freer 0-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates won 2-0 v. Joe Thorogood & Brian Freer
Jan 27 : Agrevo 2 v. NCI 3 (away) : result 4 - 6
Norman Wells beat Nick Rains 2-0, beat Colin Taylor 2-0, beat John Asplen 2-1
Duncan Gates lost to Nick Rains 0-2, lost to Colin Taylor 1-2, lost to John Asplen 0-2
Mike Smith lost to Nick Rains 0-2, lost to Colin Taylor 0-2, lost to John Asplen 1-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates won 2-1 v. Colin Taylor & John Asplen
Feb 2 : Agrevo 2 v. Sawston : result 4 - 6
Norman Wells beat Mick Wells 2-0, lost to Tony Comiskey 1-2, beat Victor Riecansky 2-0
Duncan Gates lost to Mick Wells 1-2, lost to Tony Comiskey 0-2, lost to Victor Riecansky 0-2
Mike Smith beat Mick Wells 2-1, lost to Tony Comiskey 0-2, beat Victor Riecansky 2-1
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates lost 1-2 v. Mick Wells & Tony Comiskey
Feb 9 : Agrevo 2 v. Telecom 1 : result 5 - 5
Norman Wells beat Tony Whiting 2-0, beat Colin Endersby 2-0, beat Alan Spackman 2-0
Duncan Gates lost to Tony Whiting 0-2, lost to Colin Endersby 1-2, beat Alan Spackman 2-0
Mike Smith lost to Tony Whiting 0-2, lost to Colin Endersby 1-2, lost to Alan Spackman 0-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates won 2-0 v. Colin Endersby & Alan Spackman
Feb 23 : Agrevo 2 v. St Georges 2 (away) : result 5 - 5
Norman Wells beat Mark Lillyman 2-0, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 0-2
Duncan Gates lost to Mark Lillyman 0-2, beat Andrew Maguire 2-1, lost to Rob Pownall 0-2
Mike Smith beat Mark Lillyman 2-1, lost to Andrew Maguire 0-2, lost to Rob Pownall 0-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates won 2-1 v. Mark Lillyman & Rob Pownall
Mar 1 : Agrevo 2 v. St Ives 4 : result 6 - 0
(match declared void)
Mar 15 : Agrevo 2 v. Haverhill 2 : result 5 - 5
Norman Wells beat Andrew Driver 2-0, beat Jamie Dockerill (Haverhill 4) 2-0, beat Peter Driscoll 2-0
Duncan Gates lost to Andrew Driver 0-2, beat Jamie Dockerill (Haverhill 4) 2-1, lost to Peter Driscoll 0-2
Mike Smith lost to Andrew Driver 0-2, lost to Jamie Dockerill (Haverhill 4) 0-2, lost to Peter Driscoll 0-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates won 2-0 v. Andrew Driver & Peter Driscoll
Mar 20 : Agrevo 2 v. Over 3 (away) : result 2 - 8
Norman Wells beat Bill Knibbs 2-1, beat Maurice Circus 2-1, lost to Arnold Johnson 1-2
Duncan Gates lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 1-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Mike Smith lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates lost 0-2 v. Bill Knibbs & Arnold Johnson
Mar 29 : Agrevo 2 v. Impington 2 : result 3 - 7
Norman Wells beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-0, lost to Paul Grammer 1-2
Duncan Gates lost to Duncan Taylor 0-2, lost to Colin Adams 0-2, lost to Paul Grammer 0-2
Mike Smith beat Duncan Taylor 2-0, lost to Colin Adams 0-2, lost to Paul Grammer 0-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates lost 1-2 v. Duncan Taylor & Colin Adams
Apr 4 : Agrevo 2 v. Exning (away) : result 4 - 6
Norman Wells beat Alan Chambers 2-0, lost to Alan Badcock 0-2, lost to Ray Thorpe 0-2
Duncan Gates beat Alan Chambers 2-0, lost to Alan Badcock 0-2, lost to Ray Thorpe 0-2
Mike Smith beat Alan Chambers 2-0, lost to Alan Badcock 0-2, lost to Ray Thorpe 0-2
Doubles: Norman Wells & Duncan Gates won 2-0 v. Alan Badcock & Ray Thorpe
Knockout - round 1 : Oct 25 : Agrevo 2 v. Over 1 (away) : result 0 - 9
Norman Wells lost to Roger Fensom 0-2, lost to Patrick Amps 0-2, lost to Barry Hagger 0-2
Duncan Gates lost to Roger Fensom 0-2, lost to Patrick Amps 0-2, lost to Barry Hagger 0-2
Bob Pannell lost to Roger Fensom 0-2, lost to Patrick Amps 0-2, lost to Barry Hagger 0-2
Registered players
Duncan Gates. Matches played: 19. On winning side 0. On drawing side 5. Times played up: 1.
Singles 56, won 7, average 13%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Norman Wells. Matches played: 18. On winning side 0. On drawing side 5.
Singles 53, won 33, average 62%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Mike Smith. Matches played: 18. On winning side 0. On drawing side 5.
Singles 53, won 7, average 13%.
Martin Brown. Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Bob Pannell. Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Dave Needham.
Back to list of teams
Arbury. Division : 5. Home night Monday. Entered the Knockout.
Captain: Juliet Merritt. 33 Oak Tree Ave, Cambridge. CB4 1AZ. Contact: 01223 561291.
Matches played
Sep 27 : Arbury v. Bottisham : result 8 - 2
Martin Lee beat Jon Chapman 2-0, beat Trish Ward 2-1, beat Carl Woolf 2-1
Gordon Hamilton beat Jon Chapman 2-1, beat Trish Ward 2-0, lost to Carl Woolf 1-2
Juliet Merritt beat Jon Chapman 2-0, beat Trish Ward 2-1, lost to Carl Woolf 1-2
Doubles: Martin Lee & Gordon Hamilton won 2-0 v. Jon Chapman & Trish Ward
Oct 7 : Arbury v. St Georges 6 (away) : result 7 - 3
Martin Lee beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jean Oates 2-0
Dave Thompson beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 1-2, beat Jean Oates 2-0
Gordon Hamilton beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jean Oates 2-0
Doubles: Martin Lee & Gordon Hamilton won 2-1 v. Janett Klinke & Colin Dunn
Oct 11 : Arbury v. St Ives 6 : result 4 - 0
(match declared void)
Oct 20 : Arbury v. Cambridge 6 (away) : result 0 - 10
Dave Thompson lost to Pat Lloyd 0-2, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 0-2
Juliet Merritt lost to Pat Lloyd 1-2, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 0-2
Martin Lee lost to Pat Lloyd 1-2, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 0-2
Doubles: Dave Thompson & Juliet Merritt lost 0-2 v. Robert Fincham & Rod Bryant
Nov 9 : Arbury v. GORD (away) : result 4 - 6
Martin Lee beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 1-2, lost to Ron Rayner 0-2
Gordon Hamilton beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 0-2, beat Ron Rayner 2-0
Dave Thompson beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 0-2, lost to Ron Rayner 0-2
Doubles: Martin Lee & Gordon Hamilton lost 0-2 v. Mike Starling & Ron Rayner
Nov 22 : Arbury v. Impington 3 : result 4 - 6
Gordon Hamilton beat Don Carver 2-1, lost to Ivan Cook 0-2, beat Steve Foulger 2-0
Dave Thompson lost to Don Carver 0-2, lost to Ivan Cook 0-2, beat Steve Foulger 2-1
Juliet Merritt beat Don Carver 2-1, lost to Ivan Cook 1-2, lost to Steve Foulger 1-2
Doubles: Gordon Hamilton & Dave Thompson lost 1-2 v. Ivan Cook & Steve Foulger
Nov 29 : Arbury v. Haverhill 4 : result 1 - 9
Dave Thompson lost to Jamie Nunn 1-2, lost to Jamie Dockerill 1-2, lost to Bob Withers 1-2
Juliet Merritt lost to Jamie Nunn 1-2, lost to Jamie Dockerill 0-2, lost to Bob Withers 0-2
Martin Lee beat Jamie Nunn 2-1, lost to Jamie Dockerill 0-2, lost to Bob Withers 0-2
Doubles: Dave Thompson & Martin Lee lost 1-2 v. Jamie Dockerill & Bob Withers
Dec 9 : Arbury v. St Ives 5 (away) : result 1 - 9
Martin Lee lost to Barbara Pace 0-2, beat Peter King 2-0, lost to Martyn Fisher 0-2
Juliet Merritt lost to Barbara Pace 1-2, lost to Peter King 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2
Andrew Manning lost to Barbara Pace 0-2, lost to Peter King 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2
Doubles: Martin Lee & Andrew Manning lost 0-2 v. Peter King & Martyn Fisher
Jan 3 : Arbury v. St Georges 5 : result 6 - 4
Martin Lee lost to Alf Styan 0-2, lost to Derek Barns 0-2, beat Jim Wattam 2-0
Gordon Hamilton lost to Alf Styan 0-2, beat Derek Barns 2-1, beat Jim Wattam 2-0
Dave Thompson lost to Alf Styan 1-2, beat Derek Barns 2-0, beat Jim Wattam 2-0
Doubles: Gordon Hamilton & Dave Thompson won 2-0 v. Alf Styan & Derek Barns
Jan 12 : Arbury v. Cambridge 7 (away) : result 4 - 6
Martin Lee lost to Rob Custerson 0-2, beat Matt Custerson 2-1, lost to Luke Dryden 0-2
Gordon Hamilton lost to Rob Custerson 0-2, beat Matt Custerson 2-0, beat Luke Dryden 2-1
Juliet Merritt lost to Rob Custerson 0-2, lost to Matt Custerson 0-2, lost to Luke Dryden 0-2
Doubles: Martin Lee & Gordon Hamilton won 2-0 v. Matt Custerson & Luke Dryden
Jan 21 : Arbury v. Bottisham (away) : result 2 - 8
Gordon Hamilton lost to Mick Carew 0-2, lost to Carl Woolf 1-2, beat Trish Ward 2-0
Martin Lee lost to Mick Carew 0-2, lost to Carl Woolf 0-2, beat Trish Ward 2-0
Tim Dobson lost to Mick Carew 0-2, lost to Carl Woolf 0-2, lost to Trish Ward 1-2
Doubles: Gordon Hamilton & Martin Lee lost 0-2 v. Mick Carew & Carl Woolf
Jan 24 : Arbury v. St Georges 6 : result 8 - 2
Gordon Hamilton beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 1-2, beat Jean Oates 2-0
Dave Thompson beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-0, beat Jean Oates 2-0
Martin Lee beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jean Oates 2-1
Doubles: Gordon Hamilton & Dave Thompson won 2-0 v. Janett Klinke & Jean Oates
Feb 3 : Arbury v. St Ives 6 (away) : result 3 - 7
Martin Lee lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 1-2, beat Michelle Brooks 2-0
Gordon Hamilton lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 0-2, beat Michelle Brooks 2-1
Dave Thompson lost to Robert Green 1-2, lost to David Blake 0-2, lost to Michelle Brooks 0-2
Doubles: Martin Lee & Gordon Hamilton won 2-0 v. Robert Green & David Blake
Feb 7 : Arbury v. Cambridge 6 : result 3 - 7
Gordon Hamilton lost to Pat Lloyd 0-2, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 0-2
Martin Lee beat Pat Lloyd 2-0, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 0-2
Dave Thompson lost to Pat Lloyd 1-2, lost to Robert Fincham 0-2, beat Rod Bryant 2-1
Doubles: Martin Lee & Dave Thompson won 2-0 v. Robert Fincham & Rod Bryant
Feb 28 : Arbury v. GORD : result 3 - 7
Martin Lee lost to Mike Starling 0-2, beat Geoff Miller 2-0, lost to Ron Rayner 1-2
Gordon Hamilton lost to Mike Starling 0-2, beat Geoff Miller 2-0, lost to Ron Rayner 0-2
Juliet Merritt lost to Mike Starling 0-2, beat Geoff Miller 2-0, lost to Ron Rayner 0-2
Doubles: Martin Lee & Gordon Hamilton lost 1-2 v. Mike Starling & Ron Rayner
Mar 6 : Arbury v. Impington 3 (away) : result 3 - 7
Impington 3 turned up with only 2 players.
Dave Thompson lost to Gary Cook 0-2, lost to Ivan Cook 1-2
Martin Lee lost to Gary Cook 0-2, lost to Ivan Cook 1-2
Juliet Merritt lost to Gary Cook 0-2, lost to Ivan Cook 0-2
Doubles: Dave Thompson & Martin Lee lost 1-2 v. Gary Cook & Ivan Cook
Mar 13 : Arbury v. Haverhill 4 (away) : result 3 - 7
Martin Lee lost to Bob Withers 0-2, beat Jamie Nunn 2-0, lost to Jamie Dockerill 0-2
Gordon Hamilton lost to Bob Withers 1-2, lost to Jamie Nunn 0-2, lost to Jamie Dockerill 0-2
Dave Thompson lost to Bob Withers 0-2, beat Jamie Nunn 2-0, lost to Jamie Dockerill 1-2
Doubles: Gordon Hamilton & Dave Thompson won 2-1 v. Jamie Nunn & Jamie Dockerill
Mar 20 : Arbury v. St Ives 5 : result 3 - 7
Gordon Hamilton lost to Peter King 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2, beat Mary Bodle 2-1
Dave Thompson lost to Peter King 0-2, beat Martyn Fisher 2-1, beat Mary Bodle 2-1
Juliet Merritt lost to Peter King 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2, lost to Mary Bodle 0-2
Doubles: Gordon Hamilton & Juliet Merritt lost 1-2 v. Peter King & Martyn Fisher
Mar 27 : Arbury v. St Georges 5 (away) : result 4 - 6
Martin Lee lost to Derek Barns 0-2, beat Jim Wattam 2-0, lost to Roger Sulman 0-2
Gordon Hamilton beat Derek Barns 2-0, beat Jim Wattam 2-0, lost to Roger Sulman 0-2
Juliet Merritt lost to Derek Barns 0-2, beat Jim Wattam 2-1, lost to Roger Sulman 0-2
Doubles: Martin Lee & Gordon Hamilton lost 1-2 v. Derek Barns & Jim Wattam
Apr 3 : Arbury v. Cambridge 7 : result 2 - 8
Gordon Hamilton lost to Rob Custerson 0-2, lost to Luke Dryden 1-2, lost to Matt Custerson 1-2
Martin Lee lost to Rob Custerson 0-2, lost to Luke Dryden 0-2, lost to Matt Custerson 0-2
Dave Thompson lost to Rob Custerson 0-2, lost to Luke Dryden 0-2, beat Matt Custerson 2-1
Doubles: Gordon Hamilton & Dave Thompson won 2-0 v. Luke Dryden & Matt Custerson
Knockout - round 1 : Oct 27 : Arbury v. NCI 1 (away) : result 5 - 4
Martin Lee beat David Tiplady 2-1, lost to Paul Wood 0-2, lost to Craig Hastie 0-2
Dave Thompson lost to David Tiplady 0-2, lost to Paul Wood 1-2, beat Craig Hastie 2-1
Gordon Hamilton beat David Tiplady 2-0, beat Paul Wood 2-1, beat Craig Hastie 2-0
Knockout - round 2 : Nov 15 : Arbury v. Haverhill 2 : result 3 - 6
Martin Lee lost to Andrew Driver 1-2, lost to Yvonne Brook 1-2, lost to Alex Austin 1-2
Gordon Hamilton beat Andrew Driver 2-1, beat Yvonne Brook 2-0, lost to Alex Austin 0-2
Juliet Merritt lost to Andrew Driver 1-2, beat Yvonne Brook 2-0, lost to Alex Austin 1-2
Registered players
Martin Lee. Matches played: 17. On winning side 4. On drawing side 0.
Singles 50, won 18, average 36%. KO matches: 2. Singles 6, won 1. Average 16%.
Gordon Hamilton. Matches played: 15. On winning side 4. On drawing side 0.
Singles 45, won 20, average 44%. KO matches: 2. Singles 6, won 5. Average 83%.
Juliet Merritt. Matches played: 10. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 29, won 5, average 17%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Dave Thompson. Matches played: 13. On winning side 3. On drawing side 0.
Singles 38, won 14, average 37%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Andrew Manning. Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Tim Dobson. Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Christian Wilkin.
Back to list of teams
Arkesden. Division : 4. Home night Thursday. Entered the Knockout.
Captain: Steve Coltman. Clodmore Hill Farm, Arkesden, Saffron Waldon, Essex. CB11 4HQ. Contact: 01799 550217.
Matches played
Sep 30 : Arkesden v. CIBA : result 4 - 6
Steve Coltman beat Gerald Blackaby 2-0, lost to John Macmanus 1-2, lost to David Dye 0-2
Margaret Forsyth lost to Gerald Blackaby 0-2, lost to John Macmanus 0-2, lost to David Dye 0-2
Jon Rushman beat Gerald Blackaby 2-0, beat John Macmanus 2-1, beat David Dye 2-1
Doubles: Steve Coltman & Jon Rushman lost 1-2 v. Gerald Blackaby & David Dye
Oct 4 : Arkesden v. Over 4 (away) : result 5 - 5
Jon Rushman beat Ian Francis 2-0, beat Jonathan Francis 2-1, lost to Richard Culverhouse 0-2
Bill Martin beat Ian Francis 2-1, beat Jonathan Francis 2-0, beat Richard Culverhouse 2-1
Steve Coltman lost to Ian Francis 1-2, lost to Jonathan Francis 1-2, lost to Richard Culverhouse 0-2
Doubles: Jon Rushman & Steve Coltman lost 0-2 v. Jonathan Francis & Richard Culverhouse
Oct 14 : Arkesden v. Soham 3 : result 10 - 0
Jon Rushman beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-0, beat Martyn Heyes 2-0
Bill Martin beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-0, beat Martyn Heyes 2-0
Steve Coltman beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-0, beat Martyn Heyes 2-0
Doubles: Jon Rushman & Bill Martin won 2-0 v. Alan London & Martyn Heyes
Oct 19 : Arkesden v. Telecom 2 (away) : result 5 - 5
Jon Rushman beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-0
Bill Martin beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-0
Steve Coltman beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, lost to Walter Carson 0-2
Doubles: Jon Rushman & Steve Coltman lost 0-2 v. Pete Laughlin & Walter Carson
Nov 4 : Arkesden v. Cambridge 5 : result 3 - 7
Jon Rushman lost to Tony Clarke 1-2, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Aldo Galea 1-2
Bill Martin beat Tony Clarke 2-1, beat Andy Bennett 2-0, lost to Aldo Galea 0-2
Steve Coltman lost to Tony Clarke 1-2, beat Andy Bennett 2-0, lost to Aldo Galea 1-2
Doubles: Bill Martin & Steve Coltman lost 0-2 v. Tony Clarke & Aldo Galea
Nov 8 : Arkesden v. St Georges 4 (away) : result 6 - 4
Jon Rushman beat Tony Brotchie 2-0, lost to Adrian Copeman 0-2, beat Paul Sexton 2-0
Bill Martin beat Tony Brotchie 2-0, lost to Adrian Copeman 1-2, beat Paul Sexton 2-0
Steve Coltman beat Tony Brotchie 2-1, lost to Adrian Copeman 1-2, lost to Paul Sexton 0-2
Doubles: Jon Rushman & Steve Coltman won 2-0 v. Adrian Copeman & Paul Sexton
Nov 25 : Arkesden v. Haverhill 3 : result 5 - 5
Steve Coltman lost to David Miller 0-2, lost to Robin Miller 1-2, beat Jamie Nunn (Haverhill 4) 2-0
Bill Martin lost to David Miller 0-2, beat Robin Miller 2-0, beat Jamie Nunn (Haverhill 4) 2-0
Jon Rushman lost to David Miller 1-2, beat Robin Miller 2-0, beat Jamie Nunn (Haverhill 4) 2-1
Doubles: Bill Martin & Jon Rushman lost 0-2 v. David Miller & Robin Miller
Nov 30 : Arkesden v. Police 2 (away) : result 2 - 8
Steve Coltman lost to Sid Dunster 1-2, lost to Howard Morley 0-2, beat John Taylor 2-0
Bill Martin lost to Sid Dunster 0-2, lost to Howard Morley 1-2, beat John Taylor 2-0
Margaret Forsyth lost to Sid Dunster 0-2, lost to Howard Morley 0-2, lost to John Taylor 1-2
Doubles: Steve Coltman & Bill Martin lost 1-2 v. Sid Dunster & Howard Morley
Dec 9 : Arkesden v. Bassingbourn : result 6 - 4
Steve Coltman lost to Rob Trigg 0-2, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Gerry Izzard 1-2
Bill Martin lost to Rob Trigg 0-2, beat Bruce Hicks 2-1, beat Gerry Izzard 2-1
Jon Rushman beat Rob Trigg 2-0, beat Bruce Hicks 2-1, beat Gerry Izzard 2-1
Doubles: Bill Martin & Jon Rushman won 2-0 v. Rob Trigg & Gerry Izzard
Jan 6 : Arkesden v. St Georges 3 (away) : result 4 - 6
Jon Rushman lost to Martin Garner 1-2, beat Peter Hutchison 2-1, lost to Clare Macrae 0-2
Steve Coltman beat Martin Garner 2-1, lost to Peter Hutchison 0-2, lost to Clare Macrae 1-2
Bill Martin beat Martin Garner 2-0, beat Peter Hutchison 2-0, lost to Clare Macrae 0-2
Doubles: Steve Coltman & Bill Martin lost 0-2 v. Martin Garner & Peter Hutchison
Jan 13 : Arkesden v. RCG 2 : result 6 - 4
Jon Rushman beat Dan Waters 2-0, beat Geoff Waters 2-0, lost to David James 1-2
Bill Martin beat Dan Waters 2-1, beat Geoff Waters 2-0, beat David James 2-1
Steve Coltman lost to Dan Waters 0-2, beat Geoff Waters 2-0, lost to David James 1-2
Doubles: Jon Rushman & Bill Martin lost 0-2 v. Dan Waters & David James
Jan 18 : Arkesden v. CIBA (away) : result 6 - 4
Jon Rushman beat John Cook 2-0, beat John Macmanus 2-1, lost to David Dye 0-2
Bill Martin beat John Cook 2-0, beat John Macmanus 2-1, lost to David Dye 0-2
Steve Coltman lost to John Cook 1-2, beat John Macmanus 2-0, lost to David Dye 1-2
Doubles: Jon Rushman & Steve Coltman won 2-1 v. John Macmanus & David Dye
Jan 27 : Arkesden v. Over 4 : result 8 - 2
Steve Coltman beat Ian Francis 2-0, beat Jonathan Francis 2-1, lost to Mark Shelly 0-2
Bill Martin beat Ian Francis 2-1, beat Jonathan Francis 2-1, lost to Mark Shelly 0-2
Jon Rushman beat Ian Francis 2-0, beat Jonathan Francis 2-1, beat Mark Shelly 2-1
Doubles: Steve Coltman & Jon Rushman won 2-1 v. Jonathan Francis & Mark Shelly
Feb 1 : Arkesden v. Soham 3 (away) : result 7 - 3
Jon Rushman beat Neil Abram 2-0, beat Alan London 2-0, beat Martyn Heyes 2-0
Steve Coltman beat Neil Abram 2-0, lost to Alan London 0-2, beat Martyn Heyes 2-0
Bill Martin beat Neil Abram 2-0, lost to Alan London 0-2, lost to Martyn Heyes 1-2
Doubles: Jon Rushman & Steve Coltman won 2-0 v. Alan London & Martyn Heyes
Feb 10 : Arkesden v. Telecom 2 : result 5 - 5
Steve Coltman lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-1, lost to Walter Carson 1-2
Bill Martin lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
Jon Rushman lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
Doubles: Bill Martin & Jon Rushman lost 0-2 v. Pete Laughlin & Walter Carson
Feb 23 : Arkesden v. Cambridge 5 (away) : result 4 - 6
Jon Rushman beat Tony Clarke 2-0, beat Andy Bennett 2-0, beat Aldo Galea 2-0
Bill Martin lost to Tony Clarke 0-2, beat Andy Bennett 2-0, lost to Aldo Galea 0-2
Steve Coltman lost to Tony Clarke 1-2, lost to Andy Bennett 1-2, lost to Aldo Galea 1-2
Doubles: Jon Rushman & Bill Martin lost 0-2 v. Tony Clarke & Aldo Galea
Mar 2 : Arkesden v. St Georges 4 : result 9 - 1
Bill Martin beat Adrian Copeman 2-0, beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-1
Steve Coltman lost to Adrian Copeman 0-2, beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-1
Jon Rushman beat Adrian Copeman 2-0, beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-1
Doubles: Steve Coltman & Jon Rushman won 2-0 v. Adrian Copeman & Paul Sexton
Mar 6 : Arkesden v. Haverhill 3 (away) : result 3 - 7
Jon Rushman lost to David Miller 0-2, beat Alex Austin 2-1, beat Gary Theobald 2-1
Steve Coltman lost to David Miller 0-2, beat Alex Austin 2-0, lost to Gary Theobald 0-2
Bill Martin lost to David Miller 1-2, lost to Alex Austin 1-2, lost to Gary Theobald 0-2
Doubles: Jon Rushman & Steve Coltman lost 1-2 v. David Miller & Gary Theobald
Mar 16 : Arkesden v. Police 2 : result 6 - 4
Steve Coltman beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 0-2, lost to Pat O'Bryne 0-2
Bill Martin beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 0-2, lost to Pat O'Bryne 0-2
Jon Rushman beat John Taylor 2-0, beat Steve Stafford 2-0, beat Pat O'Bryne 2-0
Doubles: Bill Martin & Jon Rushman won 2-1 v. John Taylor & Steve Stafford
Mar 24 : Arkesden v. Bassingbourn (away) : result 2 - 8
Jon Rushman lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2, beat Gerry Izzard 2-1
Steve Coltman lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2, lost to Gerry Izzard 0-2
Vic Power lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2, lost to Gerry Izzard 0-2
Doubles: Jon Rushman & Steve Coltman won 2-1 v. Bruce Hicks & Gerry Izzard
Mar 30 : Arkesden v. St Georges 3 : result 7 - 3
Steve Coltman lost to Martin Garner 1-2, lost to Peter Hutchison 0-2, beat John Phillips 2-0
Bill Martin beat Martin Garner 2-0, beat Peter Hutchison 2-1, beat John Phillips 2-0
Jon Rushman beat Martin Garner 2-0, beat Peter Hutchison 2-0, beat John Phillips 2-0
Doubles: Bill Martin & Jon Rushman lost 0-2 v. Martin Garner & Peter Hutchison
Apr 7 : Arkesden v. RCG 2 (away) : result 6 - 4
Jon Rushman beat Daniel Bates 2-0, beat David James 2-0, beat Dan Waters 2-1
Bill Martin lost to Daniel Bates 1-2, beat David James 2-1, lost to Dan Waters 0-2
Steve Coltman beat Daniel Bates 2-0, lost to David James 0-2, lost to Dan Waters 0-2
Doubles: Jon Rushman & Steve Coltman won 2-0 v. David James & Dan Waters
Knockout - round 1 : Oct 28 : Arkesden v. St Georges 1 : result 9 - 0
(match awarded to Arkesden)
Knockout - round 2 : Nov 18 : Arkesden v. St Georges 2 : result 7 - 2
Steve Coltman lost to Mark Lillyman 0-2, beat Andy Cash 2-0, lost to Rob Pownall 1-2
Bill Martin beat Mark Lillyman 2-0, beat Andy Cash 2-0, beat Rob Pownall 2-1
Jon Rushman beat Mark Lillyman 2-0, beat Andy Cash 2-0, beat Rob Pownall 2-0
Knockout - round 4 : Feb 17 : Arkesden v. St Ives 3 : result 4 - 5
Steve Coltman lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Brian Freer 0-2
Bill Martin lost to Alan Fitzgerald 0-2, beat Joe Thorogood 2-0, beat Brian Freer 2-0
Jon Rushman lost to Alan Fitzgerald 0-2, beat Joe Thorogood 2-1, beat Brian Freer 2-1
Registered players
Bill Martin. Matches played: 20. On winning side 11. On drawing side 4.
Singles 60, won 38, average 63%. KO matches: 2. Singles 6, won 5. Average 83%.
Jon Rushman. Matches played: 21. On winning side 11. On drawing side 4.
Singles 63, won 48, average 76%. KO matches: 2. Singles 6, won 5. Average 83%.
Steve Coltman. Matches played: 22. On winning side 11. On drawing side 4.
Singles 66, won 23, average 35%. KO matches: 2. Singles 6, won 1. Average 16%.
Margaret Forsyth. Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 6, won 0, average 0%.
Rod Higgins.
Paul Hawkins.
Ray Newton.
Vic Power. Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Sharon Moore.
John Burham.
Nic Chirmes.
Back to list of teams
Bassingbourn. Division : 4. Home night Friday.
Matches played
Oct 1 : Bassingbourn v. Telecom 2 : result 7 - 3
Rob Trigg lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Paul Murfitt 2-0
Bruce Hicks lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Paul Murfitt 2-0
Gerry Izzard lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Paul Murfitt 2-0
Doubles: Rob Trigg & Gerry Izzard won 2-0 v. Pete Laughlin & Lee Laughlin
Oct 6 : Bassingbourn v. Cambridge 5 (away) : result 5 - 5
Rob Trigg beat Robert Fincham (Cambridge 6) 2-1, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Aldo Galea 0-2
Val Parkes beat Robert Fincham (Cambridge 6) 2-0, lost to Andy Bennett 0-2, beat Aldo Galea 2-0
Gerry Izzard lost to Robert Fincham (Cambridge 6) 0-2, beat Andy Bennett 2-0, lost to Aldo Galea 1-2
Doubles: Rob Trigg & Val Parkes won 2-0 v. Robert Fincham & Andy Bennett
Oct 15 : Bassingbourn v. St Georges 4 : result 8 - 2
Rob Trigg beat Tony Brotchie 2-0, lost to Paul Sexton 0-2, beat John Farnell 2-0
Bruce Hicks beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-0, beat John Farnell 2-0
Val Parkes beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-0, lost to John Farnell 1-2
Doubles: Bruce Hicks & Val Parkes won 2-0 v. Tony Brotchie & Paul Sexton
Oct 18 : Bassingbourn v. Haverhill 3 (away) : result 7 - 3
Bruce Hicks beat David Miller 2-1, beat Robin Miller 2-0, beat Alex Austin 2-1
Rob Trigg lost to David Miller 0-2, beat Robin Miller 2-0, beat Alex Austin 2-1
Val Parkes lost to David Miller 0-2, beat Robin Miller 2-0, beat Alex Austin 2-0
Doubles: Rob Trigg & Val Parkes lost 1-2 v. David Miller & Alex Austin
Nov 5 : Bassingbourn v. Police 2 : result 10 - 0
Police 2 turned up with only 2 players.
Bruce Hicks beat John Taylor 2-0, beat Steve Stafford 2-0
Val Parkes beat John Taylor 2-0, beat Steve Stafford 2-0
Gerry Izzard beat John Taylor 2-0, beat Steve Stafford 2-1
Doubles: Bruce Hicks & Gerry Izzard won 2-0 v. John Taylor & Steve Stafford
Nov 12 : Bassingbourn v. CIBA : result 6 - 4
Rob Trigg lost to David Dye 1-2, beat John Macmanus 2-0, lost to Martin Touhey 0-2
Bruce Hicks lost to David Dye 1-2, beat John Macmanus 2-0, beat Martin Touhey 2-0
Val Parkes beat David Dye 2-1, beat John Macmanus 2-0, beat Martin Touhey 2-1
Doubles: Rob Trigg & Bruce Hicks lost 1-2 v. David Dye & Martin Touhey
Nov 25 : Bassingbourn v. St Georges 3 (away) : result 6 - 4
Rob Trigg lost to Martin Garner 1-2, beat Peter Hutchison 2-1, lost to John Phillips 0-2
Val Parkes beat Martin Garner 2-0, beat Peter Hutchison 2-0, beat John Phillips 2-0
Gerry Izzard lost to Martin Garner 1-2, beat Peter Hutchison 2-1, lost to John Phillips 0-2
Doubles: Val Parkes & Gerry Izzard won 2-1 v. Martin Garner & Peter Hutchison
Dec 3 : Bassingbourn v. RCG 2 : result 8 - 2
Bruce Hicks beat Dan Waters 2-0, beat David James 2-0, beat Daniel Bates 2-0
Val Parkes beat Dan Waters 2-1, beat David James 2-0, beat Daniel Bates 2-1
Gerry Izzard lost to Dan Waters 0-2, beat David James 2-0, beat Daniel Bates 2-0
Doubles: Val Parkes & Gerry Izzard lost 0-2 v. Dan Waters & David James
Dec 9 : Bassingbourn v. Arkesden (away) : result 4 - 6
Rob Trigg beat Steve Coltman 2-0, beat Bill Martin 2-0, lost to Jon Rushman 0-2
Bruce Hicks beat Steve Coltman 2-0, lost to Bill Martin 1-2, lost to Jon Rushman 1-2
Gerry Izzard beat Steve Coltman 2-1, lost to Bill Martin 1-2, lost to Jon Rushman 1-2
Doubles: Rob Trigg & Gerry Izzard lost 0-2 v. Bill Martin & Jon Rushman
Jan 7 : Bassingbourn v. Over 4 : result 8 - 2
Rob Trigg lost to Jonathan Francis 1-2, lost to Ian Francis 0-2, beat Mark Shelly 2-0
Bruce Hicks beat Jonathan Francis 2-0, beat Ian Francis 2-0, beat Mark Shelly 2-0
Val Parkes beat Jonathan Francis 2-0, beat Ian Francis 2-0, beat Mark Shelly 2-0
Doubles: Bruce Hicks & Val Parkes won 2-0 v. Jonathan Francis & Ian Francis
Jan 11 : Bassingbourn v. Soham 3 (away) : result 8 - 2
Rob Trigg beat Martyn Heyes 2-0, lost to Alan London 1-2, lost to Neil Abram 0-2
Bruce Hicks beat Martyn Heyes 2-0, beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-0
Val Parkes beat Martyn Heyes 2-0, beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-0
Doubles: Bruce Hicks & Val Parkes won 2-0 v. Alan London & Neil Abram
Jan 18 : Bassingbourn v. Telecom 2 (away) : result 5 - 5
Bruce Hicks beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-0
Val Parkes beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-1
Gerry Izzard beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, lost to Walter Carson 0-2
Doubles: Bruce Hicks & Val Parkes lost 0-2 v. Pete Laughlin & Walter Carson
Jan 28 : Bassingbourn v. Cambridge 5 : result 3 - 7
Rob Trigg lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Aldo Galea 0-2
Val Parkes lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 1-2, beat Aldo Galea 2-0
Gerry Izzard beat Tony Clarke 2-1, lost to Andy Bennett 1-2, beat Aldo Galea 2-1
Doubles: Val Parkes & Gerry Izzard lost 1-2 v. Tony Clarke & Andy Bennett
Jan 31 : Bassingbourn v. St Georges 4 (away) : result 10 - 0
Bruce Hicks beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-0, beat John Farnell 2-0
Val Parkes beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-1, beat John Farnell 2-0
Gerry Izzard beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-1, beat John Farnell 2-0
Doubles: Bruce Hicks & Gerry Izzard won 2-1 v. Paul Sexton & John Farnell
Feb 11 : Bassingbourn v. Haverhill 3 : result 4 - 6
Rob Trigg lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 0-2, lost to Robin Miller 1-2
Bruce Hicks lost to David Miller 0-2, beat Alex Austin 2-0, beat Robin Miller 2-0
Val Parkes lost to David Miller 0-2, beat Alex Austin 2-0, beat Robin Miller 2-0
Doubles: Rob Trigg & Val Parkes lost 1-2 v. David Miller & Alex Austin
Feb 22 : Bassingbourn v. Police 2 (away) : result 9 - 1
Rob Trigg lost to Sid Dunster 0-2, beat John Taylor 2-1, beat Steve Stafford 2-0
Bruce Hicks beat Sid Dunster 2-1, beat John Taylor 2-0, beat Steve Stafford 2-0
Val Parkes beat Sid Dunster 2-1, beat John Taylor 2-0, beat Steve Stafford 2-0
Doubles: Rob Trigg & Bruce Hicks won 2-0 v. Sid Dunster & John Taylor
Feb 29 : Bassingbourn v. CIBA (away) : result 5 - 5
Rob Trigg lost to David Dye 0-2, lost to John Macmanus 0-2, lost to Martin Touhey 0-2
Val Parkes beat David Dye 2-1, beat John Macmanus 2-0, beat Martin Touhey 2-1
Gerry Izzard lost to David Dye 0-2, beat John Macmanus 2-0, lost to Martin Touhey 0-2
Doubles: Val Parkes & Gerry Izzard won 2-1 v. David Dye & Martin Touhey
Mar 10 : Bassingbourn v. St Georges 3 : result 8 - 2
Bruce Hicks beat Clare Macrae 2-1, beat Peter Hutchison 2-0, beat John Phillips 2-1
Val Parkes beat Clare Macrae 2-0, beat Peter Hutchison 2-0, beat John Phillips 2-0
Gerry Izzard beat Clare Macrae 2-0, lost to Peter Hutchison 0-2, lost to John Phillips 1-2
Doubles: Bruce Hicks & Gerry Izzard won 2-0 v. Clare Macrae & Peter Hutchison
Mar 17 : Bassingbourn v. RCG 2 (away) : result 3 - 7
Rob Trigg lost to Daniel Bates 1-2, beat Dan Waters 2-0, lost to David James 0-2
Bruce Hicks beat Daniel Bates 2-0, lost to Dan Waters 1-2, beat David James 2-1
Val Parkes lost to Daniel Bates 0-2, lost to Dan Waters 0-2, lost to David James 0-2
Doubles: Rob Trigg & Bruce Hicks lost 1-2 v. Dan Waters & David James
Mar 24 : Bassingbourn v. Arkesden : result 8 - 2
Bruce Hicks beat Jon Rushman 2-0, beat Steve Coltman 2-0, beat Vic Power 2-0
Val Parkes beat Jon Rushman 2-0, beat Steve Coltman 2-0, beat Vic Power 2-0
Gerry Izzard lost to Jon Rushman 1-2, beat Steve Coltman 2-0, beat Vic Power 2-0
Doubles: Bruce Hicks & Gerry Izzard lost 1-2 v. Jon Rushman & Steve Coltman
Mar 27 : Bassingbourn v. Over 4 (away) : result 5 - 5
Rob Trigg lost to Jonathan Francis 0-2, lost to Ian Francis 0-2, lost to Richard Culverhouse 0-2
Val Parkes beat Jonathan Francis 2-0, beat Ian Francis 2-0, beat Richard Culverhouse 2-0
Gerry Izzard lost to Jonathan Francis 0-2, beat Ian Francis 2-0, lost to Richard Culverhouse 0-2
Doubles: Rob Trigg & Gerry Izzard won 2-1 v. Jonathan Francis & Richard Culverhouse
Apr 7 : Bassingbourn v. Soham 3 : result 9 - 1
Bruce Hicks beat Martyn Heyes 2-0, beat Martin Freeland 2-0, beat Alan London 2-0
Val Parkes beat Martyn Heyes 2-0, beat Martin Freeland 2-0, lost to Alan London 1-2
Gerry Izzard beat Martyn Heyes 2-0, beat Martin Freeland 2-0, beat Alan London 2-1
Doubles: Bruce Hicks & Gerry Izzard won 2-0 v. Martyn Heyes & Alan London
Registered players
Bruce Hicks. Matches played: 17. On winning side 13. On drawing side 1.
Singles 50, won 43, average 86%.
Val Parkes. Matches played: 20. On winning side 13. On drawing side 4.
Singles 59, won 48, average 81%.
Gerry Izzard. Matches played: 14. On winning side 8. On drawing side 4.
Singles 41, won 23, average 56%.
Rob Trigg. Matches played: 15. On winning side 8. On drawing side 3.
Singles 45, won 16, average 36%.
Roger Flack.
Back to list of teams
Bottisham. Division : 5. Home night Friday. Entered the Knockout.
Captain: Carl Woolf. 88 Pierce Lane, Fulbourn, Cambs. CB1 5DL. Contact: 01223 881075.
Matches played
Sep 27 : Bottisham v. Arbury (away) : result 2 - 8
Jon Chapman lost to Martin Lee 0-2, lost to Gordon Hamilton 1-2, lost to Juliet Merritt 0-2
Trish Ward lost to Martin Lee 1-2, lost to Gordon Hamilton 0-2, lost to Juliet Merritt 1-2
Carl Woolf lost to Martin Lee 1-2, beat Gordon Hamilton 2-1, beat Juliet Merritt 2-1
Doubles: Jon Chapman & Trish Ward lost 0-2 v. Martin Lee & Gordon Hamilton
Oct 8 : Bottisham v. St Ives 5 : result 5 - 5
Mick Carew lost to Barbara Pace 0-2, beat Mary Bodle 2-0, beat Pippa Keane 2-0
Jon Chapman lost to Barbara Pace 0-2, lost to Mary Bodle 0-2, beat Pippa Keane 2-0
Trish Ward lost to Barbara Pace 0-2, lost to Mary Bodle 1-2, beat Pippa Keane 2-1
Doubles: Mick Carew & Jon Chapman won 2-0 v. Barbara Pace & Mary Bodle
Oct 11 : Bottisham v. St Georges 5 (away) : result 4 - 6
Jon Chapman lost to Alf Styan 0-2, lost to Derek Barns 1-2, lost to Jim Wattam 1-2
Trish Ward lost to Alf Styan 0-2, lost to Derek Barns 0-2, lost to Jim Wattam 1-2
Mick Carew beat Alf Styan 2-0, beat Derek Barns 2-0, beat Jim Wattam 2-0
Doubles: Jon Chapman & Mick Carew won 2-0 v. Alf Styan & Jim Wattam
Oct 22 : Bottisham v. Cambridge 7 : result 5 - 5
Mick Carew beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-0, lost to Rob Custerson 0-2
Carl Woolf beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-1, lost to Rob Custerson 0-2
Trish Ward lost to Luke Dryden 0-2, lost to Matt Custerson 0-2, lost to Rob Custerson 0-2
Doubles: Mick Carew & Carl Woolf won 2-1 v. Luke Dryden & Matt Custerson
Nov 1 : Bottisham v. Haverhill 4 (away) : result 4 - 6
Carl Woolf beat Bob Withers 2-1, lost to Dave Chapman 0-2, beat Jamie Nunn 2-1
Jon Chapman lost to Bob Withers 0-2, beat Dave Chapman 2-0, lost to Jamie Nunn 0-2
Adam Lee beat Bob Withers 2-0, lost to Dave Chapman 0-2, lost to Jamie Nunn 1-2
Doubles: Carl Woolf & Adam Lee lost 0-2 v. Dave Chapman & Jamie Nunn
Nov 11 : Bottisham v. St Georges 6 (away) : result 7 - 3
Trish Ward lost to Janett Klinke 0-2, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jean Oates 2-1
Mick Carew beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-1, beat Jean Oates 2-0
Carl Woolf beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jean Oates 2-1
Doubles: Mick Carew & Carl Woolf won 2-0 v. Colin Dunn & Janett Klinke
Nov 26 : Bottisham v. St Ives 6 : result 2 - 8
Jon Chapman lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 1-2, beat William Berry 2-0
Carl Woolf lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 0-2, beat William Berry 2-0
Geoff Hall lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 0-2, lost to William Berry 0-2
Doubles: Jon Chapman & Geoff Hall lost 1-2 v. David Blake & William Berry
Dec 1 : Bottisham v. Cambridge 6 (away) : result 4 - 6
Jon Chapman beat Howard Davidson 2-1, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 0-2
Mick Carew beat Howard Davidson 2-0, beat Robert Fincham 2-0, beat Rod Bryant 2-0
Trish Ward lost to Howard Davidson 0-2, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 1-2
Doubles: Mick Carew & Trish Ward lost 0-2 v. Robert Fincham & Rod Bryant
Jan 4 : Bottisham v. GORD (away) : result 4 - 6
Mick Carew beat Geoff Miller 2-0, beat Mike Starling 2-0, beat Ron Rayner 2-0
Jon Chapman beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 0-2, lost to Ron Rayner 0-2
Trish Ward lost to Geoff Miller 1-2, lost to Mike Starling 0-2, lost to Ron Rayner 0-2
Doubles: Mick Carew & Jon Chapman lost 1-2 v. Mike Starling & Ron Rayner
Jan 14 : Bottisham v. Impington 3 : result 3 - 7
Carl Woolf lost to Dave Harrison 1-2, beat Ivan Cook 2-1, lost to Gary Cook 0-2
Mick Carew beat Dave Harrison 2-0, beat Ivan Cook 2-0, lost to Gary Cook 0-2
Trish Ward lost to Dave Harrison 0-2, lost to Ivan Cook 0-2, lost to Gary Cook 0-2
Doubles: Carl Woolf & Mick Carew lost 0-2 v. Dave Harrison & Gary Cook
Jan 21 : Bottisham v. Arbury : result 8 - 2
Mick Carew beat Gordon Hamilton 2-0, beat Martin Lee 2-0, beat Tim Dobson 2-0
Carl Woolf beat Gordon Hamilton 2-1, beat Martin Lee 2-0, beat Tim Dobson 2-0
Trish Ward lost to Gordon Hamilton 0-2, lost to Martin Lee 0-2, beat Tim Dobson 2-1
Doubles: Mick Carew & Carl Woolf won 2-0 v. Gordon Hamilton & Martin Lee
Jan 27 : Bottisham v. St Ives 5 (away) : result 0 - 10
Jon Chapman lost to Barbara Pace 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2, lost to Mary Bodle 0-2
Carl Woolf lost to Barbara Pace 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2, lost to Mary Bodle 0-2
Trish Ward lost to Barbara Pace 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2, lost to Mary Bodle 0-2
Doubles: Jon Chapman & Carl Woolf lost 0-2 v. Barbara Pace & Martyn Fisher
Feb 4 : Bottisham v. St Georges 5 : result 5 - 5
St Georges 5 turned up with only 2 players.
Mick Carew beat Alf Styan 2-0, beat Syd Rushton 2-0
Jon Chapman lost to Alf Styan 0-2, lost to Syd Rushton 1-2
Carl Woolf lost to Alf Styan 0-2, lost to Syd Rushton 1-2
Doubles: Mick Carew & Carl Woolf lost 1-2 v. Alf Styan & Syd Rushton
Feb 9 : Bottisham v. Cambridge 7 (away) : result 4 - 6
Carl Woolf lost to Luke Dryden 0-2, beat Matt Custerson 2-1, lost to Rob Custerson 0-2
Mick Carew beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-0, lost to Rob Custerson 0-2
Jon Chapman lost to Luke Dryden 1-2, lost to Matt Custerson 1-2, lost to Rob Custerson 0-2
Doubles: Carl Woolf & Mick Carew won 2-1 v. Luke Dryden & Matt Custerson
Feb 25 : Bottisham v. Haverhill 4 : result 3 - 7
Carl Woolf beat Bob Withers 2-0, lost to Jamie Dockerill 1-2, lost to Jamie Nunn 0-2
Jon Chapman lost to Bob Withers 1-2, lost to Jamie Dockerill 1-2, lost to Jamie Nunn 1-2
Mick Carew lost to Bob Withers 1-2, lost to Jamie Dockerill 1-2, beat Jamie Nunn 2-0
Doubles: Carl Woolf & Mick Carew won 2-1 v. Jamie Dockerill & Jamie Nunn
Mar 3 : Bottisham v. St Georges 6 : result 6 - 4
Trish Ward lost to Janett Klinke 0-2, lost to Colin Dunn 0-2, lost to Jean Oates 1-2
Carl Woolf beat Janett Klinke 2-1, beat Colin Dunn 2-0, beat Jean Oates 2-0
Mick Carew beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 1-2, beat Jean Oates 2-0
Doubles: Carl Woolf & Mick Carew won 2-1 v. Janett Klinke & Colin Dunn
Mar 9 : Bottisham v. St Ives 6 (away) : result 5 - 5
Jon Chapman lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 0-2, beat William Berry 2-1
Mick Carew lost to Robert Green 1-2, beat David Blake 2-0, beat William Berry 2-1
Carl Woolf lost to Robert Green 1-2, lost to David Blake 0-2, beat William Berry 2-1
Doubles: Jon Chapman & Mick Carew won 2-1 v. Robert Green & David Blake
Mar 17 : Bottisham v. Cambridge 6 : result 4 - 6
Mick Carew beat Pat Lloyd 2-0, beat Rod Bryant 2-1, lost to Robert Fincham 0-2
Carl Woolf beat Pat Lloyd 2-0, beat Rod Bryant 2-1, lost to Robert Fincham 0-2
Trish Ward lost to Pat Lloyd 0-2, lost to Rod Bryant 0-2, lost to Robert Fincham 0-2
Doubles: Mick Carew & Carl Woolf lost 0-2 v. Pat Lloyd & Rod Bryant
Mar 31 : Bottisham v. GORD : result 6 - 4
Jon Chapman lost to Mike Starling 1-2, beat Geoff Miller 2-0, lost to Ron Rayner 0-2
Carl Woolf lost to Mike Starling 1-2, beat Geoff Miller 2-0, beat Ron Rayner 2-1
Mick Carew lost to Mike Starling 1-2, beat Geoff Miller 2-0, beat Ron Rayner 2-0
Doubles: Jon Chapman & Mick Carew won 2-1 v. Mike Starling & Ron Rayner
Apr 3 : Bottisham v. Impington 3 (away) : result 3 - 7
Mick Carew beat Dave Harrison 2-0, beat Gary Cook 2-0, lost to Ivan Cook 1-2
Jon Chapman lost to Dave Harrison 1-2, lost to Gary Cook 1-2, lost to Ivan Cook 0-2
Carl Woolf beat Dave Harrison 2-0, lost to Gary Cook 1-2, lost to Ivan Cook 1-2
Doubles: Mick Carew & Carl Woolf lost 1-2 v. Gary Cook & Ivan Cook
Knockout - round 2 : Nov 16 : Bottisham v. Telecom 2 (away) : result 0 - 9
(match awarded to Telecom 2)
Registered players
Carl Woolf. Matches played: 16. On winning side 4. On drawing side 3.
Singles 47, won 24, average 51%.
Trish Ward. Matches played: 12. On winning side 3. On drawing side 2.
Singles 36, won 3, average 8%.
Adam Lee. Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 1, average 33%.
Jon Chapman. Matches played: 14. On winning side 1. On drawing side 3.
Singles 41, won 7, average 17%.
Geoff Hall. Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Mick Carew. Matches played: 16. On winning side 4. On drawing side 4.
Singles 47, won 36, average 77%.
Peter Bullock.
Back to list of teams
Telecom 1. Division : 3. Home night Monday. Entered the Knockout.
Captain: Tony Whiting. 5 Chaston Road, Great Shelford, Cambs. CB2 5AS. Contact: 01223 840707(H) 01223 555600(B).
Matches played
Sep 28 : Telecom 1 v. Exning (away) : result 6 - 4
Colin Endersby beat Alan Chambers 2-0, lost to Ray Thorpe 0-2, lost to Dale Badcock 1-2
Norman Hedger beat Alan Chambers 2-0, beat Ray Thorpe 2-0, beat Dale Badcock 2-0
Alan Spackman beat Alan Chambers 2-1, lost to Ray Thorpe 0-2, beat Dale Badcock 2-0
Doubles: Colin Endersby & Norman Hedger lost 1-2 v. Alan Chambers & Ray Thorpe
Oct 4 : Telecom 1 v. St Ives 3 : result 0 - 10
Colin Endersby lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Brian Freer 0-2, lost to Stan Smith 0-2
Norman Hedger lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Brian Freer 0-2, lost to Stan Smith 0-2
Alan Spackman lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Brian Freer 0-2, lost to Stan Smith 1-2
Doubles: Colin Endersby & Alan Spackman lost 0-2 v. Alan Fitzgerald & Stan Smith
Oct 14 : Telecom 1 v. NCI 3 (away) : result 6 - 4
Norman Hedger beat Martin Cadman 2-1, beat Colin Taylor 2-1, lost to John Asplen 0-2
Tony Whiting beat Martin Cadman 2-0, beat Colin Taylor 2-0, beat John Asplen 2-1
Alan Spackman lost to Martin Cadman 0-2, lost to Colin Taylor 1-2, lost to John Asplen 1-2
Doubles: Norman Hedger & Tony Whiting won 2-1 v. Colin Taylor & John Asplen
Oct 18 : Telecom 1 v. Agrevo 2 : result 8 - 2
Colin Endersby lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Bob Pannell 2-1
Tony Whiting beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Bob Pannell 2-1
Norman Hedger beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-1, beat Bob Pannell 2-0
Doubles: Tony Whiting & Norman Hedger lost 0-2 v. Norman Wells & Duncan Gates
Nov 4 : Telecom 1 v. Sawston (away) : result 6 - 4
Norman Hedger beat Mick Wells 2-0, lost to Victor Riecansky 0-2, beat Tony Comiskey 2-1
Tony Whiting beat Mick Wells 2-0, beat Victor Riecansky 2-1, beat Tony Comiskey 2-1
Colin Endersby lost to Mick Wells 0-2, lost to Victor Riecansky 1-2, lost to Tony Comiskey 0-2
Doubles: Norman Hedger & Tony Whiting won 2-0 v. Mick Wells & Tony Comiskey
Nov 10 : Telecom 1 v. St Georges 2 (away) : result 4 - 6
Norman Hedger lost to Mark Lillyman 0-2, beat Adrian Copeman (St Georges 4) 2-0, lost to Rob Pownall 1-2
Tony Whiting lost to Mark Lillyman 1-2, beat Adrian Copeman (St Georges 4) 2-0, lost to Rob Pownall 1-2
Alan Spackman lost to Mark Lillyman 0-2, beat Adrian Copeman (St Georges 4) 2-1, lost to Rob Pownall 1-2
Doubles: Norman Hedger & Tony Whiting won 2-1 v. Mark Lillyman & Rob Pownall
Nov 22 : Telecom 1 v. St Ives 4 : result 0 - 10
Colin Endersby lost to Frank Hamilton 1-2, lost to Kevin Kent 0-2, lost to Paul Richards 0-2
Tony Whiting lost to Frank Hamilton 1-2, lost to Kevin Kent 0-2, lost to Paul Richards 0-2
Alan Spackman lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Kevin Kent 0-2, lost to Paul Richards 0-2
Doubles: Tony Whiting & Alan Spackman lost 0-2 v. Frank Hamilton & Paul Richards
Dec 6 : Telecom 1 v. Haverhill 2 : result 4 - 6
Telecom 1 turned up with only 2 players.
Tony Whiting beat Andrew Driver 2-1, beat Yvonne Brook 2-0, beat Peter Driscoll 2-1
Colin Endersby beat Andrew Driver 2-1, lost to Yvonne Brook 1-2, lost to Peter Driscoll 0-2
Doubles: Tony Whiting & Colin Endersby lost 0-2 v. Andrew Driver & Peter Driscoll
Jan 3 : Telecom 1 v. Over 3 (away) : result 1 - 9
Tony Whiting lost to Bill Knibbs 1-2, lost to Maurice Circus 1-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Colin Endersby lost to Bill Knibbs 1-2, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Alan Spackman lost to Bill Knibbs 0-2, beat Maurice Circus 2-1, lost to Arnold Johnson 0-2
Doubles: Tony Whiting & Alan Spackman lost 0-2 v. Maurice Circus & Arnold Johnson
Jan 10 : Telecom 1 v. Impington 2 : result 4 - 6
Tony Whiting beat Duncan Taylor 2-0, lost to Colin Adams 1-2, lost to Paul Grammer 0-2
Colin Endersby beat Duncan Taylor 2-1, lost to Colin Adams 0-2, lost to Paul Grammer 0-2
Alan Spackman beat Duncan Taylor 2-1, beat Colin Adams 2-0, lost to Paul Grammer 1-2
Doubles: Tony Whiting & Alan Spackman lost 1-2 v. Duncan Taylor & Colin Adams
Jan 17 : Telecom 1 v. Exning : result 3 - 7
Colin Endersby lost to Alan Badcock 0-2, beat Dale Badcock 2-1, lost to Ray Thorpe 1-2
Tony Whiting lost to Alan Badcock 1-2, beat Dale Badcock 2-0, lost to Ray Thorpe 0-2
Alan Spackman lost to Alan Badcock 0-2, beat Dale Badcock 2-0, lost to Ray Thorpe 0-2
Doubles: Tony Whiting & Alan Spackman lost 1-2 v. Alan Badcock & Ray Thorpe
Jan 26 : Telecom 1 v. St Ives 3 (away) : result 2 - 8
Tony Whiting lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Brian Freer 0-2, beat Stan Smith 2-1
Colin Endersby lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Brian Freer 1-2, lost to Stan Smith 0-2
Alan Spackman lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Brian Freer 0-2, lost to Stan Smith 0-2
Doubles: Tony Whiting & Alan Spackman won 2-0 v. Brian Freer & Stan Smith
Jan 31 : Telecom 1 v. NCI 3 : result 3 - 7
Colin Endersby lost to Martin Cadman 1-2, lost to John Asplen 0-2, lost to Colin Taylor 0-2
Tony Whiting beat Martin Cadman 2-0, beat John Asplen 2-0, lost to Colin Taylor 1-2
Alan Spackman lost to Martin Cadman 1-2, lost to John Asplen 1-2, beat Colin Taylor 2-1
Doubles: Colin Endersby & Tony Whiting lost 1-2 v. John Asplen & Colin Taylor
Feb 9 : Telecom 1 v. Agrevo 2 (away) : result 5 - 5
Tony Whiting lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Colin Endersby lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-1, beat Mike Smith 2-1
Alan Spackman lost to Norman Wells 0-2, lost to Duncan Gates 0-2, beat Mike Smith 2-0
Doubles: Colin Endersby & Alan Spackman lost 0-2 v. Norman Wells & Duncan Gates
Feb 21 : Telecom 1 v. Sawston : result 7 - 3
Tony Whiting beat Mick Wells 2-0, beat John Norris 2-1, lost to Tony Comiskey 1-2
Colin Endersby lost to Mick Wells 0-2, beat John Norris 2-1, lost to Tony Comiskey 0-2
Alan Spackman beat Mick Wells 2-0, beat John Norris 2-0, beat Tony Comiskey 2-0
Doubles: Tony Whiting & Alan Spackman won 2-1 v. John Norris & Tony Comiskey
Feb 28 : Telecom 1 v. St Georges 2 : result 7 - 3
Tony Whiting beat Mark Lillyman 2-0, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 0-2
Colin Endersby lost to Mark Lillyman 1-2, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 0-2
Alan Spackman beat Mark Lillyman 2-0, beat Andrew Maguire 2-0, beat Rob Pownall 2-0
Doubles: Tony Whiting & Alan Spackman won 2-0 v. Mark Lillyman & Rob Pownall
Mar 8 : Telecom 1 v. St Ives 4 (away) : result 2 - 8
Colin Endersby lost to Frank Hamilton 1-2, lost to Kevin Kent 0-2, lost to Paul Richards 0-2
Tony Whiting beat Frank Hamilton 2-0, lost to Kevin Kent 1-2, lost to Paul Richards 1-2
Alan Spackman beat Frank Hamilton 2-1, lost to Kevin Kent 0-2, lost to Paul Richards 0-2
Doubles: Tony Whiting & Alan Spackman lost 0-2 v. Frank Hamilton & Paul Richards
Mar 20 : Telecom 1 v. Haverhill 2 (away) : result 3 - 7
Tony Whiting lost to Andrew Driver 0-2, beat Yvonne Brook 2-0, beat Peter Driscoll 2-0
Colin Endersby lost to Andrew Driver 0-2, lost to Yvonne Brook 1-2, lost to Peter Driscoll 0-2
Alan Spackman beat Andrew Driver 2-1, lost to Yvonne Brook 0-2, lost to Peter Driscoll 0-2
Doubles: Colin Endersby & Tony Whiting lost 1-2 v. Peter Driscoll & Yvonne Brook
Mar 27 : Telecom 1 v. Over 3 : result 6 - 4
Colin Endersby beat Bill Knibbs 2-0, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Tony Whiting beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-1, beat Arnold Johnson 2-1
Alan Spackman lost to Bill Knibbs 0-2, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 1-2
Doubles: Tony Whiting & Alan Spackman won 2-0 v. Bill Knibbs & Arnold Johnson
Apr 3 : Telecom 1 v. Impington 2 (away) : result 3 - 7
Colin Endersby lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-1, lost to Colin Adams 0-2
Tony Whiting lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-0, lost to Colin Adams 0-2
Alan Spackman lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-0, lost to Colin Adams 0-2
Doubles: Tony Whiting & Alan Spackman lost 0-2 v. Paul Grammer & Duncan Taylor
Knockout - round 2 : Nov 15 : Telecom 1 v. St Georges 6 : result 3 - 6
Tony Whiting lost to Janett Klinke 2-3, beat Colin Dunn 3-0, lost to Jennie Oates 0-3
Norman Hedger lost to Janett Klinke 1-3, lost to Colin Dunn 2-3, lost to Jennie Oates 0-2
Alan Spackman beat Janett Klinke 3-1, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jennie Oates 3-0
Registered players
Tony Whiting. Matches played: 18. On winning side 6. On drawing side 1.
Singles 54, won 31, average 57%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Norman Hedger. Matches played: 6. On winning side 4. On drawing side 0.
Singles 18, won 11, average 61%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Alan Spackman. Matches played: 17. On winning side 5. On drawing side 1.
Singles 51, won 19, average 37%. KO matches: 1. Singles 3, won 2. Average 66%.
Colin Endersby. Matches played: 18. On winning side 6. On drawing side 1.
Singles 54, won 12, average 22%.
Back to list of teams
Telecom 2. Division : 4. Home night Tuesday. Entered the Knockout.
Captain: Pete Laughlin. 49 Egremont Road, Hardwick, Cambridge.. Contact: 01954 210982(H).
Matches played
Oct 1 : Telecom 2 v. Bassingbourn (away) : result 3 - 7
Pete Laughlin beat Rob Trigg 2-0, beat Bruce Hicks 2-0, beat Gerry Izzard 2-0
Lee Laughlin lost to Rob Trigg 0-2, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Gerry Izzard 0-2
Paul Murfitt lost to Rob Trigg 0-2, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Gerry Izzard 0-2
Doubles: Pete Laughlin & Lee Laughlin lost 0-2 v. Rob Trigg & Gerry Izzard
Oct 5 : Telecom 2 v. St Georges 3 : result 4 - 6
Lee Laughlin lost to Peter Hutchison 0-2, lost to Martin Garner 0-2, lost to John Phillips 0-2
Pete Laughlin beat Peter Hutchison 2-1, beat Martin Garner 2-0, beat John Phillips 2-0
Walter Carson lost to Peter Hutchison 0-2, lost to Martin Garner 0-2, beat John Phillips 2-0
Doubles: Lee Laughlin & Walter Carson lost 0-2 v. Peter Hutchison & Martin Garner
Oct 15 : Telecom 2 v. RCG 2 (away) : result 5 - 5
Walter Carson lost to Daniel Bates 0-2, lost to Dan Waters 0-2, beat David James 2-0
Pete Laughlin beat Daniel Bates 2-0, beat Dan Waters 2-0, beat David James 2-0
Lee Laughlin lost to Daniel Bates 0-2, lost to Dan Waters 0-2, lost to David James 0-2
Doubles: Walter Carson & Pete Laughlin won 2-0 v. Dan Waters & David James
Oct 19 : Telecom 2 v. Arkesden : result 5 - 5
Lee Laughlin lost to Jon Rushman 0-2, lost to Bill Martin 0-2, lost to Steve Coltman 0-2
Pete Laughlin beat Jon Rushman 2-0, beat Bill Martin 2-0, beat Steve Coltman 2-0
Walter Carson lost to Jon Rushman 0-2, lost to Bill Martin 0-2, beat Steve Coltman 2-0
Doubles: Pete Laughlin & Walter Carson won 2-0 v. Jon Rushman & Steve Coltman
Nov 1 : Telecom 2 v. Over 4 (away) : result 5 - 5
Pete Laughlin beat Jonathan Francis 2-0, beat Ian Francis 2-0, beat Richard Culverhouse 2-0
Lee Laughlin lost to Jonathan Francis 0-2, lost to Ian Francis 0-2, lost to Richard Culverhouse 0-2
Walter Carson lost to Jonathan Francis 0-2, beat Ian Francis 2-0, lost to Richard Culverhouse 0-2
Doubles: Pete Laughlin & Walter Carson won 2-1 v. Ian Francis & Richard Culverhouse
Nov 9 : Telecom 2 v. Soham 3 : result 5 - 5
Lee Laughlin lost to Alan London 0-2, lost to Neil Abram 0-2, lost to Martyn Heyes 0-2
Pete Laughlin beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-0, beat Martyn Heyes 2-0
Walter Carson beat Alan London 2-0, lost to Neil Abram 0-2, lost to Martyn Heyes 0-2
Doubles: Lee Laughlin & Pete Laughlin won 2-0 v. Neil Abram & Martyn Heyes
Nov 23 : Telecom 2 v. CIBA (away) : result 3 - 7
Pete Laughlin beat Gerald Blackaby 2-0, beat John Macmanus 2-0, beat Martin Touhey 2-0
Lee Laughlin lost to Gerald Blackaby 0-2, lost to John Macmanus 0-2, lost to Martin Touhey 0-2
Walter Carson lost to Gerald Blackaby 0-2, lost to John Macmanus 0-2, lost to Martin Touhey 0-2
Doubles: Pete Laughlin & Lee Laughlin lost 0-2 v. Gerald Blackaby & John Macmanus
Dec 1 : Telecom 2 v. Cambridge 5 (away) : result 5 - 5
Pete Laughlin beat Tony Clarke 2-0, beat Andy Bennett 2-1, beat Alex Zavowsky 2-0
Lee Laughlin lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Alex Zavowsky 0-2
Walter Carson lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, beat Alex Zavowsky 2-0
Doubles: Pete Laughlin & Walter Carson won 2-0 v. Tony Clarke & Andy Bennett
Dec 7 : Telecom 2 v. St Georges 4 : result 4 - 6
Lee Laughlin lost to Tony Brotchie 0-2, lost to John Farnell 0-2, lost to Adrian Copeman 0-2
Pete Laughlin beat Tony Brotchie 2-0, beat John Farnell 2-0, beat Adrian Copeman 2-0
Walter Carson lost to Tony Brotchie 1-2, lost to John Farnell 0-2, lost to Adrian Copeman 1-2
Doubles: Pete Laughlin & Walter Carson won 2-0 v. Tony Brotchie & John Farnell
Jan 3 : Telecom 2 v. Haverhill 3 (away) : result 3 - 7
Pete Laughlin beat Robin Miller 2-0, beat David Miller 2-0, beat Alex Austin 2-0
Lee Laughlin lost to Robin Miller 0-2, lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 0-2
Walter Carson lost to Robin Miller 0-2, lost to David Miller 1-2, lost to Alex Austin 0-2
Doubles: Lee Laughlin & Walter Carson lost 1-2 v. Robin Miller & Alex Austin
Jan 11 : Telecom 2 v. Police 2 : result 4 - 6
Pete Laughlin beat Howard Morley 2-0, beat Sid Dunster 2-0, beat Pat O'Bryne 2-0
Walter Carson lost to Howard Morley 0-2, lost to Sid Dunster 1-2, lost to Pat O'Bryne 1-2
Lee Laughlin lost to Howard Morley 0-2, lost to Sid Dunster 0-2, lost to Pat O'Bryne 0-2
Doubles: Pete Laughlin & Walter Carson won 2-0 v. Howard Morley & Sid Dunster
Jan 18 : Telecom 2 v. Bassingbourn : result 5 - 5
Lee Laughlin lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2, lost to Gerry Izzard 0-2
Pete Laughlin beat Bruce Hicks 2-0, beat Val Parkes 2-0, beat Gerry Izzard 2-0
Walter Carson lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 1-2, beat Gerry Izzard 2-0
Doubles: Pete Laughlin & Walter Carson won 2-0 v. Bruce Hicks & Val Parkes
Jan 27 : Telecom 2 v. St Georges 3 (away) : result 5 - 5
Pete Laughlin beat Martin Garner 2-0, beat Clare Macrae 2-0, beat Peter Hutchison 2-0
Lee Laughlin lost to Martin Garner 0-2, lost to Clare Macrae 0-2, lost to Peter Hutchison 0-2
Walter Carson beat Martin Garner 2-0, lost to Clare Macrae 0-2, lost to Peter Hutchison 1-2
Doubles: Pete Laughlin & Walter Carson won 2-0 v. Martin Garner & Peter Hutchison
Feb 1 : Telecom 2 v. RCG 2 : result 4 - 6
Lee Laughlin lost to Dan Waters 0-2, lost to Daniel Bates 0-2, lost to David James 0-2
Pete Laughlin beat Dan Waters 2-0, beat Daniel Bates 2-0, beat David James 2-0
Walter Carson lost to Dan Waters 0-2, lost to Daniel Bates 1-2, lost to David James 1-2
Doubles: Pete Laughlin & Walter Carson won 2-1 v. Dan Waters & David James
Feb 10 : Telecom 2 v. Arkesden (away) : result 5 - 5
Pete Laughlin beat Steve Coltman 2-0, beat Bill Martin 2-0, beat Jon Rushman 2-0
Lee Laughlin lost to Steve Coltman 1-2, lost to Bill Martin 0-2, lost to Jon Rushman 0-2
Walter Carson beat Steve Coltman 2-1, lost to Bill Martin 0-2, lost to Jon Rushman 0-2
Doubles: Pete Laughlin & Walter Carson won 2-0 v. Bill Martin & Jon Rushman
Feb 22 : Telecom 2 v. Over 4 : result 4 - 6
Lee Laughlin lost to Jonathan Francis 0-2, lost to Ian Francis 0-2, lost to Richard Culverhouse 0-2
Pete Laughlin beat Jonathan Francis 2-0, beat Ian Francis 2-0, beat Richard Culverhouse 2-0
Walter Carson lost to Jonathan Francis 0-2, lost to Ian Francis 0-2, lost to Richard Culverhouse 1-2
Doubles: Pete Laughlin & Walter Carson won 2-1 v. Jonathan Francis & Richard Culverhouse
Feb 29 : Telecom 2 v. Soham 3 (away) : result 5 - 5
Pete Laughlin beat Martyn Heyes 2-0, beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-0
Lee Laughlin lost to Martyn Heyes 0-2, lost to Alan London 0-2, lost to Neil Abram 0-2
Walter Carson beat Martyn Heyes 2-0, lost to Alan London 0-2, lost to Neil Abram 0-2
Doubles: Pete Laughlin & Walter Carson won 2-0 v. Alan London & Neil Abram
Mar 7 : Telecom 2 v. CIBA : result 5 - 5
Lee Laughlin lost to John Macmanus 1-2, lost to David Dye 0-2, lost to Gerald Blackaby 1-2
Pete Laughlin beat John Macmanus 2-0, beat David Dye 2-0, beat Gerald Blackaby 2-0
Walter Carson beat John Macmanus 2-0, lost to David Dye 0-2, beat Gerald Blackaby 2-1
Doubles: Lee Laughlin & Walter Carson lost 1-2 v. John Macmanus & David Dye
Mar 14 : Telecom 2 v. Cambridge 5 : result 5 - 5
Lee Laughlin lost to Tony Clarke 0-2, lost to Aldo Galea 0-2, lost to Andy Bennett 0-2
Walter Carson lost to Tony Clarke 0-2, beat Aldo Galea 2-1, lost to Andy Bennett 0-2
Pete Laughlin beat Tony Clarke 2-0, beat Aldo Galea 2-0, beat Andy Bennett 2-0
Doubles: Walter Carson & Pete Laughlin won 2-0 v. Tony Clarke & Andy Bennett
Mar 20 : Telecom 2 v. St Georges 4 (away) : result 7 - 3
Pete Laughlin beat John Farnell 2-0, beat Adrian Copeman 2-0, beat Tony Brotchie 2-0
Lee Laughlin lost to John Farnell 0-2, lost to Adrian Copeman 0-2, lost to Tony Brotchie 1-2
Walter Carson beat John Farnell 2-1, beat Adrian Copeman 2-0, beat Tony Brotchie 2-1
Doubles: Pete Laughlin & Walter Carson won 2-0 v. John Farnell & Adrian Copeman
Mar 28 : Telecom 2 v. Haverhill 3 : result 6 - 4
Pete Laughlin beat David Miller 2-0, beat Jamie Nunn (Haverhill 4) 2-0, beat Robin Miller 2-0
Lee Laughlin lost to David Miller 0-2, lost to Jamie Nunn (Haverhill 4) 0-2, lost to Robin Miller 0-2
Walter Carson lost to David Miller 0-2, beat Jamie Nunn (Haverhill 4) 2-0, beat Robin Miller 2-0
Doubles: Pete Laughlin & Walter Carson won 2-0 v. David Miller & Robin Miller
Apr 4 : Telecom 2 v. Police 2 (away) : result 3 - 7
Pete Laughlin beat Sid Dunster 2-0, beat Pat O'Bryne 2-0, beat Howard Morley 2-0
Lee Laughlin lost to Sid Dunster 0-2, lost to Pat O'Bryne 0-2, lost to Howard Morley 0-2
Paul Murfitt lost to Sid Dunster 0-2, lost to Pat O'Bryne 0-2, lost to Howard Morley 0-2
Doubles: Lee Laughlin & Paul Murfitt lost 0-2 v. Sid Dunster & Howard Morley
Knockout - round 2 : Nov 16 : Telecom 2 v. Bottisham : result 9 - 0
(match awarded to Telecom 2)
Knockout - round 3 : Dec 14 : Telecom 2 v. Agrevo 1 : result 5 - 4
Pete Laughlin beat Jeff Catlin 2-0, beat Gary Baker 2-0, beat Jim Reary 2-0
Lee Laughlin lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, beat Jim Reary 2-0
Walter Carson lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, beat Jim Reary 2-0
Knockout - round 4 : Feb 15 : Telecom 2 v. St Ives 4 : result 3 - 6
Pete Laughlin beat Frank Hamilton 2-0, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Walter Carson lost to Frank Hamilton 0-2, beat Paul Richards 2-0, lost to Kevin Kent 0-2
Lee Laughlin lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Paul Richards 0-2, beat Kevin Kent 2-0
Registered players
Pete Laughlin. Matches played: 22. On winning side 2. On drawing side 11.
Singles 66, won 66, average 100%. KO matches: 2. Singles 6, won 4. Average 66%.
Walter Carson. Matches played: 20. On winning side 2. On drawing side 11.
Singles 60, won 18, average 30%. KO matches: 2. Singles 6, won 2. Average 33%.
Sue Jones.
Lee Laughlin. Matches played: 22. On winning side 2. On drawing side 11.
Singles 66, won 0, average 0%. KO matches: 2. Singles 6, won 2. Average 33%.
Jill Laughlin.
Mathew Summers.
Jason Landells.
Kieran Phyo.
Paul Murfitt. Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 6, won 0, average 0%.
Back to list of teams
CIBA. Division : 4. Home night Tuesday. Entered the Knockout.
Captain: David Dye. 73 Alpha Terrace, Cambridge. CB2 2HS. Contact: 01223 503446(H) 01223 838272(B).
Matches played
Sep 30 : CIBA v. Arkesden (away) : result 6 - 4
Gerald Blackaby lost to Steve Coltman 0-2, beat Margaret Forsyth 2-0, lost to Jon Rushman 0-2
John Macmanus beat Steve Coltman 2-1, beat Margaret Forsyth 2-0, lost to Jon Rushman 1-2
David Dye beat Steve Coltman 2-0, beat Margaret Forsyth 2-0, lost to Jon Rushman 1-2
Doubles: Gerald Blackaby & David Dye won 2-1 v. Steve Coltman & Jon Rushman
Oct 5 : CIBA v. Haverhill 3 : result 6 - 4
David Dye lost to David Miller 1-2, beat Robin Miller 2-0, beat Alex Austin 2-0
Cliff Mackay lost to David Miller 0-2, beat Robin Miller 2-0, beat Alex Austin 2-0
John Macmanus lost to David Miller 1-2, beat Robin Miller 2-0, beat Alex Austin 2-0
Doubles: David Dye & Cliff Mackay lost 1-2 v. David Miller & Alex Austin
Oct 12 : CIBA v. Over 4 : result 3 - 7
John Cook beat Ian Francis 2-0, lost to Jonathan Francis 1-2, lost to Richard Culverhouse 0-2
John Macmanus beat Ian Francis 2-1, lost to Jonathan Francis 0-2, lost to Richard Culverhouse 0-2
Martin Touhey beat Ian Francis 2-0, lost to Jonathan Francis 1-2, lost to Richard Culverhouse 1-2
Doubles: John Cook & Martin Touhey lost 0-2 v. Jonathan Francis & Richard Culverhouse
Oct 19 : CIBA v. Police 2 (away) : result 8 - 2
Police 2 turned up with only 2 players.
John Macmanus beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 1-2
David Dye beat John Taylor 2-0, beat Steve Stafford 2-0
Martin Touhey beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 1-2
Doubles: David Dye & Martin Touhey won 2-0 v. John Taylor & Steve Stafford
Nov 2 : CIBA v. Soham 3 : result 9 - 1
Cliff Mackay beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-0, beat Martyn Heyes 2-0
John Cook beat Alan London 2-0, lost to Neil Abram 1-2, beat Martyn Heyes 2-1
David Dye beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-0, beat Martyn Heyes 2-0
Doubles: Cliff Mackay & John Cook won 2-0 v. Alan London & Neil Abram
Nov 12 : CIBA v. Bassingbourn (away) : result 4 - 6
David Dye beat Rob Trigg 2-1, beat Bruce Hicks 2-1, lost to Val Parkes 1-2
John Macmanus lost to Rob Trigg 0-2, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2
Martin Touhey beat Rob Trigg 2-0, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 1-2
Doubles: David Dye & Martin Touhey won 2-1 v. Rob Trigg & Bruce Hicks
Nov 23 : CIBA v. Telecom 2 : result 7 - 3
Gerald Blackaby lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
John Macmanus lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
Martin Touhey lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
Doubles: Gerald Blackaby & John Macmanus won 2-0 v. Pete Laughlin & Lee Laughlin
Dec 2 : CIBA v. St Georges 3 (away) : result 4 - 6
John Cook lost to Martin Garner 0-2, lost to Clare Macrae 0-2, lost to Peter Hutchison 0-2
John Macmanus lost to Martin Garner 1-2, lost to Clare Macrae 1-2, lost to Peter Hutchison 0-2
Martin Touhey beat Martin Garner 2-1, beat Clare Macrae 2-1, beat Peter Hutchison 2-1
Doubles: John Cook & Martin Touhey won 2-1 v. Martin Garner & Peter Hutchison
Dec 7 : CIBA v. Cambridge 5 : result 6 - 4
Martin Touhey beat Tony Clarke 2-0, beat Andy Bennett 2-0, beat Rod Bryant (Cambridge 6) 2-0
John Macmanus beat Tony Clarke 2-0, lost to Andy Bennett 1-2, lost to Rod Bryant (Cambridge 6) 0-2
David Dye beat Tony Clarke 2-1, lost to Andy Bennett 1-2, beat Rod Bryant (Cambridge 6) 2-0
Doubles: Martin Touhey & David Dye lost 1-2 v. Tony Clarke & Andy Bennett
Jan 7 : CIBA v. RCG 2 (away) : result 7 - 3
John Cook beat Dan Waters 2-0, beat David James 2-0, beat Rob Powell 2-0
John Macmanus lost to Dan Waters 1-2, lost to David James 1-2, beat Rob Powell 2-0
David Dye lost to Dan Waters 1-2, beat David James 2-0, beat Rob Powell 2-0
Doubles: John Cook & David Dye won 2-1 v. Dan Waters & David James
Jan 11 : CIBA v. St Georges 4 : result 6 - 4
Gerald Blackaby beat Paul Sexton 2-1, lost to John Farnell 1-2, beat Adrian Copeman 2-1
John Macmanus beat Paul Sexton 2-1, lost to John Farnell 0-2, lost to Adrian Copeman 0-2
David Dye beat Paul Sexton 2-1, lost to John Farnell 1-2, beat Adrian Copeman 2-0
Doubles: Gerald Blackaby & David Dye won 2-0 v. John Farnell & Adrian Copeman
Jan 18 : CIBA v. Arkesden : result 4 - 6
John Cook lost to Jon Rushman 0-2, lost to Bill Martin 0-2, beat Steve Coltman 2-1
John Macmanus lost to Jon Rushman 1-2, lost to Bill Martin 1-2, lost to Steve Coltman 0-2
David Dye beat Jon Rushman 2-0, beat Bill Martin 2-0, beat Steve Coltman 2-1
Doubles: John Macmanus & David Dye lost 1-2 v. Jon Rushman & Steve Coltman
Jan 24 : CIBA v. Haverhill 3 (away) : result 3 - 7
David Dye lost to David Miller 0-2, beat Alex Austin 2-0, beat Robin Miller 2-1
John Macmanus lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 1-2, beat Robin Miller 2-0
Martin Touhey lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 1-2, lost to Robin Miller 1-2
Doubles: David Dye & Martin Touhey lost 0-2 v. David Miller & Alex Austin
Jan 31 : CIBA v. Over 4 (away) : result 6 - 4
John Macmanus beat Mark Shelly 2-1, beat Ian Francis 2-0, lost to Richard Culverhouse 1-2
David Dye beat Mark Shelly 2-0, beat Ian Francis 2-0, lost to Richard Culverhouse 0-2
Martin Touhey beat Mark Shelly 2-1, beat Ian Francis 2-0, lost to Richard Culverhouse 1-2
Doubles: John Macmanus & David Dye lost 1-2 v. Mark Shelly & Richard Culverhouse
Feb 8 : CIBA v. Police 2 : result 7 - 3
John Cook beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 1-2, lost to Pat O'Bryne 0-2
John Macmanus beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 0-2, beat Pat O'Bryne 2-0
David Dye beat John Taylor 2-0, beat Steve Stafford 2-1, beat Pat O'Bryne 2-0
Doubles: John Macmanus & David Dye won 2-0 v. John Taylor & Steve Stafford
Feb 22 : CIBA v. Soham 3 (away) : result 7 - 3
John Macmanus lost to Martyn Heyes 0-2, beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-0
Gerald Blackaby beat Martyn Heyes 2-0, lost to Alan London 1-2, beat Neil Abram 2-0
David Dye beat Martyn Heyes 2-0, lost to Alan London 0-2, beat Neil Abram 2-0
Doubles: John Macmanus & David Dye won 2-0 v. Martyn Heyes & Alan London
Feb 29 : CIBA v. Bassingbourn : result 5 - 5
David Dye beat Rob Trigg 2-0, lost to Val Parkes 1-2, beat Gerry Izzard 2-0
John Macmanus beat Rob Trigg 2-0, lost to Val Parkes 0-2, lost to Gerry Izzard 0-2
Martin Touhey beat Rob Trigg 2-0, lost to Val Parkes 1-2, beat Gerry Izzard 2-0
Doubles: David Dye & Martin Touhey lost 1-2 v. Val Parkes & Gerry Izzard
Mar 7 : CIBA v. Telecom 2 (away) : result 5 - 5
John Macmanus beat Lee Laughlin 2-1, lost to Pete Laughlin 0-2, lost to Walter Carson 0-2
David Dye beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-0
Gerald Blackaby beat Lee Laughlin 2-1, lost to Pete Laughlin 0-2, lost to Walter Carson 1-2
Doubles: John Macmanus & David Dye won 2-1 v. Lee Laughlin & Walter Carson
Mar 14 : CIBA v. St Georges 3 : result 3 - 7
Gerald Blackaby lost to Martin Garner 1-2, beat Peter Hutchison 2-1, lost to Clare Macrae 1-2
Martin Touhey beat Martin Garner 2-0, beat Peter Hutchison 2-1, lost to Clare Macrae 1-2
John Macmanus lost to Martin Garner 1-2, lost to Peter Hutchison 0-2, lost to Clare Macrae 0-2
Doubles: Martin Touhey & John Macmanus lost 0-2 v. Martin Garner & Peter Hutchison
Mar 22 : CIBA v. Cambridge 5 (away) : result 5 - 5
John Macmanus lost to Aldo Galea 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Tony Clarke 1-2
Martin Touhey beat Aldo Galea 2-0, beat Andy Bennett 2-0, lost to Tony Clarke 0-2
Cliff Mackay beat Aldo Galea 2-0, beat Andy Bennett 2-1, beat Tony Clarke 2-1
Doubles: Martin Touhey & Cliff Mackay lost 0-2 v. Andy Bennett & Tony Clarke
Mar 28 : CIBA v. RCG 2 : result 6 - 4
Martin Touhey lost to Dan Waters 1-2, beat Daniel Bates 2-0, beat David James 2-0
John Macmanus lost to Dan Waters 0-2, lost to Daniel Bates 0-2, lost to David James 1-2
David Dye beat Dan Waters 2-1, beat Daniel Bates 2-1, beat David James 2-1
Doubles: Martin Touhey & David Dye won 2-1 v. Dan Waters & David James
Apr 3 : CIBA v. St Georges 4 (away) : result 9 - 1
John Macmanus beat Paul Sexton 2-0, beat Tony Brotchie 2-0, beat Adrian Copeman 2-0
David Dye beat Paul Sexton 2-0, beat Tony Brotchie 2-0, beat Adrian Copeman 2-0
Martin Touhey beat Paul Sexton 2-0, beat Tony Brotchie 2-1, beat Adrian Copeman 2-0
Doubles: John Macmanus & David Dye lost 0-2 v. Paul Sexton & Adrian Copeman
Knockout - round 1 : Oct 25 : CIBA v. Haverhill 3 (away) : result 7 - 2
John Cook lost to David Miller 1-2, beat Robin Miller 2-0, beat Jamie Nunn 2-0
Martin Touhey beat David Miller 2-0, beat Robin Miller 2-1, beat Jamie Nunn 2-1
John Macmanus beat David Miller 2-1, beat Robin Miller 2-0, lost to Jamie Nunn 1-2
Knockout - round 2 : Nov 16 : CIBA v. Impington 1 : result 9 - 0
(match awarded to CIBA)
Knockout - round 3 : Dec 14 : CIBA v. Over 1 : result 0 - 9
David Dye lost to Barry Hagger 0-2, lost to Roger Fensom 0-2, lost to Patrick Amps 0-2
Martin Touhey lost to Barry Hagger 0-2, lost to Roger Fensom 0-2, lost to Patrick Amps 0-2
John Macmanus lost to Barry Hagger 0-2, lost to Roger Fensom 0-2, lost to Patrick Amps 0-2
Registered players
David Dye. Matches played: 17. On winning side 12. On drawing side 2.
Singles 50, won 39, average 78%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Martin Touhey. Matches played: 13. On winning side 6. On drawing side 2.
Singles 38, won 24, average 63%. KO matches: 2. Singles 6, won 3. Average 50%.
Cliff Mackay. Matches played: 3. On winning side 2. On drawing side 1.
Singles 9, won 8, average 89%.
John Macmanus. Matches played: 21. On winning side 12. On drawing side 3.
Singles 62, won 23, average 37%. KO matches: 2. Singles 6, won 2. Average 33%.
Gerald Blackaby. Matches played: 6. On winning side 4. On drawing side 1.
Singles 18, won 9, average 50%.
John Cook. Matches played: 6. On winning side 3. On drawing side 0.
Singles 18, won 8, average 44%. KO matches: 1. Singles 3, won 2. Average 66%.
Chris Banks.
Peter Touhey.
Back to list of teams
Police 1. Home night Tuesday.
Matches played
Sep 29 : Police 1 v. St Ives 1 (away) : result 3 - 7
Howard Morley lost to Mark Fisher 0-2, beat Simon Pryke 2-0, lost to John White 0-2
Gary Jordan lost to Mark Fisher 0-2, beat Simon Pryke 2-0, lost to John White 0-2
Derek Rogers lost to Mark Fisher 0-2, beat Simon Pryke 2-0, lost to John White 0-2
Doubles: Howard Morley & Gary Jordan lost 0-2 v. Mark Fisher & Simon Pryke
Oct 5 : Police 1 v. Cambridge 1 : result 0 - 10
Tim Diss lost to Martin Gray 1-2, lost to Kevin Gray 0-2, lost to Malcolm Stennett (Cambridge 4) 0-2
Howard Morley lost to Martin Gray 0-2, lost to Kevin Gray 0-2, lost to Malcolm Stennett (Cambridge 4) 0-2
Pat O'Bryne (Police 2) lost to Martin Gray 0-2, lost to Kevin Gray 0-2, lost to Malcolm Stennett (Cambridge 4) 0-2
Doubles: Tim Diss & Howard Morley lost 1-2 v. Kevin Gray & Malcolm Stennett
Oct 11 : Police 1 v. Haverhill 1 (away) : result 2 - 8
Tim Diss lost to Richard Hutchinson 0-2, beat David Miller (Haverhill 3) 2-1, beat Paul Davison 2-1
Howard Morley lost to Richard Hutchinson 0-2, lost to David Miller (Haverhill 3) 1-2, lost to Paul Davison 0-2
Pat O'Bryne (Police 2) lost to Richard Hutchinson 0-2, lost to David Miller (Haverhill 3) 0-2, lost to Paul Davison 0-2
Doubles: Tim Diss & Howard Morley lost 0-2 v. David Miller & Paul Davison
Oct 19 : Police 1 v. Soham 2 (away) : result 1 - 9
Tim Diss beat Andreas Elia 2-0, lost to Haydon Davies 0-2, lost to Liam Mohan 0-2
Steve Stafford (Police 2) lost to Andreas Elia 0-2, lost to Haydon Davies 0-2, lost to Liam Mohan 0-2
John Taylor (Police 2) lost to Andreas Elia 0-2, lost to Haydon Davies 0-2, lost to Liam Mohan 0-2
Doubles: Tim Diss & Steve Stafford lost 0-2 v. Andreas Elia & Liam Mohan
Nov 2 : Police 1 v. University 1 : result 1 - 9
Tim Diss lost to Frederique Pauquay 0-2, beat Michael Moeller 2-1, lost to Gabor Wiese 0-2
Sid Dunster (Police 2) lost to Frederique Pauquay 1-2, lost to Michael Moeller 0-2, lost to Gabor Wiese 1-2
Steve Stafford (Police 2) lost to Frederique Pauquay 0-2, lost to Michael Moeller 0-2, lost to Gabor Wiese 0-2
Doubles: Tim Diss & Steve Stafford lost 1-2 v. Frederique Pauquay & Gabor Wiese
Nov 10 : Police 1 v. St Ives 2 (away) : result 2 - 8
Tim Diss lost to Steven Fisher 0-2, beat Leon Rogers 2-1, beat Sid Burgess 2-0
Steve Stafford (Police 2) lost to Steven Fisher 0-2, lost to Leon Rogers 0-2, lost to Sid Burgess 0-2
John Taylor (Police 2) lost to Steven Fisher 0-2, lost to Leon Rogers 0-2, lost to Sid Burgess 0-2
Doubles: Tim Diss & Steve Stafford lost 0-2 v. Steven Fisher & Leon Rogers
Nov 23 : Police 1 v. Ely : result 3 - 7
Tim Diss beat Chris Jones 2-0, beat Steve Lee 2-0, beat Tim Wootton 2-0
Howard Morley lost to Chris Jones 0-2, lost to Steve Lee 0-2, lost to Tim Wootton 0-2
Sid Dunster (Police 2) lost to Chris Jones 0-2, lost to Steve Lee 0-2, lost to Tim Wootton 1-2
Doubles: Howard Morley & Sid Dunster lost 0-2 v. Chris Jones & Tim Wootton
Dec 7 : Police 1 v. Over 1 : result 2 - 8
Tim Diss lost to Roger Fensom 0-2, beat Bill Knibbs (Over 3) 2-0, lost to Barry Hagger 0-2
Chris Tilley lost to Roger Fensom 0-2, beat Bill Knibbs (Over 3) 2-1, lost to Barry Hagger 0-2
John Taylor (Police 2) lost to Roger Fensom 0-2, lost to Bill Knibbs (Over 3) 0-2, lost to Barry Hagger 0-2
Doubles: Tim Diss & Chris Tilley lost 0-2 v. Roger Fensom & Barry Hagger
Jan 11 : Police 1 v. NCI 1 : result 2 - 8
Tim Diss lost to Craig Hastie 0-2, beat Paul Wood 2-0, beat David Tiplady 2-1
Howard Morley lost to Craig Hastie 0-2, lost to Paul Wood 1-2, lost to David Tiplady 0-2
Pat O'Bryne (Police 2) lost to Craig Hastie 0-2, lost to Paul Wood 0-2, lost to David Tiplady 0-2
Doubles: Tim Diss & Howard Morley lost 0-2 v. Craig Hastie & Paul Wood
Jan 18 : Police 1 v. St Ives 1 : result 0 - 10
Tim Diss lost to Simon Pryke 0-2, lost to John White 1-2, lost to Mark Fisher 1-2
Howard Morley lost to Simon Pryke 0-2, lost to John White 0-2, lost to Mark Fisher 0-2
Chris Tilley lost to Simon Pryke 0-2, lost to John White 0-2, lost to Mark Fisher 0-2
Doubles: Tim Diss & Howard Morley lost 0-2 v. Simon Pryke & John White
Jan 26 : Police 1 v. Cambridge 1 (away) : result 3 - 7
Cambridge 1 turned up with only 2 players.
Tim Diss lost to Kevin Gray 0-2, lost to Martin Gray 0-2
Howard Morley lost to Kevin Gray 1-2, lost to Martin Gray 0-2
Derek Rogers lost to Kevin Gray 0-2, lost to Martin Gray 0-2
Doubles: Tim Diss & Howard Morley lost 1-2 v. Kevin Gray & Martin Gray
Feb 1 : Police 1 v. Haverhill 1 : result 3 - 7
Tim Diss beat Robert Cushen 2-0, beat Tony Reardon 2-0, lost to Sarah Davison 0-2
Sid Dunster (Police 2) lost to Robert Cushen 0-2, lost to Tony Reardon 0-2, lost to Sarah Davison 0-2
Howard Morley lost to Robert Cushen 0-2, beat Tony Reardon 2-0, lost to Sarah Davison 0-2
Doubles: Tim Diss & Howard Morley lost 0-2 v. Robert Cushen & Tony Reardon
Feb 8 : Police 1 v. Soham 2 : result 5 - 5
Tim Diss beat Andreas Elia 2-0, beat Tony Everitt 2-0, beat Clive Woollard 2-0
Chris Tilley beat Andreas Elia 2-0, lost to Tony Everitt 1-2, lost to Clive Woollard 0-2
Howard Morley lost to Andreas Elia 0-2, lost to Tony Everitt 0-2, lost to Clive Woollard 0-2
Doubles: Tim Diss & Chris Tilley won 2-0 v. Andreas Elia & Tony Everitt
Feb 25 : Police 1 v. University 1 (away) : result 3 - 0
(match declared void)
Feb 29 : Police 1 v. St Ives 2 : result 3 - 7
Chris Tilley lost to Steven Fisher 0-2, lost to Leon Rogers 0-2, beat Leno Coppolaro 2-1
Tim Diss lost to Steven Fisher 0-2, beat Leon Rogers 2-0, beat Leno Coppolaro 2-0
Gary Jordan lost to Steven Fisher 0-2, lost to Leon Rogers 0-2, lost to Leno Coppolaro 0-2
Doubles: Chris Tilley & Tim Diss lost 0-2 v. Steven Fisher & Leon Rogers
Mar 7 : Police 1 v. Ely (away) : result 3 - 7
Tim Diss beat Hugo Brown 2-0, beat Steve Lee 2-1, lost to Chris Jones 0-2
Gary Jordan beat Hugo Brown 2-1, lost to Steve Lee 0-2, lost to Chris Jones 0-2
Howard Morley lost to Hugo Brown 0-2, lost to Steve Lee 0-2, lost to Chris Jones 0-2
Doubles: Tim Diss & Gary Jordan lost 0-2 v. Steve Lee & Chris Jones
Mar 20 : Police 1 v. Over 1 (away) : result 2 - 8
Tim Diss lost to Roger Fensom 1-2, beat Patrick Amps 2-1, lost to Barry Hagger 0-2
Chris Tilley lost to Roger Fensom 0-2, beat Patrick Amps 2-0, lost to Barry Hagger 0-2
Gary Jordan lost to Roger Fensom 0-2, lost to Patrick Amps 0-2, lost to Barry Hagger 0-2
Doubles: Tim Diss & Gary Jordan lost 0-2 v. Roger Fensom & Barry Hagger
Apr 5 : Police 1 v. NCI 1 (away) : result 1 - 9
Howard Morley lost to Craig Hastie 0-2, lost to David Tiplady 0-2, lost to Paul Wood 0-2
Gary Jordan lost to Craig Hastie 0-2, lost to David Tiplady 1-2, beat Paul Wood 2-0
Derek Rogers lost to Craig Hastie 0-2, lost to David Tiplady 0-2, lost to Paul Wood 0-2
Doubles: Gary Jordan & Derek Rogers lost 0-2 v. Craig Hastie & Paul Wood
Registered players
Chris Tilley. Matches played: 5. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 15, won 4, average 27%.
Gary Jordan. Matches played: 5. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 15, won 3, average 20%.
Tim Diss. Matches played: 15. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 44, won 22, average 50%.
Tom Carr.
Derek Rogers. Matches played: 3. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 8, won 1, average 13%.
Howard Morley. Matches played: 11. On winning side 0. On drawing side 1. Times played down: 6.
Singles 32, won 2, average 6%.
Reserves
Steve Stafford (Police 2). Matches played: 3. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 9, won 0, average 0%.
Pat O'Bryne (Police 2). Matches played: 3. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 9, won 0, average 0%.
Sid Dunster (Police 2). Matches played: 3. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 9, won 0, average 0%.
John Taylor (Police 2). Matches played: 3. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 9, won 0, average 0%.
Back to list of teams
Police 2. Division : 4. Home night Tuesday.
Matches played
Sep 28 : Police 2 v. Cambridge 5 : result 5 - 5
Sid Dunster beat Tony Clarke 2-0, beat Alex Zavowsky 2-0, beat Andy Bennett 2-0
John Taylor lost to Tony Clarke 0-2, lost to Alex Zavowsky 0-2, lost to Andy Bennett 0-2
Steve Stafford lost to Tony Clarke 0-2, beat Alex Zavowsky 2-0, lost to Andy Bennett 0-2
Doubles: Sid Dunster & Steve Stafford won 2-1 v. Tony Clarke & Andy Bennett
Oct 4 : Police 2 v. St Georges 4 (away) : result 4 - 6
Police 2 turned up with only 2 players.
Sid Dunster beat Tony Brotchie 2-1, beat Paul Sexton 2-0, beat Adrian Copeman 2-1
John Taylor lost to Tony Brotchie 0-2, lost to Paul Sexton 0-2, lost to Adrian Copeman 0-2
Doubles: Sid Dunster & John Taylor won 2-1 v. Paul Sexton & Adrian Copeman
Oct 12 : Police 2 v. Haverhill 3 : result 2 - 8
Police 2 turned up with only 2 players.
John Taylor lost to David Miller 0-2, lost to Robin Miller 0-2, lost to Alex Austin 0-2
Steve Stafford lost to David Miller 0-2, beat Robin Miller 2-0, beat Alex Austin 2-0
Doubles: John Taylor & Steve Stafford lost 0-2 v. David Miller & Alex Austin
Oct 19 : Police 2 v. CIBA : result 2 - 8
Police 2 turned up with only 2 players.
John Taylor lost to John Macmanus 0-2, lost to David Dye 0-2, lost to Martin Touhey 0-2
Steve Stafford beat John Macmanus 2-1, lost to David Dye 0-2, beat Martin Touhey 2-1
Doubles: John Taylor & Steve Stafford lost 0-2 v. David Dye & Martin Touhey
Nov 5 : Police 2 v. Bassingbourn (away) : result 0 - 10
Police 2 turned up with only 2 players.
John Taylor lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2, lost to Gerry Izzard 0-2
Steve Stafford lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2, lost to Gerry Izzard 1-2
Doubles: John Taylor & Steve Stafford lost 0-2 v. Bruce Hicks & Gerry Izzard
Nov 9 : Police 2 v. St Georges 3 : result 3 - 7
Police 2 turned up with only 2 players.
John Taylor lost to Alf Styan (St Georges 5) 0-2, lost to Martin Garner 0-2, lost to John Phillips 0-2
Steve Stafford beat Alf Styan (St Georges 5) 2-0, beat Martin Garner 2-0, beat John Phillips 2-0
Doubles: John Taylor & Steve Stafford lost 1-2 v. Martin Garner & John Phillips
Nov 26 : Police 2 v. RCG 2 (away) : result 3 - 7
Police 2 turned up with only 2 players.
John Taylor lost to Daniel Bates 0-2, lost to David James 0-2, lost to Dan Waters 0-2
Steve Stafford beat Daniel Bates 2-1, beat David James 2-1, lost to Dan Waters 1-2
Doubles: John Taylor & Steve Stafford won 2-1 v. Daniel Bates & Dan Waters
Nov 30 : Police 2 v. Arkesden : result 8 - 2
Sid Dunster beat Steve Coltman 2-1, beat Bill Martin 2-0, beat Margaret Forsyth 2-0
Howard Morley (Police 1) beat Steve Coltman 2-0, beat Bill Martin 2-1, beat Margaret Forsyth 2-0
John Taylor lost to Steve Coltman 0-2, lost to Bill Martin 0-2, beat Margaret Forsyth 2-1
Doubles: Sid Dunster & Howard Morley won 2-1 v. Steve Coltman & Bill Martin
Dec 6 : Police 2 v. Over 4 (away) : result 3 - 7
Sid Dunster beat Ian Francis 2-0, beat Matt Allen 2-0, lost to Richard Culverhouse 0-2
Howard Morley (Police 1) beat Ian Francis 2-1, lost to Matt Allen 0-2, lost to Richard Culverhouse 1-2
John Taylor lost to Ian Francis 0-2, lost to Matt Allen 0-2, lost to Richard Culverhouse 0-2
Doubles: Sid Dunster & Howard Morley lost 1-2 v. Ian Francis & Richard Culverhouse
Jan 4 : Police 2 v. Soham 3 : result 7 - 3
Sid Dunster beat Martyn Heyes 2-1, beat Neil Abram 2-0, beat Alan London 2-1
Steve Stafford beat Martyn Heyes 2-0, beat Neil Abram 2-0, beat Alan London 2-1
John Taylor beat Martyn Heyes 2-1, lost to Neil Abram 1-2, lost to Alan London 1-2
Doubles: Sid Dunster & John Taylor lost 1-2 v. Neil Abram & Alan London
Jan 11 : Police 2 v. Telecom 2 (away) : result 6 - 4
Howard Morley (Police 1) lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-0, beat Lee Laughlin 2-0
Sid Dunster lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-1, beat Lee Laughlin 2-0
Pat O'Bryne lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-1, beat Lee Laughlin 2-0
Doubles: Howard Morley & Sid Dunster lost 0-2 v. Pete Laughlin & Walter Carson
Jan 19 : Police 2 v. Cambridge 5 (away) : result 1 - 9
Howard Morley (Police 1) lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Aldo Galea 1-2
Steve Stafford lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, beat Aldo Galea 2-0
John Taylor lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Aldo Galea 0-2
Doubles: Howard Morley & Steve Stafford lost 1-2 v. Tony Clarke & Andy Bennett
Jan 25 : Police 2 v. St Georges 4 : result 5 - 5
Howard Morley (Police 1) beat Tony Brotchie 2-0, beat John Farnell 2-0, beat Adrian Copeman 2-0
Pat O'Bryne beat Tony Brotchie 2-0, lost to John Farnell 0-2, lost to Adrian Copeman 0-2
John Taylor beat Tony Brotchie 2-0, lost to John Farnell 0-2, lost to Adrian Copeman 0-2
Doubles: Howard Morley & John Taylor lost 1-2 v. John Farnell & Adrian Copeman
Jan 31 : Police 2 v. Haverhill 3 (away) : result 3 - 7
John Taylor lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 1-2, lost to Robin Miller 0-2
Steve Stafford lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 0-2, beat Robin Miller 2-0
Pat O'Bryne lost to David Miller 0-2, beat Alex Austin 2-0, beat Robin Miller 2-1
Doubles: John Taylor & Steve Stafford lost 0-2 v. David Miller & Alex Austin
Feb 8 : Police 2 v. CIBA (away) : result 3 - 7
John Taylor lost to John Cook 0-2, lost to John Macmanus 0-2, lost to David Dye 0-2
Steve Stafford beat John Cook 2-1, beat John Macmanus 2-0, lost to David Dye 1-2
Pat O'Bryne beat John Cook 2-0, lost to John Macmanus 0-2, lost to David Dye 0-2
Doubles: John Taylor & Steve Stafford lost 0-2 v. John Macmanus & David Dye
Feb 22 : Police 2 v. Bassingbourn : result 1 - 9
Sid Dunster beat Rob Trigg 2-0, lost to Bruce Hicks 1-2, lost to Val Parkes 1-2
John Taylor lost to Rob Trigg 1-2, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2
Steve Stafford lost to Rob Trigg 0-2, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2
Doubles: Sid Dunster & John Taylor lost 0-2 v. Rob Trigg & Bruce Hicks
Mar 2 : Police 2 v. St Georges 3 (away) : result 3 - 7
Sid Dunster lost to Clare Macrae 1-2, lost to Martin Garner 0-2, beat Peter Hutchison 2-1
Steve Stafford beat Clare Macrae 2-1, lost to Martin Garner 0-2, lost to Peter Hutchison 0-2
John Taylor lost to Clare Macrae 0-2, lost to Martin Garner 0-2, lost to Peter Hutchison 0-2
Doubles: Sid Dunster & Steve Stafford won 2-1 v. Martin Garner & Peter Hutchison
Mar 7 : Police 2 v. RCG 2 : result 4 - 6
John Taylor lost to Dan Waters 0-2, beat Geoff Waters 2-0, lost to Daniel Bates 0-2
Pat O'Bryne lost to Dan Waters 0-2, beat Geoff Waters 2-0, lost to Daniel Bates 1-2
Steve Stafford lost to Dan Waters 1-2, beat Geoff Waters 2-0, beat Daniel Bates 2-0
Doubles: John Taylor & Steve Stafford lost 0-2 v. Dan Waters & Geoff Waters
Mar 16 : Police 2 v. Arkesden (away) : result 4 - 6
John Taylor lost to Steve Coltman 0-2, lost to Bill Martin 0-2, lost to Jon Rushman 0-2
Steve Stafford beat Steve Coltman 2-0, beat Bill Martin 2-0, lost to Jon Rushman 0-2
Pat O'Bryne beat Steve Coltman 2-0, beat Bill Martin 2-0, lost to Jon Rushman 0-2
Doubles: John Taylor & Steve Stafford lost 1-2 v. Bill Martin & Jon Rushman
Mar 21 : Police 2 v. Over 4 : result 4 - 6
Sid Dunster beat Jonathan Francis 2-0, beat Ian Francis 2-0, lost to Richard Culverhouse 1-2
Steve Stafford beat Jonathan Francis 2-1, beat Ian Francis 2-0, lost to Richard Culverhouse 0-2
John Taylor lost to Jonathan Francis 0-2, lost to Ian Francis 0-2, lost to Richard Culverhouse 0-2
Doubles: Sid Dunster & John Taylor lost 1-2 v. Jonathan Francis & Richard Culverhouse
Mar 28 : Police 2 v. Soham 3 (away) : result 7 - 3
Sid Dunster beat Neil Abram 2-0, beat Alan London 2-0, beat Martyn Heyes 2-0
John Taylor lost to Neil Abram 1-2, lost to Alan London 0-2, lost to Martyn Heyes 0-2
Steve Stafford beat Neil Abram 2-0, beat Alan London 2-1, beat Martyn Heyes 2-0
Doubles: Sid Dunster & John Taylor won 2-0 v. Neil Abram & Alan London
Apr 4 : Police 2 v. Telecom 2 : result 7 - 3
Sid Dunster lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Paul Murfitt 2-0
Pat O'Bryne lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Paul Murfitt 2-0
Howard Morley (Police 1) lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Paul Murfitt 2-0
Doubles: Sid Dunster & Howard Morley won 2-0 v. Lee Laughlin & Paul Murfitt
Registered players
Steve Stafford. Matches played: 16. On winning side 2. On drawing side 1. Times played up: 3.
Singles 48, won 27, average 56%.
Pat O'Bryne. Matches played: 7. On winning side 2. On drawing side 1. Times played up: 3.
Singles 21, won 11, average 52%.
Sid Dunster. Matches played: 11. On winning side 5. On drawing side 1. Times played up: 3.
Singles 33, won 25, average 76%.
John Taylor. Matches played: 20. On winning side 3. On drawing side 2. Times played up: 3.
Singles 60, won 4, average 7%.
Reserves
Howard Morley (Police 1). Matches played: 6. On winning side 3. On drawing side 1.
Singles 18, won 11, average 61%.
Back to list of teams
Cambridge 1. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: Martin Gray. 49 King Hedges Road, Chesterton, Cambridge. CB4 2QE. Contact: 01223 426870.
Matches played
Sep 29 : Cambridge 1 v. Haverhill 1 : result 6 - 4
Kevin Gray beat Paul Davison 2-0, beat Sarah Davison 2-0, lost to Richard Hutchinson 0-2
Lee Barham beat Paul Davison 2-1, beat Sarah Davison 2-0, beat Richard Hutchinson 2-1
Chris Burdon lost to Paul Davison 1-2, beat Sarah Davison 2-0, lost to Richard Hutchinson 0-2
Doubles: Kevin Gray & Lee Barham lost 1-2 v. Paul Davison & Sarah Davison
Oct 5 : Cambridge 1 v. Police 1 (away) : result 10 - 0
Martin Gray beat Tim Diss 2-1, beat Howard Morley 2-0, beat Pat O'Bryne (Police 2) 2-0
Kevin Gray beat Tim Diss 2-0, beat Howard Morley 2-0, beat Pat O'Bryne (Police 2) 2-0
Malcolm Stennett (Cambridge 4) beat Tim Diss 2-0, beat Howard Morley 2-0, beat Pat O'Bryne (Police 2) 2-0
Doubles: Kevin Gray & Malcolm Stennett won 2-1 v. Tim Diss & Howard Morley
Oct 13 : Cambridge 1 v. Soham 2 : result 9 - 1
Kevin Gray lost to Andreas Elia 1-2, beat Liam Mohan 2-0, beat Tony Everitt 2-1
Martin Gray beat Andreas Elia 2-0, beat Liam Mohan 2-0, beat Tony Everitt 2-0
Steve Annison beat Andreas Elia 2-0, beat Liam Mohan 2-0, beat Tony Everitt 2-0
Doubles: Kevin Gray & Martin Gray won 2-0 v. Andreas Elia & Liam Mohan
Oct 22 : Cambridge 1 v. University 1 (away) : result 10 - 0
Kevin Gray beat Frederique Pauquay 2-0, beat Gabor Wiese 2-0, beat Sacha Wilson 2-0
Steve Annison beat Frederique Pauquay 2-0, beat Gabor Wiese 2-0, beat Sacha Wilson 2-0
Martin Gray beat Frederique Pauquay 2-1, beat Gabor Wiese 2-0, beat Sacha Wilson 2-0
Doubles: Kevin Gray & Steve Annison won 2-0 v. Frederique Pauquay & Gabor Wiese
Nov 3 : Cambridge 1 v. St Ives 2 : result 7 - 3
Kevin Gray beat Leon Rogers 2-0, beat Sid Burgess 2-0, beat Steven Fisher 2-0
Chris Burdon lost to Leon Rogers 1-2, lost to Sid Burgess 0-2, lost to Steven Fisher 1-2
Martin Gray beat Leon Rogers 2-0, beat Sid Burgess 2-0, beat Steven Fisher 2-1
Doubles: Kevin Gray & Martin Gray won 2-0 v. Leon Rogers & Sid Burgess
Nov 9 : Cambridge 1 v. Ely (away) : result 10 - 0
Chris Burdon beat Tim Wootton 2-1, beat Hugo Brown 2-0, beat Steve Lee 2-0
Kevin Gray beat Tim Wootton 2-1, beat Hugo Brown 2-0, beat Steve Lee 2-0
Martin Gray beat Tim Wootton 2-0, beat Hugo Brown 2-0, beat Steve Lee 2-0
Doubles: Kevin Gray & Martin Gray won 2-0 v. Tim Wootton & Hugo Brown
Nov 29 : Cambridge 1 v. Over 1 (away) : result 9 - 1
Kevin Gray beat Roger Fensom 2-0, beat Patrick Amps 2-0, beat Barry Hagger 2-0
Chris Burdon beat Roger Fensom 2-1, beat Patrick Amps 2-0, lost to Barry Hagger 0-2
Martin Gray beat Roger Fensom 2-0, beat Patrick Amps 2-0, beat Barry Hagger 2-0
Doubles: Kevin Gray & Martin Gray won 2-1 v. Roger Fensom & Barry Hagger
Jan 5 : Cambridge 1 v. NCI 1 (away) : result 7 - 3
Martin Gray beat Paul Wood 2-0, beat Craig Hastie 2-1, lost to David Tiplady 1-2
Chris Burdon beat Paul Wood 2-0, lost to Craig Hastie 1-2, lost to David Tiplady 0-2
Lee Barham beat Paul Wood 2-0, beat Craig Hastie 2-0, beat David Tiplady 2-0
Doubles: Martin Gray & Lee Barham won 2-0 v. Paul Wood & Craig Hastie
Jan 12 : Cambridge 1 v. St Ives 1 : result 9 - 1
Martin Gray beat Simon Pryke 2-1, beat Alan Smith 2-0, beat John White 2-1
Steve Annison beat Simon Pryke 2-0, beat Alan Smith 2-0, beat John White 2-0
Kevin Gray beat Simon Pryke 2-0, beat Alan Smith 2-1, beat John White 2-1
Doubles: Martin Gray & Steve Annison lost 0-2 v. Simon Pryke & Alan Smith
Jan 17 : Cambridge 1 v. Haverhill 1 (away) : result 0 - 0
(match declared void)
Jan 26 : Cambridge 1 v. Police 1 : result 7 - 3
Cambridge 1 turned up with only 2 players.
Kevin Gray beat Tim Diss 2-0, beat Howard Morley 2-1, beat Derek Rogers 2-0
Martin Gray beat Tim Diss 2-0, beat Howard Morley 2-0, beat Derek Rogers 2-0
Doubles: Kevin Gray & Martin Gray won 2-1 v. Tim Diss & Howard Morley
Feb 1 : Cambridge 1 v. Soham 2 (away) : result 9 - 1
Kevin Gray lost to Andreas Elia 1-2, beat Liam Mohan 2-1, beat Tony Everitt 2-1
Steve Annison beat Andreas Elia 2-0, beat Liam Mohan 2-0, beat Tony Everitt 2-0
Martin Gray beat Andreas Elia 2-0, beat Liam Mohan 2-0, beat Tony Everitt 2-0
Doubles: Steve Annison & Martin Gray won 2-0 v. Andreas Elia & Tony Everitt
Feb 9 : Cambridge 1 v. University 1 : result 3 - 7
Lee Barham lost to Frederique Pauquay 1-2, beat Paul Robertson 2-1, lost to Dave Atkinson 0-2
Martin Gray beat Frederique Pauquay 2-0, lost to Paul Robertson 1-2, beat Dave Atkinson 2-0
Chris Burdon lost to Frederique Pauquay 1-2, lost to Paul Robertson 1-2, lost to Dave Atkinson 0-2
Doubles: Lee Barham & Martin Gray lost 0-2 v. Frederique Pauquay & Dave Atkinson
Feb 23 : Cambridge 1 v. St Ives 2 (away) : result 6 - 4
Kevin Gray beat Sid Burgess 2-0, beat Steven Fisher 2-0, beat Leon Rogers 2-0
Martin Gray beat Sid Burgess 2-0, lost to Steven Fisher 0-2, beat Leon Rogers 2-0
Chris Burdon lost to Sid Burgess 0-2, lost to Steven Fisher 1-2, lost to Leon Rogers 0-2
Doubles: Kevin Gray & Martin Gray won 2-0 v. Steven Fisher & Leon Rogers
Mar 1 : Cambridge 1 v. Ely : result 9 - 1
Kevin Gray beat Chris Jones 2-0, beat Steve Lee 2-0, beat Tim Wootton 2-0
Martin Gray beat Chris Jones 2-0, beat Steve Lee 2-0, beat Tim Wootton 2-0
Chris Burdon lost to Chris Jones 0-2, beat Steve Lee 2-0, beat Tim Wootton 2-0
Doubles: Kevin Gray & Martin Gray won 2-1 v. Chris Jones & Steve Lee
Mar 15 : Cambridge 1 v. Over 1 : result 8 - 2
Kevin Gray beat Ray Allen (Over 2) 2-1, beat Roger Fensom 2-0, lost to Barry Hagger 0-2
Chris Burdon beat Ray Allen (Over 2) 2-0, beat Roger Fensom 2-1, lost to Barry Hagger 0-2
Martin Gray beat Ray Allen (Over 2) 2-0, beat Roger Fensom 2-0, beat Barry Hagger 2-0
Doubles: Kevin Gray & Martin Gray won 2-0 v. Ray Allen & Barry Hagger
Mar 29 : Cambridge 1 v. NCI 1 : result 5 - 5
Kevin Gray lost to Mick Harper 1-2, beat Paul Wood 2-1, lost to Craig Hastie 1-2
Martin Gray beat Mick Harper 2-0, beat Paul Wood 2-1, beat Craig Hastie 2-0
Chris Burdon lost to Mick Harper 1-2, lost to Paul Wood 0-2, lost to Craig Hastie 0-2
Doubles: Kevin Gray & Martin Gray won 2-1 v. Mick Harper & Craig Hastie
Apr 5 : Cambridge 1 v. St Ives 1 (away) : result 9 - 1
Steve Annison beat Simon Pryke 2-0, beat Alan Smith 2-0, beat John White 2-0
Kevin Gray beat Simon Pryke 2-1, lost to Alan Smith 1-2, beat John White 2-0
Martin Gray beat Simon Pryke 2-1, beat Alan Smith 2-0, beat John White 2-1
Doubles: Steve Annison & Kevin Gray won 2-0 v. Simon Pryke & Alan Smith
Knockout - round 2 : Nov 17 : Cambridge 1 v. NCI 2 : result 0 - 9
(match awarded to NCI 2)
Registered players
Martin Gray. Matches played: 16. On winning side 14. On drawing side 1.
Singles 48, won 45, average 94%.
Kevin Gray. Matches played: 15. On winning side 14. On drawing side 1.
Singles 45, won 38, average 84%.
Chris Burdon. Matches played: 10. On winning side 8. On drawing side 1.
Singles 30, won 11, average 37%.
Lee Barham. Matches played: 3. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 9, won 7, average 78%.
Steve Annison. Matches played: 5. On winning side 5. On drawing side 0.
Singles 15, won 15, average 100%.
Reserves
Malcolm Stennett (Cambridge 4). Matches played: 1. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 3, won 3, average 100%.
Back to list of teams
Cambridge 2. Division : 2. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: Andy Merritt. 33Oak Tree Avenue, Cambridge. CB4 1AZ. Contact: 01223 561291(h) 01223400460(B).
Matches played
Sep 29 : Cambridge 2 v. Over 2 : result 8 - 2
Li Jiang beat Ray Allen 2-0, beat Terry Edwards 2-0, beat Chris Parnell 2-0
Andy Merritt beat Ray Allen 2-0, beat Terry Edwards 2-0, beat Chris Parnell 2-0
Bernhard Zeimetz beat Ray Allen 2-1, beat Terry Edwards 2-0, lost to Chris Parnell 1-2
Doubles: Andy Merritt & Bernhard Zeimetz lost 0-2 v. Ray Allen & Terry Edwards
Oct 4 : Cambridge 2 v. Impington 1 (away) : result 4 - 6
Cambridge 2 turned up with only 2 players.
Brian O'Dell beat Brian Judd 2-0, beat Bob Pettit 2-0, lost to Mandy Mills 0-2
Bernhard Zeimetz beat Brian Judd 2-0, lost to Bob Pettit 1-2, lost to Mandy Mills 0-2
Doubles: Brian O'Dell & Bernhard Zeimetz won 2-1 v. Bob Pettit & Mandy Mills
Oct 13 : Cambridge 2 v. University 2 : result 10 - 0
Li Jiang beat B von Doeruberg 2-0, beat Ben Jeppeson 2-0, beat Max Shreene 2-0
Andy Merritt beat B von Doeruberg 2-0, beat Ben Jeppeson 2-0, beat Max Shreene 2-0
Bernhard Zeimetz beat B von Doeruberg 2-1, beat Ben Jeppeson 2-0, beat Max Shreene 2-0
Doubles: Li Jiang & Andy Merritt won 2-1 v. B von Doeruberg & Ben Jeppeson
Oct 22 : Cambridge 2 v. RCG 1 (away) : result 8 - 2
Bernhard Zeimetz beat Russell Cooper 2-1, beat Jonathan Pett 2-0, beat Nigel Bates 2-0
Barry Soar beat Russell Cooper 2-0, beat Jonathan Pett 2-1, lost to Nigel Bates 0-2
Andy Merritt beat Russell Cooper 2-0, beat Jonathan Pett 2-0, beat Nigel Bates 2-0
Doubles: Bernhard Zeimetz & Andy Merritt lost 1-2 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Nov 3 : Cambridge 2 v. Cambridge 4 : result 7 - 3
Li Jiang beat Gwen Stennett 2-0, lost to Guang Xu 1-2, beat Terry Copeland 2-1
Andy Merritt beat Gwen Stennett 2-0, beat Guang Xu 2-0, beat Terry Copeland 2-0
Barry Soar beat Gwen Stennett 2-0, lost to Guang Xu 0-2, lost to Terry Copeland 1-2
Doubles: Andy Merritt & Barry Soar won 2-1 v. Gwen Stennett & Guang Xu
Nov 24 : Cambridge 2 v. Agrevo 1 : result 7 - 3
Li Jiang lost to Jeff Catlin 0-2, beat Gary Baker 2-0, beat Jim Reary 2-0
Brian O'Dell beat Jeff Catlin 2-0, lost to Gary Baker 1-2, beat Jim Reary 2-1
Andy Merritt beat Jeff Catlin 2-0, beat Gary Baker 2-0, beat Jim Reary 2-0
Doubles: Brian O'Dell & Andy Merritt lost 0-2 v. Jeff Catlin & Gary Baker
Dec 1 : Cambridge 2 v. Newmarket (away) : result 2 - 8
Andy Merritt lost to Phil Marshall 0-2, beat David Kewley 2-1, beat Vince Coombs 2-0
Bernhard Zeimetz lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 0-2, lost to Vince Coombs 1-2
Barry Soar lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 1-2, lost to Vince Coombs 0-2
Doubles: Andy Merritt & Bernhard Zeimetz lost 1-2 v. Phil Marshall & Vince Coombs
Dec 8 : Cambridge 2 v. St Georges 1 : result 8 - 2
Rob Custerson (Cambridge 7) beat David Oates 2-1, lost to Mick Runswick 0-2, beat Michael Zorzan 2-0
Andy Merritt beat David Oates 2-0, lost to Mick Runswick 0-2, beat Michael Zorzan 2-0
Bernhard Zeimetz beat David Oates 2-0, beat Mick Runswick 2-0, beat Michael Zorzan 2-0
Doubles: Rob Custerson & Bernhard Zeimetz won 2-1 v. David Oates & Mick Runswick
Jan 5 : Cambridge 2 v. NCI 2 : result 8 - 2
Li Jiang beat Tuong Dang 2-1, beat John Thackray 2-0, beat Albert Jackson 2-1
Bernhard Zeimetz beat Tuong Dang 2-0, lost to John Thackray 1-2, lost to Albert Jackson 1-2
Andy Merritt beat Tuong Dang 2-0, beat John Thackray 2-0, beat Albert Jackson 2-0
Doubles: Bernhard Zeimetz & Andy Merritt won 2-1 v. John Thackray & Albert Jackson
Jan 12 : Cambridge 2 v. Cambridge 3 (away) : result 7 - 3
Bernhard Zeimetz beat Stephen Doel 2-0, lost to Jim Carswell 1-2, beat Terry Lane 2-0
Andy Merritt lost to Stephen Doel 0-2, beat Jim Carswell 2-0, lost to Terry Lane 0-2
Li Jiang beat Stephen Doel 2-0, beat Jim Carswell 2-1, beat Terry Lane 2-0
Doubles: Bernhard Zeimetz & Andy Merritt won 2-1 v. Stephen Doel & Terry Lane
Jan 17 : Cambridge 2 v. Over 2 (away) : result 9 - 1
Bernhard Zeimetz lost to Chris Parnell 0-2, beat Danny Slater 2-0, beat Ray Allen 2-0
Andy Merritt beat Chris Parnell 2-0, beat Danny Slater 2-0, beat Ray Allen 2-0
Li Jiang beat Chris Parnell 2-0, beat Danny Slater 2-0, beat Ray Allen 2-0
Doubles: Andy Merritt & Li Jiang won 2-0 v. Chris Parnell & Danny Slater
Jan 26 : Cambridge 2 v. Impington 1 : result 9 - 1
Bernhard Zeimetz lost to Mandy Mills 0-2, beat Bob Pettit 2-0, beat Tony Martin 2-1
Li Jiang beat Mandy Mills 2-1, beat Bob Pettit 2-0, beat Tony Martin 2-0
Andy Merritt beat Mandy Mills 2-1, beat Bob Pettit 2-0, beat Tony Martin 2-1
Doubles: Bernhard Zeimetz & Andy Merritt won 2-0 v. Mandy Mills & Tony Martin
Feb 4 : Cambridge 2 v. University 2 (away) : result 8 - 2
Li Jiang lost to Carl Sundeburg 1-2, beat David Gillingham 2-1, beat David Barker 2-0
Andy Merritt beat Carl Sundeburg 2-0, beat David Gillingham 2-0, beat David Barker 2-0
Bernhard Zeimetz lost to Carl Sundeburg 1-2, beat David Gillingham 2-0, beat David Barker 2-0
Doubles: Li Jiang & Andy Merritt won 2-1 v. Carl Sundeburg & David Gillingham
Feb 9 : Cambridge 2 v. RCG 1 : result 7 - 3
Li Jiang beat Russell Cooper 2-0, lost to Nigel Bates 1-2, beat David James (RCG 2) 2-0
Bernhard Zeimetz beat Russell Cooper 2-0, lost to Nigel Bates 1-2, beat David James (RCG 2) 2-0
Andy Merritt beat Russell Cooper 2-0, lost to Nigel Bates 0-2, beat David James (RCG 2) 2-0
Doubles: Li Jiang & Bernhard Zeimetz won 2-0 v. Russell Cooper & David James
Feb 23 : Cambridge 2 v. Cambridge 4 (away) : result 7 - 3
Li Jiang beat Terry Copeland 2-0, beat Gwen Stennett 2-1, beat Guang Xu 2-1
Bernhard Zeimetz beat Terry Copeland 2-0, beat Gwen Stennett 2-0, beat Guang Xu 2-0
Andy Merritt beat Terry Copeland 2-0, lost to Gwen Stennett 1-2, lost to Guang Xu 1-2
Doubles: Li Jiang & Bernhard Zeimetz lost 0-2 v. Terry Copeland & Gwen Stennett
Mar 8 : Cambridge 2 v. Agrevo 1 (away) : result 8 - 2
Li Jiang beat Jeff Catlin 2-1, beat Gary Baker 2-0, beat Jim Reary 2-0
Bernhard Zeimetz beat Jeff Catlin 2-1, lost to Gary Baker 1-2, lost to Jim Reary 1-2
Andy Merritt beat Jeff Catlin 2-0, beat Gary Baker 2-0, beat Jim Reary 2-0
Doubles: Bernhard Zeimetz & Andy Merritt won 2-0 v. Jeff Catlin & Gary Baker
Mar 15 : Cambridge 2 v. Newmarket : result 6 - 4
Bernhard Zeimetz lost to Phil Marshall 1-2, beat David Kewley 2-1, beat Vince Coombs 2-1
Li Jiang lost to Phil Marshall 1-2, beat David Kewley 2-0, beat Vince Coombs 2-0
Andy Merritt lost to Phil Marshall 0-2, beat David Kewley 2-0, beat Vince Coombs 2-0
Doubles: Bernhard Zeimetz & Andy Merritt lost 0-2 v. Phil Marshall & Vince Coombs
Mar 22 : Cambridge 2 v. St Georges 1 (away) : result 9 - 1
Andy Merritt beat David Oates 2-0, beat Mick Runswick 2-1, beat Thorsten Paarmann 2-0
Li Jiang beat David Oates 2-1, beat Mick Runswick 2-0, lost to Thorsten Paarmann 0-2
Bernhard Zeimetz beat David Oates 2-0, beat Mick Runswick 2-1, beat Thorsten Paarmann 2-1
Doubles: Andy Merritt & Bernhard Zeimetz won 2-0 v. David Oates & Thorsten Paarmann
Mar 27 : Cambridge 2 v. NCI 2 (away) : result 10 - 0
Bernhard Zeimetz beat John Thackray 2-0, beat Tuong Dang 2-1, beat Albert Jackson 2-0
Andy Merritt beat John Thackray 2-0, beat Tuong Dang 2-1, beat Albert Jackson 2-0
Li Jiang beat John Thackray 2-0, beat Tuong Dang 2-0, beat Albert Jackson 2-0
Doubles: Andy Merritt & Li Jiang won 2-1 v. Tuong Dang & Albert Jackson
Apr 5 : Cambridge 2 v. Cambridge 3 : result 7 - 3
Li Jiang beat Terry Lane 2-0, beat Stephen Doel 2-0, beat Peter Zivtins 2-0
Bernhard Zeimetz beat Terry Lane 2-0, lost to Stephen Doel 1-2, beat Peter Zivtins 2-1
Andy Merritt beat Terry Lane 2-1, lost to Stephen Doel 1-2, beat Peter Zivtins 2-0
Doubles: Li Jiang & Bernhard Zeimetz lost 0-2 v. Stephen Doel & Peter Zivtins
Knockout - round 2 : Nov 17 : Cambridge 2 v. Cambridge 4 : result 5 - 4
Bernhard Zeimetz lost to Gwen Stennett 1-2, beat Terry Copeland 2-0, lost to Guang Xu 0-2
Brian O'Dell beat Gwen Stennett 2-0, lost to Terry Copeland 0-2, beat Guang Xu 2-0
Andy Merritt beat Gwen Stennett 2-0, beat Terry Copeland 2-0, lost to Guang Xu 1-2
Knockout - round 3 : Dec 15 : Cambridge 2 v. St Ives 3 (away) : result 3 - 6
Li Jiang lost to Alan Fitzgerald 1-2, lost to Joe Thorogood 1-2, beat Brian Freer 2-0
Andy Merritt lost to Alan Fitzgerald 0-2, beat Joe Thorogood 2-0, beat Brian Freer 2-0
Brian O'Dell lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Brian Freer 0-2
Registered players
Andy Merritt. Matches played: 19. On winning side 18. On drawing side 0.
Singles 57, won 48, average 84%. KO matches: 2. Singles 6, won 4. Average 66%.
Simon Martin.
Brian O'Dell. Matches played: 2. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 6, won 4, average 67%. KO matches: 2. Singles 6, won 2. Average 33%.
Bernhard Zeimetz. Matches played: 18. On winning side 16. On drawing side 0.
Singles 54, won 37, average 69%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Li Jiang. Matches played: 16. On winning side 16. On drawing side 0.
Singles 48, won 42, average 88%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Joachim Norbert.
Barry Soar. Matches played: 3. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 9, won 3, average 33%.
Reserves
Rob Custerson (Cambridge 7). Matches played: 1. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 3, won 2, average 67%.
Back to list of teams
Cambridge 3. Division : 2. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: Terry Lane. 138 Sleaford Stree. Contact: 01223 364673.
Matches played
Sep 29 : Cambridge 3 v. NCI 2 : result 9 - 1
Stephen Doel beat Albert Jackson 2-1, beat Tuong Dang 2-1, beat John Thackray 2-1
Peter Zivtins beat Albert Jackson 2-0, beat Tuong Dang 2-1, lost to John Thackray 0-2
Terry Lane beat Albert Jackson 2-0, beat Tuong Dang 2-0, beat John Thackray 2-0
Doubles: Peter Zivtins & Terry Lane won 2-1 v. Albert Jackson & John Thackray
Oct 4 : Cambridge 3 v. Over 2 (away) : result 4 - 6
Terry Lane beat Terry Edwards 2-1, beat Pauline Leak 2-1, beat Ray Allen 2-1
Stephen Doel lost to Terry Edwards 0-2, lost to Pauline Leak 1-2, beat Ray Allen 2-0
Peter Zivtins lost to Terry Edwards 0-2, lost to Pauline Leak 1-2, lost to Ray Allen 1-2
Doubles: Terry Lane & Peter Zivtins lost 1-2 v. Terry Edwards & Ray Allen
Oct 13 : Cambridge 3 v. Impington 1 : result 4 - 6
Terry Lane beat Bob Pettit 2-1, lost to Tony Martin 0-2, lost to Mandy Mills 0-2
Stephen Doel beat Bob Pettit 2-0, lost to Tony Martin 0-2, lost to Mandy Mills 0-2
Peter Zivtins beat Bob Pettit 2-0, lost to Tony Martin 0-2, lost to Mandy Mills 0-2
Doubles: Terry Lane & Peter Zivtins won 2-1 v. Tony Martin & Mandy Mills
Oct 22 : Cambridge 3 v. University 2 (away) : result 5 - 5
Terry Lane beat David Gillingham 2-0, beat Michael Kelly 2-1, lost to Carl Sundeburg 0-2
Peter Zivtins beat David Gillingham 2-0, beat Michael Kelly 2-0, lost to Carl Sundeburg 0-2
Jim Carswell lost to David Gillingham 0-2, lost to Michael Kelly 0-2, lost to Carl Sundeburg 0-2
Doubles: Terry Lane & Peter Zivtins won 2-0 v. Michael Kelly & Carl Sundeburg
Nov 3 : Cambridge 3 v. RCG 1 : result 7 - 3
Terry Lane beat Russell Cooper 2-0, beat David James (RCG 2) 2-0, beat Nigel Bates 2-0
Stephen Doel lost to Russell Cooper 0-2, beat David James (RCG 2) 2-0, beat Nigel Bates 2-0
Peter Zivtins lost to Russell Cooper 1-2, beat David James (RCG 2) 2-0, lost to Nigel Bates 0-2
Doubles: Terry Lane & Peter Zivtins won 2-0 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Nov 10 : Cambridge 3 v. Cambridge 4 (away) : result 2 - 8
Cambridge 3 turned up with only 2 players.
Stephen Doel lost to Malcolm Stennett 0-2, beat Terry Copeland 2-0, beat Guang Xu 2-0
Peter Zivtins lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Terry Copeland 0-2, lost to Guang Xu 0-2
Doubles: Stephen Doel & Peter Zivtins lost 1-2 v. Malcolm Stennett & Guang Xu
Dec 1 : Cambridge 3 v. Agrevo 1 (away) : result 1 - 9
Terry Lane lost to Jeff Catlin 1-2, lost to Gary Baker 0-2, beat Jim Reary 2-1
Andy Bennett (Cambridge 5) lost to Jeff Catlin 1-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Peter Zivtins lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 1-2
Doubles: Terry Lane & Peter Zivtins lost 1-2 v. Jeff Catlin & Gary Baker
Dec 8 : Cambridge 3 v. Newmarket : result 5 - 5
Stephen Doel lost to Phil Marshall 0-2, beat Vince Coombs 2-0, beat Rob Boyce 2-0
Peter Zivtins lost to Phil Marshall 0-2, lost to Vince Coombs 0-2, beat Rob Boyce 2-0
Jim Carswell lost to Phil Marshall 1-2, beat Vince Coombs 2-0, beat Rob Boyce 2-0
Doubles: Stephen Doel & Peter Zivtins lost 0-2 v. Phil Marshall & Vince Coombs
Jan 5 : Cambridge 3 v. St Georges 1 (away) : result 6 - 4
Jim Carswell beat David Oates 2-0, beat Mick Runswick 2-1, beat Thorsten Paarmann 2-1
Stephen Doel beat David Oates 2-1, lost to Mick Runswick 0-2, lost to Thorsten Paarmann 1-2
Peter Zivtins beat David Oates 2-1, lost to Mick Runswick 0-2, lost to Thorsten Paarmann 1-2
Doubles: Stephen Doel & Peter Zivtins won 2-0 v. Mick Runswick & Thorsten Paarmann
Jan 12 : Cambridge 3 v. Cambridge 2 : result 3 - 7
Stephen Doel lost to Bernhard Zeimetz 0-2, beat Andy Merritt 2-0, lost to Li Jiang 0-2
Jim Carswell beat Bernhard Zeimetz 2-1, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Li Jiang 1-2
Terry Lane lost to Bernhard Zeimetz 0-2, beat Andy Merritt 2-0, lost to Li Jiang 0-2
Doubles: Stephen Doel & Terry Lane lost 1-2 v. Bernhard Zeimetz & Andy Merritt
Jan 17 : Cambridge 3 v. NCI 2 (away) : result 6 - 4
Stephen Doel lost to Tuong Dang 1-2, beat John Thackray 2-0, beat Albert Jackson 2-0
Peter Zivtins beat Tuong Dang 2-1, lost to John Thackray 0-2, lost to Albert Jackson 0-2
Jim Carswell lost to Tuong Dang 1-2, beat John Thackray 2-1, beat Albert Jackson 2-0
Doubles: Stephen Doel & Peter Zivtins won 2-0 v. John Thackray & Albert Jackson
Jan 26 : Cambridge 3 v. Over 2 : result 5 - 5
Cambridge 3 turned up with only 2 players.
Stephen Doel beat Terry Edwards 2-0, beat Ray Allen 2-0, beat Chris Parnell 2-0
Peter Zivtins lost to Terry Edwards 1-2, beat Ray Allen 2-1, lost to Chris Parnell 1-2
Doubles: Stephen Doel & Peter Zivtins won 2-0 v. Terry Edwards & Ray Allen
Jan 31 : Cambridge 3 v. Impington 1 (away) : result 5 - 5
Stephen Doel beat Brian Judd 2-0, lost to Tony Martin 0-2, lost to Mandy Mills 0-2
Peter Zivtins lost to Brian Judd 1-2, lost to Tony Martin 0-2, lost to Mandy Mills 0-2
Jim Carswell beat Brian Judd 2-0, beat Tony Martin 2-0, beat Mandy Mills 2-0
Doubles: Stephen Doel & Peter Zivtins won 2-0 v. Brian Judd & Tony Martin
Feb 9 : Cambridge 3 v. University 2 : result 9 - 1
Terry Lane beat B von Doeruberg 2-0, lost to Sharir Salim 0-2, beat David Gillingham 2-0
Stephen Doel beat B von Doeruberg 2-0, beat Sharir Salim 2-0, beat David Gillingham 2-0
Jim Carswell beat B von Doeruberg 2-0, beat Sharir Salim 2-0, beat David Gillingham 2-0
Doubles: Terry Lane & Stephen Doel won 2-1 v. B von Doeruberg & Sharir Salim
Feb 25 : Cambridge 3 v. RCG 1 (away) : result 4 - 6
Cambridge 3 turned up with only 2 players.
Jim Carswell beat Russell Cooper 2-0, beat Nigel Bates 2-0, beat Rob Powell (RCG 2) 2-0
Peter Zivtins lost to Russell Cooper 1-2, lost to Nigel Bates 0-2, beat Rob Powell (RCG 2) 2-0
Doubles: Jim Carswell & Peter Zivtins lost 0-2 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Mar 1 : Cambridge 3 v. Cambridge 4 : result 2 - 8
Terry Lane lost to Keith Richardson 0-2, lost to Terry Copeland 1-2, beat Guang Xu 2-1
Jim Carswell lost to Keith Richardson 0-2, lost to Terry Copeland 0-2, lost to Guang Xu 0-2
Peter Zivtins lost to Keith Richardson 1-2, beat Terry Copeland 2-1, lost to Guang Xu 1-2
Doubles: Terry Lane & Peter Zivtins lost 0-2 v. Terry Copeland & Guang Xu
Mar 15 : Cambridge 3 v. Agrevo 1 : result 6 - 4
Stephen Doel beat Jeff Catlin 2-1, beat Gary Baker 2-0, beat Jim Reary 2-1
Jim Carswell lost to Jeff Catlin 1-2, beat Gary Baker 2-1, beat Jim Reary 2-0
Peter Zivtins lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, beat Jim Reary 2-0
Doubles: Stephen Doel & Peter Zivtins lost 0-2 v. Jeff Catlin & Gary Baker
Mar 22 : Cambridge 3 v. Newmarket (away) : result 3 - 7
Cambridge 3 turned up with only 2 players.
Jim Carswell lost to Phil Marshall 1-2, beat David Kewley 2-0, beat Vince Coombs 2-0
Peter Zivtins lost to Phil Marshall 0-2, beat David Kewley 2-0, lost to Vince Coombs 0-2
Doubles: Jim Carswell & Peter Zivtins lost 0-2 v. Phil Marshall & Vince Coombs
Mar 29 : Cambridge 3 v. St Georges 1 : result 3 - 7
Terry Lane lost to David Oates 1-2, lost to Mick Runswick 0-2, beat Thorsten Paarmann 2-1
Stephen Doel lost to David Oates 1-2, lost to Mick Runswick 0-2, lost to Thorsten Paarmann 1-2
Peter Zivtins beat David Oates 2-0, beat Mick Runswick 2-1, lost to Thorsten Paarmann 1-2
Doubles: Terry Lane & Peter Zivtins lost 1-2 v. Mick Runswick & Thorsten Paarmann
Apr 5 : Cambridge 3 v. Cambridge 2 (away) : result 3 - 7
Terry Lane lost to Li Jiang 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2, lost to Andy Merritt 1-2
Stephen Doel lost to Li Jiang 0-2, beat Bernhard Zeimetz 2-1, beat Andy Merritt 2-1
Peter Zivtins lost to Li Jiang 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 1-2, lost to Andy Merritt 0-2
Doubles: Stephen Doel & Peter Zivtins won 2-0 v. Li Jiang & Bernhard Zeimetz
Knockout - round 1 : Oct 25 : Cambridge 3 v. Haverhill 2 (away) : result 2 - 7
Terry Lane beat Andrew Driver 2-0, lost to Peter Driscoll 0-2, beat Yvonne Brook 2-1
Kwok Kee Chan lost to Andrew Driver 0-2, lost to Peter Driscoll 0-2, lost to Yvonne Brook 0-2
Peter Zivtins lost to Andrew Driver 1-2, lost to Peter Driscoll 0-2, lost to Yvonne Brook 1-2
Registered players
Terry Lane. Matches played: 11. On winning side 3. On drawing side 1.
Singles 33, won 18, average 55%. KO matches: 1. Singles 3, won 2. Average 66%.
Stephen Doel. Matches played: 15. On winning side 6. On drawing side 3.
Singles 45, won 27, average 60%.
Jim Carswell. Matches played: 11. On winning side 4. On drawing side 3.
Singles 33, won 21, average 64%.
Peter Zivtins. Matches played: 18. On winning side 5. On drawing side 4.
Singles 54, won 16, average 30%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Kwok Kee Chan.
Reserves
Andy Bennett (Cambridge 5). Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Back to list of teams
Cambridge 4. Division : 2. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: Gwen Stennett. Rose Cottage, Carlton, Newmarket. CB8 9JY. Contact: 01223 290849(H).
Matches played
Oct 6 : Cambridge 4 v. Agrevo 1 : result 3 - 7
Gwen Stennett lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, beat Jim Reary 2-1
Terry Copeland lost to Jeff Catlin 0-2, beat Gary Baker 2-1, beat Jim Reary 2-1
lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Doubles: Gwen Stennett & Terry Copeland lost 0-2 v. Jeff Catlin & Gary Baker
Oct 13 : Cambridge 4 v. Newmarket (away) : result 4 - 6
Malcolm Stennett lost to Phil Marshall 1-2, beat David Kewley 2-0, beat Vince Coombs 2-0
Gwen Stennett lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 0-2, beat Vince Coombs 2-0
lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 1-2, beat Vince Coombs 2-1
Doubles: Malcolm Stennett & Gwen Stennett lost 0-2 v. David Kewley & Vince Coombs
Oct 20 : Cambridge 4 v. St Georges 1 : result 6 - 4
Malcolm Stennett beat David Oates 2-0, beat Mick Runswick 2-0, beat Alf Styan (St Georges 5) 2-0
Terry Copeland beat David Oates 2-1, lost to Mick Runswick 0-2, beat Alf Styan (St Georges 5) 2-0
Gwen Stennett lost to David Oates 0-2, lost to Mick Runswick 0-2, beat Alf Styan (St Georges 5) 2-0
Doubles: Malcolm Stennett & Terry Copeland lost 1-2 v. David Oates & Mick Runswick
Nov 3 : Cambridge 4 v. Cambridge 2 (away) : result 3 - 7
Gwen Stennett lost to Li Jiang 0-2, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Barry Soar 0-2
Guang Xu beat Li Jiang 2-1, lost to Andy Merritt 0-2, beat Barry Soar 2-0
Terry Copeland lost to Li Jiang 1-2, lost to Andy Merritt 0-2, beat Barry Soar 2-1
Doubles: Gwen Stennett & Guang Xu lost 1-2 v. Andy Merritt & Barry Soar
Nov 10 : Cambridge 4 v. Cambridge 3 : result 8 - 2
Cambridge 3 turned up with only 2 players.
Malcolm Stennett beat Stephen Doel 2-0, beat Peter Zivtins 2-0
Terry Copeland lost to Stephen Doel 0-2, beat Peter Zivtins 2-0
Guang Xu lost to Stephen Doel 0-2, beat Peter Zivtins 2-0
Doubles: Malcolm Stennett & Guang Xu won 2-1 v. Stephen Doel & Peter Zivtins
Nov 22 : Cambridge 4 v. Over 2 (away) : result 6 - 4
Gwen Stennett beat Ray Allen 2-0, beat Chris Parnell 2-1, lost to Terry Edwards 0-2
Guang Xu lost to Ray Allen 1-2, beat Chris Parnell 2-1, beat Terry Edwards 2-0
Robert Fincham (Cambridge 6) lost to Ray Allen 1-2, lost to Chris Parnell 1-2, beat Terry Edwards 2-1
Doubles: Guang Xu & Robert Fincham won 2-1 v. Ray Allen & Terry Edwards
Dec 1 : Cambridge 4 v. Impington 1 : result 5 - 5
Malcolm Stennett beat Brian Judd 2-0, beat Mandy Mills 2-0, lost to Paul Grammer (Impington 2) 1-2
Guang Xu beat Brian Judd 2-0, lost to Mandy Mills 1-2, lost to Paul Grammer (Impington 2) 0-2
Terry Copeland lost to Brian Judd 1-2, beat Mandy Mills 2-1, lost to Paul Grammer (Impington 2) 1-2
Doubles: Malcolm Stennett & Guang Xu won 2-0 v. Brian Judd & Mandy Mills
Dec 10 : Cambridge 4 v. University 2 (away) : result 10 - 0
Malcolm Stennett beat Ben Jeppeson 2-0, beat Michael Kelly 2-0, beat Adrian Chapple 2-0
Gwen Stennett beat Ben Jeppeson 2-0, beat Michael Kelly 2-0, beat Adrian Chapple 2-0
Guang Xu beat Ben Jeppeson 2-0, beat Michael Kelly 2-0, beat Adrian Chapple 2-0
Doubles: Malcolm Stennett & Guang Xu won 2-0 v. Ben Jeppeson & Michael Kelly
Jan 5 : Cambridge 4 v. RCG 1 : result 8 - 2
Malcolm Stennett beat Russell Cooper 2-0, beat Nigel Bates 2-0, beat Chris Badger 2-0
Guang Xu beat Russell Cooper 2-0, lost to Nigel Bates 0-2, beat Chris Badger 2-0
Rob Custerson (Cambridge 7) beat Russell Cooper 2-0, beat Nigel Bates 2-1, beat Chris Badger 2-1
Doubles: Guang Xu & Rob Custerson lost 1-2 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Jan 10 : Cambridge 4 v. NCI 2 (away) : result 7 - 3
Gwen Stennett lost to Tuong Dang 1-2, lost to Albert Jackson 0-2, lost to John Thackray 0-2
Guang Xu beat Tuong Dang 2-1, beat Albert Jackson 2-0, beat John Thackray 2-0
Malcolm Stennett beat Tuong Dang 2-0, beat Albert Jackson 2-0, beat John Thackray 2-0
Doubles: Guang Xu & Malcolm Stennett won 2-0 v. Albert Jackson & John Thackray
Jan 26 : Cambridge 4 v. Agrevo 1 (away) : result 7 - 3
Malcolm Stennett beat Jeff Catlin 2-0, beat Gary Baker 2-0, beat Jim Reary 2-0
Guang Xu beat Jeff Catlin 2-1, lost to Gary Baker 1-2, beat Jim Reary 2-1
Gwen Stennett lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 1-2, beat Jim Reary 2-1
Doubles: Malcolm Stennett & Guang Xu won 2-1 v. Jeff Catlin & Gary Baker
Feb 2 : Cambridge 4 v. Newmarket : result 5 - 5
Gwen Stennett lost to Phil Marshall 0-2, lost to Vince Coombs 0-2, lost to David Kewley 1-2
Malcolm Stennett beat Phil Marshall 2-0, beat Vince Coombs 2-0, beat David Kewley 2-0
Guang Xu lost to Phil Marshall 1-2, lost to Vince Coombs 1-2, beat David Kewley 2-0
Doubles: Malcolm Stennett & Guang Xu won 2-1 v. Phil Marshall & Vince Coombs
Feb 9 : Cambridge 4 v. St Georges 1 (away) : result 7 - 3
Malcolm Stennett beat David Oates 2-0, beat Mick Runswick 2-1, beat Thorsten Paarmann 2-0
Gwen Stennett lost to David Oates 1-2, lost to Mick Runswick 0-2, beat Thorsten Paarmann 2-0
Guang Xu beat David Oates 2-1, lost to Mick Runswick 1-2, beat Thorsten Paarmann 2-1
Doubles: Malcolm Stennett & Guang Xu won 2-0 v. David Oates & Mick Runswick
Feb 23 : Cambridge 4 v. Cambridge 2 : result 3 - 7
Terry Copeland lost to Li Jiang 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2, lost to Andy Merritt 0-2
Gwen Stennett lost to Li Jiang 1-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2, beat Andy Merritt 2-1
Guang Xu lost to Li Jiang 1-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2, beat Andy Merritt 2-1
Doubles: Terry Copeland & Gwen Stennett won 2-0 v. Li Jiang & Bernhard Zeimetz
Mar 1 : Cambridge 4 v. Cambridge 3 (away) : result 8 - 2
Keith Richardson beat Terry Lane 2-0, beat Jim Carswell 2-0, beat Peter Zivtins 2-1
Terry Copeland beat Terry Lane 2-1, beat Jim Carswell 2-0, lost to Peter Zivtins 1-2
Guang Xu lost to Terry Lane 1-2, beat Jim Carswell 2-0, beat Peter Zivtins 2-1
Doubles: Terry Copeland & Guang Xu won 2-0 v. Terry Lane & Peter Zivtins
Mar 8 : Cambridge 4 v. Over 2 : result 8 - 2
Malcolm Stennett beat Chris Parnell 2-0, beat Danny Slater 2-0, beat Ray Allen 2-0
Guang Xu beat Chris Parnell 2-0, beat Danny Slater 2-0, beat Ray Allen 2-0
Gwen Stennett lost to Chris Parnell 1-2, lost to Danny Slater 1-2, beat Ray Allen 2-0
Doubles: Malcolm Stennett & Guang Xu won 2-0 v. Chris Parnell & Danny Slater
Mar 13 : Cambridge 4 v. Impington 1 (away) : result 6 - 4
Gwen Stennett lost to Bob Pettit 1-2, lost to Brian Judd 1-2, lost to Mandy Mills 0-2
Andy Bennett (Cambridge 5) beat Bob Pettit 2-0, beat Brian Judd 2-0, lost to Mandy Mills 0-2
Guang Xu beat Bob Pettit 2-1, beat Brian Judd 2-0, beat Mandy Mills 2-0
Doubles: Andy Bennett & Guang Xu won 2-1 v. Bob Pettit & Brian Judd
Mar 22 : Cambridge 4 v. University 2 : result 10 - 0
Gwen Stennett beat David Gillingham 2-0, beat David Barker 2-0, beat Adrian Chapple 2-0
Terry Copeland beat David Gillingham 2-0, beat David Barker 2-0, beat Adrian Chapple 2-0
Guang Xu beat David Gillingham 2-0, beat David Barker 2-0, beat Adrian Chapple 2-0
Doubles: Gwen Stennett & Terry Copeland won 2-0 v. David Gillingham & Adrian Chapple
Mar 31 : Cambridge 4 v. RCG 1 (away) : result 3 - 7
Cambridge 4 turned up with only 2 players.
Gwen Stennett beat Russell Cooper 2-0, lost to Nigel Bates 0-2, beat Chris Badger 2-0
Andy Bennett (Cambridge 5) lost to Russell Cooper 0-2, lost to Nigel Bates 0-2, beat Chris Badger 2-0
Doubles: Gwen Stennett & Andy Bennett lost 0-2 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Apr 5 : Cambridge 4 v. NCI 2 : result 6 - 4
Guang Xu beat Tuong Dang 2-0, beat John Thackray 2-0, beat Albert Jackson 2-1
Terry Copeland beat Tuong Dang 2-1, lost to John Thackray 0-2, beat Albert Jackson 2-0
Gwen Stennett lost to Tuong Dang 1-2, lost to John Thackray 0-2, lost to Albert Jackson 1-2
Doubles: Guang Xu & Terry Copeland won 2-1 v. John Thackray & Albert Jackson
Knockout - round 2 : Nov 17 : Cambridge 4 v. Cambridge 2 (away) : result 4 - 5
Gwen Stennett beat Bernhard Zeimetz 2-1, lost to Brian O'Dell 0-2, lost to Andy Merritt 0-2
Terry Copeland lost to Bernhard Zeimetz 0-2, beat Brian O'Dell 2-0, lost to Andy Merritt 0-2
Guang Xu beat Bernhard Zeimetz 2-0, lost to Brian O'Dell 0-2, beat Andy Merritt 2-1
Registered players
Gwen Stennett. Matches played: 16. On winning side 10. On drawing side 1.
Singles 48, won 17, average 35%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Malcolm Stennett. Matches played: 11. On winning side 8. On drawing side 2. Times played up: 1.
Singles 32, won 30, average 94%.
Terry Copeland. Matches played: 9. On winning side 5. On drawing side 1.
Singles 26, won 14, average 54%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
. Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 6, won 1, average 17%.
Martyn Livermore.
Keith Richardson. Matches played: 1. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 3, won 3, average 100%.
Guang Xu. Matches played: 16. On winning side 12. On drawing side 2.
Singles 47, won 34, average 72%. KO matches: 1. Singles 3, won 2. Average 66%.
Reserves
Andy Bennett (Cambridge 5). Matches played: 2. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 6, won 3, average 50%.
Robert Fincham (Cambridge 6). Matches played: 1. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 3, won 1, average 33%.
Rob Custerson (Cambridge 7). Matches played: 1. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 3, won 3, average 100%.
Back to list of teams
Cambridge 5. Division : 4. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: Tony Clarke. 62 The Lane, Hauxton, Cambridge. CB2 5HP. Contact: 01223 871281.
Matches played
Sep 28 : Cambridge 5 v. Police 2 (away) : result 5 - 5
Tony Clarke lost to Sid Dunster 0-2, beat John Taylor 2-0, beat Steve Stafford 2-0
Alex Zavowsky lost to Sid Dunster 0-2, beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 0-2
Andy Bennett lost to Sid Dunster 0-2, beat John Taylor 2-0, beat Steve Stafford 2-0
Doubles: Tony Clarke & Andy Bennett lost 1-2 v. Sid Dunster & Steve Stafford
Oct 6 : Cambridge 5 v. Bassingbourn : result 5 - 5
Robert Fincham (Cambridge 6) lost to Rob Trigg 1-2, lost to Val Parkes 0-2, beat Gerry Izzard 2-0
Andy Bennett beat Rob Trigg 2-0, beat Val Parkes 2-0, lost to Gerry Izzard 0-2
Aldo Galea beat Rob Trigg 2-0, lost to Val Parkes 0-2, beat Gerry Izzard 2-1
Doubles: Robert Fincham & Andy Bennett lost 0-2 v. Rob Trigg & Val Parkes
Oct 14 : Cambridge 5 v. St Georges 3 (away) : result 3 - 7
Cambridge 5 turned up with only 2 players.
Andy Bennett beat Martin Garner 2-1, beat Peter Hutchison 2-0, beat Clare Macrae 2-0
Alex Zavowsky lost to Martin Garner 0-2, lost to Peter Hutchison 0-2, lost to Clare Macrae 1-2
Doubles: Andy Bennett & Alex Zavowsky lost 0-2 v. Martin Garner & Peter Hutchison
Oct 20 : Cambridge 5 v. RCG 2 : result 3 - 7
Andy Bennett lost to Dan Waters 1-2, beat David James 2-1, beat Daniel Bates 2-1
Alex Zavowsky lost to Dan Waters 1-2, lost to David James 0-2, lost to Daniel Bates 1-2
Aldo Galea lost to Dan Waters 0-2, lost to David James 1-2, lost to Daniel Bates 0-2
Doubles: Andy Bennett & Aldo Galea won 2-0 v. Dan Waters & David James
Nov 4 : Cambridge 5 v. Arkesden (away) : result 7 - 3
Tony Clarke beat Jon Rushman 2-1, lost to Bill Martin 1-2, beat Steve Coltman 2-1
Andy Bennett beat Jon Rushman 2-0, lost to Bill Martin 0-2, lost to Steve Coltman 0-2
Aldo Galea beat Jon Rushman 2-1, beat Bill Martin 2-0, beat Steve Coltman 2-1
Doubles: Tony Clarke & Aldo Galea won 2-0 v. Bill Martin & Steve Coltman
Nov 10 : Cambridge 5 v. Over 4 : result 7 - 3
Tony Clarke beat Ian Francis 2-0, beat Jonathan Francis 2-1, lost to Richard Culverhouse 0-2
Andy Bennett beat Ian Francis 2-1, beat Jonathan Francis 2-0, beat Richard Culverhouse 2-1
Aldo Galea beat Ian Francis 2-1, lost to Jonathan Francis 1-2, lost to Richard Culverhouse 0-2
Doubles: Tony Clarke & Andy Bennett won 2-1 v. Ian Francis & Jonathan Francis
Nov 23 : Cambridge 5 v. Soham 3 (away) : result 10 - 0
Tony Clarke beat Alan London 2-1, beat Martyn Heyes 2-0, beat Neil Abram 2-0
Andy Bennett beat Alan London 2-1, beat Martyn Heyes 2-0, beat Neil Abram 2-0
Aldo Galea beat Alan London 2-1, beat Martyn Heyes 2-0, beat Neil Abram 2-0
Doubles: Andy Bennett & Aldo Galea won 2-1 v. Alan London & Neil Abram
Dec 1 : Cambridge 5 v. Telecom 2 : result 5 - 5
Tony Clarke lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
Andy Bennett lost to Pete Laughlin 1-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
Alex Zavowsky lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, lost to Walter Carson 0-2
Doubles: Tony Clarke & Andy Bennett lost 0-2 v. Pete Laughlin & Walter Carson
Dec 7 : Cambridge 5 v. CIBA (away) : result 4 - 6
Tony Clarke lost to Martin Touhey 0-2, lost to John Macmanus 0-2, lost to David Dye 1-2
Andy Bennett lost to Martin Touhey 0-2, beat John Macmanus 2-1, beat David Dye 2-1
Rod Bryant (Cambridge 6) lost to Martin Touhey 0-2, beat John Macmanus 2-0, lost to David Dye 0-2
Doubles: Tony Clarke & Andy Bennett won 2-1 v. Martin Touhey & David Dye
Jan 3 : Cambridge 5 v. St Georges 4 (away) : result 8 - 2
St Georges 4 turned up with only 2 players.
Tony Clarke beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-0
Andy Bennett beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-0
Aldo Galea lost to Tony Brotchie 0-2, lost to Paul Sexton 0-2
Doubles: Tony Clarke & Andy Bennett won 2-0 v. Tony Brotchie & Paul Sexton
Jan 12 : Cambridge 5 v. Haverhill 3 : result 5 - 5
Tony Clarke lost to David Miller 0-2, beat Alex Austin 2-0, beat Robin Miller 2-1
Andy Bennett beat David Miller 2-0, beat Alex Austin 2-0, beat Robin Miller 2-0
Aldo Galea lost to David Miller 1-2, lost to Alex Austin 1-2, lost to Robin Miller 1-2
Doubles: Tony Clarke & Andy Bennett lost 1-2 v. David Miller & Robin Miller
Jan 19 : Cambridge 5 v. Police 2 : result 9 - 1
Tony Clarke beat Howard Morley 2-0, beat Steve Stafford 2-0, beat John Taylor 2-0
Andy Bennett beat Howard Morley 2-0, beat Steve Stafford 2-0, beat John Taylor 2-0
Aldo Galea beat Howard Morley 2-1, lost to Steve Stafford 0-2, beat John Taylor 2-0
Doubles: Tony Clarke & Andy Bennett won 2-1 v. Howard Morley & Steve Stafford
Jan 28 : Cambridge 5 v. Bassingbourn (away) : result 7 - 3
Tony Clarke beat Rob Trigg 2-0, beat Val Parkes 2-0, lost to Gerry Izzard 1-2
Andy Bennett beat Rob Trigg 2-0, beat Val Parkes 2-1, beat Gerry Izzard 2-1
Aldo Galea beat Rob Trigg 2-0, lost to Val Parkes 0-2, lost to Gerry Izzard 1-2
Doubles: Tony Clarke & Andy Bennett won 2-1 v. Val Parkes & Gerry Izzard
Feb 2 : Cambridge 5 v. St Georges 3 : result 3 - 7
Tony Clarke beat Martin Garner 2-1, lost to Clare Macrae 0-2, beat Peter Hutchison 2-0
Andy Bennett beat Martin Garner 2-0, lost to Clare Macrae 0-2, lost to Peter Hutchison 0-2
Alex Zavowsky lost to Martin Garner 0-2, lost to Clare Macrae 0-2, lost to Peter Hutchison 0-2
Doubles: Tony Clarke & Andy Bennett lost 1-2 v. Martin Garner & Peter Hutchison
Feb 11 : Cambridge 5 v. RCG 2 (away) : result 4 - 6
Tony Clarke beat Daniel Bates 2-0, lost to Dan Waters 0-2, lost to David James 0-2
Andy Bennett beat Daniel Bates 2-0, lost to Dan Waters 1-2, lost to David James 1-2
Aldo Galea beat Daniel Bates 2-0, lost to Dan Waters 1-2, lost to David James 1-2
Doubles: Andy Bennett & Aldo Galea won 2-0 v. Dan Waters & David James
Feb 23 : Cambridge 5 v. Arkesden : result 6 - 4
Tony Clarke lost to Jon Rushman 0-2, beat Bill Martin 2-0, beat Steve Coltman 2-1
Andy Bennett lost to Jon Rushman 0-2, lost to Bill Martin 0-2, beat Steve Coltman 2-1
Aldo Galea lost to Jon Rushman 0-2, beat Bill Martin 2-0, beat Steve Coltman 2-1
Doubles: Tony Clarke & Aldo Galea won 2-0 v. Jon Rushman & Bill Martin
Feb 28 : Cambridge 5 v. Over 4 (away) : result 5 - 5
Tony Clarke lost to Jonathan Francis 0-2, beat Ian Francis 2-1, lost to Richard Culverhouse 0-2
Andy Bennett beat Jonathan Francis 2-0, beat Ian Francis 2-0, beat Richard Culverhouse 2-1
Aldo Galea lost to Jonathan Francis 0-2, beat Ian Francis 2-0, lost to Richard Culverhouse 0-2
Doubles: Tony Clarke & Andy Bennett lost 0-2 v. Jonathan Francis & Richard Culverhouse
Mar 8 : Cambridge 5 v. Soham 3 : result 10 - 0
Tony Clarke beat Martyn Heyes 2-0, beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-0
Andy Bennett beat Martyn Heyes 2-0, beat Alan London 2-1, beat Neil Abram 2-0
Aldo Galea beat Martyn Heyes 2-0, beat Alan London 2-1, beat Neil Abram 2-0
Doubles: Andy Bennett & Aldo Galea won 2-0 v. Martyn Heyes & Alan London
Mar 14 : Cambridge 5 v. Telecom 2 (away) : result 5 - 5
Tony Clarke beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2
Aldo Galea beat Lee Laughlin 2-0, lost to Walter Carson 1-2, lost to Pete Laughlin 0-2
Andy Bennett beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2
Doubles: Tony Clarke & Andy Bennett lost 0-2 v. Walter Carson & Pete Laughlin
Mar 22 : Cambridge 5 v. CIBA : result 5 - 5
Aldo Galea beat John Macmanus 2-0, lost to Martin Touhey 0-2, lost to Cliff Mackay 0-2
Andy Bennett beat John Macmanus 2-0, lost to Martin Touhey 0-2, lost to Cliff Mackay 1-2
Tony Clarke beat John Macmanus 2-1, beat Martin Touhey 2-0, lost to Cliff Mackay 1-2
Doubles: Andy Bennett & Tony Clarke won 2-0 v. Martin Touhey & Cliff Mackay
Mar 29 : Cambridge 5 v. St Georges 4 : result 10 - 0
St Georges 4 turned up with only 2 players.
Tony Clarke beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-0
Andy Bennett beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-0
Aldo Galea beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-0
Doubles: Andy Bennett & Aldo Galea won 2-0 v. Tony Brotchie & Paul Sexton
Apr 3 : Cambridge 5 v. Haverhill 3 (away) : result 5 - 5
Tony Clarke lost to David Miller 1-2, beat Gary Theobald 2-1, beat Robin Miller 2-0
Andy Bennett lost to David Miller 0-2, beat Gary Theobald 2-0, beat Robin Miller 2-0
Aldo Galea lost to David Miller 0-2, lost to Gary Theobald 0-2, beat Robin Miller 2-0
Doubles: Tony Clarke & Andy Bennett lost 1-2 v. David Miller & Gary Theobald
Knockout - round 1 : Oct 25 : Cambridge 5 v. Over 4 (away) : result 6 - 3
Over 4 turned up with only 2 players.
Aldo Galea beat Ian Francis 2-0, lost to Matt Allen 0-2
Andy Bennett beat Ian Francis 2-0, beat Matt Allen 2-1
Alex Zavowsky lost to Ian Francis 0-2, lost to Matt Allen 0-2
Knockout - round 2 : Nov 17 : Cambridge 5 v. Over 1 : result 1 - 8
Tony Clarke lost to Roger Fensom 0-2, lost to Barry Hagger 0-2, lost to Jonathan Francis 1-2
Andy Bennett beat Roger Fensom 2-0, lost to Barry Hagger 1-2, lost to Jonathan Francis 0-2
Alex Zavowsky lost to Roger Fensom 0-2, lost to Barry Hagger 0-2, lost to Jonathan Francis 0-3
Registered players
Tony Clarke. Matches played: 19. On winning side 9. On drawing side 7.
Singles 55, won 37, average 67%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Andy Bennett. Matches played: 22. On winning side 9. On drawing side 8. Times played up: 3.
Singles 64, won 47, average 73%. KO matches: 2. Singles 5, won 3. Average 60%.
Aldo Galea. Matches played: 17. On winning side 9. On drawing side 6.
Singles 49, won 24, average 49%. KO matches: 1. Singles 2, won 1. Average 50%.
Alex Zavowsky. Matches played: 5. On winning side 0. On drawing side 2.
Singles 15, won 2, average 13%. KO matches: 2. Singles 5, won 0. Average 0%.
Reserves
Rod Bryant (Cambridge 6). Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 1, average 33%.
Robert Fincham (Cambridge 6). Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 3, won 1, average 33%.
Back to list of teams
Cambridge 6. Division : 5. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: Rod Bryant. 2 The Brambles, Balsham, Cambridge. CB1 6ED. Contact: 01223 290420.
Matches played
Oct 6 : Cambridge 6 v. GORD : result 6 - 4
Howard Davidson lost to Mike Starling 0-2, beat Geoff Miller 2-0, beat Ron Rayner 2-0
Rod Bryant lost to Mike Starling 1-2, beat Geoff Miller 2-0, beat Ron Rayner 2-0
Mike Rennison lost to Mike Starling 0-2, beat Geoff Miller 2-0, lost to Ron Rayner 0-2
Doubles: Howard Davidson & Rod Bryant won 2-0 v. Mike Starling & Ron Rayner
Oct 11 : Cambridge 6 v. Impington 3 (away) : result 2 - 8
Pat Lloyd lost to Ivan Cook 0-2, beat Gary Cook 2-1, beat Dave Harrison 2-1
Howard Davies lost to Ivan Cook 0-2, lost to Gary Cook 1-2, lost to Dave Harrison 0-2
Howard Davidson lost to Ivan Cook 1-2, lost to Gary Cook 1-2, lost to Dave Harrison 0-2
Doubles: Pat Lloyd & Howard Davidson lost 0-2 v. Gary Cook & Dave Harrison
Oct 20 : Cambridge 6 v. Arbury : result 10 - 0
Pat Lloyd beat Dave Thompson 2-0, beat Juliet Merritt 2-1, beat Martin Lee 2-1
Robert Fincham beat Dave Thompson 2-0, beat Juliet Merritt 2-0, beat Martin Lee 2-0
Rod Bryant beat Dave Thompson 2-0, beat Juliet Merritt 2-0, beat Martin Lee 2-0
Doubles: Robert Fincham & Rod Bryant won 2-0 v. Dave Thompson & Juliet Merritt
Nov 4 : Cambridge 6 v. St Ives 5 (away) : result 4 - 6
Cambridge 6 turned up with only 2 players.
Pat Lloyd beat Barbara Pace 2-0, beat Pippa Keane 2-0, beat Martyn Fisher 2-0
Howard Davies lost to Barbara Pace 0-2, lost to Pippa Keane 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2
Doubles: Pat Lloyd & Howard Davies won 2-0 v. Pippa Keane & Martyn Fisher
Nov 10 : Cambridge 6 v. St Georges 5 : result 8 - 2
Pat Lloyd lost to Roger Sulman 1-2, beat Jim Wattam 2-0, beat Syd Rushton 2-1
Robert Fincham beat Roger Sulman 2-1, beat Jim Wattam 2-0, beat Syd Rushton 2-0
Rod Bryant lost to Roger Sulman 1-2, beat Jim Wattam 2-0, beat Syd Rushton 2-0
Doubles: Pat Lloyd & Robert Fincham won 2-0 v. Jim Wattam & Syd Rushton
Nov 24 : Cambridge 6 v. Cambridge 7 (away) : result 5 - 5
Pat Lloyd lost to Rob Custerson 0-2, lost to Luke Dryden 0-2, beat Matt Custerson 2-0
Rod Bryant lost to Rob Custerson 0-2, beat Luke Dryden 2-1, beat Matt Custerson 2-0
Robert Fincham lost to Rob Custerson 0-2, beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-0
Doubles: Rod Bryant & Robert Fincham lost 1-2 v. Rob Custerson & Luke Dryden
Dec 1 : Cambridge 6 v. Bottisham : result 6 - 4
Howard Davidson lost to Jon Chapman 1-2, lost to Mick Carew 0-2, beat Trish Ward 2-0
Robert Fincham beat Jon Chapman 2-0, lost to Mick Carew 0-2, beat Trish Ward 2-0
Rod Bryant beat Jon Chapman 2-0, lost to Mick Carew 0-2, beat Trish Ward 2-1
Doubles: Robert Fincham & Rod Bryant won 2-0 v. Mick Carew & Trish Ward
Dec 9 : Cambridge 6 v. St Georges 6 (away) : result 8 - 2
Pat Lloyd beat Jean Oates 2-0, lost to Colin Dunn 1-2, beat Maurice Oates 2-0
Mike Rennison beat Jean Oates 2-0, lost to Colin Dunn 0-2, beat Maurice Oates 2-0
Robert Fincham beat Jean Oates 2-0, beat Colin Dunn 2-0, beat Maurice Oates 2-0
Doubles: Pat Lloyd & Robert Fincham won 2-1 v. Jean Oates & Colin Dunn
Jan 5 : Cambridge 6 v. St Ives 6 : result 5 - 5
Rod Bryant lost to Robert Green 1-2, beat David Blake 2-0, beat William Berry 2-0
Howard Davidson lost to Robert Green 0-2, beat David Blake 2-0, beat William Berry 2-0
Pat Lloyd lost to Robert Green 1-2, lost to David Blake 0-2, beat William Berry 2-0
Doubles: Rod Bryant & Pat Lloyd lost 0-2 v. Robert Green & David Blake
Jan 10 : Cambridge 6 v. Haverhill 4 (away) : result 5 - 5
Pat Lloyd beat Bob Withers 2-0, lost to Jamie Dockerill 1-2, beat Jamie Nunn 2-0
Rod Bryant lost to Bob Withers 1-2, beat Jamie Dockerill 2-1, lost to Jamie Nunn 0-2
Howard Davidson lost to Bob Withers 0-2, lost to Jamie Dockerill 1-2, beat Jamie Nunn 2-0
Doubles: Pat Lloyd & Rod Bryant won 2-0 v. Bob Withers & Jamie Dockerill
Jan 25 : Cambridge 6 v. GORD (away) : result 6 - 4
Pat Lloyd beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 0-2, lost to Ron Rayner 0-2
Robert Fincham beat Geoff Miller 2-0, beat Mike Starling 2-0, beat Ron Rayner 2-0
Rod Bryant beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 0-2, beat Ron Rayner 2-0
Doubles: Robert Fincham & Rod Bryant lost 0-2 v. Mike Starling & Ron Rayner
Feb 2 : Cambridge 6 v. Impington 3 : result 7 - 3
Pat Lloyd beat Dave Harrison 2-0, lost to Ivan Cook 0-2, lost to Gary Cook 0-2
Robert Fincham beat Dave Harrison 2-0, beat Ivan Cook 2-0, beat Gary Cook 2-0
Rod Bryant lost to Dave Harrison 1-2, beat Ivan Cook 2-1, beat Gary Cook 2-1
Doubles: Pat Lloyd & Robert Fincham won 2-1 v. Dave Harrison & Gary Cook
Feb 7 : Cambridge 6 v. Arbury (away) : result 7 - 3
Pat Lloyd beat Gordon Hamilton 2-0, lost to Martin Lee 0-2, beat Dave Thompson 2-1
Robert Fincham beat Gordon Hamilton 2-0, beat Martin Lee 2-0, beat Dave Thompson 2-0
Rod Bryant beat Gordon Hamilton 2-0, beat Martin Lee 2-0, lost to Dave Thompson 1-2
Doubles: Robert Fincham & Rod Bryant lost 0-2 v. Martin Lee & Dave Thompson
Feb 23 : Cambridge 6 v. St Ives 5 : result 7 - 3
Howard Davidson beat Peter King 2-1, lost to Martyn Fisher 0-2, lost to Mary Bodle 1-2
Robert Fincham beat Peter King 2-0, beat Martyn Fisher 2-1, beat Mary Bodle 2-0
Rod Bryant lost to Peter King 0-2, beat Martyn Fisher 2-0, beat Mary Bodle 2-0
Doubles: Robert Fincham & Rod Bryant won 2-1 v. Peter King & Martyn Fisher
Feb 28 : Cambridge 6 v. St Georges 5 (away) : result 6 - 4
Pat Lloyd lost to Alf Styan 0-2, beat Syd Rushton 2-0, beat Derek Barns 2-1
Robert Fincham beat Alf Styan 2-0, beat Syd Rushton 2-0, beat Derek Barns 2-1
Howard Davidson lost to Alf Styan 0-2, beat Syd Rushton 2-0, lost to Derek Barns 1-2
Doubles: Robert Fincham & Howard Davidson lost 1-2 v. Alf Styan & Derek Barns
Mar 8 : Cambridge 6 v. Cambridge 7 : result 6 - 4
Howard Davidson lost to Rob Custerson 0-2, beat Matt Custerson 2-0, beat Luke Dryden 2-0
Rod Bryant lost to Rob Custerson 1-2, beat Matt Custerson 2-0, beat Luke Dryden 2-0
Pat Lloyd lost to Rob Custerson 0-2, lost to Matt Custerson 1-2, beat Luke Dryden 2-0
Doubles: Rod Bryant & Pat Lloyd won 2-0 v. Matt Custerson & Luke Dryden
Mar 17 : Cambridge 6 v. Bottisham (away) : result 6 - 4
Pat Lloyd lost to Mick Carew 0-2, lost to Carl Woolf 0-2, beat Trish Ward 2-0
Rod Bryant lost to Mick Carew 1-2, lost to Carl Woolf 1-2, beat Trish Ward 2-0
Robert Fincham beat Mick Carew 2-0, beat Carl Woolf 2-0, beat Trish Ward 2-0
Doubles: Pat Lloyd & Rod Bryant won 2-0 v. Mick Carew & Carl Woolf
Mar 22 : Cambridge 6 v. St Georges 6 : result 10 - 0
Pat Lloyd beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-1, beat Jean Oates 2-0
Robert Fincham beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-0, beat Jean Oates 2-0
Rod Bryant beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-0, beat Jean Oates 2-0
Doubles: Robert Fincham & Rod Bryant won 2-0 v. Janett Klinke & Jean Oates
Mar 30 : Cambridge 6 v. St Ives 6 (away) : result 3 - 7
Howard Davidson lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 0-2, beat William Berry 2-1
Rod Bryant lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 1-2, beat William Berry 2-0
Mike Rennison lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 0-2, beat William Berry 2-1
Doubles: Howard Davidson & Rod Bryant lost 1-2 v. Robert Green & David Blake
Apr 5 : Cambridge 6 v. Haverhill 4 : result 4 - 6
Robert Fincham beat Bob Withers 2-0, beat Jamie Nunn 2-0, beat Jamie Dockerill 2-0
Howard Davidson lost to Bob Withers 0-2, beat Jamie Nunn 2-0, lost to Jamie Dockerill 0-2
Mike Rennison lost to Bob Withers 0-2, lost to Jamie Nunn 0-2, lost to Jamie Dockerill 0-2
Doubles: Robert Fincham & Howard Davidson lost 1-2 v. Jamie Nunn & Jamie Dockerill
Knockout - round 2 : Nov 17 : Cambridge 6 v. St Ives 3 : result 4 - 5
Robert Fincham beat Joe Thorogood 2-0, beat Brian Freer 2-0, lost to Stan Smith 1-2
Howard Davidson lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Brian Freer 0-2, lost to Stan Smith 1-2
Rod Bryant beat Joe Thorogood 2-0, lost to Brian Freer 1-2, beat Stan Smith 2-0
Registered players
Rod Bryant. Matches played: 15. On winning side 11. On drawing side 3. Times played up: 1.
Singles 45, won 29, average 64%. KO matches: 1. Singles 3, won 2. Average 66%.
Mike Rennison. Matches played: 4. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 12, won 4, average 33%.
Pat Lloyd. Matches played: 15. On winning side 10. On drawing side 3.
Singles 45, won 27, average 60%.
Robert Fincham. Matches played: 13. On winning side 11. On drawing side 1. Times played up: 2.
Singles 39, won 37, average 95%. KO matches: 1. Singles 3, won 2. Average 66%.
Howard Davies. Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 6, won 0, average 0%.
Howard Davidson. Matches played: 10. On winning side 5. On drawing side 2.
Singles 30, won 12, average 40%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Back to list of teams
Cambridge 7. Division : 5. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: Rod Custerson. 6 Malvern Road, Cherry Hinton, Cambridge. CB1 9LD. Contact: 01223 510314(H) 01223 416678(B).
Matches played
Sep 30 : Cambridge 7 v. St Ives 5 (away) : result 2 - 8
Rob Custerson lost to Barbara Pace 1-2, beat Martyn Fisher 2-1, beat Mary Bodle 2-0
Luke Dryden lost to Barbara Pace 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2, lost to Mary Bodle 0-2
Matt Custerson lost to Barbara Pace 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2, lost to Mary Bodle 0-2
Doubles: Luke Dryden & Matt Custerson lost 0-2 v. Barbara Pace & Martyn Fisher
Oct 6 : Cambridge 7 v. St Georges 5 : result 5 - 5
Rob Custerson beat Derek Barns 2-0, beat Jim Wattam 2-0, beat Syd Rushton 2-0
Luke Dryden lost to Derek Barns 0-2, beat Jim Wattam 2-0, lost to Syd Rushton 1-2
Matt Custerson lost to Derek Barns 1-2, beat Jim Wattam 2-0, lost to Syd Rushton 0-2
Doubles: Luke Dryden & Matt Custerson lost 0-2 v. Derek Barns & Jim Wattam
Oct 11 : Cambridge 7 v. Haverhill 4 (away) : result 4 - 6
Rob Custerson beat Colin Cushen 2-1, beat Jamie Nunn 2-0, beat Bob Withers 2-0
Luke Dryden lost to Colin Cushen 0-2, lost to Jamie Nunn 0-2, lost to Bob Withers 0-2
Matt Custerson lost to Colin Cushen 0-2, lost to Jamie Nunn 0-2, lost to Bob Withers 1-2
Doubles: Rob Custerson & Luke Dryden won 2-1 v. Colin Cushen & Jamie Nunn
Oct 22 : Cambridge 7 v. Bottisham (away) : result 5 - 5
Luke Dryden lost to Mick Carew 0-2, lost to Carl Woolf 0-2, beat Trish Ward 2-0
Matt Custerson lost to Mick Carew 0-2, lost to Carl Woolf 1-2, beat Trish Ward 2-0
Rob Custerson beat Mick Carew 2-0, beat Carl Woolf 2-0, beat Trish Ward 2-0
Doubles: Luke Dryden & Matt Custerson lost 1-2 v. Mick Carew & Carl Woolf
Nov 3 : Cambridge 7 v. St Georges 6 : result 6 - 4
Steve Willis beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jean Oates 2-0
Matt Custerson beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jean Oates 2-1
Luke Dryden beat Janett Klinke 2-1, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jean Oates 2-0
Doubles: Steve Willis & Matt Custerson lost 0-2 v. Janett Klinke & Colin Dunn
Nov 11 : Cambridge 7 v. St Ives 6 (away) : result 4 - 6
Rob Custerson beat Robert Green 2-0, beat David Blake 2-0, beat Michelle Brooks 2-0
Matt Custerson lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 0-2, lost to Michelle Brooks 0-2
Luke Dryden lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 0-2, lost to Michelle Brooks 0-2
Doubles: Rob Custerson & Luke Dryden won 2-0 v. David Blake & Michelle Brooks
Nov 24 : Cambridge 7 v. Cambridge 6 : result 5 - 5
Rob Custerson beat Pat Lloyd 2-0, beat Rod Bryant 2-0, beat Robert Fincham 2-0
Luke Dryden beat Pat Lloyd 2-0, lost to Rod Bryant 1-2, lost to Robert Fincham 0-2
Matt Custerson lost to Pat Lloyd 0-2, lost to Rod Bryant 0-2, lost to Robert Fincham 0-2
Doubles: Rob Custerson & Luke Dryden won 2-1 v. Rod Bryant & Robert Fincham
Dec 8 : Cambridge 7 v. GORD : result 3 - 7
Luke Dryden lost to Mike Starling 0-2, beat Geoff Miller 2-1, lost to Ron Rayner 0-2
Matt Custerson lost to Mike Starling 0-2, beat Geoff Miller 2-0, lost to Ron Rayner 0-2
Steve Willis lost to Mike Starling 1-2, beat Geoff Miller 2-0, lost to Ron Rayner 0-2
Doubles: Matt Custerson & Steve Willis lost 0-2 v. Mike Starling & Ron Rayner
Jan 3 : Cambridge 7 v. Impington 3 (away) : result 7 - 3
Rob Custerson beat Gary Cook 2-0, beat Steve Foulger 2-0, beat Marc Sevette 2-0
Luke Dryden lost to Gary Cook 0-2, beat Steve Foulger 2-1, beat Marc Sevette 2-0
Matt Custerson lost to Gary Cook 1-2, lost to Steve Foulger 1-2, beat Marc Sevette 2-0
Doubles: Rob Custerson & Luke Dryden won 2-1 v. Steve Foulger & Marc Sevette
Jan 12 : Cambridge 7 v. Arbury : result 6 - 4
Rob Custerson beat Martin Lee 2-0, beat Gordon Hamilton 2-0, beat Juliet Merritt 2-0
Matt Custerson lost to Martin Lee 1-2, lost to Gordon Hamilton 0-2, beat Juliet Merritt 2-0
Luke Dryden beat Martin Lee 2-0, lost to Gordon Hamilton 1-2, beat Juliet Merritt 2-0
Doubles: Matt Custerson & Luke Dryden lost 0-2 v. Martin Lee & Gordon Hamilton
Jan 19 : Cambridge 7 v. St Ives 5 : result 2 - 8
Rob Custerson lost to Barbara Pace 1-2, beat Peter King 2-0, beat Martyn Fisher 2-0
Luke Dryden lost to Barbara Pace 0-2, lost to Peter King 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2
Matt Custerson lost to Barbara Pace 0-2, lost to Peter King 0-2, lost to Martyn Fisher 1-2
Doubles: Luke Dryden & Matt Custerson lost 0-2 v. Peter King & Martyn Fisher
Jan 24 : Cambridge 7 v. St Georges 5 (away) : result 5 - 5
Rob Custerson beat Derek Barns 2-0, beat Syd Rushton 2-0, beat Jim Wattam 2-0
Luke Dryden lost to Derek Barns 0-2, lost to Syd Rushton 1-2, beat Jim Wattam 2-0
Karl Ingle lost to Derek Barns 0-2, lost to Syd Rushton 0-2, lost to Jim Wattam 0-2
Doubles: Rob Custerson & Luke Dryden won 2-0 v. Syd Rushton & Jim Wattam
Feb 2 : Cambridge 7 v. Haverhill 4 : result 4 - 6
Rob Custerson beat Bob Withers 2-0, beat Jamie Dockerill 2-0, beat Jamie Nunn 2-1
Luke Dryden beat Bob Withers 2-1, lost to Jamie Dockerill 0-2, lost to Jamie Nunn 0-2
Matt Custerson lost to Bob Withers 0-2, lost to Jamie Dockerill 1-2, lost to Jamie Nunn 0-2
Doubles: Luke Dryden & Matt Custerson lost 0-2 v. Jamie Dockerill & Jamie Nunn
Feb 9 : Cambridge 7 v. Bottisham : result 6 - 4
Luke Dryden beat Carl Woolf 2-0, lost to Mick Carew 0-2, beat Jon Chapman 2-1
Matt Custerson lost to Carl Woolf 1-2, lost to Mick Carew 0-2, beat Jon Chapman 2-1
Rob Custerson beat Carl Woolf 2-0, beat Mick Carew 2-0, beat Jon Chapman 2-0
Doubles: Luke Dryden & Matt Custerson lost 1-2 v. Carl Woolf & Mick Carew
Feb 24 : Cambridge 7 v. St Georges 6 (away) : result 7 - 3
Matt Custerson beat Jean Oates 2-1, lost to Colin Dunn 0-2, beat Maurice Oates 2-0
Luke Dryden beat Jean Oates 2-1, lost to Colin Dunn 0-2, beat Maurice Oates 2-0
Rob Custerson beat Jean Oates 2-0, beat Colin Dunn 2-0, beat Maurice Oates 2-0
Doubles: Matt Custerson & Luke Dryden lost 0-2 v. Jean Oates & Colin Dunn
Mar 1 : Cambridge 7 v. St Ives 6 : result 5 - 5
Rob Custerson beat Robert Green 2-1, beat David Blake 2-0, beat Sarah Berry 2-0
Luke Dryden lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 1-2, lost to Sarah Berry 0-2
Matt Custerson lost to Robert Green 1-2, beat David Blake 2-1, beat Sarah Berry 2-1
Doubles: Rob Custerson & Matt Custerson lost 1-2 v. Robert Green & David Blake
Mar 8 : Cambridge 7 v. Cambridge 6 (away) : result 4 - 6
Rob Custerson beat Howard Davidson 2-0, beat Rod Bryant 2-1, beat Pat Lloyd 2-0
Matt Custerson lost to Howard Davidson 0-2, lost to Rod Bryant 0-2, beat Pat Lloyd 2-1
Luke Dryden lost to Howard Davidson 0-2, lost to Rod Bryant 0-2, lost to Pat Lloyd 0-2
Doubles: Matt Custerson & Luke Dryden lost 0-2 v. Rod Bryant & Pat Lloyd
Mar 21 : Cambridge 7 v. GORD (away) : result 6 - 4
Luke Dryden beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 1-2, beat Ron Rayner 2-1
Matt Custerson beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 0-2, lost to Ron Rayner 1-2
Rob Custerson beat Geoff Miller 2-0, beat Mike Starling 2-1, beat Ron Rayner 2-0
Doubles: Matt Custerson & Rob Custerson lost 0-2 v. Mike Starling & Ron Rayner
Mar 29 : Cambridge 7 v. Impington 3 : result 5 - 5
Karl Ingle lost to Ivan Cook 0-2, lost to Gary Cook 0-2, lost to Paul Acton 0-2
Matt Custerson lost to Ivan Cook 0-2, lost to Gary Cook 0-2, beat Paul Acton 2-0
Rob Custerson beat Ivan Cook 2-0, beat Gary Cook 2-0, beat Paul Acton 2-0
Doubles: Matt Custerson & Rob Custerson won 2-0 v. Ivan Cook & Gary Cook
Apr 3 : Cambridge 7 v. Arbury (away) : result 8 - 2
Rob Custerson beat Gordon Hamilton 2-0, beat Martin Lee 2-0, beat Dave Thompson 2-0
Luke Dryden beat Gordon Hamilton 2-1, beat Martin Lee 2-0, beat Dave Thompson 2-0
Matt Custerson beat Gordon Hamilton 2-1, beat Martin Lee 2-0, lost to Dave Thompson 1-2
Doubles: Luke Dryden & Matt Custerson lost 0-2 v. Gordon Hamilton & Dave Thompson
Knockout - round 1 : Oct 25 : Cambridge 7 v. Over 3 (away) : result 1 - 8
Rob Custerson lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Matt Custerson lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Luke Dryden beat Bill Knibbs 2-0, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Registered players
Rob Custerson. Matches played: 18. On winning side 6. On drawing side 6. Times played up: 2.
Singles 54, won 52, average 96%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Matt Custerson. Matches played: 19. On winning side 7. On drawing side 5.
Singles 57, won 17, average 30%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Steve Willis. Matches played: 2. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 6, won 3, average 50%.
Simon Heap.
Luke Dryden. Matches played: 19. On winning side 7. On drawing side 5.
Singles 57, won 21, average 37%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Karl Ingle. Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 2.
Singles 6, won 0, average 0%.
Back to list of teams
University 1. Home night Friday.
Matches played
Oct 8 : University 1 v. NCI 1 : result 3 - 7
Sacha Wilson lost to Craig Hastie 0-2, lost to David Tiplady 0-2, beat Paul Wood 2-0
Paul Robertson lost to Craig Hastie 1-2, beat David Tiplady 2-0, beat Paul Wood 2-0
Mark Tsang lost to Craig Hastie 0-2, lost to David Tiplady 0-2, lost to Paul Wood 1-2
Doubles: Sacha Wilson & Mark Tsang lost 0-2 v. Craig Hastie & David Tiplady
Oct 13 : University 1 v. St Ives 1 (away) : result 8 - 2
St Ives 1 turned up with only 2 players.
Dave Atkinson beat Simon Pryke 2-0, beat John White 2-0
Paul Robertson beat Simon Pryke 2-0, beat John White 2-1
Frederique Pauquay lost to Simon Pryke 1-2, lost to John White 1-2
Doubles: Paul Robertson & Frederique Pauquay won 2-1 v. Simon Pryke & John White
Oct 22 : University 1 v. Cambridge 1 : result 0 - 10
Frederique Pauquay lost to Kevin Gray 0-2, lost to Steve Annison 0-2, lost to Martin Gray 1-2
Gabor Wiese lost to Kevin Gray 0-2, lost to Steve Annison 0-2, lost to Martin Gray 0-2
Sacha Wilson lost to Kevin Gray 0-2, lost to Steve Annison 0-2, lost to Martin Gray 0-2
Doubles: Frederique Pauquay & Gabor Wiese lost 0-2 v. Kevin Gray & Steve Annison
Nov 2 : University 1 v. Police 1 (away) : result 9 - 1
Frederique Pauquay beat Tim Diss 2-0, beat Sid Dunster (Police 2) 2-1, beat Steve Stafford (Police 2) 2-0
Michael Moeller lost to Tim Diss 1-2, beat Sid Dunster (Police 2) 2-0, beat Steve Stafford (Police 2) 2-0
Gabor Wiese beat Tim Diss 2-0, beat Sid Dunster (Police 2) 2-1, beat Steve Stafford (Police 2) 2-0
Doubles: Frederique Pauquay & Gabor Wiese won 2-1 v. Tim Diss & Steve Stafford
Nov 12 : University 1 v. Soham 2 : result 7 - 3
Gabor Wiese beat Colin Rayner 2-1, lost to Tony Everitt 1-2, lost to (Soham 3) 0-2
Frederique Pauquay beat Colin Rayner 2-0, beat Tony Everitt 2-0, beat (Soham 3) 2-1
Mark Tsang beat Colin Rayner 2-0, lost to Tony Everitt 1-2, beat (Soham 3) 2-0
Doubles: Frederique Pauquay & Mark Tsang won 2-1 v. Colin Rayner & Tony Everitt
Nov 22 : University 1 v. Haverhill 1 (away) : result 8 - 2
Dave Atkinson beat Robert Cushen 2-0, beat Tony Reardon 2-0, beat Sarah Davison 2-0
Michael Moeller beat Robert Cushen 2-0, beat Tony Reardon 2-1, lost to Sarah Davison 0-2
Christoph Wunderer lost to Robert Cushen 1-2, beat Tony Reardon 2-1, beat Sarah Davison 2-0
Doubles: Michael Moeller & Christoph Wunderer won 2-0 v. Robert Cushen & Sarah Davison
Dec 1 : University 1 v. St Ives 2 (away) : result 0 - 0
(match declared void)
Dec 10 : University 1 v. Ely : result 0 - 0
(match declared void)
Jan 14 : University 1 v. Over 1 : result 3 - 7
University 1 turned up with only 2 players.
Sacha Wilson lost to Roger Fensom 0-2, beat Bill Knibbs (Over 3) 2-1, lost to Barry Hagger 0-2
Gabor Wiese beat Roger Fensom 2-0, beat Bill Knibbs (Over 3) 2-0, lost to Barry Hagger 0-2
Doubles: Sacha Wilson & Gabor Wiese lost 0-2 v. Roger Fensom & Barry Hagger
Jan 26 : University 1 v. NCI 1 (away) : result 5 - 5
Michael Moeller beat Paul Wood 2-0, lost to David Tiplady 0-2, lost to Craig Hastie 0-2
Gabor Wiese beat Paul Wood 2-1, beat David Tiplady 2-0, lost to Craig Hastie 0-2
Frederique Pauquay beat Paul Wood 2-0, lost to David Tiplady 1-2, lost to Craig Hastie 1-2
Doubles: Michael Moeller & Gabor Wiese won 2-1 v. Paul Wood & Craig Hastie
Feb 4 : University 1 v. St Ives 1 : result 0 - 0
(match declared void)
Feb 9 : University 1 v. Cambridge 1 (away) : result 7 - 3
Frederique Pauquay beat Lee Barham 2-1, lost to Martin Gray 0-2, beat Chris Burdon 2-1
Paul Robertson lost to Lee Barham 1-2, beat Martin Gray 2-1, beat Chris Burdon 2-1
Dave Atkinson beat Lee Barham 2-0, lost to Martin Gray 0-2, beat Chris Burdon 2-0
Doubles: Frederique Pauquay & Dave Atkinson won 2-0 v. Lee Barham & Martin Gray
Feb 25 : University 1 v. Police 1 : result 0 - 3
(match declared void)
Feb 29 : University 1 v. Soham 2 (away) : result 0 - 5
(match declared void)
Mar 10 : University 1 v. Haverhill 1 : result 8 - 2
Frederique Pauquay beat Robert Cushen 2-1, beat Tony Reardon 2-0, beat Sarah Davison 2-0
Gabor Wiese beat Robert Cushen 2-0, beat Tony Reardon 2-0, beat Sarah Davison 2-0
Sacha Wilson lost to Robert Cushen 0-2, lost to Tony Reardon 0-2, beat Sarah Davison 2-0
Doubles: Frederique Pauquay & Gabor Wiese won 2-0 v. Robert Cushen & Tony Reardon
Mar 17 : University 1 v. St Ives 2 : result 0 - 0
(match declared void)
Mar 21 : University 1 v. Ely (away) : result 7 - 3
Frederique Pauquay beat Tim Wootton 2-0, beat Steve Lee 2-0, beat Chris Jones 2-1
Gabor Wiese beat Tim Wootton 2-0, beat Steve Lee 2-0, beat Chris Jones 2-1
Michael Moeller lost to Tim Wootton 0-2, lost to Steve Lee 0-2, lost to Chris Jones 0-2
Doubles: Frederique Pauquay & Gabor Wiese won 2-0 v. Tim Wootton & Chris Jones
Apr 3 : University 1 v. Over 1 (away) : result 6 - 4
University 1 turned up with only 2 players.
Dave Atkinson beat Roger Fensom 2-0, beat Patrick Amps 2-0, beat Barry Hagger 2-0
Gabor Wiese beat Roger Fensom 2-1, beat Patrick Amps 2-1, lost to Barry Hagger 1-2
Doubles: Dave Atkinson & Gabor Wiese won 2-0 v. Patrick Amps & Barry Hagger
Registered players
Sacha Wilson. Matches played: 4. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 12, won 3, average 25%.
Paul Robertson. Matches played: 3. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 8, won 6, average 75%.
Dave Atkinson. Matches played: 4. On winning side 4. On drawing side 0.
Singles 11, won 10, average 91%.
Mark Tsang. Matches played: 2. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 6, won 2, average 33%.
Frank Whetty.
Christoph Wunderer. Matches played: 1. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 3, won 2, average 67%.
Frederique Pauquay. Matches played: 8. On winning side 6. On drawing side 1.
Singles 23, won 15, average 65%.
Sarah Lane.
Gabor Wiese. Matches played: 8. On winning side 5. On drawing side 1.
Singles 24, won 16, average 67%.
Michael Moeller. Matches played: 4. On winning side 3. On drawing side 1.
Singles 12, won 5, average 42%.
Back to list of teams
University 2. Division : 2. Home night Friday.
Matches played
Sep 29 : University 2 v. Newmarket (away) : result 0 - 10
B von Doeruberg lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 1-2, lost to Vince Coombs 1-2
David Gillingham lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 0-2, lost to Vince Coombs 0-2
David Barker lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 0-2, lost to Vince Coombs 0-2
Doubles: B von Doeruberg & David Barker lost 0-2 v. Phil Marshall & Vince Coombs
Oct 8 : University 2 v. St Georges 1 : result 1 - 9
B von Doeruberg lost to David Oates 1-2, beat Mick Runswick 2-1, lost to Thorsten Paarmann 0-2
David Gillingham lost to David Oates 0-2, lost to Mick Runswick 0-2, lost to Thorsten Paarmann 0-2
Ben Jeppeson lost to David Oates 0-2, lost to Mick Runswick 0-2, lost to Thorsten Paarmann 0-2
Doubles: B von Doeruberg & David Gillingham lost 0-2 v. David Oates & Thorsten Paarmann
Oct 13 : University 2 v. Cambridge 2 (away) : result 0 - 10
B von Doeruberg lost to Li Jiang 0-2, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 1-2
Ben Jeppeson lost to Li Jiang 0-2, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2
Max Shreene lost to Li Jiang 0-2, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2
Doubles: B von Doeruberg & Ben Jeppeson lost 1-2 v. Li Jiang & Andy Merritt
Oct 22 : University 2 v. Cambridge 3 : result 5 - 5
David Gillingham lost to Terry Lane 0-2, lost to Peter Zivtins 0-2, beat Jim Carswell 2-0
Michael Kelly lost to Terry Lane 1-2, lost to Peter Zivtins 0-2, beat Jim Carswell 2-0
Carl Sundeburg beat Terry Lane 2-0, beat Peter Zivtins 2-0, beat Jim Carswell 2-0
Doubles: Michael Kelly & Carl Sundeburg lost 0-2 v. Terry Lane & Peter Zivtins
Nov 1 : University 2 v. Over 2 (away) : result 3 - 7
John Rosier lost to Terry Edwards 0-2, lost to Pauline Leak 0-2, lost to Ray Allen 0-2
Carl Sundeburg beat Terry Edwards 2-0, beat Pauline Leak 2-1, beat Ray Allen 2-1
David Barker lost to Terry Edwards 0-2, lost to Pauline Leak 0-2, lost to Ray Allen 0-2
Doubles: John Rosier & Carl Sundeburg lost 1-2 v. Terry Edwards & Ray Allen
Nov 12 : University 2 v. Impington 1 : result 2 - 8
Michael Kelly lost to Brian Judd 0-2, lost to Mandy Mills 0-2, lost to Tony Martin 0-2
Roberts De Criox lost to Brian Judd 0-2, lost to Mandy Mills 0-2, lost to Tony Martin 0-2
B von Doeruberg beat Brian Judd 2-0, lost to Mandy Mills 0-2, beat Tony Martin 2-1
Doubles: Michael Kelly & Roberts De Criox lost 0-2 v. Mandy Mills & Tony Martin
Nov 22 : University 2 v. NCI 2 (away) : result 2 - 8
Carl Sundeburg beat John Loker 2-0, lost to Albert Jackson 1-2, beat Tuong Dang 2-0
David Barker lost to John Loker 0-2, lost to Albert Jackson 0-2, lost to Tuong Dang 0-2
Ben Jeppeson lost to John Loker 0-2, lost to Albert Jackson 0-2, lost to Tuong Dang 0-2
Doubles: Carl Sundeburg & Ben Jeppeson lost 1-2 v. Albert Jackson & Tuong Dang
Dec 3 : University 2 v. RCG 1 (away) : result 2 - 8
Ben Jeppeson lost to Russell Cooper 0-2, lost to Nigel Bates 0-2, beat Rob Powell (RCG 2) 2-0
David Gillingham lost to Russell Cooper 0-2, lost to Nigel Bates 0-2, beat Rob Powell (RCG 2) 2-0
Elizabeth Biott lost to Russell Cooper 0-2, lost to Nigel Bates 0-2, lost to Rob Powell (RCG 2) 0-2
Doubles: Ben Jeppeson & David Gillingham lost 0-2 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Dec 10 : University 2 v. Cambridge 4 : result 0 - 10
Ben Jeppeson lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Gwen Stennett 0-2, lost to Guang Xu 0-2
Michael Kelly lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Gwen Stennett 0-2, lost to Guang Xu 0-2
Adrian Chapple lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Gwen Stennett 0-2, lost to Guang Xu 0-2
Doubles: Ben Jeppeson & Michael Kelly lost 0-2 v. Malcolm Stennett & Guang Xu
Jan 14 : University 2 v. Agrevo 1 : result 0 - 10
Ben Jeppeson lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
David Gillingham lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Elizabeth Biott lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Doubles: Ben Jeppeson & David Gillingham lost 0-2 v. Jeff Catlin & Gary Baker
Jan 21 : University 2 v. Newmarket : result 0 - 10
Michael Kelly lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 1-2, lost to Vince Coombs 0-2
David Gillingham lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 0-2, lost to Vince Coombs 1-2
Adrian Chapple lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 1-2, lost to Vince Coombs 0-2
Doubles: Michael Kelly & David Gillingham lost 0-2 v. Phil Marshall & Vince Coombs
Jan 26 : University 2 v. St Georges 1 (away) : result 1 - 9
David Gillingham lost to David Oates 0-2, lost to Mick Runswick 0-2, lost to Rob Pownall (St Georges 2) 0-2
Yi When Schua lost to David Oates 0-2, lost to Mick Runswick 0-2, beat Rob Pownall (St Georges 2) 2-1
Elizabeth Biott lost to David Oates 0-2, lost to Mick Runswick 0-2, lost to Rob Pownall (St Georges 2) 0-2
Doubles: David Gillingham & Yi When Schua lost 0-2 v. Mick Runswick & Rob Pownall
Feb 4 : University 2 v. Cambridge 2 : result 2 - 8
Carl Sundeburg beat Li Jiang 2-1, lost to Andy Merritt 0-2, beat Bernhard Zeimetz 2-1
David Gillingham lost to Li Jiang 1-2, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2
David Barker lost to Li Jiang 0-2, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2
Doubles: Carl Sundeburg & David Gillingham lost 1-2 v. Li Jiang & Andy Merritt
Feb 9 : University 2 v. Cambridge 3 (away) : result 1 - 9
B von Doeruberg lost to Terry Lane 0-2, lost to Stephen Doel 0-2, lost to Jim Carswell 0-2
Sharir Salim beat Terry Lane 2-0, lost to Stephen Doel 0-2, lost to Jim Carswell 0-2
David Gillingham lost to Terry Lane 0-2, lost to Stephen Doel 0-2, lost to Jim Carswell 0-2
Doubles: B von Doeruberg & Sharir Salim lost 1-2 v. Terry Lane & Stephen Doel
Feb 25 : University 2 v. Over 2 : result 1 - 9
B von Doeruberg lost to Chris Parnell 0-2, lost to Terry Edwards 1-2, beat Ray Allen 2-0
David Gillingham lost to Chris Parnell 0-2, lost to Terry Edwards 0-2, lost to Ray Allen 1-2
Elizabeth Biott lost to Chris Parnell 0-2, lost to Terry Edwards 0-2, lost to Ray Allen 0-2
Doubles: B von Doeruberg & David Gillingham lost 0-2 v. Terry Edwards & Ray Allen
Feb 28 : University 2 v. Impington 1 (away) : result 0 - 10
Ben Jeppeson lost to Bob Pettit 0-2, lost to Tony Martin 0-2, lost to Brian Judd 0-2
Michael Kelly lost to Bob Pettit 0-2, lost to Tony Martin 0-2, lost to Brian Judd 1-2
David Gillingham lost to Bob Pettit 0-2, lost to Tony Martin 0-2, lost to Brian Judd 0-2
Doubles: Ben Jeppeson & Michael Kelly lost 0-2 v. Bob Pettit & Brian Judd
Mar 10 : University 2 v. NCI 2 : result 5 - 5
B von Doeruberg beat Tuong Dang 2-1, lost to John Loker 1-2, beat Albert Jackson 2-0
Max Shreene beat Tuong Dang 2-0, beat John Loker 2-0, beat Albert Jackson 2-0
David Gillingham lost to Tuong Dang 0-2, lost to John Loker 0-2, lost to Albert Jackson 0-2
Doubles: B von Doeruberg & Max Shreene lost 0-2 v. Tuong Dang & Albert Jackson
Mar 17 : University 2 v. RCG 1 : result 4 - 6
B von Doeruberg beat Russell Cooper 2-0, beat Geoff Waters (RCG 2) 2-0, lost to Nigel Bates 1-2
Adrian Chapple lost to Russell Cooper 0-2, beat Geoff Waters (RCG 2) 2-0, lost to Nigel Bates 0-2
David Gillingham lost to Russell Cooper 0-2, beat Geoff Waters (RCG 2) 2-1, lost to Nigel Bates 0-2
Doubles: B von Doeruberg & Adrian Chapple lost 0-2 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Mar 22 : University 2 v. Cambridge 4 (away) : result 0 - 10
David Gillingham lost to Gwen Stennett 0-2, lost to Terry Copeland 0-2, lost to Guang Xu 0-2
David Barker lost to Gwen Stennett 0-2, lost to Terry Copeland 0-2, lost to Guang Xu 0-2
Adrian Chapple lost to Gwen Stennett 0-2, lost to Terry Copeland 0-2, lost to Guang Xu 0-2
Doubles: David Gillingham & Adrian Chapple lost 0-2 v. Gwen Stennett & Terry Copeland
Apr 5 : University 2 v. Agrevo 1 (away) : result 0 - 10
Michael Kelly lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Ben Jeppeson lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
David Gillingham lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Doubles: Michael Kelly & David Gillingham lost 0-2 v. Jeff Catlin & Gary Baker
Registered players
Elizabeth Biott. Matches played: 4. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 12, won 0, average 0%.
Adrian Chapple. Matches played: 4. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 12, won 1, average 8%.
Sean Tan.
Chris Sayers.
Gavin Foh.
Michael Kelly. Matches played: 6. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 18, won 1, average 6%.
Roberts De Criox. Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Yi When Schua. Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 1, average 33%.
Khan Seet.
Ming Ting Teng.
David Gillingham. Matches played: 15. On winning side 0. On drawing side 2.
Singles 45, won 3, average 7%.
John Liser.
Max Shreene. Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 6, won 3, average 50%.
David Barker. Matches played: 5. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 15, won 0, average 0%.
Carl Sundeburg. Matches played: 4. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 12, won 10, average 83%.
Ben Jeppeson. Matches played: 8. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 24, won 1, average 4%.
Sharir Salim. Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 1, average 33%.
John Rosier. Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
B von Doeruberg. Matches played: 8. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 24, won 8, average 33%.
Back to list of teams
Ely. Home night Tuesday.
Matches played
Oct 5 : Ely v. Over 1 : result 0 - 10
Tim Wootton lost to Roger Fensom 0-2, lost to Pauline Leak (Over 2) 1-2, lost to Barry Hagger 0-2
Alan Jugg lost to Roger Fensom 1-2, lost to Pauline Leak (Over 2) 1-2, lost to Barry Hagger 0-2
Steve Lee lost to Roger Fensom 0-2, lost to Pauline Leak (Over 2) 0-2, lost to Barry Hagger 0-2
Doubles: Tim Wootton & Alan Jugg lost 0-2 v. Roger Fensom & Barry Hagger
Oct 19 : Ely v. NCI 1 : result 1 - 9
Tim Wootton lost to Craig Hastie 0-2, lost to Paul Wood 1-2, lost to David Tiplady 0-2
Alan Jugg lost to Craig Hastie 0-2, beat Paul Wood 2-0, lost to David Tiplady 1-2
Hugo Brown lost to Craig Hastie 0-2, lost to Paul Wood 0-2, lost to David Tiplady 0-2
Doubles: Tim Wootton & Alan Jugg lost 0-2 v. Craig Hastie & Paul Wood
Nov 3 : Ely v. St Ives 1 (away) : result 2 - 8
Tim Wootton lost to Simon Pryke 0-2, beat John White 2-1, lost to Mark Fisher 1-2
Alan Jugg lost to Simon Pryke 1-2, lost to John White 1-2, lost to Mark Fisher 0-2
Hugo Brown beat Simon Pryke 2-0, lost to John White 0-2, lost to Mark Fisher 0-2
Doubles: Tim Wootton & Alan Jugg lost 1-2 v. John White & Mark Fisher
Nov 9 : Ely v. Cambridge 1 : result 0 - 10
Tim Wootton lost to Chris Burdon 1-2, lost to Kevin Gray 1-2, lost to Martin Gray 0-2
Hugo Brown lost to Chris Burdon 0-2, lost to Kevin Gray 0-2, lost to Martin Gray 0-2
Steve Lee lost to Chris Burdon 0-2, lost to Kevin Gray 0-2, lost to Martin Gray 0-2
Doubles: Tim Wootton & Hugo Brown lost 0-2 v. Kevin Gray & Martin Gray
Nov 23 : Ely v. Police 1 (away) : result 7 - 3
Chris Jones lost to Tim Diss 0-2, beat Howard Morley 2-0, beat Sid Dunster (Police 2) 2-0
Steve Lee lost to Tim Diss 0-2, beat Howard Morley 2-0, beat Sid Dunster (Police 2) 2-0
Tim Wootton lost to Tim Diss 0-2, beat Howard Morley 2-0, beat Sid Dunster (Police 2) 2-1
Doubles: Chris Jones & Tim Wootton won 2-0 v. Howard Morley & Sid Dunster
Nov 30 : Ely v. Soham 2 : result 4 - 6
Chris Jones lost to Haydon Davies 0-2, lost to Colin Rayner 0-2, lost to Andreas Elia 1-2
Alan Jugg beat Haydon Davies 2-0, lost to Colin Rayner 0-2, beat Andreas Elia 2-1
Steve Lee beat Haydon Davies 2-1, beat Colin Rayner 2-0, lost to Andreas Elia 0-2
Doubles: Alan Jugg & Steve Lee lost 1-2 v. Colin Rayner & Andreas Elia
Dec 10 : Ely v. University 1 (away) : result 0 - 0
(match declared void)
Jan 4 : Ely v. St Ives 2 : result 1 - 9
Chris Jones lost to Steven Fisher 0-2, lost to Leon Rogers 0-2, beat Sid Burgess 2-0
Steve Lee lost to Steven Fisher 0-2, lost to Leon Rogers 0-2, lost to Sid Burgess 1-2
Tim Wootton lost to Steven Fisher 0-2, lost to Leon Rogers 0-2, lost to Sid Burgess 1-2
Doubles: Steve Lee & Tim Wootton lost 0-2 v. Steven Fisher & Leon Rogers
Jan 10 : Ely v. Haverhill 1 (away) : result 3 - 7
Chris Jones lost to Robert Cushen 0-2, beat Sarah Davison 2-0, lost to Paul Davison 1-2
Steve Lee lost to Robert Cushen 1-2, beat Sarah Davison 2-1, lost to Paul Davison 0-2
Tim Wootton lost to Robert Cushen 1-2, lost to Sarah Davison 0-2, lost to Paul Davison 0-2
Doubles: Chris Jones & Steve Lee won 2-0 v. Sarah Davison & Paul Davison
Jan 24 : Ely v. Over 1 (away) : result 3 - 7
Tim Wootton lost to Roger Fensom 0-2, beat Patrick Amps 2-0, lost to Barry Hagger 0-2
Steve Lee lost to Roger Fensom 0-2, beat Patrick Amps 2-0, lost to Barry Hagger 0-2
Hugo Brown lost to Roger Fensom 0-2, lost to Patrick Amps 0-2, lost to Barry Hagger 0-2
Doubles: Tim Wootton & Steve Lee won 2-1 v. Patrick Amps & Barry Hagger
Feb 9 : Ely v. NCI 1 (away) : result 1 - 9
Chris Jones lost to Craig Hastie 0-2, beat Paul Wood 2-0, lost to David Tiplady 1-2
Steve Lee lost to Craig Hastie 0-2, lost to Paul Wood 1-2, lost to David Tiplady 1-2
Tim Wootton lost to Craig Hastie 0-2, lost to Paul Wood 1-2, lost to David Tiplady 0-2
Doubles: Chris Jones & Steve Lee lost 0-2 v. Craig Hastie & Paul Wood
Feb 22 : Ely v. St Ives 1 : result 0 - 0
(match declared void)
Mar 1 : Ely v. Cambridge 1 (away) : result 1 - 9
Chris Jones lost to Kevin Gray 0-2, lost to Martin Gray 0-2, beat Chris Burdon 2-0
Steve Lee lost to Kevin Gray 0-2, lost to Martin Gray 0-2, lost to Chris Burdon 0-2
Tim Wootton lost to Kevin Gray 0-2, lost to Martin Gray 0-2, lost to Chris Burdon 0-2
Doubles: Chris Jones & Steve Lee lost 1-2 v. Kevin Gray & Martin Gray
Mar 7 : Ely v. Police 1 : result 7 - 3
Hugo Brown lost to Tim Diss 0-2, lost to Gary Jordan 1-2, beat Howard Morley 2-0
Steve Lee lost to Tim Diss 1-2, beat Gary Jordan 2-0, beat Howard Morley 2-0
Chris Jones beat Tim Diss 2-0, beat Gary Jordan 2-0, beat Howard Morley 2-0
Doubles: Steve Lee & Chris Jones won 2-0 v. Tim Diss & Gary Jordan
Mar 14 : Ely v. Soham 2 (away) : result 6 - 4
Tim Wootton beat Tony Everitt 2-0, beat Haydon Davies 2-0, beat Colin Rayner 2-0
Chris Jones lost to Tony Everitt 1-2, lost to Haydon Davies 1-2, beat Colin Rayner 2-0
Steve Lee lost to Tony Everitt 1-2, beat Haydon Davies 2-0, beat Colin Rayner 2-0
Doubles: Tim Wootton & Chris Jones lost 1-2 v. Tony Everitt & Haydon Davies
Mar 21 : Ely v. University 1 : result 3 - 7
Tim Wootton lost to Frederique Pauquay 0-2, lost to Gabor Wiese 0-2, beat Michael Moeller 2-0
Steve Lee lost to Frederique Pauquay 0-2, lost to Gabor Wiese 0-2, beat Michael Moeller 2-0
Chris Jones lost to Frederique Pauquay 1-2, lost to Gabor Wiese 1-2, beat Michael Moeller 2-0
Doubles: Tim Wootton & Chris Jones lost 0-2 v. Frederique Pauquay & Gabor Wiese
Mar 29 : Ely v. St Ives 2 (away) : result 2 - 8
Chris Jones beat Sid Burgess 2-0, lost to Leon Rogers 0-2, lost to Steven Fisher 0-2
Steve Lee beat Sid Burgess 2-0, lost to Leon Rogers 0-2, lost to Steven Fisher 0-2
Tim Wootton lost to Sid Burgess 0-2, lost to Leon Rogers 0-2, lost to Steven Fisher 0-2
Doubles: Chris Jones & Tim Wootton lost 0-2 v. Leon Rogers & Steven Fisher
Apr 4 : Ely v. Haverhill 1 : result 4 - 6
Chris Jones beat Sarah Davison 2-0, lost to Paul Davison 0-2, beat Robert Cushen 2-0
Steve Lee beat Sarah Davison 2-0, lost to Paul Davison 0-2, lost to Robert Cushen 0-2
Tim Wootton beat Sarah Davison 2-0, lost to Paul Davison 0-2, lost to Robert Cushen 0-2
Doubles: Chris Jones & Tim Wootton lost 1-2 v. Paul Davison & Robert Cushen
Registered players
Tim Wootton. Matches played: 14. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 42, won 9, average 21%.
Steve Lee. Matches played: 14. On winning side 3. On drawing side 0.
Singles 42, won 13, average 31%.
Alan Jugg. Matches played: 4. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 12, won 3, average 25%.
Chris Jones. Matches played: 11. On winning side 3. On drawing side 0.
Singles 33, won 14, average 42%.
Hugo Brown. Matches played: 5. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 15, won 2, average 13%.
Back to list of teams
Exning. Division : 3. Home night Tuesday.
Matches played
Sep 28 : Exning v. Telecom 1 : result 4 - 6
Alan Chambers lost to Colin Endersby 0-2, lost to Norman Hedger 0-2, lost to Alan Spackman 1-2
Ray Thorpe beat Colin Endersby 2-0, lost to Norman Hedger 0-2, beat Alan Spackman 2-0
Dale Badcock beat Colin Endersby 2-1, lost to Norman Hedger 0-2, lost to Alan Spackman 0-2
Doubles: Alan Chambers & Ray Thorpe won 2-1 v. Colin Endersby & Norman Hedger
Oct 6 : Exning v. St Georges 2 (away) : result 4 - 6
Alan Badcock beat Mark Lillyman 2-1, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 1-2
Ray Thorpe lost to Mark Lillyman 1-2, beat Andrew Maguire 2-1, lost to Rob Pownall 1-2
Alan Chambers lost to Mark Lillyman 1-2, beat Andrew Maguire 2-1, lost to Rob Pownall 0-2
Doubles: Alan Badcock & Alan Chambers lost 0-2 v. Mark Lillyman & Rob Pownall
Oct 12 : Exning v. St Ives 4 : result 5 - 5
Alan Chambers lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Kevin Kent 0-2, lost to Paul Richards 0-2
Alan Badcock beat Frank Hamilton 2-0, lost to Kevin Kent 0-2, beat Paul Richards 2-0
Ray Thorpe lost to Frank Hamilton 0-2, beat Kevin Kent 2-0, beat Paul Richards 2-0
Doubles: Alan Chambers & Ray Thorpe won 2-0 v. Frank Hamilton & Paul Richards
Nov 2 : Exning v. Haverhill 2 : result 1 - 9
Dale Badcock lost to Andrew Driver 1-2, lost to Peter Driscoll 0-2, lost to David Miller (Haverhill 3) 0-2
Alan Chambers lost to Andrew Driver 0-2, lost to Peter Driscoll 0-2, lost to David Miller (Haverhill 3) 0-2
Alan Badcock beat Andrew Driver 2-1, lost to Peter Driscoll 1-2, lost to David Miller (Haverhill 3) 1-2
Doubles: Alan Chambers & Alan Badcock lost 0-2 v. Andrew Driver & Peter Driscoll
Nov 8 : Exning v. Over 3 (away) : result 4 - 6
Alan Chambers lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 1-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Alan Badcock beat Bill Knibbs 2-1, beat Maurice Circus 2-0, beat Arnold Johnson 2-0
Dale Badcock lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 1-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Doubles: Alan Badcock & Dale Badcock won 2-1 v. Maurice Circus & Arnold Johnson
Nov 23 : Exning v. Impington 2 : result 2 - 8
Dale Badcock lost to Paul Grammer 0-2, lost to Duncan Taylor 0-2, lost to Colin Adams 0-2
Alan Chambers lost to Paul Grammer 0-2, lost to Duncan Taylor 0-2, lost to Colin Adams 0-2
Alan Badcock lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-1, beat Colin Adams 2-0
Doubles: Alan Chambers & Alan Badcock lost 0-2 v. Paul Grammer & Duncan Taylor
Nov 30 : Exning v. Sawston : result 6 - 4
Alan Chambers beat Mick Wells 2-0, lost to Tony Comiskey 0-2, lost to Victor Riecansky 1-2
Ray Thorpe beat Mick Wells 2-1, lost to Tony Comiskey 1-2, beat Victor Riecansky 2-0
Alan Badcock beat Mick Wells 2-0, beat Tony Comiskey 2-0, beat Victor Riecansky 2-0
Doubles: Alan Chambers & Ray Thorpe lost 0-2 v. Mick Wells & Tony Comiskey
Dec 8 : Exning v. St Ives 3 (away) : result 3 - 7
Alan Badcock lost to Alan Fitzgerald 1-2, beat Brian Freer 2-1, beat Joe Thorogood 2-1
Ray Thorpe lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Brian Freer 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2
Alan Chambers lost to Alan Fitzgerald 0-2, beat Brian Freer 2-1, lost to Joe Thorogood 0-2
Doubles: Alan Badcock & Alan Chambers lost 0-2 v. Alan Fitzgerald & Joe Thorogood
Jan 4 : Exning v. NCI 3 : result 3 - 7
Dale Badcock lost to Nick Rains 0-2, lost to John Asplen 0-2, lost to Martin Cadman 1-2
Alan Badcock beat Nick Rains 2-0, beat John Asplen 2-0, beat Martin Cadman 2-1
Alan Chambers lost to Nick Rains 0-2, lost to John Asplen 0-2, lost to Martin Cadman 0-2
Doubles: Alan Badcock & Alan Chambers lost 0-2 v. Nick Rains & Martin Cadman
Jan 12 : Exning v. Agrevo 2 (away) : result 6 - 4
Alan Badcock beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Ray Thorpe lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Dale Badcock lost to Norman Wells 0-2, lost to Duncan Gates 0-2, lost to Mike Smith 0-2
Doubles: Alan Badcock & Ray Thorpe won 2-1 v. Norman Wells & Duncan Gates
Jan 17 : Exning v. Telecom 1 (away) : result 7 - 3
Alan Badcock beat Colin Endersby 2-0, beat Tony Whiting 2-1, beat Alan Spackman 2-0
Dale Badcock lost to Colin Endersby 1-2, lost to Tony Whiting 0-2, lost to Alan Spackman 0-2
Ray Thorpe beat Colin Endersby 2-1, beat Tony Whiting 2-0, beat Alan Spackman 2-0
Doubles: Alan Badcock & Ray Thorpe won 2-1 v. Tony Whiting & Alan Spackman
Jan 25 : Exning v. St Georges 2 : result 6 - 4
Alan Badcock beat Mark Lillyman 2-0, beat Andrew Maguire 2-0, beat Rob Pownall 2-0
Dale Badcock lost to Mark Lillyman 0-2, beat Andrew Maguire 2-1, lost to Rob Pownall 1-2
Alan Chambers lost to Mark Lillyman 0-2, beat Andrew Maguire 2-0, beat Rob Pownall 2-1
Doubles: Alan Badcock & Dale Badcock lost 1-2 v. Mark Lillyman & Rob Pownall
Feb 2 : Exning v. St Ives 4 (away) : result 3 - 7
Dale Badcock lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Kevin Kent 0-2, beat Bernie Shannon (St Ives 5) 2-0
Ray Thorpe lost to Frank Hamilton 1-2, lost to Kevin Kent 0-2, lost to Bernie Shannon (St Ives 5) 1-2
Alan Badcock lost to Frank Hamilton 1-2, beat Kevin Kent 2-1, beat Bernie Shannon (St Ives 5) 2-0
Doubles: Dale Badcock & Ray Thorpe lost 0-2 v. Frank Hamilton & Kevin Kent
Feb 21 : Exning v. Haverhill 2 (away) : result 0 - 10
Exning turned up with only 2 players.
Alan Chambers lost to Andrew Driver 0-2, lost to Peter Driscoll 0-2, lost to Yvonne Brook 1-2
Dale Badcock lost to Andrew Driver 0-2, lost to Peter Driscoll 0-2, lost to Yvonne Brook 0-2
Doubles: Alan Chambers & Dale Badcock lost 0-2 v. Andrew Driver & Peter Driscoll
Feb 29 : Exning v. Over 3 : result 7 - 3
Alan Chambers lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Alan Badcock beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-1, beat Arnold Johnson 2-1
Ray Thorpe beat Bill Knibbs 2-1, beat Maurice Circus 2-1, beat Arnold Johnson 2-1
Doubles: Alan Badcock & Ray Thorpe won 2-0 v. Maurice Circus & Arnold Johnson
Mar 6 : Exning v. Impington 2 (away) : result 5 - 5
Alan Badcock beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-0, beat Paul Grammer 2-0
Dale Badcock lost to Duncan Taylor 0-2, lost to Colin Adams 1-2, lost to Paul Grammer 1-2
Alan Chambers lost to Duncan Taylor 0-2, beat Colin Adams 2-1, lost to Paul Grammer 0-2
Doubles: Alan Badcock & Dale Badcock won 2-1 v. Colin Adams & Duncan Taylor
Mar 16 : Exning v. Sawston (away) : result 7 - 3
Alan Chambers beat Mick Wells 2-0, lost to Victor Riecansky 0-2, lost to Tony Comiskey 0-2
Ray Thorpe beat Mick Wells 2-0, beat Victor Riecansky 2-0, lost to Tony Comiskey 1-2
Alan Badcock beat Mick Wells 2-0, beat Victor Riecansky 2-0, beat Tony Comiskey 2-0
Doubles: Alan Chambers & Ray Thorpe won 2-1 v. Mick Wells & Tony Comiskey
Mar 21 : Exning v. St Ives 3 : result 6 - 4
Alan Chambers lost to Brian Freer 1-2, lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Stan Smith 0-2
Alan Badcock beat Brian Freer 2-0, beat Joe Thorogood 2-0, beat Stan Smith 2-1
Ray Thorpe beat Brian Freer 2-1, lost to Joe Thorogood 0-2, beat Stan Smith 2-0
Doubles: Alan Badcock & Ray Thorpe won 2-1 v. Brian Freer & Joe Thorogood
Mar 30 : Exning v. NCI 3 (away) : result 3 - 7
Alan Badcock lost to Nick Rains 1-2, beat Martin Cadman 2-1, beat John Asplen 2-1
Ray Thorpe lost to Nick Rains 1-2, lost to Martin Cadman 0-2, beat John Asplen 2-1
Alan Chambers lost to Nick Rains 0-2, lost to Martin Cadman 0-2, lost to John Asplen 0-2
Doubles: Alan Badcock & Alan Chambers lost 0-2 v. Nick Rains & Martin Cadman
Apr 4 : Exning v. Agrevo 2 : result 6 - 4
Alan Chambers lost to Norman Wells 0-2, lost to Duncan Gates 0-2, lost to Mike Smith 0-2
Alan Badcock beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Ray Thorpe beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Doubles: Alan Badcock & Ray Thorpe lost 0-2 v. Norman Wells & Duncan Gates
Registered players
Ray Thorpe. Matches played: 13. On winning side 7. On drawing side 1.
Singles 39, won 23, average 59%.
Alan Badcock. Matches played: 18. On winning side 8. On drawing side 2.
Singles 54, won 46, average 85%.
Alan Chambers. Matches played: 17. On winning side 6. On drawing side 2.
Singles 51, won 7, average 14%.
Dale Badcock. Matches played: 11. On winning side 3. On drawing side 1.
Singles 33, won 3, average 9%.
Andy Golding.
Anthony Booth.
Back to list of teams
GORD. Division : 5. Home night Tuesday.
Matches played
Sep 28 : GORD v. St Ives 6 : result 10 - 0
(points awarded to GORD)
Oct 6 : GORD v. Cambridge 6 (away) : result 4 - 6
Mike Starling beat Howard Davidson 2-0, beat Rod Bryant 2-1, beat Mike Rennison 2-0
Geoff Miller lost to Howard Davidson 0-2, lost to Rod Bryant 0-2, lost to Mike Rennison 0-2
Ron Rayner lost to Howard Davidson 0-2, lost to Rod Bryant 0-2, beat Mike Rennison 2-0
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner lost 0-2 v. Howard Davidson & Rod Bryant
Oct 19 : GORD v. Haverhill 4 : result 5 - 5
Geoff Miller lost to Bob Withers 0-2, lost to Jamie Nunn 0-2, lost to Jamie Dockerill 0-2
Mike Starling beat Bob Withers 2-0, beat Jamie Nunn 2-0, beat Jamie Dockerill 2-1
Ron Rayner lost to Bob Withers 1-2, lost to Jamie Nunn 0-2, beat Jamie Dockerill 2-1
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner won 2-0 v. Bob Withers & Jamie Dockerill
Nov 1 : GORD v. Impington 3 (away) : result 3 - 7
Mike Starling beat Dave Harrison 2-0, beat Gary Cook 2-0, lost to Ivan Cook 0-2
Geoff Miller lost to Dave Harrison 0-2, lost to Gary Cook 0-2, lost to Ivan Cook 0-2
Ron Rayner lost to Dave Harrison 1-2, beat Gary Cook 2-1, lost to Ivan Cook 0-2
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner lost 0-2 v. Dave Harrison & Gary Cook
Nov 9 : GORD v. Arbury : result 6 - 4
Geoff Miller lost to Martin Lee 0-2, lost to Gordon Hamilton 0-2, lost to Dave Thompson 0-2
Mike Starling beat Martin Lee 2-1, beat Gordon Hamilton 2-0, beat Dave Thompson 2-0
Ron Rayner beat Martin Lee 2-0, lost to Gordon Hamilton 0-2, beat Dave Thompson 2-0
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner won 2-0 v. Martin Lee & Gordon Hamilton
Nov 25 : GORD v. St Ives 5 (away) : result 2 - 8
Mike Starling lost to Barbara Pace 0-2, beat Martyn Fisher 2-1, lost to Peter King 1-2
Geoff Miller lost to Barbara Pace 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2, lost to Peter King 0-2
Ron Rayner lost to Barbara Pace 0-2, beat Martyn Fisher 2-0, lost to Peter King 1-2
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner lost 1-2 v. Martyn Fisher & Peter King
Nov 30 : GORD v. St Georges 5 : result 7 - 3
Geoff Miller beat Jim Wattam 2-1, lost to Alf Styan 0-2, lost to Syd Rushton 0-2
Mike Starling beat Jim Wattam 2-0, beat Alf Styan 2-0, beat Syd Rushton 2-0
Ron Rayner beat Jim Wattam 2-0, lost to Alf Styan 0-2, beat Syd Rushton 2-0
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner won 2-1 v. Alf Styan & Syd Rushton
Dec 8 : GORD v. Cambridge 7 (away) : result 7 - 3
Mike Starling beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-0, beat Steve Willis 2-1
Geoff Miller lost to Luke Dryden 1-2, lost to Matt Custerson 0-2, lost to Steve Willis 0-2
Ron Rayner beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-0, beat Steve Willis 2-0
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner won 2-0 v. Matt Custerson & Steve Willis
Jan 4 : GORD v. Bottisham : result 6 - 4
Geoff Miller lost to Mick Carew 0-2, lost to Jon Chapman 0-2, beat Trish Ward 2-1
Mike Starling lost to Mick Carew 0-2, beat Jon Chapman 2-0, beat Trish Ward 2-0
Ron Rayner lost to Mick Carew 0-2, beat Jon Chapman 2-0, beat Trish Ward 2-0
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner won 2-1 v. Mick Carew & Jon Chapman
Jan 13 : GORD v. St Georges 6 (away) : result 7 - 3
Mike Starling beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-0, beat Jennie Oates 2-0
Geoff Miller beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 0-2, lost to Jennie Oates 0-2
Ron Rayner beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 1-2, beat Jennie Oates 2-0
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner won 2-1 v. Janett Klinke & Colin Dunn
Jan 20 : GORD v. St Ives 6 (away) : result 4 - 6
Mike Starling lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 1-2, beat Michelle Brooks 2-0
Geoff Miller lost to Robert Green 1-2, lost to David Blake 0-2, lost to Michelle Brooks 1-2
Ron Rayner lost to Robert Green 0-2, beat David Blake 2-0, beat Michelle Brooks 2-0
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner won 2-0 v. Robert Green & David Blake
Jan 25 : GORD v. Cambridge 6 : result 4 - 6
Geoff Miller lost to Pat Lloyd 0-2, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 0-2
Mike Starling beat Pat Lloyd 2-0, lost to Robert Fincham 0-2, beat Rod Bryant 2-0
Ron Rayner beat Pat Lloyd 2-0, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 0-2
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner won 2-0 v. Robert Fincham & Rod Bryant
Feb 7 : GORD v. Haverhill 4 (away) : result 2 - 8
Mike Starling beat Bob Withers 2-0, lost to Jamie Dockerill 1-2, lost to Jamie Nunn 0-2
Geoff Miller lost to Bob Withers 0-2, lost to Jamie Dockerill 0-2, lost to Jamie Nunn 0-2
Ron Rayner lost to Bob Withers 1-2, beat Jamie Dockerill 2-0, lost to Jamie Nunn 0-2
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner lost 1-2 v. Jamie Dockerill & Jamie Nunn
Feb 22 : GORD v. Impington 3 : result 2 - 8
Geoff Miller lost to Dave Harrison 0-2, lost to Ivan Cook 0-2, lost to Gary Cook 0-2
Mike Starling beat Dave Harrison 2-0, lost to Ivan Cook 0-2, lost to Gary Cook 1-2
Ron Rayner lost to Dave Harrison 1-2, lost to Ivan Cook 0-2, lost to Gary Cook 0-2
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner won 2-1 v. Dave Harrison & Gary Cook
Feb 28 : GORD v. Arbury (away) : result 7 - 3
Mike Starling beat Martin Lee 2-0, beat Gordon Hamilton 2-0, beat Juliet Merritt 2-0
Geoff Miller lost to Martin Lee 0-2, lost to Gordon Hamilton 0-2, lost to Juliet Merritt 0-2
Ron Rayner beat Martin Lee 2-1, beat Gordon Hamilton 2-0, beat Juliet Merritt 2-0
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner won 2-1 v. Martin Lee & Gordon Hamilton
Mar 7 : GORD v. St Ives 5 : result 3 - 7
Geoff Miller lost to Barbara Pace 0-2, lost to Peter King 0-2, lost to Pippa Keane 0-2
Mike Starling lost to Barbara Pace 0-2, beat Peter King 2-0, lost to Pippa Keane 1-2
Ron Rayner lost to Barbara Pace 0-2, beat Peter King 2-0, lost to Pippa Keane 1-2
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner won 2-1 v. Barbara Pace & Pippa Keane
Mar 13 : GORD v. St Georges 5 (away) : result 4 - 6
Mike Starling beat Alf Styan 2-0, beat Jim Wattam 2-0, beat Roger Sulman 2-1
Geoff Miller lost to Alf Styan 0-2, lost to Jim Wattam 0-2, lost to Roger Sulman 0-2
Ron Rayner lost to Alf Styan 0-2, beat Jim Wattam 2-0, lost to Roger Sulman 0-2
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner lost 1-2 v. Alf Styan & Roger Sulman
Mar 21 : GORD v. Cambridge 7 : result 4 - 6
Geoff Miller lost to Luke Dryden 0-2, lost to Matt Custerson 0-2, lost to Rob Custerson 0-2
Mike Starling beat Luke Dryden 2-1, beat Matt Custerson 2-0, lost to Rob Custerson 1-2
Ron Rayner lost to Luke Dryden 1-2, beat Matt Custerson 2-1, lost to Rob Custerson 0-2
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner won 2-0 v. Matt Custerson & Rob Custerson
Mar 31 : GORD v. Bottisham (away) : result 4 - 6
Mike Starling beat Jon Chapman 2-1, beat Carl Woolf 2-1, beat Mick Carew 2-1
Geoff Miller lost to Jon Chapman 0-2, lost to Carl Woolf 0-2, lost to Mick Carew 0-2
Ron Rayner beat Jon Chapman 2-0, lost to Carl Woolf 1-2, lost to Mick Carew 0-2
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner lost 1-2 v. Jon Chapman & Mick Carew
Apr 4 : GORD v. St Georges 6 : result 7 - 3
Geoff Miller lost to Janett Klinke 0-2, lost to Jean Oates 0-2, lost to Jennie Oates 1-2
Mike Starling beat Janett Klinke 2-0, beat Jean Oates 2-0, beat Jennie Oates 2-0
Ron Rayner beat Janett Klinke 2-0, beat Jean Oates 2-0, beat Jennie Oates 2-1
Doubles: Mike Starling & Ron Rayner won 2-0 v. Janett Klinke & Jean Oates
Registered players
Geoff Miller. Matches played: 19. On winning side 7. On drawing side 1.
Singles 57, won 3, average 5%.
Mike Starling. Matches played: 19. On winning side 7. On drawing side 1.
Singles 57, won 43, average 75%.
Ron Rayner. Matches played: 19. On winning side 7. On drawing side 1.
Singles 57, won 29, average 51%.
Richard Button.
Back to list of teams
Haverhill 1. Home night Monday.
Matches played
Sep 29 : Haverhill 1 v. Cambridge 1 (away) : result 4 - 6
Paul Davison lost to Kevin Gray 0-2, lost to Lee Barham 1-2, beat Chris Burdon 2-1
Sarah Davison lost to Kevin Gray 0-2, lost to Lee Barham 0-2, lost to Chris Burdon 0-2
Richard Hutchinson beat Kevin Gray 2-0, lost to Lee Barham 1-2, beat Chris Burdon 2-0
Doubles: Paul Davison & Sarah Davison won 2-1 v. Kevin Gray & Lee Barham
Oct 11 : Haverhill 1 v. Police 1 : result 8 - 2
Richard Hutchinson beat Tim Diss 2-0, beat Howard Morley 2-0, beat Pat O'Bryne (Police 2) 2-0
David Miller (Haverhill 3) lost to Tim Diss 1-2, beat Howard Morley 2-1, beat Pat O'Bryne (Police 2) 2-0
Paul Davison lost to Tim Diss 1-2, beat Howard Morley 2-0, beat Pat O'Bryne (Police 2) 2-0
Doubles: David Miller & Paul Davison won 2-0 v. Tim Diss & Howard Morley
Oct 18 : Haverhill 1 v. Over 1 (away) : result 6 - 4
Robert Cushen beat Roger Fensom 2-1, beat Patrick Amps 2-1, lost to Barry Hagger 0-2
Sarah Davison lost to Roger Fensom 1-2, lost to Patrick Amps 1-2, beat Barry Hagger 2-1
Richard Hutchinson beat Roger Fensom 2-1, beat Patrick Amps 2-0, beat Barry Hagger 2-1
Doubles: Robert Cushen & Sarah Davison lost 1-2 v. Patrick Amps & Barry Hagger
Nov 1 : Haverhill 1 v. Soham 2 : result 7 - 3
Neil Charles beat Andreas Elia 2-0, beat Haydon Davies 2-0, beat Tony Everitt 2-0
Sarah Davison lost to Andreas Elia 0-2, lost to Haydon Davies 0-2, lost to Tony Everitt 1-2
Paul Davison beat Andreas Elia 2-0, beat Haydon Davies 2-0, beat Tony Everitt 2-0
Doubles: Neil Charles & Paul Davison won 2-0 v. Andreas Elia & Haydon Davies
Nov 22 : Haverhill 1 v. University 1 : result 2 - 8
Robert Cushen lost to Dave Atkinson 0-2, lost to Michael Moeller 0-2, beat Christoph Wunderer 2-1
Tony Reardon lost to Dave Atkinson 0-2, lost to Michael Moeller 1-2, lost to Christoph Wunderer 1-2
Sarah Davison lost to Dave Atkinson 0-2, beat Michael Moeller 2-0, lost to Christoph Wunderer 0-2
Doubles: Robert Cushen & Sarah Davison lost 0-2 v. Michael Moeller & Christoph Wunderer
Dec 1 : Haverhill 1 v. NCI 1 (away) : result 4 - 6
Haverhill 1 turned up with only 2 players.
Paul Davison lost to David Tiplady 1-2, beat Paul Wood 2-0, beat Mick Harper 2-1
Robert Cushen lost to David Tiplady 0-2, beat Paul Wood 2-1, lost to Mick Harper 0-2
Doubles: Paul Davison & Robert Cushen won 2-0 v. Paul Wood & Mick Harper
Dec 6 : Haverhill 1 v. St Ives 2 : result 7 - 3
Robert Cushen beat Leon Rogers 2-0, beat Steven Fisher 2-1, beat Leno Coppolaro 2-1
Tony Reardon lost to Leon Rogers 0-2, lost to Steven Fisher 0-2, beat Leno Coppolaro 2-0
Paul Davison beat Leon Rogers 2-0, lost to Steven Fisher 1-2, beat Leno Coppolaro 2-0
Doubles: Robert Cushen & Paul Davison won 2-0 v. Leon Rogers & Steven Fisher
Jan 5 : Haverhill 1 v. St Ives 1 (away) : result 0 - 0
(match declared void)
Jan 10 : Haverhill 1 v. Ely : result 7 - 3
Robert Cushen beat Chris Jones 2-0, beat Steve Lee 2-1, beat Tim Wootton 2-1
Sarah Davison lost to Chris Jones 0-2, lost to Steve Lee 1-2, beat Tim Wootton 2-0
Paul Davison beat Chris Jones 2-1, beat Steve Lee 2-0, beat Tim Wootton 2-0
Doubles: Sarah Davison & Paul Davison lost 0-2 v. Chris Jones & Steve Lee
Jan 17 : Haverhill 1 v. Cambridge 1 : result 0 - 0
(match declared void)
Feb 1 : Haverhill 1 v. Police 1 (away) : result 7 - 3
Robert Cushen lost to Tim Diss 0-2, beat Sid Dunster (Police 2) 2-0, beat Howard Morley 2-0
Tony Reardon lost to Tim Diss 0-2, beat Sid Dunster (Police 2) 2-0, lost to Howard Morley 0-2
Sarah Davison beat Tim Diss 2-0, beat Sid Dunster (Police 2) 2-0, beat Howard Morley 2-0
Doubles: Robert Cushen & Tony Reardon won 2-0 v. Tim Diss & Howard Morley
Feb 7 : Haverhill 1 v. Over 1 : result 0 - 0
(match declared void)
Feb 22 : Haverhill 1 v. Soham 2 (away) : result 1 - 9
Haverhill 1 turned up with only 2 players.
Robert Cushen beat Haydon Davies 2-1, lost to Andreas Elia 1-2, lost to Clive Woollard 0-2
Sarah Davison lost to Haydon Davies 1-2, lost to Andreas Elia 0-2, lost to Clive Woollard 0-2
Doubles: Robert Cushen & Sarah Davison lost 0-2 v. Haydon Davies & Andreas Elia
Mar 10 : Haverhill 1 v. University 1 (away) : result 2 - 8
Robert Cushen lost to Frederique Pauquay 1-2, lost to Gabor Wiese 0-2, beat Sacha Wilson 2-0
Tony Reardon lost to Frederique Pauquay 0-2, lost to Gabor Wiese 0-2, beat Sacha Wilson 2-0
Sarah Davison lost to Frederique Pauquay 0-2, lost to Gabor Wiese 0-2, lost to Sacha Wilson 0-2
Doubles: Robert Cushen & Tony Reardon lost 0-2 v. Frederique Pauquay & Gabor Wiese
Mar 13 : Haverhill 1 v. NCI 1 : result 0 - 10
Robert Cushen lost to Craig Hastie 0-2, lost to Mick Harper 0-2, lost to David Tiplady 0-2
Tony Reardon lost to Craig Hastie 0-2, lost to Mick Harper 0-2, lost to David Tiplady 1-2
Paul Davison lost to Craig Hastie 0-2, lost to Mick Harper 0-2, lost to David Tiplady 0-2
Doubles: Robert Cushen & Paul Davison lost 0-2 v. Craig Hastie & David Tiplady
Mar 22 : Haverhill 1 v. St Ives 2 (away) : result 3 - 7
Robert Cushen lost to Leon Rogers 0-2, lost to Steven Fisher 0-2, beat Leno Coppolaro 2-1
Sarah Davison beat Leon Rogers 2-0, lost to Steven Fisher 0-2, beat Leno Coppolaro 2-1
Tony Reardon lost to Leon Rogers 0-2, lost to Steven Fisher 0-2, lost to Leno Coppolaro 0-2
Doubles: Robert Cushen & Sarah Davison lost 0-2 v. Leon Rogers & Steven Fisher
Mar 27 : Haverhill 1 v. St Ives 1 : result 0 - 0
(match declared void)
Apr 4 : Haverhill 1 v. Ely (away) : result 6 - 4
Sarah Davison lost to Chris Jones 0-2, lost to Steve Lee 0-2, lost to Tim Wootton 0-2
Paul Davison beat Chris Jones 2-0, beat Steve Lee 2-0, beat Tim Wootton 2-0
Robert Cushen lost to Chris Jones 0-2, beat Steve Lee 2-0, beat Tim Wootton 2-0
Doubles: Paul Davison & Robert Cushen won 2-1 v. Chris Jones & Tim Wootton
Registered players
Richard Hutchinson. Matches played: 3. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 9, won 8, average 89%.
Paul Davison. Matches played: 8. On winning side 5. On drawing side 0.
Singles 24, won 16, average 67%.
Tony Reardon. Matches played: 6. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 18, won 3, average 17%.
Sarah Davison. Matches played: 10. On winning side 5. On drawing side 0.
Singles 30, won 8, average 27%.
Robert Cushen. Matches played: 11. On winning side 5. On drawing side 0.
Singles 33, won 17, average 52%.
Neil Charles. Matches played: 1. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 3, won 3, average 100%.
Reserves
David Miller (Haverhill 3). Matches played: 1. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 3, won 2, average 67%.
Back to list of teams
Haverhill 2. Division : 3. Home night Monday. Entered the Knockout.
Captain: Andrew Driver. 4 West End Lane, Kedington, Suffolk. CB9 7QH. Contact: 01440 761682(H).
Matches played
Oct 7 : Haverhill 2 v. Sawston (away) : result 8 - 2
David Miller (Haverhill 3) beat Tony Comiskey 2-0, beat Mick Wells 2-1, beat John Norris 2-0
Andrew Driver lost to Tony Comiskey 1-2, beat Mick Wells 2-0, beat John Norris 2-0
Peter Driscoll lost to Tony Comiskey 0-2, beat Mick Wells 2-0, beat John Norris 2-0
Doubles: Andrew Driver & Peter Driscoll won 2-0 v. Tony Comiskey & Mick Wells
Oct 11 : Haverhill 2 v. Over 3 (away) : result 8 - 2
Peter Driscoll beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, beat Arnold Johnson 2-1
Yvonne Brook beat Bill Knibbs 2-0, lost to Maurice Circus 0-2, beat Arnold Johnson 2-0
Andrew Driver beat Bill Knibbs 2-1, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 0-2
Doubles: Yvonne Brook & Andrew Driver won 2-0 v. Bill Knibbs & Maurice Circus
Oct 18 : Haverhill 2 v. Impington 2 : result 8 - 2
Andrew Driver lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-0, beat Geoff Hudson 2-1
Yvonne Brook beat Paul Grammer 2-1, beat Duncan Taylor 2-0, beat Geoff Hudson 2-0
Peter Driscoll beat Paul Grammer 2-0, beat Duncan Taylor 2-0, beat Geoff Hudson 2-0
Doubles: Andrew Driver & Peter Driscoll lost 0-2 v. Paul Grammer & Duncan Taylor
Nov 2 : Haverhill 2 v. Exning (away) : result 9 - 1
Andrew Driver beat Dale Badcock 2-1, beat Alan Chambers 2-0, lost to Alan Badcock 1-2
Peter Driscoll beat Dale Badcock 2-0, beat Alan Chambers 2-0, beat Alan Badcock 2-1
David Miller (Haverhill 3) beat Dale Badcock 2-0, beat Alan Chambers 2-0, beat Alan Badcock 2-1
Doubles: Andrew Driver & Peter Driscoll won 2-0 v. Alan Chambers & Alan Badcock
Nov 8 : Haverhill 2 v. St Ives 3 : result 1 - 9
Andrew Driver lost to Alan Fitzgerald 0-2, beat Joe Thorogood 2-0, lost to Brian Freer 1-2
Yvonne Brook lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Brian Freer 0-2
Robin Miller (Haverhill 3) lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Brian Freer 0-2
Doubles: Andrew Driver & Yvonne Brook lost 1-2 v. Alan Fitzgerald & Brian Freer
Nov 25 : Haverhill 2 v. NCI 3 (away) : result 5 - 5
Andrew Driver lost to Martin Cadman 0-2, lost to Colin Taylor 1-2, beat John Asplen 2-1
Peter Driscoll beat Martin Cadman 2-0, beat Colin Taylor 2-0, beat John Asplen 2-0
Yvonne Brook lost to Martin Cadman 0-2, lost to Colin Taylor 0-2, lost to John Asplen 0-2
Doubles: Andrew Driver & Peter Driscoll won 2-0 v. Colin Taylor & John Asplen
Nov 29 : Haverhill 2 v. Agrevo 2 : result 9 - 1
Andrew Driver beat Norman Wells 2-1, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-1
Yvonne Brook lost to Norman Wells 1-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Peter Driscoll beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Doubles: Andrew Driver & Peter Driscoll won 2-1 v. Norman Wells & Duncan Gates
Dec 6 : Haverhill 2 v. Telecom 1 (away) : result 6 - 4
Telecom 1 turned up with only 2 players.
Andrew Driver lost to Tony Whiting 1-2, lost to Colin Endersby 1-2
Yvonne Brook lost to Tony Whiting 0-2, beat Colin Endersby 2-1
Peter Driscoll lost to Tony Whiting 1-2, beat Colin Endersby 2-0
Doubles: Andrew Driver & Peter Driscoll won 2-0 v. Tony Whiting & Colin Endersby
Jan 3 : Haverhill 2 v. St Georges 2 : result 8 - 2
Andrew Driver beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 0-2, beat Mark Lillyman 2-1
Yvonne Brook beat Andrew Maguire 2-1, lost to Rob Pownall 0-2, beat Mark Lillyman 2-0
Peter Driscoll beat Andrew Maguire 2-1, beat Rob Pownall 2-0, beat Mark Lillyman 2-0
Doubles: Andrew Driver & Peter Driscoll won 2-0 v. Rob Pownall & Mark Lillyman
Jan 12 : Haverhill 2 v. St Ives 4 (away) : result 0 - 10
Haverhill 2 turned up with only 2 players.
Peter Driscoll lost to Paul Richards 0-2, lost to Frank Hamilton 1-2, lost to Kevin Kent 1-2
Andrew Driver lost to Paul Richards 1-2, lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Doubles: Peter Driscoll & Andrew Driver lost 1-2 v. Paul Richards & Frank Hamilton
Jan 24 : Haverhill 2 v. Sawston : result 6 - 4
Andrew Driver lost to Tony Comiskey 0-2, beat John Norris 2-1, beat Victor Riecansky 2-1
Yvonne Brook lost to Tony Comiskey 0-2, beat John Norris 2-0, lost to Victor Riecansky 1-2
Peter Driscoll lost to Tony Comiskey 1-2, beat John Norris 2-1, beat Victor Riecansky 2-0
Doubles: Andrew Driver & Yvonne Brook won 2-1 v. Tony Comiskey & John Norris
Jan 31 : Haverhill 2 v. Over 3 : result 7 - 3
Andrew Driver beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, beat Arnold Johnson 2-0
Alex Austin (Haverhill 3) lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 1-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Yvonne Brook beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, beat Arnold Johnson 2-1
Doubles: Andrew Driver & Alex Austin won 2-0 v. Bill Knibbs & Maurice Circus
Feb 7 : Haverhill 2 v. Impington 2 (away) : result 4 - 6
Peter Driscoll lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-0, lost to Colin Adams 1-2
Andrew Driver lost to Paul Grammer 0-2, lost to Duncan Taylor 0-2, beat Colin Adams 2-1
Yvonne Brook lost to Paul Grammer 1-2, beat Duncan Taylor 2-0, lost to Colin Adams 0-2
Doubles: Andrew Driver & Yvonne Brook won 2-0 v. Paul Grammer & Colin Adams
Feb 21 : Haverhill 2 v. Exning : result 10 - 0
Exning turned up with only 2 players.
Andrew Driver beat Alan Chambers 2-0, beat Dale Badcock 2-0
Peter Driscoll beat Alan Chambers 2-0, beat Dale Badcock 2-0
Yvonne Brook beat Alan Chambers 2-1, beat Dale Badcock 2-0
Doubles: Andrew Driver & Peter Driscoll won 2-0 v. Alan Chambers & Dale Badcock
Mar 1 : Haverhill 2 v. St Ives 3 (away) : result 4 - 6
Andrew Driver lost to Stan Smith 0-2, beat Joe Thorogood 2-0, lost to Brian Freer 1-2
Jamie Dockerill (Haverhill 4) lost to Stan Smith 1-2, lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Brian Freer 0-2
Peter Driscoll beat Stan Smith 2-1, beat Joe Thorogood 2-1, lost to Brian Freer 1-2
Doubles: Andrew Driver & Peter Driscoll won 2-0 v. Joe Thorogood & Brian Freer
Mar 6 : Haverhill 2 v. NCI 3 : result 5 - 5
Andrew Driver beat Martin Cadman 2-1, lost to Nick Rains 0-2, lost to Colin Taylor 1-2
Yvonne Brook beat Martin Cadman 2-0, lost to Nick Rains 0-2, lost to Colin Taylor 1-2
Peter Driscoll beat Martin Cadman 2-0, beat Nick Rains 2-0, beat Colin Taylor 2-0
Doubles: Andrew Driver & Peter Driscoll lost 0-2 v. Martin Cadman & Nick Rains
Mar 15 : Haverhill 2 v. Agrevo 2 (away) : result 5 - 5
Andrew Driver lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Jamie Dockerill (Haverhill 4) lost to Norman Wells 0-2, lost to Duncan Gates 1-2, beat Mike Smith 2-0
Peter Driscoll lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Doubles: Andrew Driver & Peter Driscoll lost 0-2 v. Norman Wells & Duncan Gates
Mar 20 : Haverhill 2 v. Telecom 1 : result 7 - 3
Andrew Driver beat Tony Whiting 2-0, beat Colin Endersby 2-0, lost to Alan Spackman 1-2
Yvonne Brook lost to Tony Whiting 0-2, beat Colin Endersby 2-1, beat Alan Spackman 2-0
Peter Driscoll lost to Tony Whiting 0-2, beat Colin Endersby 2-0, beat Alan Spackman 2-0
Doubles: Peter Driscoll & Yvonne Brook won 2-1 v. Colin Endersby & Tony Whiting
Mar 29 : Haverhill 2 v. St Georges 2 (away) : result 5 - 5
Andrew Driver beat Mark Lillyman 2-0, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 0-2
Alex Austin (Haverhill 3) lost to Mark Lillyman 0-2, lost to Andrew Maguire 0-2, lost to Rob Pownall 0-2
Peter Driscoll beat Mark Lillyman 2-0, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 0-2
Doubles: Andrew Driver & Peter Driscoll won 2-0 v. Mark Lillyman & Rob Pownall
Apr 3 : Haverhill 2 v. St Ives 4 : result 2 - 8
Andrew Driver lost to Frank Hamilton 0-2, beat Gill Fitzgerald 2-0, lost to Kevin Kent 0-2
Yvonne Brook lost to Frank Hamilton 1-2, lost to Gill Fitzgerald 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Peter Driscoll lost to Frank Hamilton 0-2, beat Gill Fitzgerald 2-0, lost to Kevin Kent 0-2
Doubles: Andrew Driver & Peter Driscoll lost 0-2 v. Frank Hamilton & Kevin Kent
Knockout - round 1 : Oct 25 : Haverhill 2 v. Cambridge 3 : result 7 - 2
Andrew Driver lost to Terry Lane 0-2, beat Kwok Kee Chan 2-0, beat Peter Zivtins 2-1
Peter Driscoll beat Terry Lane 2-0, beat Kwok Kee Chan 2-0, beat Peter Zivtins 2-0
Yvonne Brook lost to Terry Lane 1-2, beat Kwok Kee Chan 2-0, beat Peter Zivtins 2-1
Knockout - round 2 : Nov 15 : Haverhill 2 v. Arbury (away) : result 6 - 3
Andrew Driver beat Martin Lee 2-1, lost to Gordon Hamilton 1-2, beat Juliet Merritt 2-1
Yvonne Brook beat Martin Lee 2-1, lost to Gordon Hamilton 0-2, lost to Juliet Merritt 0-2
Alex Austin beat Martin Lee 2-1, beat Gordon Hamilton 2-0, beat Juliet Merritt 2-1
Knockout - round 3 : Dec 13 : Haverhill 2 v. Over 3 (away) : result 5 - 4
Andrew Driver beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 0-2
Bob Withers lost to Bill Knibbs 1-2, lost to Maurice Circus 0-3, lost to Arnold Johnson 1-2
Peter Driscoll beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-1, beat Arnold Johnson 2-0
Knockout - round 4 : Feb 14 : Haverhill 2 v. Over 1 (away) : result 4 - 5
Andrew Driver lost to Roger Fensom 0-2, beat Patrick Amps 2-1, lost to Barry Hagger 0-2
Yvonne Brook lost to Roger Fensom 0-2, beat Patrick Amps 2-0, lost to Barry Hagger 0-2
Peter Driscoll beat Roger Fensom 2-0, lost to Patrick Amps 1-2, beat Barry Hagger 2-1
Registered players
Andrew Driver. Matches played: 20. On winning side 11. On drawing side 4.
Singles 58, won 32, average 55%. KO matches: 4. Singles 12, won 7. Average 58%.
Peter Driscoll. Matches played: 18. On winning side 10. On drawing side 4.
Singles 52, won 38, average 73%. KO matches: 3. Singles 9, won 8. Average 88%.
David Bryant.
Yvonne Brook. Matches played: 14. On winning side 9. On drawing side 2.
Singles 40, won 20, average 50%. KO matches: 3. Singles 9, won 4. Average 44%.
Reserves
David Miller (Haverhill 3). Matches played: 2. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 6, won 6, average 100%.
Alex Austin (Haverhill 3). Matches played: 2. On winning side 1. On drawing side 1.
Singles 6, won 0, average 0%.
Robin Miller (Haverhill 3). Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Jamie Dockerill (Haverhill 4). Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 6, won 1, average 17%.
Back to list of teams
Haverhill 3. Division : 4. Home night Monday. Entered the Knockout.
Captain: Robin Miller. 38 Arrendene Road, Haverhill.. Contact: 01440705928.
Matches played
Sep 27 : Haverhill 3 v. St Georges 4 : result 6 - 4
St Georges 4 turned up with only 2 players.
David Miller beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-0
Robin Miller lost to Tony Brotchie 0-2, lost to Paul Sexton 0-2
Alex Austin lost to Tony Brotchie 0-2, lost to Paul Sexton 1-2
Doubles: David Miller & Alex Austin won 2-0 v. Tony Brotchie & Paul Sexton
Oct 5 : Haverhill 3 v. CIBA (away) : result 4 - 6
David Miller beat David Dye 2-1, beat Cliff Mackay 2-0, beat John Macmanus 2-1
Robin Miller lost to David Dye 0-2, lost to Cliff Mackay 0-2, lost to John Macmanus 0-2
Alex Austin lost to David Dye 0-2, lost to Cliff Mackay 0-2, lost to John Macmanus 0-2
Doubles: David Miller & Alex Austin won 2-1 v. David Dye & Cliff Mackay
Oct 12 : Haverhill 3 v. Police 2 (away) : result 8 - 2
Police 2 turned up with only 2 players.
David Miller beat John Taylor 2-0, beat Steve Stafford 2-0
Robin Miller beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 0-2
Alex Austin beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 0-2
Doubles: David Miller & Alex Austin won 2-0 v. John Taylor & Steve Stafford
Oct 18 : Haverhill 3 v. Bassingbourn : result 3 - 7
David Miller lost to Bruce Hicks 1-2, beat Rob Trigg 2-0, beat Val Parkes 2-0
Robin Miller lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Rob Trigg 0-2, lost to Val Parkes 0-2
Alex Austin lost to Bruce Hicks 1-2, lost to Rob Trigg 1-2, lost to Val Parkes 0-2
Doubles: David Miller & Alex Austin won 2-1 v. Rob Trigg & Val Parkes
Nov 4 : Haverhill 3 v. St Georges 3 (away) : result 5 - 5
Robin Miller lost to Martin Garner 0-2, lost to John Phillips 1-2, lost to Roger Sulman (St Georges 5) 0-2
Alex Austin lost to Martin Garner 0-2, beat John Phillips 2-1, lost to Roger Sulman (St Georges 5) 0-2
David Miller beat Martin Garner 2-1, beat John Phillips 2-1, beat Roger Sulman (St Georges 5) 2-0
Doubles: Alex Austin & David Miller won 2-0 v. Martin Garner & John Phillips
Nov 8 : Haverhill 3 v. RCG 2 : result 6 - 4
David Miller beat Daniel Bates 2-0, beat David James 2-0, beat Dan Waters 2-0
Alex Austin beat Daniel Bates 2-1, beat David James 2-1, lost to Dan Waters 1-2
Gary Theobald lost to Daniel Bates 1-2, lost to David James 1-2, lost to Dan Waters 1-2
Doubles: David Miller & Alex Austin won 2-0 v. Daniel Bates & Dan Waters
Nov 25 : Haverhill 3 v. Arkesden (away) : result 5 - 5
David Miller beat Steve Coltman 2-0, beat Bill Martin 2-0, beat Jon Rushman 2-1
Robin Miller beat Steve Coltman 2-1, lost to Bill Martin 0-2, lost to Jon Rushman 0-2
Jamie Nunn (Haverhill 4) lost to Steve Coltman 0-2, lost to Bill Martin 0-2, lost to Jon Rushman 1-2
Doubles: David Miller & Robin Miller won 2-0 v. Bill Martin & Jon Rushman
Nov 29 : Haverhill 3 v. Over 4 : result 7 - 3
David Miller beat Ian Francis 2-0, beat Jonathan Francis 2-0, beat Richard Culverhouse 2-0
Alex Austin beat Ian Francis 2-1, beat Jonathan Francis 2-0, beat Richard Culverhouse 2-1
Robin Miller beat Ian Francis 2-0, lost to Jonathan Francis 0-2, lost to Richard Culverhouse 0-2
Doubles: David Miller & Alex Austin lost 1-2 v. Jonathan Francis & Richard Culverhouse
Dec 7 : Haverhill 3 v. Soham 3 (away) : result 7 - 3
David Miller beat Martyn Heyes 2-0, beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-0
Alex Austin beat Martyn Heyes 2-0, lost to Alan London 0-2, beat Neil Abram 2-0
Robin Miller lost to Martyn Heyes 0-2, lost to Alan London 0-2, beat Neil Abram 2-1
Doubles: David Miller & Alex Austin won 2-0 v. Martyn Heyes & Alan London
Jan 3 : Haverhill 3 v. Telecom 2 : result 7 - 3
Robin Miller lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
David Miller lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-1
Alex Austin lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
Doubles: Robin Miller & Alex Austin won 2-1 v. Lee Laughlin & Walter Carson
Jan 12 : Haverhill 3 v. Cambridge 5 (away) : result 5 - 5
David Miller beat Tony Clarke 2-0, lost to Andy Bennett 0-2, beat Aldo Galea 2-1
Alex Austin lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, beat Aldo Galea 2-1
Robin Miller lost to Tony Clarke 1-2, lost to Andy Bennett 0-2, beat Aldo Galea 2-1
Doubles: David Miller & Robin Miller won 2-1 v. Tony Clarke & Andy Bennett
Jan 17 : Haverhill 3 v. St Georges 4 (away) : result 7 - 3
David Miller beat Paul Sexton 2-0, beat Tony Brotchie 2-0, beat Adrian Copeman 2-0
Alex Austin beat Paul Sexton 2-1, lost to Tony Brotchie 1-2, lost to Adrian Copeman 1-2
Robin Miller beat Paul Sexton 2-1, beat Tony Brotchie 2-0, lost to Adrian Copeman 0-2
Doubles: David Miller & Robin Miller won 2-1 v. Paul Sexton & Adrian Copeman
Jan 24 : Haverhill 3 v. CIBA : result 7 - 3
David Miller beat David Dye 2-0, beat John Macmanus 2-0, beat Martin Touhey 2-0
Alex Austin lost to David Dye 0-2, beat John Macmanus 2-1, beat Martin Touhey 2-1
Robin Miller lost to David Dye 1-2, lost to John Macmanus 0-2, beat Martin Touhey 2-1
Doubles: David Miller & Alex Austin won 2-0 v. David Dye & Martin Touhey
Jan 31 : Haverhill 3 v. Police 2 : result 7 - 3
David Miller beat John Taylor 2-0, beat Steve Stafford 2-0, beat Pat O'Bryne 2-0
Alex Austin beat John Taylor 2-1, beat Steve Stafford 2-0, lost to Pat O'Bryne 0-2
Robin Miller beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 0-2, lost to Pat O'Bryne 1-2
Doubles: David Miller & Alex Austin won 2-0 v. John Taylor & Steve Stafford
Feb 11 : Haverhill 3 v. Bassingbourn (away) : result 6 - 4
David Miller beat Rob Trigg 2-0, beat Bruce Hicks 2-0, beat Val Parkes 2-0
Alex Austin beat Rob Trigg 2-0, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2
Robin Miller beat Rob Trigg 2-1, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2
Doubles: David Miller & Alex Austin won 2-1 v. Rob Trigg & Val Parkes
Feb 21 : Haverhill 3 v. St Georges 3 : result 6 - 4
David Miller beat Clare Macrae 2-0, beat Peter Hutchison 2-0, beat Martin Garner 2-1
Alex Austin lost to Clare Macrae 0-2, beat Peter Hutchison 2-1, beat Martin Garner 2-1
Robin Miller lost to Clare Macrae 0-2, lost to Peter Hutchison 0-2, lost to Martin Garner 0-2
Doubles: David Miller & Alex Austin won 2-1 v. Peter Hutchison & Martin Garner
Mar 3 : Haverhill 3 v. RCG 2 (away) : result 5 - 5
David Miller beat Daniel Bates 2-0, beat Dan Waters 2-0, beat David James 2-0
Gary Theobald beat Daniel Bates 2-1, lost to Dan Waters 0-2, lost to David James 1-2
Robin Miller lost to Daniel Bates 0-2, lost to Dan Waters 1-2, lost to David James 0-2
Doubles: David Miller & Gary Theobald won 2-0 v. Dan Waters & David James
Mar 6 : Haverhill 3 v. Arkesden : result 7 - 3
David Miller beat Jon Rushman 2-0, beat Steve Coltman 2-0, beat Bill Martin 2-1
Alex Austin lost to Jon Rushman 1-2, lost to Steve Coltman 0-2, beat Bill Martin 2-1
Gary Theobald lost to Jon Rushman 1-2, beat Steve Coltman 2-0, beat Bill Martin 2-0
Doubles: David Miller & Gary Theobald won 2-1 v. Jon Rushman & Steve Coltman
Mar 13 : Haverhill 3 v. Over 4 (away) : result 7 - 3
David Miller beat Jonathan Francis 2-0, beat Matt Allen 2-0, beat Ian Francis 2-0
Robin Miller lost to Jonathan Francis 0-2, lost to Matt Allen 1-2, lost to Ian Francis 1-2
Alex Austin beat Jonathan Francis 2-0, beat Matt Allen 2-0, beat Ian Francis 2-1
Doubles: David Miller & Alex Austin won 2-1 v. Jonathan Francis & Ian Francis
Mar 20 : Haverhill 3 v. Soham 3 : result 8 - 2
David Miller beat Alan London 2-1, beat Neil Abram 2-0, beat Martyn Heyes 2-0
Alex Austin beat Alan London 2-1, beat Neil Abram 2-0, beat Martyn Heyes 2-0
Robin Miller lost to Alan London 1-2, lost to Neil Abram 0-2, beat Martyn Heyes 2-1
Doubles: David Miller & Alex Austin won 2-0 v. Alan London & Neil Abram
Mar 28 : Haverhill 3 v. Telecom 2 (away) : result 4 - 6
David Miller lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
Jamie Nunn (Haverhill 4) lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, lost to Walter Carson 0-2
Robin Miller lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, lost to Walter Carson 0-2
Doubles: David Miller & Robin Miller lost 0-2 v. Pete Laughlin & Walter Carson
Apr 3 : Haverhill 3 v. Cambridge 5 : result 5 - 5
David Miller beat Tony Clarke 2-1, beat Andy Bennett 2-0, beat Aldo Galea 2-0
Gary Theobald lost to Tony Clarke 1-2, lost to Andy Bennett 0-2, beat Aldo Galea 2-0
Robin Miller lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Aldo Galea 0-2
Doubles: David Miller & Gary Theobald won 2-1 v. Tony Clarke & Andy Bennett
Knockout - round 1 : Oct 25 : Haverhill 3 v. CIBA : result 2 - 7
David Miller beat John Cook 2-1, lost to Martin Touhey 0-2, lost to John Macmanus 1-2
Robin Miller lost to John Cook 0-2, lost to Martin Touhey 1-2, lost to John Macmanus 0-2
Jamie Nunn lost to John Cook 0-2, lost to Martin Touhey 1-2, beat John Macmanus 2-1
Registered players
David Miller. Matches played: 22. On winning side 14. On drawing side 5. Times played up: 3.
Singles 64, won 60, average 94%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Alex Austin. Matches played: 18. On winning side 14. On drawing side 2. Times played up: 2.
Singles 52, won 27, average 52%.
Robin Miller. Matches played: 20. On winning side 12. On drawing side 5. Times played up: 1.
Singles 58, won 14, average 24%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Gary Theobald. Matches played: 4. On winning side 2. On drawing side 2.
Singles 12, won 4, average 33%.
Reserves
Jamie Nunn (Haverhill 4). Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 6, won 1, average 17%.
Back to list of teams
Haverhill 4. Division : 5. Home night Monday.
Matches played
Sep 27 : Haverhill 4 v. St Georges 5 (away) : result 8 - 2
Dave Chapman beat Jim Wattam 2-0, beat Syd Rushton 2-0, beat Alf Styan 2-0
Jamie Nunn beat Jim Wattam 2-0, beat Syd Rushton 2-0, lost to Alf Styan 0-2
Bob Withers beat Jim Wattam 2-0, beat Syd Rushton 2-0, lost to Alf Styan 1-2
Doubles: Dave Chapman & Bob Withers won 2-0 v. Jim Wattam & Alf Styan
Oct 11 : Haverhill 4 v. Cambridge 7 : result 6 - 4
Colin Cushen lost to Rob Custerson 1-2, beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-0
Jamie Nunn lost to Rob Custerson 0-2, beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-0
Bob Withers lost to Rob Custerson 0-2, beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-1
Doubles: Colin Cushen & Jamie Nunn lost 1-2 v. Rob Custerson & Luke Dryden
Oct 19 : Haverhill 4 v. GORD (away) : result 5 - 5
Bob Withers beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 0-2, beat Ron Rayner 2-1
Jamie Nunn beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 0-2, beat Ron Rayner 2-0
Jamie Dockerill beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 1-2, lost to Ron Rayner 1-2
Doubles: Bob Withers & Jamie Dockerill lost 0-2 v. Mike Starling & Ron Rayner
Nov 1 : Haverhill 4 v. Bottisham : result 6 - 4
Bob Withers lost to Carl Woolf 1-2, beat Jon Chapman 2-0, lost to Adam Lee 0-2
Dave Chapman beat Carl Woolf 2-0, lost to Jon Chapman 0-2, beat Adam Lee 2-0
Jamie Nunn lost to Carl Woolf 1-2, beat Jon Chapman 2-0, beat Adam Lee 2-1
Doubles: Dave Chapman & Jamie Nunn won 2-0 v. Carl Woolf & Adam Lee
Nov 8 : Haverhill 4 v. Impington 3 (away) : result 4 - 6
Jamie Nunn beat Dave Harrison 2-0, lost to Gary Cook 1-2, lost to Ivan Cook 1-2
Jamie Dockerill lost to Dave Harrison 0-2, lost to Gary Cook 0-2, beat Ivan Cook 2-0
Bob Withers beat Dave Harrison 2-1, beat Gary Cook 2-1, lost to Ivan Cook 0-2
Doubles: Jamie Nunn & Bob Withers lost 0-2 v. Gary Cook & Ivan Cook
Nov 22 : Haverhill 4 v. St Georges 6 : result 8 - 2
Bob Withers beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-0, beat Jean Oates 2-0
Dave Chapman beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 1-2, beat Jean Oates 2-0
Jamie Nunn beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jean Oates 2-0
Doubles: Bob Withers & Jamie Nunn won 2-0 v. Janett Klinke & Colin Dunn
Nov 29 : Haverhill 4 v. Arbury (away) : result 9 - 1
Jamie Nunn beat Dave Thompson 2-1, beat Juliet Merritt 2-1, lost to Martin Lee 1-2
Jamie Dockerill beat Dave Thompson 2-1, beat Juliet Merritt 2-0, beat Martin Lee 2-0
Bob Withers beat Dave Thompson 2-1, beat Juliet Merritt 2-0, beat Martin Lee 2-0
Doubles: Jamie Dockerill & Bob Withers won 2-1 v. Dave Thompson & Martin Lee
Dec 6 : Haverhill 4 v. St Ives 6 : result 0 - 0
(match declared void)
Jan 6 : Haverhill 4 v. St Ives 5 (away) : result 3 - 7
Bob Withers lost to Barbara Pace 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2, beat Pippa Keane 2-0
Jamie Nunn lost to Barbara Pace 0-2, lost to Martyn Fisher 1-2, beat Pippa Keane 2-1
Jamie Dockerill lost to Barbara Pace 1-2, beat Martyn Fisher 2-1, lost to Pippa Keane 1-2
Doubles: Jamie Nunn & Jamie Dockerill lost 0-2 v. Martyn Fisher & Barbara Pace
Jan 10 : Haverhill 4 v. Cambridge 6 : result 5 - 5
Bob Withers lost to Pat Lloyd 0-2, beat Rod Bryant 2-1, beat Howard Davidson 2-0
Jamie Dockerill beat Pat Lloyd 2-1, lost to Rod Bryant 1-2, beat Howard Davidson 2-1
Jamie Nunn lost to Pat Lloyd 0-2, beat Rod Bryant 2-0, lost to Howard Davidson 0-2
Doubles: Bob Withers & Jamie Dockerill lost 0-2 v. Pat Lloyd & Rod Bryant
Jan 17 : Haverhill 4 v. St Georges 5 : result 6 - 4
Jamie Nunn lost to Alf Styan 0-2, lost to Derek Barns 0-2, beat Jim Wattam 2-0
Bob Withers lost to Alf Styan 0-2, lost to Derek Barns 0-2, beat Jim Wattam 2-0
Jamie Dockerill beat Alf Styan 2-1, beat Derek Barns 2-1, beat Jim Wattam 2-0
Doubles: Jamie Nunn & Bob Withers won 2-1 v. Alf Styan & Derek Barns
Feb 2 : Haverhill 4 v. Cambridge 7 (away) : result 6 - 4
Bob Withers lost to Rob Custerson 0-2, lost to Luke Dryden 1-2, beat Matt Custerson 2-0
Jamie Dockerill lost to Rob Custerson 0-2, beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-1
Jamie Nunn lost to Rob Custerson 1-2, beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-0
Doubles: Jamie Dockerill & Jamie Nunn won 2-0 v. Luke Dryden & Matt Custerson
Feb 7 : Haverhill 4 v. GORD : result 8 - 2
Bob Withers lost to Mike Starling 0-2, beat Geoff Miller 2-0, beat Ron Rayner 2-1
Jamie Dockerill beat Mike Starling 2-1, beat Geoff Miller 2-0, lost to Ron Rayner 0-2
Jamie Nunn beat Mike Starling 2-0, beat Geoff Miller 2-0, beat Ron Rayner 2-0
Doubles: Jamie Dockerill & Jamie Nunn won 2-1 v. Mike Starling & Ron Rayner
Feb 25 : Haverhill 4 v. Bottisham (away) : result 7 - 3
Bob Withers lost to Carl Woolf 0-2, beat Jon Chapman 2-1, beat Mick Carew 2-1
Jamie Dockerill beat Carl Woolf 2-1, beat Jon Chapman 2-1, beat Mick Carew 2-1
Jamie Nunn beat Carl Woolf 2-0, beat Jon Chapman 2-1, lost to Mick Carew 0-2
Doubles: Jamie Dockerill & Jamie Nunn lost 1-2 v. Carl Woolf & Mick Carew
Feb 28 : Haverhill 4 v. Impington 3 : result 7 - 3
Impington 3 turned up with only 2 players.
Jamie Nunn beat Gary Cook 2-0, lost to Ivan Cook 0-2
Dave Chapman beat Gary Cook 2-0, lost to Ivan Cook 0-2
Jamie Dockerill lost to Gary Cook 0-2, beat Ivan Cook 2-1
Doubles: Jamie Nunn & Jamie Dockerill won 2-1 v. Gary Cook & Ivan Cook
Mar 9 : Haverhill 4 v. St Georges 6 (away) : result 7 - 3
Bob Withers beat Janett Klinke 2-1, lost to Colin Dunn 1-2, beat Jean Oates 2-0
Jamie Nunn beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jean Oates 2-1
Jamie Dockerill beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jean Oates 2-0
Doubles: Jamie Nunn & Jamie Dockerill won 2-0 v. Colin Dunn & Jean Oates
Mar 13 : Haverhill 4 v. Arbury : result 7 - 3
Bob Withers beat Martin Lee 2-0, beat Gordon Hamilton 2-1, beat Dave Thompson 2-0
Jamie Nunn lost to Martin Lee 0-2, beat Gordon Hamilton 2-0, lost to Dave Thompson 0-2
Jamie Dockerill beat Martin Lee 2-0, beat Gordon Hamilton 2-0, beat Dave Thompson 2-1
Doubles: Jamie Nunn & Jamie Dockerill lost 1-2 v. Gordon Hamilton & Dave Thompson
Mar 23 : Haverhill 4 v. St Ives 6 (away) : result 7 - 3
Jamie Nunn lost to Robert Green 0-2, beat David Blake 2-1, beat William Berry 2-0
Bob Withers lost to Robert Green 1-2, lost to David Blake 0-2, beat William Berry 2-0
Jamie Dockerill beat Robert Green 2-1, beat David Blake 2-0, beat William Berry 2-1
Doubles: Jamie Nunn & Jamie Dockerill won 2-0 v. David Blake & William Berry
Mar 27 : Haverhill 4 v. St Ives 5 : result 3 - 7
Jamie Dockerill lost to Barbara Pace 0-2, beat Martyn Fisher 2-0, beat Pippa Keane 2-1
Bob Withers lost to Barbara Pace 0-2, beat Martyn Fisher 2-1, lost to Pippa Keane 1-2
Jamie Nunn lost to Barbara Pace 1-2, lost to Martyn Fisher 0-2, lost to Pippa Keane 1-2
Doubles: Jamie Dockerill & Bob Withers lost 1-2 v. Barbara Pace & Pippa Keane
Apr 5 : Haverhill 4 v. Cambridge 6 (away) : result 6 - 4
Bob Withers lost to Robert Fincham 0-2, beat Howard Davidson 2-0, beat Mike Rennison 2-0
Jamie Nunn lost to Robert Fincham 0-2, lost to Howard Davidson 0-2, beat Mike Rennison 2-0
Jamie Dockerill lost to Robert Fincham 0-2, beat Howard Davidson 2-0, beat Mike Rennison 2-0
Doubles: Jamie Nunn & Jamie Dockerill won 2-1 v. Robert Fincham & Howard Davidson
Registered players
Colin Cushen. Matches played: 1. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 3, won 2, average 67%.
Dave Chapman. Matches played: 4. On winning side 4. On drawing side 0.
Singles 11, won 8, average 73%.
Bob Withers. Matches played: 18. On winning side 13. On drawing side 2.
Singles 54, won 33, average 61%.
Gavin Taylor.
Jamie Nunn. Matches played: 19. On winning side 14. On drawing side 2. Times played up: 2.
Singles 56, won 30, average 54%.
John Driver.
Jamie Dockerill. Matches played: 15. On winning side 10. On drawing side 2. Times played up: 2.
Singles 44, won 31, average 70%.
Back to list of teams
Impington 1. Division : 2. Home night Monday. Entered the Knockout.
Captain: Bob Pettit. 53 Perne Avenue, Cambridge. CB1 3RY. Contact: 01223 246847(H).
Matches played
Sep 29 : Impington 1 v. St Georges 1 (away) : result 7 - 3
Brian Judd lost to David Oates 1-2, beat Andrew Maguire (St Georges 2) 2-1, lost to Mick Runswick 1-2
Bob Pettit beat David Oates 2-0, beat Andrew Maguire (St Georges 2) 2-0, lost to Mick Runswick 0-2
Tony Martin beat David Oates 2-0, beat Andrew Maguire (St Georges 2) 2-0, beat Mick Runswick 2-1
Doubles: Bob Pettit & Tony Martin won 2-1 v. David Oates & Mick Runswick
Oct 4 : Impington 1 v. Cambridge 2 : result 6 - 4
Cambridge 2 turned up with only 2 players.
Brian Judd lost to Brian O'Dell 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2
Bob Pettit lost to Brian O'Dell 0-2, beat Bernhard Zeimetz 2-1
Mandy Mills beat Brian O'Dell 2-0, beat Bernhard Zeimetz 2-0
Doubles: Bob Pettit & Mandy Mills lost 1-2 v. Brian O'Dell & Bernhard Zeimetz
Oct 13 : Impington 1 v. Cambridge 3 (away) : result 6 - 4
Bob Pettit lost to Terry Lane 1-2, lost to Stephen Doel 0-2, lost to Peter Zivtins 0-2
Tony Martin beat Terry Lane 2-0, beat Stephen Doel 2-0, beat Peter Zivtins 2-0
Mandy Mills beat Terry Lane 2-0, beat Stephen Doel 2-0, beat Peter Zivtins 2-0
Doubles: Tony Martin & Mandy Mills lost 1-2 v. Terry Lane & Peter Zivtins
Oct 18 : Impington 1 v. Over 2 : result 9 - 1
Bob Pettit beat Ray Allen 2-0, lost to Terry Edwards 1-2, beat Chris Parnell 2-1
Tony Martin beat Ray Allen 2-1, beat Terry Edwards 2-0, beat Chris Parnell 2-0
Mandy Mills beat Ray Allen 2-0, beat Terry Edwards 2-0, beat Chris Parnell 2-0
Doubles: Bob Pettit & Tony Martin won 2-1 v. Ray Allen & Terry Edwards
Nov 1 : Impington 1 v. NCI 2 (away) : result 7 - 3
Brian Judd lost to John Thackray 1-2, lost to Tuong Dang 0-2, lost to Albert Jackson 0-2
Bob Pettit beat John Thackray 2-0, beat Tuong Dang 2-1, beat Albert Jackson 2-1
Mandy Mills beat John Thackray 2-0, beat Tuong Dang 2-0, beat Albert Jackson 2-1
Doubles: Bob Pettit & Mandy Mills won 2-0 v. Tuong Dang & Albert Jackson
Nov 12 : Impington 1 v. University 2 (away) : result 8 - 2
Brian Judd beat Michael Kelly 2-0, beat Roberts De Criox 2-0, lost to B von Doeruberg 0-2
Mandy Mills beat Michael Kelly 2-0, beat Roberts De Criox 2-0, beat B von Doeruberg 2-0
Tony Martin beat Michael Kelly 2-0, beat Roberts De Criox 2-0, lost to B von Doeruberg 1-2
Doubles: Mandy Mills & Tony Martin won 2-0 v. Michael Kelly & Roberts De Criox
Nov 22 : Impington 1 v. RCG 1 : result 6 - 4
Bob Pettit lost to Russell Cooper 1-2, lost to Nigel Bates 0-2, beat Chris Badger 2-0
Mandy Mills beat Russell Cooper 2-0, lost to Nigel Bates 1-2, beat Chris Badger 2-0
Tony Martin beat Russell Cooper 2-0, lost to Nigel Bates 1-2, beat Chris Badger 2-0
Doubles: Mandy Mills & Tony Martin won 2-0 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Dec 1 : Impington 1 v. Cambridge 4 (away) : result 5 - 5
Brian Judd lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Guang Xu 0-2, beat Terry Copeland 2-1
Mandy Mills lost to Malcolm Stennett 0-2, beat Guang Xu 2-1, lost to Terry Copeland 1-2
Paul Grammer (Impington 2) beat Malcolm Stennett 2-1, beat Guang Xu 2-0, beat Terry Copeland 2-1
Doubles: Brian Judd & Mandy Mills lost 0-2 v. Malcolm Stennett & Guang Xu
Jan 5 : Impington 1 v. Agrevo 1 (away) : result 4 - 6
Bob Pettit lost to Jeff Catlin 1-2, lost to Gary Baker 0-2, beat Jim Reary 2-0
Brian Judd lost to Jeff Catlin 1-2, lost to Gary Baker 0-2, beat Jim Reary 2-0
Tony Martin beat Jeff Catlin 2-0, lost to Gary Baker 0-2, beat Jim Reary 2-1
Doubles: Bob Pettit & Tony Martin lost 0-2 v. Jeff Catlin & Gary Baker
Jan 10 : Impington 1 v. Newmarket : result 3 - 7
Bob Pettit lost to Phil Marshall 0-2, lost to Vince Coombs 0-2, lost to David Kewley 0-2
Tony Martin lost to Phil Marshall 0-2, beat Vince Coombs 2-1, beat David Kewley 2-1
Brian Judd lost to Phil Marshall 0-2, lost to Vince Coombs 0-2, beat David Kewley 2-1
Doubles: Bob Pettit & Tony Martin lost 0-2 v. Phil Marshall & Vince Coombs
Jan 17 : Impington 1 v. St Georges 1 : result 8 - 2
Bob Pettit beat Andy Cash (St Georges 2) 2-0, lost to Mick Runswick 0-2, beat Peter Hutchison (St Georges 3) 2-0
Tony Martin beat Andy Cash (St Georges 2) 2-0, beat Mick Runswick 2-1, beat Peter Hutchison (St Georges 3) 2-0
Brian Judd beat Andy Cash (St Georges 2) 2-0, lost to Mick Runswick 0-2, beat Peter Hutchison (St Georges 3) 2-0
Doubles: Bob Pettit & Tony Martin won 2-0 v. Mick Runswick & Peter Hutchison
Jan 26 : Impington 1 v. Cambridge 2 (away) : result 1 - 9
Mandy Mills beat Bernhard Zeimetz 2-0, lost to Li Jiang 1-2, lost to Andy Merritt 1-2
Bob Pettit lost to Bernhard Zeimetz 0-2, lost to Li Jiang 0-2, lost to Andy Merritt 0-2
Tony Martin lost to Bernhard Zeimetz 1-2, lost to Li Jiang 0-2, lost to Andy Merritt 1-2
Doubles: Mandy Mills & Tony Martin lost 0-2 v. Bernhard Zeimetz & Andy Merritt
Jan 31 : Impington 1 v. Cambridge 3 : result 5 - 5
Brian Judd lost to Stephen Doel 0-2, beat Peter Zivtins 2-1, lost to Jim Carswell 0-2
Tony Martin beat Stephen Doel 2-0, beat Peter Zivtins 2-0, lost to Jim Carswell 0-2
Mandy Mills beat Stephen Doel 2-0, beat Peter Zivtins 2-0, lost to Jim Carswell 0-2
Doubles: Brian Judd & Tony Martin lost 0-2 v. Stephen Doel & Peter Zivtins
Feb 7 : Impington 1 v. Over 2 (away) : result 7 - 3
Bob Pettit beat Ray Allen 2-0, lost to Pauline Leak 1-2, lost to Terry Edwards 1-2
Brian Judd beat Ray Allen 2-1, beat Pauline Leak 2-0, lost to Terry Edwards 0-2
Tony Martin beat Ray Allen 2-0, beat Pauline Leak 2-0, beat Terry Edwards 2-0
Doubles: Bob Pettit & Tony Martin won 2-1 v. Ray Allen & Terry Edwards
Feb 21 : Impington 1 v. NCI 2 : result 9 - 1
Bob Pettit beat Tuong Dang 2-0, beat John Thackray 2-1, beat Albert Jackson 2-1
Brian Judd beat Tuong Dang 2-0, lost to John Thackray 0-2, beat Albert Jackson 2-0
Mandy Mills beat Tuong Dang 2-0, beat John Thackray 2-0, beat Albert Jackson 2-0
Doubles: Brian Judd & Mandy Mills won 2-1 v. Tuong Dang & Albert Jackson
Feb 28 : Impington 1 v. University 2 : result 10 - 0
Bob Pettit beat Ben Jeppeson 2-0, beat Michael Kelly 2-0, beat David Gillingham 2-0
Tony Martin beat Ben Jeppeson 2-0, beat Michael Kelly 2-0, beat David Gillingham 2-0
Brian Judd beat Ben Jeppeson 2-0, beat Michael Kelly 2-1, beat David Gillingham 2-0
Doubles: Bob Pettit & Brian Judd won 2-0 v. Ben Jeppeson & Michael Kelly
Mar 10 : Impington 1 v. RCG 1 (away) : result 6 - 4
Brian Judd beat Rob Powell (RCG 2) 2-0, lost to Nigel Bates 1-2, lost to Russell Cooper 1-2
Bob Pettit beat Rob Powell (RCG 2) 2-0, beat Nigel Bates 2-1, beat Russell Cooper 2-0
Mandy Mills beat Rob Powell (RCG 2) 2-0, lost to Nigel Bates 1-2, beat Russell Cooper 2-0
Doubles: Brian Judd & Bob Pettit lost 0-2 v. Nigel Bates & Russell Cooper
Mar 13 : Impington 1 v. Cambridge 4 : result 4 - 6
Bob Pettit beat Gwen Stennett 2-1, lost to Andy Bennett (Cambridge 5) 0-2, lost to Guang Xu 1-2
Brian Judd beat Gwen Stennett 2-1, lost to Andy Bennett (Cambridge 5) 0-2, lost to Guang Xu 0-2
Mandy Mills beat Gwen Stennett 2-0, beat Andy Bennett (Cambridge 5) 2-0, lost to Guang Xu 0-2
Doubles: Bob Pettit & Brian Judd lost 1-2 v. Andy Bennett & Guang Xu
Mar 27 : Impington 1 v. Agrevo 1 : result 6 - 4
Brian Judd lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 1-2, lost to Jim Reary 1-2
Tony Martin beat Jeff Catlin 2-0, beat Gary Baker 2-1, beat Jim Reary 2-0
Mandy Mills beat Jeff Catlin 2-0, beat Gary Baker 2-1, lost to Jim Reary 1-2
Doubles: Tony Martin & Mandy Mills won 2-0 v. Jeff Catlin & Gary Baker
Apr 5 : Impington 1 v. Newmarket (away) : result 2 - 8
Impington 1 turned up with only 2 players.
Bob Pettit lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 1-2, beat Vince Coombs 2-1
Brian Judd lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 0-2, beat Vince Coombs 2-1
Doubles: Bob Pettit & Brian Judd lost 0-2 v. Phil Marshall & Vince Coombs
Knockout - round 1 : Oct 25 : Impington 1 v. St Ives 1 : result 9 - 0
(match awarded to Impington 1)
Knockout - round 2 : Nov 16 : Impington 1 v. CIBA (away) : result 0 - 9
(match awarded to CIBA)
Registered players
Mandy Mills. Matches played: 13. On winning side 9. On drawing side 2.
Singles 38, won 29, average 76%.
Tony Martin. Matches played: 13. On winning side 9. On drawing side 1.
Singles 39, won 31, average 79%.
Bob Pettit. Matches played: 16. On winning side 11. On drawing side 0.
Singles 47, won 24, average 51%.
Brian Judd. Matches played: 16. On winning side 10. On drawing side 2.
Singles 47, won 19, average 40%.
Reserves
Paul Grammer (Impington 2). Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 3, won 3, average 100%.
Back to list of teams
Impington 2. Division : 3. Home night Monday. Entered the Knockout.
Captain: Paul Grammer. 16 Brierley Walk, Cambridge. CB4 3NH. Contact: 01223 366650(H).
Matches played
Sep 27 : Impington 2 v. St Georges 2 : result 4 - 6
Colin Adams beat Mark Lillyman 2-0, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 0-2
Paul Grammer beat Mark Lillyman 2-0, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 1-2
Duncan Taylor lost to Mark Lillyman 0-2, lost to Andrew Maguire 1-2, lost to Rob Pownall 1-2
Doubles: Colin Adams & Duncan Taylor lost 1-2 v. Andrew Maguire & Rob Pownall
Oct 6 : Impington 2 v. St Ives 4 (away) : result 1 - 9
Duncan Taylor lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Colin Adams lost to Frank Hamilton 0-2, beat Paul Richards 2-1, lost to Kevin Kent 0-2
Geoff Hudson lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Doubles: Duncan Taylor & Colin Adams lost 0-2 v. Frank Hamilton & Paul Richards
Oct 18 : Impington 2 v. Haverhill 2 (away) : result 2 - 8
Paul Grammer beat Andrew Driver 2-0, lost to Yvonne Brook 1-2, lost to Peter Driscoll 0-2
Duncan Taylor lost to Andrew Driver 0-2, lost to Yvonne Brook 0-2, lost to Peter Driscoll 0-2
Geoff Hudson lost to Andrew Driver 1-2, lost to Yvonne Brook 0-2, lost to Peter Driscoll 0-2
Doubles: Paul Grammer & Duncan Taylor won 2-0 v. Andrew Driver & Peter Driscoll
Nov 1 : Impington 2 v. Over 3 : result 4 - 6
Paul Grammer beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 1-2
Duncan Taylor lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Colin Adams lost to Bill Knibbs 1-2, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 1-2
Doubles: Paul Grammer & Duncan Taylor won 2-0 v. Maurice Circus & Arnold Johnson
Nov 8 : Impington 2 v. Sawston : result 7 - 3
Paul Grammer beat Mick Wells 2-0, beat John Norris 2-0, lost to Tony Comiskey 1-2
Duncan Taylor beat Mick Wells 2-0, beat John Norris 2-1, lost to Tony Comiskey 0-2
Colin Adams beat Mick Wells 2-0, beat John Norris 2-0, lost to Tony Comiskey 0-2
Doubles: Paul Grammer & Duncan Taylor won 2-0 v. Mick Wells & Tony Comiskey
Nov 23 : Impington 2 v. Exning (away) : result 8 - 2
Paul Grammer beat Dale Badcock 2-0, beat Alan Chambers 2-0, beat Alan Badcock 2-0
Duncan Taylor beat Dale Badcock 2-0, beat Alan Chambers 2-0, lost to Alan Badcock 1-2
Colin Adams beat Dale Badcock 2-0, beat Alan Chambers 2-0, lost to Alan Badcock 0-2
Doubles: Paul Grammer & Duncan Taylor won 2-0 v. Alan Chambers & Alan Badcock
Nov 29 : Impington 2 v. St Ives 3 : result 3 - 7
Paul Grammer beat Stan Smith 2-1, lost to Alan Fitzgerald 1-2, beat Brian Freer 2-1
Duncan Taylor lost to Stan Smith 0-2, lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Brian Freer 0-2
Colin Adams lost to Stan Smith 0-2, lost to Alan Fitzgerald 1-2, beat Brian Freer 2-1
Doubles: Paul Grammer & Duncan Taylor lost 0-2 v. Stan Smith & Alan Fitzgerald
Dec 9 : Impington 2 v. NCI 3 (away) : result 5 - 5
Paul Grammer beat Martin Cadman 2-1, beat Nick Rains 2-0, beat John Asplen 2-0
Duncan Taylor beat Martin Cadman 2-1, lost to Nick Rains 1-2, lost to John Asplen 0-2
Colin Adams beat Martin Cadman 2-0, lost to Nick Rains 1-2, lost to John Asplen 1-2
Doubles: Duncan Taylor & Colin Adams lost 0-2 v. Martin Cadman & Nick Rains
Jan 3 : Impington 2 v. Agrevo 2 : result 7 - 3
Paul Grammer beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Duncan Taylor lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Colin Adams lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Doubles: Paul Grammer & Duncan Taylor lost 1-2 v. Norman Wells & Duncan Gates
Jan 10 : Impington 2 v. Telecom 1 (away) : result 6 - 4
Duncan Taylor lost to Tony Whiting 0-2, lost to Colin Endersby 1-2, lost to Alan Spackman 1-2
Colin Adams beat Tony Whiting 2-1, beat Colin Endersby 2-0, lost to Alan Spackman 0-2
Paul Grammer beat Tony Whiting 2-0, beat Colin Endersby 2-0, beat Alan Spackman 2-1
Doubles: Duncan Taylor & Colin Adams won 2-1 v. Tony Whiting & Alan Spackman
Jan 19 : Impington 2 v. St Georges 2 (away) : result 5 - 5
Paul Grammer beat Mark Lillyman 2-1, beat Colin Dunn (St Georges 6) 2-0, lost to Rob Pownall 1-2
Duncan Taylor beat Mark Lillyman 2-1, lost to Colin Dunn (St Georges 6) 1-2, lost to Rob Pownall 0-2
Colin Adams beat Mark Lillyman 2-1, beat Colin Dunn (St Georges 6) 2-0, lost to Rob Pownall 0-2
Doubles: Duncan Taylor & Colin Adams lost 0-2 v. Mark Lillyman & Rob Pownall
Jan 24 : Impington 2 v. St Ives 4 : result 2 - 8
Duncan Taylor lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2, lost to Bernie Shannon (St Ives 5) 0-2
Colin Adams lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 1-2, beat Bernie Shannon (St Ives 5) 2-0
Paul Grammer lost to Paul Richards 1-2, lost to Kevin Kent 1-2, beat Bernie Shannon (St Ives 5) 2-0
Doubles: Duncan Taylor & Paul Grammer lost 0-2 v. Paul Richards & Kevin Kent
Feb 7 : Impington 2 v. Haverhill 2 : result 6 - 4
Paul Grammer beat Peter Driscoll 2-0, beat Andrew Driver 2-0, beat Yvonne Brook 2-1
Duncan Taylor lost to Peter Driscoll 0-2, beat Andrew Driver 2-0, lost to Yvonne Brook 0-2
Colin Adams beat Peter Driscoll 2-1, lost to Andrew Driver 1-2, beat Yvonne Brook 2-0
Doubles: Paul Grammer & Colin Adams lost 0-2 v. Andrew Driver & Yvonne Brook
Feb 21 : Impington 2 v. Over 3 (away) : result 7 - 3
Impington 2 turned up with only 2 players.
Paul Grammer beat Bill Knibbs 2-1, beat Maurice Circus 2-0, beat Arnold Johnson 2-0
Colin Adams beat Bill Knibbs 2-1, beat Maurice Circus 2-0, beat Arnold Johnson 2-0
Doubles: Paul Grammer & Colin Adams won 2-1 v. Maurice Circus & Arnold Johnson
Mar 2 : Impington 2 v. Sawston (away) : result 7 - 3
Paul Grammer beat John Norris 2-0, beat Victor Riecansky 2-0, lost to Tony Comiskey 0-2
Colin Adams beat John Norris 2-1, beat Victor Riecansky 2-0, beat Tony Comiskey 2-0
Duncan Taylor beat John Norris 2-0, lost to Victor Riecansky 1-2, lost to Tony Comiskey 0-2
Doubles: Paul Grammer & Colin Adams won 2-1 v. John Norris & Tony Comiskey
Mar 6 : Impington 2 v. Exning : result 5 - 5
Duncan Taylor lost to Alan Badcock 0-2, beat Dale Badcock 2-0, beat Alan Chambers 2-0
Colin Adams lost to Alan Badcock 0-2, beat Dale Badcock 2-1, lost to Alan Chambers 1-2
Paul Grammer lost to Alan Badcock 0-2, beat Dale Badcock 2-1, beat Alan Chambers 2-0
Doubles: Colin Adams & Duncan Taylor lost 1-2 v. Alan Badcock & Dale Badcock
Mar 15 : Impington 2 v. St Ives 3 (away) : result 5 - 5
Paul Grammer beat Stan Smith 2-0, beat Joe Thorogood 2-0, beat Brian Freer 2-0
Duncan Taylor lost to Stan Smith 1-2, lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Brian Freer 0-2
Colin Adams beat Stan Smith 2-0, lost to Joe Thorogood 1-2, lost to Brian Freer 1-2
Doubles: Paul Grammer & Duncan Taylor won 2-0 v. Joe Thorogood & Brian Freer
Mar 20 : Impington 2 v. NCI 3 : result 5 - 5
Paul Grammer beat Nick Rains 2-0, beat John Asplen 2-0, beat Colin Taylor 2-0
Duncan Taylor lost to Nick Rains 0-2, lost to John Asplen 0-2, lost to Colin Taylor 0-2
Colin Adams lost to Nick Rains 0-2, beat John Asplen 2-0, beat Colin Taylor 2-0
Doubles: Paul Grammer & Duncan Taylor lost 0-2 v. Nick Rains & Colin Taylor
Mar 29 : Impington 2 v. Agrevo 2 (away) : result 7 - 3
Duncan Taylor lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, lost to Mike Smith 0-2
Colin Adams lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Paul Grammer beat Norman Wells 2-1, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Doubles: Duncan Taylor & Colin Adams won 2-1 v. Norman Wells & Duncan Gates
Apr 3 : Impington 2 v. Telecom 1 : result 7 - 3
Paul Grammer beat Colin Endersby 2-0, beat Tony Whiting 2-0, beat Alan Spackman 2-0
Duncan Taylor lost to Colin Endersby 1-2, lost to Tony Whiting 0-2, lost to Alan Spackman 0-2
Colin Adams beat Colin Endersby 2-0, beat Tony Whiting 2-0, beat Alan Spackman 2-0
Doubles: Paul Grammer & Duncan Taylor won 2-0 v. Tony Whiting & Alan Spackman
Knockout - round 2 : Nov 15 : Impington 2 v. Soham 3 : result 7 - 2
Paul Grammer lost to Alan London 0-2, lost to Martyn Heyes 0-2, beat Martin Freeland 2-0
Duncan Taylor beat Alan London 3-0, beat Martyn Heyes 3-2, beat Martin Freeland 3-1
Colin Adams beat Alan London 2-0, beat Martyn Heyes 3-2, beat Martin Freeland 3-0
Knockout - round 3 : Dec 13 : Impington 2 v. NCI 2 (away) : result 6 - 3
Paul Grammer beat Albert Jackson 2-0, beat Tuong Dang 2-1, beat John Loker 2-0
Duncan Taylor beat Albert Jackson 2-0, beat Tuong Dang 2-1, lost to John Loker 1-2
Colin Adams lost to Albert Jackson 1-2, lost to Tuong Dang 0-2, beat John Loker 2-0
Knockout - round 4 : Feb 17 : Impington 2 v. St Ives 5 (away) : result 3 - 6
Paul Grammer lost to Barbara Pace 1-2, lost to Mary Bodle 0-2, lost to Martyn Fisher 1-3
Duncan Taylor lost to Barbara Pace 1-2, beat Mary Bodle 3-2, lost to Martyn Fisher 1-3
Colin Adams beat Barbara Pace 2-0, beat Mary Bodle 3-2, lost to Martyn Fisher 1-2
Registered players
Paul Grammer. Matches played: 19. On winning side 9. On drawing side 5. Times played up: 1.
Singles 57, won 46, average 81%. KO matches: 3. Singles 9, won 4. Average 44%.
Colin Adams. Matches played: 19. On winning side 9. On drawing side 5.
Singles 57, won 34, average 60%. KO matches: 3. Singles 9, won 6. Average 66%.
Geoff Hudson. Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 6, won 0, average 0%.
Duncan Taylor. Matches played: 19. On winning side 8. On drawing side 5.
Singles 57, won 13, average 23%. KO matches: 3. Singles 9, won 6. Average 66%.
Back to list of teams
Impington 3. Division : 5. Home night Monday. Entered the Knockout.
Captain: Dave Harrison. 6 Harlestones Road. Contact: 01223 250332(H) 01223 335465(B).
Matches played
Sep 27 : Impington 3 v. St Georges 6 : result 10 - 0
Gary Cook beat Janett Klinke 2-0, beat Jean Oates 2-0, beat Maurice Oates 2-0
Don Carver beat Janett Klinke 2-0, beat Jean Oates 2-0, beat Maurice Oates 2-0
Dave Harrison beat Janett Klinke 2-0, beat Jean Oates 2-0, beat Maurice Oates 2-1
Doubles: Gary Cook & Don Carver won 2-0 v. Janett Klinke & Jean Oates
Oct 7 : Impington 3 v. St Ives 6 (away) : result 8 - 2
Dave Harrison lost to Robert Green 0-2, beat David Blake 2-0, beat Michelle Brooks 2-0
Ivan Cook beat Robert Green 2-1, beat David Blake 2-1, beat Michelle Brooks 2-0
Gary Cook lost to Robert Green 1-2, beat David Blake 2-0, beat Michelle Brooks 2-0
Doubles: Dave Harrison & Gary Cook won 2-0 v. Robert Green & David Blake
Oct 11 : Impington 3 v. Cambridge 6 : result 8 - 2
Ivan Cook beat Pat Lloyd 2-0, beat Howard Davies 2-0, beat Howard Davidson 2-1
Gary Cook lost to Pat Lloyd 1-2, beat Howard Davies 2-1, beat Howard Davidson 2-1
Dave Harrison lost to Pat Lloyd 1-2, beat Howard Davies 2-0, beat Howard Davidson 2-0
Doubles: Gary Cook & Dave Harrison won 2-0 v. Pat Lloyd & Howard Davidson
Nov 1 : Impington 3 v. GORD : result 7 - 3
Dave Harrison lost to Mike Starling 0-2, beat Geoff Miller 2-0, beat Ron Rayner 2-1
Gary Cook lost to Mike Starling 0-2, beat Geoff Miller 2-0, lost to Ron Rayner 1-2
Ivan Cook beat Mike Starling 2-0, beat Geoff Miller 2-0, beat Ron Rayner 2-0
Doubles: Dave Harrison & Gary Cook won 2-0 v. Mike Starling & Ron Rayner
Nov 8 : Impington 3 v. Haverhill 4 : result 6 - 4
Dave Harrison lost to Jamie Nunn 0-2, beat Jamie Dockerill 2-0, lost to Bob Withers 1-2
Gary Cook beat Jamie Nunn 2-1, beat Jamie Dockerill 2-0, lost to Bob Withers 1-2
Ivan Cook beat Jamie Nunn 2-1, lost to Jamie Dockerill 0-2, beat Bob Withers 2-0
Doubles: Gary Cook & Ivan Cook won 2-0 v. Jamie Nunn & Bob Withers
Nov 22 : Impington 3 v. Arbury (away) : result 6 - 4
Don Carver lost to Gordon Hamilton 1-2, beat Dave Thompson 2-0, lost to Juliet Merritt 1-2
Ivan Cook beat Gordon Hamilton 2-0, beat Dave Thompson 2-0, beat Juliet Merritt 2-1
Steve Foulger lost to Gordon Hamilton 0-2, lost to Dave Thompson 1-2, beat Juliet Merritt 2-1
Doubles: Ivan Cook & Steve Foulger won 2-1 v. Gordon Hamilton & Dave Thompson
Nov 29 : Impington 3 v. St Ives 5 : result 7 - 3
Gary Cook beat Peter King 2-1, beat Martyn Fisher 2-0, beat Mary Bodle 2-0
Dave Harrison lost to Peter King 1-2, beat Martyn Fisher 2-1, beat Mary Bodle 2-0
Ivan Cook beat Peter King 2-1, lost to Martyn Fisher 1-2, beat Mary Bodle 2-1
Doubles: Gary Cook & Ivan Cook lost 0-2 v. Peter King & Martyn Fisher
Dec 6 : Impington 3 v. St Georges 5 (away) : result 6 - 4
Ivan Cook beat Alf Styan 2-0, beat Jim Wattam 2-0, lost to Roger Sulman 1-2
Dave Harrison lost to Alf Styan 0-2, beat Jim Wattam 2-0, beat Roger Sulman 2-1
Gary Cook lost to Alf Styan 0-2, beat Jim Wattam 2-0, lost to Roger Sulman 0-2
Doubles: Dave Harrison & Gary Cook won 2-0 v. Alf Styan & Roger Sulman
Jan 3 : Impington 3 v. Cambridge 7 : result 3 - 7
Gary Cook lost to Rob Custerson 0-2, beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-1
Steve Foulger lost to Rob Custerson 0-2, lost to Luke Dryden 1-2, beat Matt Custerson 2-1
Marc Sevette lost to Rob Custerson 0-2, lost to Luke Dryden 0-2, lost to Matt Custerson 0-2
Doubles: Steve Foulger & Marc Sevette lost 1-2 v. Rob Custerson & Luke Dryden
Jan 14 : Impington 3 v. Bottisham (away) : result 7 - 3
Dave Harrison beat Carl Woolf 2-1, lost to Mick Carew 0-2, beat Trish Ward 2-0
Ivan Cook lost to Carl Woolf 1-2, lost to Mick Carew 0-2, beat Trish Ward 2-0
Gary Cook beat Carl Woolf 2-0, beat Mick Carew 2-0, beat Trish Ward 2-0
Doubles: Dave Harrison & Gary Cook won 2-0 v. Carl Woolf & Mick Carew
Jan 20 : Impington 3 v. St Georges 6 (away) : result 7 - 3
Ivan Cook beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jennie Oates 2-0
Gary Cook beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 1-2, beat Jennie Oates 2-1
Dave Harrison beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 1-2, beat Jennie Oates 2-0
Doubles: Ivan Cook & Gary Cook won 2-1 v. Janett Klinke & Colin Dunn
Jan 24 : Impington 3 v. St Ives 6 : result 10 - 0
Dave Harrison beat Robert Green 2-1, beat William Berry 2-0, beat Sarah Berry 2-0
Ivan Cook beat Robert Green 2-0, beat William Berry 2-0, beat Sarah Berry 2-0
Gary Cook beat Robert Green 2-1, beat William Berry 2-0, beat Sarah Berry 2-0
Doubles: Dave Harrison & Ivan Cook won 2-0 v. Robert Green & William Berry
Feb 2 : Impington 3 v. Cambridge 6 (away) : result 3 - 7
Dave Harrison lost to Pat Lloyd 0-2, lost to Robert Fincham 0-2, beat Rod Bryant 2-1
Ivan Cook beat Pat Lloyd 2-0, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 1-2
Gary Cook beat Pat Lloyd 2-0, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 1-2
Doubles: Dave Harrison & Gary Cook lost 1-2 v. Pat Lloyd & Robert Fincham
Feb 22 : Impington 3 v. GORD (away) : result 8 - 2
Dave Harrison beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 0-2, beat Ron Rayner 2-1
Ivan Cook beat Geoff Miller 2-0, beat Mike Starling 2-0, beat Ron Rayner 2-0
Gary Cook beat Geoff Miller 2-0, beat Mike Starling 2-1, beat Ron Rayner 2-0
Doubles: Dave Harrison & Gary Cook lost 1-2 v. Mike Starling & Ron Rayner
Feb 28 : Impington 3 v. Haverhill 4 (away) : result 3 - 7
Impington 3 turned up with only 2 players.
Gary Cook lost to Jamie Nunn 0-2, lost to Dave Chapman 0-2, beat Jamie Dockerill 2-0
Ivan Cook beat Jamie Nunn 2-0, beat Dave Chapman 2-0, lost to Jamie Dockerill 1-2
Doubles: Gary Cook & Ivan Cook lost 1-2 v. Jamie Nunn & Jamie Dockerill
Mar 6 : Impington 3 v. Arbury : result 7 - 3
Impington 3 turned up with only 2 players.
Gary Cook beat Dave Thompson 2-0, beat Martin Lee 2-0, beat Juliet Merritt 2-0
Ivan Cook beat Dave Thompson 2-1, beat Martin Lee 2-1, beat Juliet Merritt 2-0
Doubles: Gary Cook & Ivan Cook won 2-1 v. Dave Thompson & Martin Lee
Mar 16 : Impington 3 v. St Ives 5 (away) : result 3 - 7
Gary Cook lost to Barbara Pace 0-2, beat Martyn Fisher 2-0, beat Pippa Keane 2-0
Ivan Cook lost to Barbara Pace 1-2, lost to Martyn Fisher 0-2, beat Pippa Keane 2-0
Paul Acton lost to Barbara Pace 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2, lost to Pippa Keane 0-2
Doubles: Gary Cook & Ivan Cook lost 1-2 v. Barbara Pace & Martyn Fisher
Mar 20 : Impington 3 v. St Georges 5 : result 9 - 1
Gary Cook beat Derek Barns 2-0, beat Jim Wattam 2-0, beat Syd Rushton 2-0
Steve Foulger lost to Derek Barns 0-2, beat Jim Wattam 2-0, beat Syd Rushton 2-0
Ivan Cook beat Derek Barns 2-0, beat Jim Wattam 2-0, beat Syd Rushton 2-0
Doubles: Gary Cook & Ivan Cook won 2-0 v. Derek Barns & Syd Rushton
Mar 29 : Impington 3 v. Cambridge 7 (away) : result 5 - 5
Ivan Cook beat Karl Ingle 2-0, beat Matt Custerson 2-0, lost to Rob Custerson 0-2
Gary Cook beat Karl Ingle 2-0, beat Matt Custerson 2-0, lost to Rob Custerson 0-2
Paul Acton beat Karl Ingle 2-0, lost to Matt Custerson 0-2, lost to Rob Custerson 0-2
Doubles: Ivan Cook & Gary Cook lost 0-2 v. Matt Custerson & Rob Custerson
Apr 3 : Impington 3 v. Bottisham : result 7 - 3
Dave Harrison lost to Mick Carew 0-2, beat Jon Chapman 2-1, lost to Carl Woolf 0-2
Gary Cook lost to Mick Carew 0-2, beat Jon Chapman 2-1, beat Carl Woolf 2-1
Ivan Cook beat Mick Carew 2-1, beat Jon Chapman 2-0, beat Carl Woolf 2-1
Doubles: Gary Cook & Ivan Cook won 2-1 v. Mick Carew & Carl Woolf
Knockout - round 2 : Nov 15 : Impington 3 v. NCI 3 : result 2 - 7
Dave Harrison lost to Martin Cadman 0-2, lost to Colin Taylor 0-2, lost to John Asplen 1-2
Gary Cook lost to Martin Cadman 1-2, beat Colin Taylor 2-1, lost to John Asplen 0-2
Ivan Cook lost to Martin Cadman 0-2, beat Colin Taylor 3-1, lost to John Asplen 1-2
Registered players
Dave Harrison. Matches played: 13. On winning side 12. On drawing side 0.
Singles 39, won 25, average 64%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Gary Cook. Matches played: 19. On winning side 14. On drawing side 1.
Singles 57, won 41, average 72%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Ivan Cook. Matches played: 18. On winning side 14. On drawing side 1.
Singles 54, won 42, average 78%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Steve Foulger. Matches played: 3. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 9, won 4, average 44%.
Don Carver. Matches played: 2. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 6, won 4, average 67%.
Paul Acton. Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 6, won 1, average 17%.
Marc Sevette. Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Back to list of teams
NCI 1. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: David Tiplady. 38 Whitegate Close, Swavesey. CB4 5TT. Contact: 01954 201893(H).
Matches played
Sep 29 : NCI 1 v. Soham 2 : result 8 - 2
Craig Hastie beat Tony Everitt 2-0, beat Andreas Elia 2-1, beat Liam Mohan 2-0
Paul Wood lost to Tony Everitt 1-2, lost to Andreas Elia 0-2, beat Liam Mohan 2-0
David Tiplady beat Tony Everitt 2-0, beat Andreas Elia 2-0, beat Liam Mohan 2-1
Doubles: Craig Hastie & Paul Wood won 2-0 v. Tony Everitt & Andreas Elia
Oct 8 : NCI 1 v. University 1 (away) : result 7 - 3
Craig Hastie beat Sacha Wilson 2-0, beat Paul Robertson 2-1, beat Mark Tsang 2-0
David Tiplady beat Sacha Wilson 2-0, lost to Paul Robertson 0-2, beat Mark Tsang 2-0
Paul Wood lost to Sacha Wilson 0-2, lost to Paul Robertson 0-2, beat Mark Tsang 2-1
Doubles: Craig Hastie & David Tiplady won 2-0 v. Sacha Wilson & Mark Tsang
Oct 13 : NCI 1 v. St Ives 2 : result 7 - 3
Craig Hastie beat Leon Rogers 2-1, beat Steven Fisher 2-0, beat Sid Burgess 2-0
David Tiplady beat Leon Rogers 2-1, beat Steven Fisher 2-0, beat Sid Burgess 2-0
Paul Wood beat Leon Rogers 2-1, lost to Steven Fisher 0-2, lost to Sid Burgess 1-2
Doubles: David Tiplady & Paul Wood lost 0-2 v. Leon Rogers & Steven Fisher
Oct 19 : NCI 1 v. Ely (away) : result 9 - 1
Craig Hastie beat Tim Wootton 2-0, beat Alan Jugg 2-0, beat Hugo Brown 2-0
Paul Wood beat Tim Wootton 2-1, lost to Alan Jugg 0-2, beat Hugo Brown 2-0
David Tiplady beat Tim Wootton 2-0, beat Alan Jugg 2-1, beat Hugo Brown 2-0
Doubles: Craig Hastie & Paul Wood won 2-0 v. Tim Wootton & Alan Jugg
Nov 8 : NCI 1 v. Over 1 (away) : result 8 - 2
David Tiplady beat Roger Fensom 2-1, beat Patrick Amps 2-0, beat Barry Hagger 2-0
Craig Hastie beat Roger Fensom 2-0, beat Patrick Amps 2-0, beat Barry Hagger 2-0
Paul Wood lost to Roger Fensom 1-2, beat Patrick Amps 2-0, lost to Barry Hagger 0-2
Doubles: David Tiplady & Craig Hastie won 2-0 v. Roger Fensom & Barry Hagger
Dec 1 : NCI 1 v. Haverhill 1 : result 6 - 4
Haverhill 1 turned up with only 2 players.
David Tiplady beat Paul Davison 2-1, beat Robert Cushen 2-0
Paul Wood lost to Paul Davison 0-2, lost to Robert Cushen 1-2
Mick Harper lost to Paul Davison 1-2, beat Robert Cushen 2-0
Doubles: Paul Wood & Mick Harper lost 0-2 v. Paul Davison & Robert Cushen
Dec 8 : NCI 1 v. St Ives 1 (away) : result 6 - 4
St Ives 1 turned up with only 2 players.
Craig Hastie beat Mark Fisher 2-1, lost to John White 1-2
David Tiplady beat Mark Fisher 2-1, beat John White 2-1
Paul Wood lost to Mark Fisher 0-2, lost to John White 0-2
Doubles: Craig Hastie & David Tiplady lost 1-2 v. Mark Fisher & John White
Jan 5 : NCI 1 v. Cambridge 1 : result 3 - 7
Paul Wood lost to Martin Gray 0-2, lost to Chris Burdon 0-2, lost to Lee Barham 0-2
Craig Hastie lost to Martin Gray 1-2, beat Chris Burdon 2-1, lost to Lee Barham 0-2
David Tiplady beat Martin Gray 2-1, beat Chris Burdon 2-0, lost to Lee Barham 0-2
Doubles: Paul Wood & Craig Hastie lost 0-2 v. Martin Gray & Lee Barham
Jan 11 : NCI 1 v. Police 1 (away) : result 8 - 2
Craig Hastie beat Tim Diss 2-0, beat Howard Morley 2-0, beat Pat O'Bryne (Police 2) 2-0
Paul Wood lost to Tim Diss 0-2, beat Howard Morley 2-1, beat Pat O'Bryne (Police 2) 2-0
David Tiplady lost to Tim Diss 1-2, beat Howard Morley 2-0, beat Pat O'Bryne (Police 2) 2-0
Doubles: Craig Hastie & Paul Wood won 2-0 v. Tim Diss & Howard Morley
Jan 18 : NCI 1 v. Soham 2 (away) : result 7 - 3
Craig Hastie beat Andreas Elia 2-1, beat Colin Rayner 2-0, beat (Soham 3) 2-0
Paul Wood lost to Andreas Elia 0-2, lost to Colin Rayner 1-2, lost to (Soham 3) 0-2
David Tiplady beat Andreas Elia 2-0, beat Colin Rayner 2-0, beat (Soham 3) 2-0
Doubles: Craig Hastie & Paul Wood won 2-0 v. Andreas Elia &
Jan 26 : NCI 1 v. University 1 : result 5 - 5
Paul Wood lost to Michael Moeller 0-2, lost to Gabor Wiese 1-2, lost to Frederique Pauquay 0-2
David Tiplady beat Michael Moeller 2-0, lost to Gabor Wiese 0-2, beat Frederique Pauquay 2-1
Craig Hastie beat Michael Moeller 2-0, beat Gabor Wiese 2-0, beat Frederique Pauquay 2-1
Doubles: Paul Wood & Craig Hastie lost 1-2 v. Michael Moeller & Gabor Wiese
Feb 2 : NCI 1 v. St Ives 2 (away) : result 6 - 4
Craig Hastie beat Leon Rogers 2-0, beat Steven Fisher 2-0, beat Sid Burgess 2-0
David Tiplady beat Leon Rogers 2-0, lost to Steven Fisher 0-2, beat Sid Burgess 2-0
Paul Wood lost to Leon Rogers 1-2, lost to Steven Fisher 0-2, beat Sid Burgess 2-1
Doubles: Craig Hastie & Paul Wood lost 0-2 v. Leon Rogers & Steven Fisher
Feb 9 : NCI 1 v. Ely : result 9 - 1
Craig Hastie beat Chris Jones 2-0, beat Steve Lee 2-0, beat Tim Wootton 2-0
Paul Wood lost to Chris Jones 0-2, beat Steve Lee 2-1, beat Tim Wootton 2-1
David Tiplady beat Chris Jones 2-1, beat Steve Lee 2-1, beat Tim Wootton 2-0
Doubles: Craig Hastie & Paul Wood won 2-0 v. Chris Jones & Steve Lee
Mar 1 : NCI 1 v. Over 1 : result 8 - 2
David Tiplady beat Roger Fensom 2-1, beat Patrick Amps 2-0, beat Barry Hagger 2-0
Craig Hastie beat Roger Fensom 2-0, beat Patrick Amps 2-0, beat Barry Hagger 2-1
Paul Wood beat Roger Fensom 2-1, lost to Patrick Amps 1-2, lost to Barry Hagger 1-2
Doubles: David Tiplady & Craig Hastie won 2-0 v. Patrick Amps & Barry Hagger
Mar 13 : NCI 1 v. Haverhill 1 (away) : result 10 - 0
Craig Hastie beat Robert Cushen 2-0, beat Tony Reardon 2-0, beat Paul Davison 2-0
Mick Harper beat Robert Cushen 2-0, beat Tony Reardon 2-0, beat Paul Davison 2-0
David Tiplady beat Robert Cushen 2-0, beat Tony Reardon 2-1, beat Paul Davison 2-0
Doubles: Craig Hastie & David Tiplady won 2-0 v. Robert Cushen & Paul Davison
Mar 22 : NCI 1 v. St Ives 1 : result 0 - 0
(match declared void)
Mar 29 : NCI 1 v. Cambridge 1 (away) : result 5 - 5
Mick Harper beat Kevin Gray 2-1, lost to Martin Gray 0-2, beat Chris Burdon 2-1
Paul Wood lost to Kevin Gray 1-2, lost to Martin Gray 1-2, beat Chris Burdon 2-0
Craig Hastie beat Kevin Gray 2-1, lost to Martin Gray 0-2, beat Chris Burdon 2-0
Doubles: Mick Harper & Craig Hastie lost 1-2 v. Kevin Gray & Martin Gray
Apr 5 : NCI 1 v. Police 1 : result 9 - 1
Craig Hastie beat Howard Morley 2-0, beat Gary Jordan 2-0, beat Derek Rogers 2-0
David Tiplady beat Howard Morley 2-0, beat Gary Jordan 2-1, beat Derek Rogers 2-0
Paul Wood beat Howard Morley 2-0, lost to Gary Jordan 0-2, beat Derek Rogers 2-0
Doubles: Craig Hastie & Paul Wood won 2-0 v. Gary Jordan & Derek Rogers
Knockout - round 1 : Oct 27 : NCI 1 v. Arbury : result 4 - 5
David Tiplady lost to Martin Lee 1-2, beat Dave Thompson 2-0, lost to Gordon Hamilton 0-2
Paul Wood beat Martin Lee 2-0, beat Dave Thompson 2-1, lost to Gordon Hamilton 1-2
Craig Hastie beat Martin Lee 2-0, lost to Dave Thompson 1-2, lost to Gordon Hamilton 0-2
Registered players
Craig Hastie. Matches played: 16. On winning side 13. On drawing side 2.
Singles 47, won 43, average 91%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
David Tiplady. Matches played: 16. On winning side 14. On drawing side 1.
Singles 46, won 41, average 89%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Paul Wood. Matches played: 16. On winning side 13. On drawing side 2.
Singles 46, won 15, average 33%. KO matches: 1. Singles 3, won 2. Average 66%.
Mick Harper. Matches played: 3. On winning side 2. On drawing side 1.
Singles 8, won 6, average 75%.
Back to list of teams
NCI 2. Division : 2. Home night Monday. Entered the Knockout.
Captain: John Loker. 44 Coleridge Road, Cambridge. CB1 3PJ. Contact: 01223 740199.
Matches played
Sep 29 : NCI 2 v. Cambridge 3 (away) : result 1 - 9
Albert Jackson lost to Stephen Doel 1-2, lost to Peter Zivtins 0-2, lost to Terry Lane 0-2
Tuong Dang lost to Stephen Doel 1-2, lost to Peter Zivtins 1-2, lost to Terry Lane 0-2
John Thackray lost to Stephen Doel 1-2, beat Peter Zivtins 2-0, lost to Terry Lane 0-2
Doubles: Albert Jackson & John Thackray lost 1-2 v. Peter Zivtins & Terry Lane
Oct 11 : NCI 2 v. Over 2 : result 2 - 8
Albert Jackson lost to Ray Allen 1-2, lost to Terry Edwards 1-2, lost to Chris Parnell 0-2
Tuong Dang lost to Ray Allen 1-2, lost to Terry Edwards 1-2, lost to Chris Parnell 1-2
John Thackray beat Ray Allen 2-1, lost to Terry Edwards 0-2, lost to Chris Parnell 0-2
Doubles: Albert Jackson & Tuong Dang won 2-1 v. Ray Allen & Terry Edwards
Oct 20 : NCI 2 v. Agrevo 1 (away) : result 3 - 7
Albert Jackson lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Tuong Dang beat Jeff Catlin 2-0, lost to Gary Baker 1-2, lost to Jim Reary 0-2
John Thackray lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 1-2, beat Jim Reary 2-1
Doubles: Albert Jackson & Tuong Dang won 2-1 v. Gary Baker & Jim Reary
Nov 1 : NCI 2 v. Impington 1 : result 3 - 7
John Thackray beat Brian Judd 2-1, lost to Bob Pettit 0-2, lost to Mandy Mills 0-2
Tuong Dang beat Brian Judd 2-0, lost to Bob Pettit 1-2, lost to Mandy Mills 0-2
Albert Jackson beat Brian Judd 2-0, lost to Bob Pettit 1-2, lost to Mandy Mills 1-2
Doubles: Tuong Dang & Albert Jackson lost 0-2 v. Bob Pettit & Mandy Mills
Nov 10 : NCI 2 v. Newmarket (away) : result 3 - 7
John Thackray lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 0-2, beat Vince Coombs 2-1
Tuong Dang lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 0-2, beat Vince Coombs 2-1
Albert Jackson lost to Phil Marshall 0-2, beat David Kewley 2-1, lost to Vince Coombs 0-2
Doubles: John Thackray & Albert Jackson lost 0-2 v. Phil Marshall & Vince Coombs
Nov 22 : NCI 2 v. University 2 : result 8 - 2
John Loker lost to Carl Sundeburg 0-2, beat David Barker 2-0, beat Ben Jeppeson 2-0
Albert Jackson beat Carl Sundeburg 2-1, beat David Barker 2-0, beat Ben Jeppeson 2-0
Tuong Dang lost to Carl Sundeburg 0-2, beat David Barker 2-0, beat Ben Jeppeson 2-0
Doubles: Albert Jackson & Tuong Dang won 2-1 v. Carl Sundeburg & Ben Jeppeson
Dec 1 : NCI 2 v. St Georges 1 (away) : result 6 - 4
John Thackray beat David Oates 2-1, lost to Mick Runswick 0-2, beat Michael Zorzan 2-0
Albert Jackson beat David Oates 2-1, lost to Mick Runswick 0-2, beat Michael Zorzan 2-0
Tuong Dang beat David Oates 2-0, lost to Mick Runswick 0-2, beat Michael Zorzan 2-0
Doubles: John Thackray & Albert Jackson lost 0-2 v. David Oates & Mick Runswick
Dec 6 : NCI 2 v. RCG 1 : result 5 - 5
John Thackray lost to Russell Cooper 0-2, lost to Nigel Bates 0-2, beat Dan Waters (RCG 2) 2-1
Albert Jackson beat Russell Cooper 2-0, lost to Nigel Bates 0-2, beat Dan Waters (RCG 2) 2-1
Tuong Dang beat Russell Cooper 2-1, lost to Nigel Bates 0-2, beat Dan Waters (RCG 2) 2-1
Doubles: Albert Jackson & Tuong Dang lost 0-2 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Jan 5 : NCI 2 v. Cambridge 2 (away) : result 2 - 8
Tuong Dang lost to Li Jiang 1-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2, lost to Andy Merritt 0-2
John Thackray lost to Li Jiang 0-2, beat Bernhard Zeimetz 2-1, lost to Andy Merritt 0-2
Albert Jackson lost to Li Jiang 1-2, beat Bernhard Zeimetz 2-1, lost to Andy Merritt 0-2
Doubles: John Thackray & Albert Jackson lost 1-2 v. Bernhard Zeimetz & Andy Merritt
Jan 10 : NCI 2 v. Cambridge 4 : result 3 - 7
Tuong Dang beat Gwen Stennett 2-1, lost to Guang Xu 1-2, lost to Malcolm Stennett 0-2
Albert Jackson beat Gwen Stennett 2-0, lost to Guang Xu 0-2, lost to Malcolm Stennett 0-2
John Thackray beat Gwen Stennett 2-0, lost to Guang Xu 0-2, lost to Malcolm Stennett 0-2
Doubles: Albert Jackson & John Thackray lost 0-2 v. Guang Xu & Malcolm Stennett
Jan 17 : NCI 2 v. Cambridge 3 : result 4 - 6
Tuong Dang beat Stephen Doel 2-1, lost to Peter Zivtins 1-2, beat Jim Carswell 2-1
John Thackray lost to Stephen Doel 0-2, beat Peter Zivtins 2-0, lost to Jim Carswell 1-2
Albert Jackson lost to Stephen Doel 0-2, beat Peter Zivtins 2-0, lost to Jim Carswell 0-2
Doubles: John Thackray & Albert Jackson lost 0-2 v. Stephen Doel & Peter Zivtins
Jan 31 : NCI 2 v. Over 2 (away) : result 5 - 5
Tuong Dang beat Chris Parnell 2-1, beat Terry Edwards 2-1, lost to Ray Allen 1-2
John Thackray lost to Chris Parnell 0-2, lost to Terry Edwards 0-2, beat Ray Allen 2-0
Albert Jackson lost to Chris Parnell 1-2, lost to Terry Edwards 1-2, beat Ray Allen 2-1
Doubles: Tuong Dang & John Thackray won 2-1 v. Terry Edwards & Ray Allen
Feb 7 : NCI 2 v. Agrevo 1 : result 4 - 6
John Thackray lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, beat Jim Reary 2-1
Tuong Dang beat Jeff Catlin 2-1, beat Gary Baker 2-0, lost to Jim Reary 0-2
Albert Jackson lost to Jeff Catlin 0-2, beat Gary Baker 2-0, lost to Jim Reary 0-2
Doubles: Tuong Dang & Albert Jackson lost 0-2 v. Jeff Catlin & Jim Reary
Feb 21 : NCI 2 v. Impington 1 (away) : result 1 - 9
Tuong Dang lost to Bob Pettit 0-2, lost to Brian Judd 0-2, lost to Mandy Mills 0-2
John Thackray lost to Bob Pettit 1-2, beat Brian Judd 2-0, lost to Mandy Mills 0-2
Albert Jackson lost to Bob Pettit 1-2, lost to Brian Judd 0-2, lost to Mandy Mills 0-2
Doubles: Tuong Dang & Albert Jackson lost 1-2 v. Brian Judd & Mandy Mills
Feb 28 : NCI 2 v. Newmarket : result 1 - 9
John Loker lost to Phil Marshall 0-2, lost to Vince Coombs 0-2, lost to David Kewley 0-2
Albert Jackson lost to Phil Marshall 0-2, lost to Vince Coombs 0-2, lost to David Kewley 1-2
Tuong Dang lost to Phil Marshall 0-2, beat Vince Coombs 2-1, lost to David Kewley 1-2
Doubles: Albert Jackson & Tuong Dang lost 0-2 v. Phil Marshall & Vince Coombs
Mar 10 : NCI 2 v. University 2 (away) : result 5 - 5
Tuong Dang lost to B von Doeruberg 1-2, lost to Max Shreene 0-2, beat David Gillingham 2-0
John Loker beat B von Doeruberg 2-1, lost to Max Shreene 0-2, beat David Gillingham 2-0
Albert Jackson lost to B von Doeruberg 0-2, lost to Max Shreene 0-2, beat David Gillingham 2-0
Doubles: Tuong Dang & Albert Jackson won 2-0 v. B von Doeruberg & Max Shreene
Mar 13 : NCI 2 v. St Georges 1 : result 2 - 8
Albert Jackson lost to Rob Pownall (St Georges 2) 1-2, lost to Thorsten Paarmann 0-2, beat David Oates 2-1
John Thackray lost to Rob Pownall (St Georges 2) 1-2, lost to Thorsten Paarmann 1-2, beat David Oates 2-1
Tuong Dang lost to Rob Pownall (St Georges 2) 0-2, lost to Thorsten Paarmann 0-2, lost to David Oates 0-2
Doubles: Albert Jackson & John Thackray lost 1-2 v. Rob Pownall & Thorsten Paarmann
Mar 24 : NCI 2 v. RCG 1 (away) : result 3 - 7
John Thackray beat Chris Badger 2-0, lost to Russell Cooper 0-2, lost to Nigel Bates 0-2
Tuong Dang lost to Chris Badger 1-2, beat Russell Cooper 2-1, lost to Nigel Bates 1-2
Albert Jackson beat Chris Badger 2-0, lost to Russell Cooper 1-2, lost to Nigel Bates 0-2
Doubles: John Thackray & Albert Jackson lost 0-2 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Mar 27 : NCI 2 v. Cambridge 2 : result 0 - 10
John Thackray lost to Bernhard Zeimetz 0-2, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Li Jiang 0-2
Tuong Dang lost to Bernhard Zeimetz 1-2, lost to Andy Merritt 1-2, lost to Li Jiang 0-2
Albert Jackson lost to Bernhard Zeimetz 0-2, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Li Jiang 0-2
Doubles: Tuong Dang & Albert Jackson lost 1-2 v. Andy Merritt & Li Jiang
Apr 5 : NCI 2 v. Cambridge 4 (away) : result 4 - 6
Tuong Dang lost to Guang Xu 0-2, lost to Terry Copeland 1-2, beat Gwen Stennett 2-1
John Thackray lost to Guang Xu 0-2, beat Terry Copeland 2-0, beat Gwen Stennett 2-0
Albert Jackson lost to Guang Xu 1-2, lost to Terry Copeland 0-2, beat Gwen Stennett 2-1
Doubles: John Thackray & Albert Jackson lost 1-2 v. Guang Xu & Terry Copeland
Knockout - round 2 : Nov 17 : NCI 2 v. Cambridge 1 (away) : result 9 - 0
(match awarded to NCI 2)
Knockout - round 3 : Dec 13 : NCI 2 v. Impington 2 : result 3 - 6
Albert Jackson lost to Paul Grammer 0-2, lost to Duncan Taylor 0-2, beat Colin Adams 2-1
Tuong Dang lost to Paul Grammer 1-2, lost to Duncan Taylor 1-2, beat Colin Adams 2-0
John Loker lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-1, lost to Colin Adams 0-2
Registered players
Albert Jackson. Matches played: 20. On winning side 2. On drawing side 3.
Singles 60, won 18, average 30%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Tuong Dang. Matches played: 20. On winning side 2. On drawing side 3.
Singles 60, won 20, average 33%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
John Thackray. Matches played: 17. On winning side 1. On drawing side 2.
Singles 51, won 18, average 35%.
John Loker. Matches played: 3. On winning side 1. On drawing side 1.
Singles 9, won 4, average 44%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Back to list of teams
NCI 3. Division : 3. Home night Thursday. Entered the Knockout.
Captain: Colin Taylor. 4 Garden End, Melbourn, Royston. SG8 6HD. Contact: 01763 261933(H) 01763 248545(B).
Matches played
Sep 30 : NCI 3 v. Sawston : result 8 - 2
Nick Rains beat Victor Riecansky 2-0, lost to Tony Comiskey 0-2, beat Mick Wells 2-0
Colin Taylor beat Victor Riecansky 2-1, lost to Tony Comiskey 0-2, beat Mick Wells 2-0
John Asplen beat Victor Riecansky 2-0, beat Tony Comiskey 2-0, beat Mick Wells 2-1
Doubles: Colin Taylor & John Asplen won 2-0 v. Victor Riecansky & Tony Comiskey
Oct 6 : NCI 3 v. Agrevo 2 (away) : result 10 - 0
Martin Cadman beat Duncan Gates 2-1, beat Martin Brown 2-0, beat Mike Smith 2-0
John Asplen beat Duncan Gates 2-0, beat Martin Brown 2-0, beat Mike Smith 2-0
Colin Taylor beat Duncan Gates 2-1, beat Martin Brown 2-0, beat Mike Smith 2-1
Doubles: John Asplen & Colin Taylor won 2-0 v. Duncan Gates & Martin Brown
Oct 14 : NCI 3 v. Telecom 1 : result 4 - 6
Martin Cadman lost to Norman Hedger 1-2, lost to Tony Whiting 0-2, beat Alan Spackman 2-0
Colin Taylor lost to Norman Hedger 1-2, lost to Tony Whiting 0-2, beat Alan Spackman 2-1
John Asplen beat Norman Hedger 2-0, lost to Tony Whiting 1-2, beat Alan Spackman 2-1
Doubles: Colin Taylor & John Asplen lost 1-2 v. Norman Hedger & Tony Whiting
Oct 20 : NCI 3 v. St Georges 2 (away) : result 5 - 5
Martin Cadman lost to Mark Lillyman 0-2, beat Andrew Maguire 2-0, beat Rob Pownall 2-1
Colin Taylor lost to Mark Lillyman 1-2, lost to Andrew Maguire 0-2, lost to Rob Pownall 0-2
John Asplen lost to Mark Lillyman 0-2, beat Andrew Maguire 2-0, beat Rob Pownall 2-1
Doubles: Colin Taylor & John Asplen won 2-0 v. Mark Lillyman & Andrew Maguire
Nov 4 : NCI 3 v. St Ives 4 : result 1 - 9
Martin Cadman lost to Frank Hamilton 1-2, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Colin Taylor lost to Frank Hamilton 1-2, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 1-2
John Asplen lost to Frank Hamilton 1-2, beat Paul Richards 2-0, lost to Kevin Kent 1-2
Doubles: Martin Cadman & Colin Taylor lost 0-2 v. Frank Hamilton & Paul Richards
Nov 25 : NCI 3 v. Haverhill 2 : result 5 - 5
Martin Cadman beat Andrew Driver 2-0, lost to Peter Driscoll 0-2, beat Yvonne Brook 2-0
Colin Taylor beat Andrew Driver 2-1, lost to Peter Driscoll 0-2, beat Yvonne Brook 2-0
John Asplen lost to Andrew Driver 1-2, lost to Peter Driscoll 0-2, beat Yvonne Brook 2-0
Doubles: Colin Taylor & John Asplen lost 0-2 v. Andrew Driver & Peter Driscoll
Nov 29 : NCI 3 v. Over 3 (away) : result 4 - 6
Martin Cadman beat Bill Knibbs 2-1, lost to Maurice Circus 1-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Colin Taylor beat Bill Knibbs 2-1, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 1-2
John Asplen lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 1-2
Doubles: Colin Taylor & John Asplen won 2-0 v. Maurice Circus & Arnold Johnson
Dec 9 : NCI 3 v. Impington 2 : result 5 - 5
Martin Cadman lost to Paul Grammer 1-2, lost to Duncan Taylor 1-2, lost to Colin Adams 0-2
Nick Rains lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-1, beat Colin Adams 2-1
John Asplen lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-1
Doubles: Martin Cadman & Nick Rains won 2-0 v. Duncan Taylor & Colin Adams
Jan 4 : NCI 3 v. Exning (away) : result 7 - 3
Nick Rains beat Dale Badcock 2-0, lost to Alan Badcock 0-2, beat Alan Chambers 2-0
John Asplen beat Dale Badcock 2-0, lost to Alan Badcock 0-2, beat Alan Chambers 2-0
Martin Cadman beat Dale Badcock 2-1, lost to Alan Badcock 1-2, beat Alan Chambers 2-0
Doubles: Nick Rains & Martin Cadman won 2-0 v. Alan Badcock & Alan Chambers
Jan 13 : NCI 3 v. St Ives 3 : result 3 - 7
Colin Taylor lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Joe Thorogood 1-2, lost to Brian Freer 0-2
Nick Rains beat Alan Fitzgerald 2-1, lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Brian Freer 0-2
John Asplen lost to Alan Fitzgerald 0-2, beat Joe Thorogood 2-1, lost to Brian Freer 1-2
Doubles: Colin Taylor & John Asplen won 2-0 v. Alan Fitzgerald & Brian Freer
Jan 20 : NCI 3 v. Sawston (away) : result 8 - 2
Martin Cadman beat Mick Wells 2-0, beat Victor Riecansky 2-0, beat John Norris 2-0
Colin Taylor lost to Mick Wells 0-2, lost to Victor Riecansky 0-2, beat John Norris 2-1
John Asplen beat Mick Wells 2-0, beat Victor Riecansky 2-0, beat John Norris 2-0
Doubles: Martin Cadman & Colin Taylor won 2-0 v. Mick Wells & John Norris
Jan 27 : NCI 3 v. Agrevo 2 : result 6 - 4
Nick Rains lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Colin Taylor lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-1, beat Mike Smith 2-0
John Asplen lost to Norman Wells 1-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-1
Doubles: Colin Taylor & John Asplen lost 1-2 v. Norman Wells & Duncan Gates
Jan 31 : NCI 3 v. Telecom 1 (away) : result 7 - 3
Martin Cadman beat Colin Endersby 2-1, lost to Tony Whiting 0-2, beat Alan Spackman 2-1
John Asplen beat Colin Endersby 2-0, lost to Tony Whiting 0-2, beat Alan Spackman 2-1
Colin Taylor beat Colin Endersby 2-0, beat Tony Whiting 2-1, lost to Alan Spackman 1-2
Doubles: John Asplen & Colin Taylor won 2-1 v. Colin Endersby & Tony Whiting
Feb 10 : NCI 3 v. St Georges 2 : result 6 - 4
Nick Rains beat Mark Lillyman 2-1, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 0-2
Colin Taylor lost to Mark Lillyman 0-2, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 1-2
Martin Cadman beat Mark Lillyman 2-0, beat Andrew Maguire 2-0, beat Rob Pownall 2-1
Doubles: Nick Rains & Martin Cadman lost 1-2 v. Mark Lillyman & Rob Pownall
Feb 23 : NCI 3 v. St Ives 4 (away) : result 7 - 3
Martin Cadman lost to Kevin Kent 0-2, beat Gill Fitzgerald 2-1, beat Frank Hamilton 2-1
Nick Rains beat Kevin Kent 2-1, beat Gill Fitzgerald 2-1, beat Frank Hamilton 2-1
Colin Taylor lost to Kevin Kent 1-2, beat Gill Fitzgerald 2-1, lost to Frank Hamilton 0-2
Doubles: Martin Cadman & Nick Rains won 2-0 v. Kevin Kent & Frank Hamilton
Mar 6 : NCI 3 v. Haverhill 2 (away) : result 5 - 5
Martin Cadman lost to Andrew Driver 1-2, lost to Yvonne Brook 0-2, lost to Peter Driscoll 0-2
Nick Rains beat Andrew Driver 2-0, beat Yvonne Brook 2-0, lost to Peter Driscoll 0-2
Colin Taylor beat Andrew Driver 2-1, beat Yvonne Brook 2-1, lost to Peter Driscoll 0-2
Doubles: Martin Cadman & Nick Rains won 2-0 v. Andrew Driver & Peter Driscoll
Mar 16 : NCI 3 v. Over 3 : result 4 - 6
Colin Taylor lost to Bill Knibbs 0-2, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 1-2
Nick Rains lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 0-2
John Asplen lost to Bill Knibbs 1-2, beat Maurice Circus 2-1, beat Arnold Johnson 2-1
Doubles: Colin Taylor & John Asplen won 2-0 v. Bill Knibbs & Arnold Johnson
Mar 20 : NCI 3 v. Impington 2 (away) : result 5 - 5
Nick Rains lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-0
John Asplen lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-0, lost to Colin Adams 0-2
Colin Taylor lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-0, lost to Colin Adams 0-2
Doubles: Nick Rains & Colin Taylor won 2-0 v. Paul Grammer & Duncan Taylor
Mar 30 : NCI 3 v. Exning : result 7 - 3
Nick Rains beat Alan Badcock 2-1, beat Ray Thorpe 2-1, beat Alan Chambers 2-0
Martin Cadman lost to Alan Badcock 1-2, beat Ray Thorpe 2-0, beat Alan Chambers 2-0
John Asplen lost to Alan Badcock 1-2, lost to Ray Thorpe 1-2, beat Alan Chambers 2-0
Doubles: Nick Rains & Martin Cadman won 2-0 v. Alan Badcock & Alan Chambers
Apr 5 : NCI 3 v. St Ives 3 (away) : result 2 - 8
Nick Rains lost to Stan Smith 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2, beat Brian Freer 2-0
Martin Cadman lost to Stan Smith 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Brian Freer 0-2
John Asplen beat Stan Smith 2-1, lost to Joe Thorogood 1-2, lost to Brian Freer 1-2
Doubles: Nick Rains & Martin Cadman lost 1-2 v. Stan Smith & Joe Thorogood
Knockout - round 2 : Nov 15 : NCI 3 v. Impington 3 (away) : result 7 - 2
Martin Cadman beat Dave Harrison 2-0, beat Gary Cook 2-1, beat Ivan Cook 2-0
Colin Taylor beat Dave Harrison 2-0, lost to Gary Cook 1-2, lost to Ivan Cook 1-3
John Asplen beat Dave Harrison 2-1, beat Gary Cook 2-0, beat Ivan Cook 2-1
Knockout - round 3 : Dec 16 : NCI 3 v. St Ives 4 : result 0 - 9
(match awarded to St Ives 4)
Registered players
Nick Rains. Matches played: 12. On winning side 6. On drawing side 3.
Singles 36, won 22, average 61%.
John Asplen. Matches played: 17. On winning side 7. On drawing side 4.
Singles 51, won 29, average 57%. KO matches: 1. Singles 3, won 3. Average 100%.
Martin Cadman. Matches played: 15. On winning side 7. On drawing side 4.
Singles 45, won 23, average 51%. KO matches: 1. Singles 3, won 3. Average 100%.
Colin Taylor. Matches played: 16. On winning side 7. On drawing side 4.
Singles 48, won 21, average 44%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Back to list of teams
Newmarket. Division : 2. Home night Wednesday.
Matches played
Sep 29 : Newmarket v. University 2 : result 10 - 0
Phil Marshall beat B von Doeruberg 2-0, beat David Gillingham 2-0, beat David Barker 2-0
David Kewley beat B von Doeruberg 2-1, beat David Gillingham 2-0, beat David Barker 2-0
Vince Coombs beat B von Doeruberg 2-1, beat David Gillingham 2-0, beat David Barker 2-0
Doubles: Phil Marshall & Vince Coombs won 2-0 v. B von Doeruberg & David Barker
Oct 8 : Newmarket v. RCG 1 (away) : result 5 - 5
Vince Coombs beat Russell Cooper 2-0, beat Nigel Bates 2-0, beat Daniel Bates (RCG 2) 2-0
Rob Boyce lost to Russell Cooper 1-2, lost to Nigel Bates 1-2, beat Daniel Bates (RCG 2) 2-0
David Kewley lost to Russell Cooper 0-2, lost to Nigel Bates 0-2, beat Daniel Bates (RCG 2) 2-0
Doubles: Vince Coombs & David Kewley lost 1-2 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Oct 13 : Newmarket v. Cambridge 4 : result 6 - 4
Phil Marshall beat Malcolm Stennett 2-1, beat Gwen Stennett 2-0, beat 2-0
David Kewley lost to Malcolm Stennett 0-2, beat Gwen Stennett 2-0, beat 2-1
Vince Coombs lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Gwen Stennett 0-2, lost to 1-2
Doubles: David Kewley & Vince Coombs won 2-0 v. Malcolm Stennett & Gwen Stennett
Nov 3 : Newmarket v. Agrevo 1 : result 5 - 5
Phil Marshall beat Jeff Catlin 2-0, beat Gary Baker 2-0, beat Jim Reary 2-0
David Kewley lost to Jeff Catlin 0-2, beat Gary Baker 2-0, lost to Jim Reary 1-2
Vince Coombs lost to Jeff Catlin 1-2, beat Gary Baker 2-1, lost to Jim Reary 0-2
Doubles: Phil Marshall & Vince Coombs lost 1-2 v. Jeff Catlin & Jim Reary
Nov 10 : Newmarket v. NCI 2 : result 7 - 3
Phil Marshall beat John Thackray 2-0, beat Tuong Dang 2-0, beat Albert Jackson 2-0
David Kewley beat John Thackray 2-0, beat Tuong Dang 2-0, lost to Albert Jackson 1-2
Vince Coombs lost to John Thackray 1-2, lost to Tuong Dang 1-2, beat Albert Jackson 2-0
Doubles: Phil Marshall & Vince Coombs won 2-0 v. John Thackray & Albert Jackson
Nov 24 : Newmarket v. St Georges 1 (away) : result 7 - 3
Phil Marshall beat David Oates 2-1, beat Mick Runswick 2-1, beat Michael Zorzan 2-0
Vince Coombs beat David Oates 2-1, lost to Mick Runswick 0-2, beat Michael Zorzan 2-0
David Kewley lost to David Oates 0-2, lost to Mick Runswick 0-2, beat Michael Zorzan 2-0
Doubles: Phil Marshall & Vince Coombs won 2-0 v. David Oates & Mick Runswick
Dec 1 : Newmarket v. Cambridge 2 : result 8 - 2
Phil Marshall beat Andy Merritt 2-0, beat Bernhard Zeimetz 2-0, beat Barry Soar 2-0
David Kewley lost to Andy Merritt 1-2, beat Bernhard Zeimetz 2-0, beat Barry Soar 2-1
Vince Coombs lost to Andy Merritt 0-2, beat Bernhard Zeimetz 2-1, beat Barry Soar 2-0
Doubles: Phil Marshall & Vince Coombs won 2-1 v. Andy Merritt & Bernhard Zeimetz
Dec 8 : Newmarket v. Cambridge 3 (away) : result 5 - 5
Phil Marshall beat Stephen Doel 2-0, beat Peter Zivtins 2-0, beat Jim Carswell 2-1
Vince Coombs lost to Stephen Doel 0-2, beat Peter Zivtins 2-0, lost to Jim Carswell 0-2
Rob Boyce lost to Stephen Doel 0-2, lost to Peter Zivtins 0-2, lost to Jim Carswell 0-2
Doubles: Phil Marshall & Vince Coombs won 2-0 v. Stephen Doel & Peter Zivtins
Jan 5 : Newmarket v. Over 2 : result 5 - 5
David Kewley lost to Chris Parnell 1-2, beat Ray Allen 2-0, beat Terry Edwards 2-0
Phil Marshall lost to Chris Parnell 0-2, beat Ray Allen 2-0, beat Terry Edwards 2-0
Vince Coombs lost to Chris Parnell 1-2, beat Ray Allen 2-1, lost to Terry Edwards 1-2
Doubles: David Kewley & Phil Marshall lost 1-2 v. Chris Parnell & Ray Allen
Jan 10 : Newmarket v. Impington 1 (away) : result 7 - 3
Phil Marshall beat Bob Pettit 2-0, beat Tony Martin 2-0, beat Brian Judd 2-0
Vince Coombs beat Bob Pettit 2-0, lost to Tony Martin 1-2, beat Brian Judd 2-0
David Kewley beat Bob Pettit 2-0, lost to Tony Martin 1-2, lost to Brian Judd 1-2
Doubles: Phil Marshall & Vince Coombs won 2-0 v. Bob Pettit & Tony Martin
Jan 21 : Newmarket v. University 2 (away) : result 10 - 0
Phil Marshall beat Michael Kelly 2-0, beat David Gillingham 2-0, beat Adrian Chapple 2-0
David Kewley beat Michael Kelly 2-1, beat David Gillingham 2-0, beat Adrian Chapple 2-1
Vince Coombs beat Michael Kelly 2-0, beat David Gillingham 2-1, beat Adrian Chapple 2-0
Doubles: Phil Marshall & Vince Coombs won 2-0 v. Michael Kelly & David Gillingham
Jan 26 : Newmarket v. RCG 1 : result 8 - 2
Phil Marshall beat Russell Cooper 2-0, beat Nigel Bates 2-0, beat Jonathan Pett 2-0
David Kewley beat Russell Cooper 2-1, lost to Nigel Bates 0-2, beat Jonathan Pett 2-0
Vince Coombs beat Russell Cooper 2-1, lost to Nigel Bates 0-2, beat Jonathan Pett 2-1
Doubles: Phil Marshall & Vince Coombs won 2-1 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Feb 2 : Newmarket v. Cambridge 4 (away) : result 5 - 5
Phil Marshall beat Gwen Stennett 2-0, lost to Malcolm Stennett 0-2, beat Guang Xu 2-1
Vince Coombs beat Gwen Stennett 2-0, lost to Malcolm Stennett 0-2, beat Guang Xu 2-1
David Kewley beat Gwen Stennett 2-1, lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Guang Xu 0-2
Doubles: Phil Marshall & Vince Coombs lost 1-2 v. Malcolm Stennett & Guang Xu
Feb 23 : Newmarket v. Agrevo 1 (away) : result 0 - 6
(match declared void)
Feb 28 : Newmarket v. NCI 2 (away) : result 9 - 1
Phil Marshall beat John Loker 2-0, beat Albert Jackson 2-0, beat Tuong Dang 2-0
Vince Coombs beat John Loker 2-0, beat Albert Jackson 2-0, lost to Tuong Dang 1-2
David Kewley beat John Loker 2-0, beat Albert Jackson 2-1, beat Tuong Dang 2-1
Doubles: Phil Marshall & Vince Coombs won 2-0 v. Albert Jackson & Tuong Dang
Mar 8 : Newmarket v. St Georges 1 : result 6 - 4
Phil Marshall beat David Oates 2-0, beat Mick Runswick 2-0, beat Thorsten Paarmann 2-0
David Kewley beat David Oates 2-1, beat Mick Runswick 2-0, lost to Thorsten Paarmann 1-2
Vince Coombs lost to David Oates 1-2, lost to Mick Runswick 0-2, lost to Thorsten Paarmann 0-2
Doubles: Phil Marshall & Vince Coombs won 2-0 v. David Oates & Mick Runswick
Mar 15 : Newmarket v. Cambridge 2 (away) : result 4 - 6
Phil Marshall beat Bernhard Zeimetz 2-1, beat Li Jiang 2-1, beat Andy Merritt 2-0
David Kewley lost to Bernhard Zeimetz 1-2, lost to Li Jiang 0-2, lost to Andy Merritt 0-2
Vince Coombs lost to Bernhard Zeimetz 1-2, lost to Li Jiang 0-2, lost to Andy Merritt 0-2
Doubles: Phil Marshall & Vince Coombs won 2-0 v. Bernhard Zeimetz & Andy Merritt
Mar 22 : Newmarket v. Cambridge 3 : result 7 - 3
Cambridge 3 turned up with only 2 players.
Phil Marshall beat Jim Carswell 2-1, beat Peter Zivtins 2-0
David Kewley lost to Jim Carswell 0-2, lost to Peter Zivtins 0-2
Vince Coombs lost to Jim Carswell 0-2, beat Peter Zivtins 2-0
Doubles: Phil Marshall & Vince Coombs won 2-0 v. Jim Carswell & Peter Zivtins
Mar 27 : Newmarket v. Over 2 (away) : result 8 - 2
Vince Coombs lost to Chris Parnell 0-2, beat Ray Allen 2-1, beat Terry Edwards 2-1
Phil Marshall beat Chris Parnell 2-1, beat Ray Allen 2-0, beat Terry Edwards 2-0
David Kewley lost to Chris Parnell 1-2, beat Ray Allen 2-0, beat Terry Edwards 2-1
Doubles: Vince Coombs & Phil Marshall won 2-0 v. Ray Allen & Terry Edwards
Apr 5 : Newmarket v. Impington 1 : result 8 - 2
Impington 1 turned up with only 2 players.
Phil Marshall beat Bob Pettit 2-0, beat Brian Judd 2-0
David Kewley beat Bob Pettit 2-1, beat Brian Judd 2-0
Vince Coombs lost to Bob Pettit 1-2, lost to Brian Judd 1-2
Doubles: Phil Marshall & Vince Coombs won 2-0 v. Bob Pettit & Brian Judd
Registered players
David Kewley. Matches played: 18. On winning side 13. On drawing side 4.
Singles 52, won 30, average 58%.
Phil Marshall. Matches played: 18. On winning side 13. On drawing side 4.
Singles 52, won 50, average 96%.
Vince Coombs. Matches played: 19. On winning side 13. On drawing side 5.
Singles 55, won 28, average 51%.
Joanne Pettit.
Rob Boyce. Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 2.
Singles 6, won 1, average 17%.
Martin Logan.
Back to list of teams
Over 1. Home night Monday. Entered the Knockout.
Captain: Roger Fensom. 5 Brockley Road, Elsworth, Cambs. CB3 8JJ. Contact: 01954 267534(H) 01223 333030(B).
Matches played
Sep 27 : Over 1 v. St Ives 2 : result 2 - 8
Roger Fensom beat Steven Fisher 2-1, lost to Leon Rogers 0-2, beat Sid Burgess 2-0
Patrick Amps lost to Steven Fisher 1-2, lost to Leon Rogers 1-2, lost to Sid Burgess 0-2
Pauline Leak (Over 2) lost to Steven Fisher 0-2, lost to Leon Rogers 1-2, lost to Sid Burgess 0-2
Doubles: Roger Fensom & Pauline Leak lost 0-2 v. Steven Fisher & Leon Rogers
Oct 5 : Over 1 v. Ely (away) : result 10 - 0
Roger Fensom beat Tim Wootton 2-0, beat Alan Jugg 2-1, beat Steve Lee 2-0
Pauline Leak (Over 2) beat Tim Wootton 2-1, beat Alan Jugg 2-1, beat Steve Lee 2-0
Barry Hagger beat Tim Wootton 2-0, beat Alan Jugg 2-0, beat Steve Lee 2-0
Doubles: Roger Fensom & Barry Hagger won 2-0 v. Tim Wootton & Alan Jugg
Oct 18 : Over 1 v. Haverhill 1 : result 4 - 6
Roger Fensom lost to Robert Cushen 1-2, beat Sarah Davison 2-1, lost to Richard Hutchinson 1-2
Patrick Amps lost to Robert Cushen 1-2, beat Sarah Davison 2-1, lost to Richard Hutchinson 0-2
Barry Hagger beat Robert Cushen 2-0, lost to Sarah Davison 1-2, lost to Richard Hutchinson 1-2
Doubles: Patrick Amps & Barry Hagger won 2-1 v. Robert Cushen & Sarah Davison
Nov 8 : Over 1 v. NCI 1 : result 2 - 8
Roger Fensom lost to David Tiplady 1-2, lost to Craig Hastie 0-2, beat Paul Wood 2-1
Patrick Amps lost to David Tiplady 0-2, lost to Craig Hastie 0-2, lost to Paul Wood 0-2
Barry Hagger lost to David Tiplady 0-2, lost to Craig Hastie 0-2, beat Paul Wood 2-0
Doubles: Roger Fensom & Barry Hagger lost 0-2 v. David Tiplady & Craig Hastie
Nov 24 : Over 1 v. St Ives 1 (away) : result 2 - 8
Roger Fensom lost to John White 0-2, lost to Simon Pryke 0-2, lost to Mark Fisher 1-2
Barry Hagger beat John White 2-1, beat Simon Pryke 2-0, lost to Mark Fisher 0-2
Patrick Amps lost to John White 0-2, lost to Simon Pryke 0-2, lost to Mark Fisher 0-2
Doubles: Barry Hagger & Patrick Amps lost 1-2 v. John White & Simon Pryke
Nov 29 : Over 1 v. Cambridge 1 : result 1 - 9
Roger Fensom lost to Kevin Gray 0-2, lost to Chris Burdon 1-2, lost to Martin Gray 0-2
Patrick Amps lost to Kevin Gray 0-2, lost to Chris Burdon 0-2, lost to Martin Gray 0-2
Barry Hagger lost to Kevin Gray 0-2, beat Chris Burdon 2-0, lost to Martin Gray 0-2
Doubles: Roger Fensom & Barry Hagger lost 1-2 v. Kevin Gray & Martin Gray
Dec 7 : Over 1 v. Police 1 (away) : result 8 - 2
Roger Fensom beat Tim Diss 2-0, beat Chris Tilley 2-0, beat John Taylor (Police 2) 2-0
Bill Knibbs (Over 3) lost to Tim Diss 0-2, lost to Chris Tilley 1-2, beat John Taylor (Police 2) 2-0
Barry Hagger beat Tim Diss 2-0, beat Chris Tilley 2-0, beat John Taylor (Police 2) 2-0
Doubles: Roger Fensom & Barry Hagger won 2-0 v. Tim Diss & Chris Tilley
Jan 3 : Over 1 v. Soham 2 : result 3 - 7
Roger Fensom lost to Haydon Davies 0-2, lost to Colin Rayner 0-2, beat Tony Everitt 2-0
Barry Hagger lost to Haydon Davies 0-2, lost to Colin Rayner 0-2, beat Tony Everitt 2-0
Ray Allen (Over 2) lost to Haydon Davies 0-2, lost to Colin Rayner 0-2, beat Tony Everitt 2-0
Doubles: Roger Fensom & Ray Allen lost 0-2 v. Haydon Davies & Colin Rayner
Jan 14 : Over 1 v. University 1 (away) : result 7 - 3
University 1 turned up with only 2 players.
Roger Fensom beat Sacha Wilson 2-0, lost to Gabor Wiese 0-2
Bill Knibbs (Over 3) lost to Sacha Wilson 1-2, lost to Gabor Wiese 0-2
Barry Hagger beat Sacha Wilson 2-0, beat Gabor Wiese 2-0
Doubles: Roger Fensom & Barry Hagger won 2-0 v. Sacha Wilson & Gabor Wiese
Jan 19 : Over 1 v. St Ives 2 (away) : result 6 - 4
Roger Fensom lost to Leon Rogers 0-2, lost to Sid Burgess 1-2, beat Leno Coppolaro 2-0
Barry Hagger beat Leon Rogers 2-0, beat Sid Burgess 2-0, beat Leno Coppolaro 2-0
Patrick Amps lost to Leon Rogers 0-2, beat Sid Burgess 2-1, lost to Leno Coppolaro 1-2
Doubles: Roger Fensom & Barry Hagger won 2-0 v. Leon Rogers & Sid Burgess
Jan 24 : Over 1 v. Ely : result 7 - 3
Roger Fensom beat Tim Wootton 2-0, beat Steve Lee 2-0, beat Hugo Brown 2-0
Patrick Amps lost to Tim Wootton 0-2, lost to Steve Lee 0-2, beat Hugo Brown 2-0
Barry Hagger beat Tim Wootton 2-0, beat Steve Lee 2-0, beat Hugo Brown 2-0
Doubles: Patrick Amps & Barry Hagger lost 1-2 v. Tim Wootton & Steve Lee
Feb 7 : Over 1 v. Haverhill 1 (away) : result 0 - 0
(match declared void)
Mar 1 : Over 1 v. NCI 1 (away) : result 2 - 8
Roger Fensom lost to David Tiplady 1-2, lost to Craig Hastie 0-2, lost to Paul Wood 1-2
Patrick Amps lost to David Tiplady 0-2, lost to Craig Hastie 0-2, beat Paul Wood 2-1
Barry Hagger lost to David Tiplady 0-2, lost to Craig Hastie 1-2, beat Paul Wood 2-1
Doubles: Patrick Amps & Barry Hagger lost 0-2 v. David Tiplady & Craig Hastie
Mar 6 : Over 1 v. St Ives 1 : result 2 - 8
Roger Fensom lost to Simon Pryke 1-2, beat John White 2-0, lost to Mark Fisher 0-2
Patrick Amps lost to Simon Pryke 0-2, lost to John White 0-2, lost to Mark Fisher 0-2
Barry Hagger lost to Simon Pryke 1-2, beat John White 2-1, lost to Mark Fisher 0-2
Doubles: Roger Fensom & Barry Hagger lost 0-2 v. Simon Pryke & Mark Fisher
Mar 15 : Over 1 v. Cambridge 1 (away) : result 2 - 8
Ray Allen (Over 2) lost to Kevin Gray 1-2, lost to Chris Burdon 0-2, lost to Martin Gray 0-2
Roger Fensom lost to Kevin Gray 0-2, lost to Chris Burdon 1-2, lost to Martin Gray 0-2
Barry Hagger beat Kevin Gray 2-0, beat Chris Burdon 2-0, lost to Martin Gray 0-2
Doubles: Ray Allen & Barry Hagger lost 0-2 v. Kevin Gray & Martin Gray
Mar 20 : Over 1 v. Police 1 : result 8 - 2
Roger Fensom beat Tim Diss 2-1, beat Chris Tilley 2-0, beat Gary Jordan 2-0
Patrick Amps lost to Tim Diss 1-2, lost to Chris Tilley 0-2, beat Gary Jordan 2-0
Barry Hagger beat Tim Diss 2-0, beat Chris Tilley 2-0, beat Gary Jordan 2-0
Doubles: Roger Fensom & Barry Hagger won 2-0 v. Tim Diss & Gary Jordan
Mar 28 : Over 1 v. Soham 2 (away) : result 8 - 2
Roger Fensom beat Haydon Davies 2-1, lost to Liam Mohan 1-2, beat Clive Woollard 2-0
Richard Culverhouse (Over 4) beat Haydon Davies 2-0, beat Liam Mohan 2-0, beat Clive Woollard 2-0
Barry Hagger beat Haydon Davies 2-0, lost to Liam Mohan 1-2, beat Clive Woollard 2-0
Doubles: Roger Fensom & Barry Hagger won 2-0 v. Haydon Davies & Clive Woollard
Apr 3 : Over 1 v. University 1 : result 4 - 6
University 1 turned up with only 2 players.
Roger Fensom lost to Dave Atkinson 0-2, lost to Gabor Wiese 1-2
Patrick Amps lost to Dave Atkinson 0-2, lost to Gabor Wiese 1-2
Barry Hagger lost to Dave Atkinson 0-2, beat Gabor Wiese 2-1
Doubles: Patrick Amps & Barry Hagger lost 0-2 v. Dave Atkinson & Gabor Wiese
Knockout - round 1 : Oct 25 : Over 1 v. Agrevo 2 : result 9 - 0
Roger Fensom beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Bob Pannell 2-0
Patrick Amps beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Bob Pannell 2-0
Barry Hagger beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Bob Pannell 2-0
Knockout - round 2 : Nov 17 : Over 1 v. Cambridge 5 (away) : result 8 - 1
Roger Fensom beat Tony Clarke 2-0, lost to Andy Bennett 0-2, beat Alex Zavowsky 2-0
Barry Hagger beat Tony Clarke 2-0, beat Andy Bennett 2-1, beat Alex Zavowsky 2-0
Jonathan Francis beat Tony Clarke 2-1, beat Andy Bennett 2-0, beat Alex Zavowsky 3-0
Knockout - round 3 : Dec 14 : Over 1 v. CIBA (away) : result 9 - 0
Barry Hagger beat David Dye 2-0, beat Martin Touhey 2-0, beat John Macmanus 2-0
Roger Fensom beat David Dye 2-0, beat Martin Touhey 2-0, beat John Macmanus 2-0
Patrick Amps beat David Dye 2-0, beat Martin Touhey 2-0, beat John Macmanus 2-0
Knockout - round 4 : Feb 14 : Over 1 v. Haverhill 2 : result 5 - 4
Roger Fensom beat Andrew Driver 2-0, beat Yvonne Brook 2-0, lost to Peter Driscoll 0-2
Patrick Amps lost to Andrew Driver 1-2, lost to Yvonne Brook 0-2, beat Peter Driscoll 2-1
Barry Hagger beat Andrew Driver 2-0, beat Yvonne Brook 2-0, lost to Peter Driscoll 1-2
Knockout - Semi-Final : Apr 10 : Over 1 v. St Ives 3 : result 6 - 3
Jonathan Francis lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Robert Green 0-2, lost to Brian Freer 0-2
Patrick Amps beat Joe Thorogood 2-0, beat Robert Green 2-0, beat Brian Freer 2-0
Roger Fensom beat Joe Thorogood 2-0, beat Robert Green 2-0, beat Brian Freer 2-0
Knockout - Final : May 11 : Over 1 v. St Ives 5 : result 7 - 2
Roger Fensom beat Barbara Pace 2-0, beat Peter King 2-0, lost to Martyn Fisher 1-2
Patrick Amps beat Barbara Pace 2-1, beat Peter King 2-1, beat Martyn Fisher 2-0
Barry Hagger beat Barbara Pace 2-0, lost to Peter King 1-2, beat Martyn Fisher 2-0
Registered players
Barry Hagger. Matches played: 16. On winning side 7. On drawing side 0.
Singles 46, won 30, average 65%. KO matches: 5. Singles 15, won 13. Average 86%.
Roger Fensom. Matches played: 17. On winning side 7. On drawing side 0.
Singles 49, won 22, average 45%. KO matches: 6. Singles 18, won 15. Average 83%.
Patrick Amps. Matches played: 11. On winning side 3. On drawing side 0.
Singles 32, won 5, average 16%. KO matches: 5. Singles 15, won 13. Average 86%.
Reserves
Ray Allen (Over 2). Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 6, won 1, average 17%.
Pauline Leak (Over 2). Matches played: 2. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 6, won 3, average 50%.
Bill Knibbs (Over 3). Matches played: 2. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 5, won 1, average 20%.
Richard Culverhouse (Over 4). Matches played: 1. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 3, won 3, average 100%.
Back to list of teams
Over 2. Division : 2. Home night Monday. Entered the Knockout.
Captain: Ray Allen. 32 Fen Road, Willingham, Cambs. Contact: 01954 260533(H) 01733 262117(B).
Matches played
Sep 29 : Over 2 v. Cambridge 2 (away) : result 2 - 8
Ray Allen lost to Li Jiang 0-2, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 1-2
Terry Edwards lost to Li Jiang 0-2, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2
Chris Parnell lost to Li Jiang 0-2, lost to Andy Merritt 0-2, beat Bernhard Zeimetz 2-1
Doubles: Ray Allen & Terry Edwards won 2-0 v. Andy Merritt & Bernhard Zeimetz
Oct 4 : Over 2 v. Cambridge 3 : result 6 - 4
Terry Edwards lost to Terry Lane 1-2, beat Stephen Doel 2-0, beat Peter Zivtins 2-0
Pauline Leak lost to Terry Lane 1-2, beat Stephen Doel 2-1, beat Peter Zivtins 2-1
Ray Allen lost to Terry Lane 1-2, lost to Stephen Doel 0-2, beat Peter Zivtins 2-1
Doubles: Terry Edwards & Ray Allen won 2-1 v. Terry Lane & Peter Zivtins
Oct 11 : Over 2 v. NCI 2 (away) : result 8 - 2
Ray Allen beat Albert Jackson 2-1, beat Tuong Dang 2-1, lost to John Thackray 1-2
Terry Edwards beat Albert Jackson 2-1, beat Tuong Dang 2-1, beat John Thackray 2-0
Chris Parnell beat Albert Jackson 2-0, beat Tuong Dang 2-1, beat John Thackray 2-0
Doubles: Ray Allen & Terry Edwards lost 1-2 v. Albert Jackson & Tuong Dang
Oct 18 : Over 2 v. Impington 1 (away) : result 1 - 9
Ray Allen lost to Bob Pettit 0-2, lost to Tony Martin 1-2, lost to Mandy Mills 0-2
Terry Edwards beat Bob Pettit 2-1, lost to Tony Martin 0-2, lost to Mandy Mills 0-2
Chris Parnell lost to Bob Pettit 1-2, lost to Tony Martin 0-2, lost to Mandy Mills 0-2
Doubles: Ray Allen & Terry Edwards lost 1-2 v. Bob Pettit & Tony Martin
Nov 1 : Over 2 v. University 2 : result 7 - 3
Terry Edwards beat John Rosier 2-0, lost to Carl Sundeburg 0-2, beat David Barker 2-0
Pauline Leak beat John Rosier 2-0, lost to Carl Sundeburg 1-2, beat David Barker 2-0
Ray Allen beat John Rosier 2-0, lost to Carl Sundeburg 1-2, beat David Barker 2-0
Doubles: Terry Edwards & Ray Allen won 2-1 v. John Rosier & Carl Sundeburg
Nov 12 : Over 2 v. RCG 1 (away) : result 5 - 5
Pauline Leak beat Russell Cooper 2-0, beat Nigel Bates 2-0, lost to Dan Waters (RCG 2) 0-2
Chris Parnell beat Russell Cooper 2-0, lost to Nigel Bates 1-2, beat Dan Waters (RCG 2) 2-0
Terry Edwards lost to Russell Cooper 1-2, lost to Nigel Bates 0-2, lost to Dan Waters (RCG 2) 0-2
Doubles: Chris Parnell & Terry Edwards won 2-0 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Nov 22 : Over 2 v. Cambridge 4 : result 4 - 6
Ray Allen lost to Gwen Stennett 0-2, beat Guang Xu 2-1, beat Robert Fincham (Cambridge 6) 2-1
Chris Parnell lost to Gwen Stennett 1-2, lost to Guang Xu 1-2, beat Robert Fincham (Cambridge 6) 2-1
Terry Edwards beat Gwen Stennett 2-0, lost to Guang Xu 0-2, lost to Robert Fincham (Cambridge 6) 1-2
Doubles: Ray Allen & Terry Edwards lost 1-2 v. Guang Xu & Robert Fincham
Dec 6 : Over 2 v. Agrevo 1 : result 3 - 7
Terry Edwards lost to Jeff Catlin 1-2, lost to Gary Baker 1-2, beat Jim Reary 2-0
Chris Parnell lost to Jeff Catlin 1-2, beat Gary Baker 2-0, beat Jim Reary 2-1
Ray Allen lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Doubles: Terry Edwards & Ray Allen lost 1-2 v. Jeff Catlin & Gary Baker
Jan 5 : Over 2 v. Newmarket (away) : result 5 - 5
Chris Parnell beat David Kewley 2-1, beat Phil Marshall 2-0, beat Vince Coombs 2-1
Ray Allen lost to David Kewley 0-2, lost to Phil Marshall 0-2, lost to Vince Coombs 1-2
Terry Edwards lost to David Kewley 0-2, lost to Phil Marshall 0-2, beat Vince Coombs 2-1
Doubles: Chris Parnell & Ray Allen won 2-1 v. David Kewley & Phil Marshall
Jan 10 : Over 2 v. St Georges 1 : result 6 - 4
Ray Allen beat Mark Lillyman (St Georges 2) 2-1, lost to Mick Runswick 0-2, beat Rob Pownall (St Georges 2) 2-1
Chris Parnell beat Mark Lillyman (St Georges 2) 2-1, lost to Mick Runswick 0-2, beat Rob Pownall (St Georges 2) 2-0
Danny Slater beat Mark Lillyman (St Georges 2) 2-1, lost to Mick Runswick 1-2, beat Rob Pownall (St Georges 2) 2-1
Doubles: Ray Allen & Danny Slater lost 0-2 v. Mark Lillyman & Rob Pownall
Jan 17 : Over 2 v. Cambridge 2 : result 1 - 9
Chris Parnell beat Bernhard Zeimetz 2-0, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Li Jiang 0-2
Danny Slater lost to Bernhard Zeimetz 0-2, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Li Jiang 0-2
Ray Allen lost to Bernhard Zeimetz 0-2, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Li Jiang 0-2
Doubles: Chris Parnell & Danny Slater lost 0-2 v. Andy Merritt & Li Jiang
Jan 26 : Over 2 v. Cambridge 3 (away) : result 5 - 5
Cambridge 3 turned up with only 2 players.
Terry Edwards lost to Stephen Doel 0-2, beat Peter Zivtins 2-1
Ray Allen lost to Stephen Doel 0-2, lost to Peter Zivtins 1-2
Chris Parnell lost to Stephen Doel 0-2, beat Peter Zivtins 2-1
Doubles: Terry Edwards & Ray Allen lost 0-2 v. Stephen Doel & Peter Zivtins
Jan 31 : Over 2 v. NCI 2 : result 5 - 5
Chris Parnell lost to Tuong Dang 1-2, beat John Thackray 2-0, beat Albert Jackson 2-1
Terry Edwards lost to Tuong Dang 1-2, beat John Thackray 2-0, beat Albert Jackson 2-1
Ray Allen beat Tuong Dang 2-1, lost to John Thackray 0-2, lost to Albert Jackson 1-2
Doubles: Terry Edwards & Ray Allen lost 1-2 v. Tuong Dang & John Thackray
Feb 7 : Over 2 v. Impington 1 : result 3 - 7
Ray Allen lost to Bob Pettit 0-2, lost to Brian Judd 1-2, lost to Tony Martin 0-2
Pauline Leak beat Bob Pettit 2-1, lost to Brian Judd 0-2, lost to Tony Martin 0-2
Terry Edwards beat Bob Pettit 2-1, beat Brian Judd 2-0, lost to Tony Martin 0-2
Doubles: Ray Allen & Terry Edwards lost 1-2 v. Bob Pettit & Tony Martin
Feb 25 : Over 2 v. University 2 (away) : result 9 - 1
Chris Parnell beat B von Doeruberg 2-0, beat David Gillingham 2-0, beat Elizabeth Biott 2-0
Terry Edwards beat B von Doeruberg 2-1, beat David Gillingham 2-0, beat Elizabeth Biott 2-0
Ray Allen lost to B von Doeruberg 0-2, beat David Gillingham 2-1, beat Elizabeth Biott 2-0
Doubles: Terry Edwards & Ray Allen won 2-0 v. B von Doeruberg & David Gillingham
Feb 28 : Over 2 v. RCG 1 : result 5 - 5
Ray Allen lost to Darren Wakerley (RCG 2) 0-2, lost to Russell Cooper 0-2, lost to Nigel Bates 1-2
Pauline Leak beat Darren Wakerley (RCG 2) 2-0, beat Russell Cooper 2-0, lost to Nigel Bates 1-2
Terry Edwards beat Darren Wakerley (RCG 2) 2-0, beat Russell Cooper 2-1, beat Nigel Bates 2-1
Doubles: Ray Allen & Terry Edwards lost 1-2 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Mar 8 : Over 2 v. Cambridge 4 (away) : result 2 - 8
Chris Parnell lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Guang Xu 0-2, beat Gwen Stennett 2-1
Danny Slater lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Guang Xu 0-2, beat Gwen Stennett 2-1
Ray Allen lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Guang Xu 0-2, lost to Gwen Stennett 0-2
Doubles: Chris Parnell & Danny Slater lost 0-2 v. Malcolm Stennett & Guang Xu
Mar 22 : Over 2 v. Agrevo 1 (away) : result 2 - 8
Ray Allen lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Terry Edwards lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 1-2
Chris Parnell lost to Jeff Catlin 1-2, beat Gary Baker 2-0, beat Jim Reary 2-1
Doubles: Ray Allen & Terry Edwards lost 1-2 v. Jeff Catlin & Gary Baker
Mar 27 : Over 2 v. Newmarket : result 2 - 8
Chris Parnell beat Vince Coombs 2-0, lost to Phil Marshall 1-2, beat David Kewley 2-1
Ray Allen lost to Vince Coombs 1-2, lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 0-2
Terry Edwards lost to Vince Coombs 1-2, lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 1-2
Doubles: Ray Allen & Terry Edwards lost 0-2 v. Vince Coombs & Phil Marshall
Apr 5 : Over 2 v. St Georges 1 (away) : result 2 - 8
Ray Allen lost to David Oates 0-2, lost to Mick Runswick 0-2, lost to Thorsten Paarmann 0-2
Terry Edwards lost to David Oates 1-2, lost to Mick Runswick 0-2, lost to Thorsten Paarmann 0-2
Chris Parnell beat David Oates 2-1, beat Mick Runswick 2-1, lost to Thorsten Paarmann 1-2
Doubles: Ray Allen & Terry Edwards lost 1-2 v. Mick Runswick & Thorsten Paarmann
Knockout - round 2 : Nov 17 : Over 2 v. Agrevo 1 (away) : result 1 - 8
Pauline Leak lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Chris Parnell lost to Jeff Catlin 1-2, beat Gary Baker 2-1, lost to Jim Reary 0-2
Ray Allen lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Registered players
Chris Parnell. Matches played: 16. On winning side 3. On drawing side 4.
Singles 47, won 28, average 60%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Ray Allen. Matches played: 19. On winning side 5. On drawing side 4. Times played up: 2.
Singles 56, won 12, average 21%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Terry Edwards. Matches played: 17. On winning side 4. On drawing side 5.
Singles 50, won 22, average 44%.
Pauline Leak. Matches played: 5. On winning side 2. On drawing side 2. Times played up: 2.
Singles 15, won 9, average 60%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Danny Slater. Matches played: 3. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 9, won 3, average 33%.
Back to list of teams
Over 3. Division : 3. Home night Monday. Entered the Knockout.
Captain: Bill Knibbs. 1 Boxworth Road, Elsworth.. Contact: 01954 267266(H).
Matches played
Sep 27 : Over 3 v. St Ives 4 : result 2 - 8
Bill Knibbs lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Maurice Circus lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Arnold Johnson lost to Frank Hamilton 0-2, beat Paul Richards 2-1, beat Kevin Kent 2-1
Doubles: Maurice Circus & Arnold Johnson lost 0-2 v. Frank Hamilton & Paul Richards
Oct 11 : Over 3 v. Haverhill 2 : result 2 - 8
Bill Knibbs lost to Peter Driscoll 0-2, lost to Yvonne Brook 0-2, lost to Andrew Driver 1-2
Maurice Circus lost to Peter Driscoll 0-2, beat Yvonne Brook 2-0, lost to Andrew Driver 0-2
Arnold Johnson lost to Peter Driscoll 1-2, lost to Yvonne Brook 0-2, beat Andrew Driver 2-0
Doubles: Bill Knibbs & Maurice Circus lost 0-2 v. Yvonne Brook & Andrew Driver
Oct 18 : Over 3 v. Sawston : result 8 - 2
Bill Knibbs beat Mick Wells 2-1, beat John Norris 2-0, beat Victor Riecansky 2-0
Maurice Circus beat Mick Wells 2-1, beat John Norris 2-0, beat Victor Riecansky 2-0
Peter Terry beat Mick Wells 2-0, lost to John Norris 1-2, lost to Victor Riecansky 1-2
Doubles: Maurice Circus & Peter Terry won 2-1 v. Mick Wells & John Norris
Nov 1 : Over 3 v. Impington 2 (away) : result 6 - 4
Bill Knibbs lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-1
Maurice Circus lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-0, lost to Colin Adams 0-2
Arnold Johnson beat Paul Grammer 2-1, beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-1
Doubles: Maurice Circus & Arnold Johnson lost 0-2 v. Paul Grammer & Duncan Taylor
Nov 8 : Over 3 v. Exning : result 6 - 4
Bill Knibbs beat Alan Chambers 2-0, lost to Alan Badcock 1-2, beat Dale Badcock 2-0
Maurice Circus beat Alan Chambers 2-1, lost to Alan Badcock 0-2, beat Dale Badcock 2-1
Arnold Johnson beat Alan Chambers 2-0, lost to Alan Badcock 0-2, beat Dale Badcock 2-0
Doubles: Maurice Circus & Arnold Johnson lost 1-2 v. Alan Badcock & Dale Badcock
Nov 24 : Over 3 v. St Ives 3 (away) : result 4 - 6
Bill Knibbs lost to Stan Smith 0-2, beat Joe Thorogood 2-0, lost to Brian Freer 0-2
Maurice Circus lost to Stan Smith 0-2, beat Joe Thorogood 2-0, lost to Brian Freer 0-2
Arnold Johnson beat Stan Smith 2-0, beat Joe Thorogood 2-0, lost to Brian Freer 1-2
Doubles: Maurice Circus & Arnold Johnson lost 1-2 v. Stan Smith & Brian Freer
Nov 29 : Over 3 v. NCI 3 : result 6 - 4
Bill Knibbs lost to Martin Cadman 1-2, lost to Colin Taylor 1-2, beat John Asplen 2-0
Maurice Circus beat Martin Cadman 2-1, lost to Colin Taylor 0-2, beat John Asplen 2-0
Arnold Johnson beat Martin Cadman 2-0, beat Colin Taylor 2-1, beat John Asplen 2-1
Doubles: Maurice Circus & Arnold Johnson lost 0-2 v. Colin Taylor & John Asplen
Dec 8 : Over 3 v. Agrevo 2 (away) : result 8 - 2
Bill Knibbs lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-1, beat Mike Smith 2-0
Maurice Circus lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-1, beat Mike Smith 2-1
Arnold Johnson beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Doubles: Maurice Circus & Arnold Johnson won 2-0 v. Norman Wells & Duncan Gates
Jan 3 : Over 3 v. Telecom 1 : result 9 - 1
Bill Knibbs beat Tony Whiting 2-1, beat Colin Endersby 2-1, beat Alan Spackman 2-0
Maurice Circus beat Tony Whiting 2-1, beat Colin Endersby 2-0, lost to Alan Spackman 1-2
Arnold Johnson beat Tony Whiting 2-0, beat Colin Endersby 2-0, beat Alan Spackman 2-0
Doubles: Maurice Circus & Arnold Johnson won 2-0 v. Tony Whiting & Alan Spackman
Jan 12 : Over 3 v. St Georges 2 (away) : result 4 - 6
Bill Knibbs lost to Mark Lillyman 0-2, beat Clare Macrae (St Georges 3) 2-1, lost to Rob Pownall 0-2
Maurice Circus lost to Mark Lillyman 0-2, lost to Clare Macrae (St Georges 3) 1-2, lost to Rob Pownall 0-2
Arnold Johnson beat Mark Lillyman 2-0, beat Clare Macrae (St Georges 3) 2-0, beat Rob Pownall 2-0
Doubles: Bill Knibbs & Arnold Johnson lost 1-2 v. Mark Lillyman & Rob Pownall
Jan 19 : Over 3 v. St Ives 4 (away) : result 0 - 10
Bill Knibbs lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Maurice Circus lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Arnold Johnson lost to Frank Hamilton 1-2, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Doubles: Maurice Circus & Arnold Johnson lost 0-2 v. Paul Richards & Kevin Kent
Jan 31 : Over 3 v. Haverhill 2 (away) : result 3 - 7
Bill Knibbs lost to Andrew Driver 0-2, beat Alex Austin (Haverhill 3) 2-0, lost to Yvonne Brook 0-2
Maurice Circus lost to Andrew Driver 0-2, beat Alex Austin (Haverhill 3) 2-1, lost to Yvonne Brook 0-2
Arnold Johnson lost to Andrew Driver 0-2, beat Alex Austin (Haverhill 3) 2-0, lost to Yvonne Brook 1-2
Doubles: Bill Knibbs & Maurice Circus lost 0-2 v. Andrew Driver & Alex Austin
Feb 10 : Over 3 v. Sawston (away) : result 8 - 2
Bill Knibbs beat Mick Wells 2-0, beat Victor Riecansky 2-0, lost to Tony Comiskey 0-2
Maurice Circus beat Mick Wells 2-0, beat Victor Riecansky 2-1, lost to Tony Comiskey 0-2
Arnold Johnson beat Mick Wells 2-1, beat Victor Riecansky 2-0, beat Tony Comiskey 2-0
Doubles: Bill Knibbs & Maurice Circus won 2-0 v. Mick Wells & Victor Riecansky
Feb 21 : Over 3 v. Impington 2 : result 3 - 7
Impington 2 turned up with only 2 players.
Bill Knibbs lost to Paul Grammer 1-2, lost to Colin Adams 1-2
Maurice Circus lost to Paul Grammer 0-2, lost to Colin Adams 0-2
Arnold Johnson lost to Paul Grammer 0-2, lost to Colin Adams 0-2
Doubles: Maurice Circus & Arnold Johnson lost 1-2 v. Paul Grammer & Colin Adams
Feb 29 : Over 3 v. Exning (away) : result 3 - 7
Bill Knibbs beat Alan Chambers 2-0, lost to Alan Badcock 0-2, lost to Ray Thorpe 1-2
Maurice Circus beat Alan Chambers 2-0, lost to Alan Badcock 1-2, lost to Ray Thorpe 1-2
Arnold Johnson beat Alan Chambers 2-0, lost to Alan Badcock 1-2, lost to Ray Thorpe 1-2
Doubles: Maurice Circus & Arnold Johnson lost 0-2 v. Alan Badcock & Ray Thorpe
Mar 6 : Over 3 v. St Ives 3 : result 2 - 8
Bill Knibbs lost to Stan Smith 0-2, lost to Brian Freer 1-2, beat Joe Thorogood 2-1
Maurice Circus lost to Stan Smith 0-2, lost to Brian Freer 1-2, lost to Joe Thorogood 0-2
Arnold Johnson beat Stan Smith 2-1, lost to Brian Freer 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2
Doubles: Maurice Circus & Arnold Johnson lost 0-2 v. Brian Freer & Joe Thorogood
Mar 16 : Over 3 v. NCI 3 (away) : result 6 - 4
Bill Knibbs beat Colin Taylor 2-0, beat Nick Rains 2-0, beat John Asplen 2-1
Maurice Circus lost to Colin Taylor 0-2, beat Nick Rains 2-0, lost to John Asplen 1-2
Arnold Johnson beat Colin Taylor 2-1, beat Nick Rains 2-0, lost to John Asplen 1-2
Doubles: Bill Knibbs & Arnold Johnson lost 0-2 v. Colin Taylor & John Asplen
Mar 20 : Over 3 v. Agrevo 2 : result 8 - 2
Bill Knibbs lost to Norman Wells 1-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Maurice Circus lost to Norman Wells 1-2, beat Duncan Gates 2-1, beat Mike Smith 2-0
Arnold Johnson beat Norman Wells 2-1, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Doubles: Bill Knibbs & Arnold Johnson won 2-0 v. Norman Wells & Duncan Gates
Mar 27 : Over 3 v. Telecom 1 (away) : result 4 - 6
Bill Knibbs lost to Colin Endersby 0-2, lost to Tony Whiting 0-2, beat Alan Spackman 2-0
Maurice Circus beat Colin Endersby 2-0, lost to Tony Whiting 1-2, lost to Alan Spackman 0-2
Arnold Johnson beat Colin Endersby 2-0, lost to Tony Whiting 1-2, beat Alan Spackman 2-1
Doubles: Bill Knibbs & Arnold Johnson lost 0-2 v. Tony Whiting & Alan Spackman
Apr 3 : Over 3 v. St Georges 2 : result 5 - 5
Bill Knibbs lost to Mark Lillyman 0-2, lost to Andrew Maguire 0-2, lost to Rob Pownall 1-2
Maurice Circus beat Mark Lillyman 2-0, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 0-2
Arnold Johnson beat Mark Lillyman 2-1, beat Andrew Maguire 2-0, beat Rob Pownall 2-1
Doubles: Bill Knibbs & Maurice Circus lost 0-2 v. Mark Lillyman & Andrew Maguire
Knockout - round 1 : Oct 25 : Over 3 v. Cambridge 7 : result 8 - 1
Bill Knibbs beat Rob Custerson 2-0, beat Matt Custerson 2-0, lost to Luke Dryden 0-2
Maurice Circus beat Rob Custerson 2-0, beat Matt Custerson 2-0, beat Luke Dryden 2-0
Arnold Johnson beat Rob Custerson 2-0, beat Matt Custerson 2-0, beat Luke Dryden 2-0
Knockout - round 2 : Nov 15 : Over 3 v. St Georges 4 (away) : result 8 - 1
Bill Knibbs lost to John Farnell 1-2, beat Adrian Copeman 2-0, beat Paul Sexton 2-0
Maurice Circus beat John Farnell 2-0, beat Adrian Copeman 2-0, beat Paul Sexton 2-1
Arnold Johnson beat John Farnell 2-0, beat Adrian Copeman 2-0, beat Paul Sexton 2-0
Knockout - round 3 : Dec 13 : Over 3 v. Haverhill 2 : result 4 - 5
Bill Knibbs lost to Andrew Driver 0-2, beat Bob Withers 2-1, lost to Peter Driscoll 0-2
Maurice Circus lost to Andrew Driver 0-2, beat Bob Withers 3-0, lost to Peter Driscoll 1-2
Arnold Johnson beat Andrew Driver 2-0, beat Bob Withers 2-1, lost to Peter Driscoll 0-2
Registered players
Arnold Johnson. Matches played: 19. On winning side 8. On drawing side 1.
Singles 56, won 38, average 68%. KO matches: 3. Singles 9, won 8. Average 88%.
Bill Knibbs. Matches played: 20. On winning side 9. On drawing side 1. Times played up: 2.
Singles 59, won 26, average 44%. KO matches: 3. Singles 9, won 5. Average 55%.
Maurice Circus. Matches played: 20. On winning side 9. On drawing side 1.
Singles 59, won 24, average 41%. KO matches: 3. Singles 9, won 7. Average 77%.
Peter Terry. Matches played: 1. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 3, won 1, average 33%.
Back to list of teams
Over 4. Division : 4. Home night Monday. Entered the Knockout.
Captain: Ian Francis. 47 Watermead, Bar Hill Cambs. Contact: 01954 201160(H).
Matches played
Oct 1 : Over 4 v. RCG 2 (away) : result 1 - 9
Ian Francis lost to David James 0-2, lost to Daniel Bates 0-2, lost to Dan Waters 0-2
Jonathan Francis lost to David James 1-2, beat Daniel Bates 2-1, lost to Dan Waters 0-2
Mark Shelly lost to David James 0-2, lost to Daniel Bates 0-2, lost to Dan Waters 0-2
Doubles: Ian Francis & Jonathan Francis lost 0-2 v. David James & Dan Waters
Oct 4 : Over 4 v. Arkesden : result 5 - 5
Ian Francis lost to Jon Rushman 0-2, lost to Bill Martin 1-2, beat Steve Coltman 2-1
Jonathan Francis lost to Jon Rushman 1-2, lost to Bill Martin 0-2, beat Steve Coltman 2-1
Richard Culverhouse beat Jon Rushman 2-0, lost to Bill Martin 1-2, beat Steve Coltman 2-0
Doubles: Jonathan Francis & Richard Culverhouse won 2-0 v. Jon Rushman & Steve Coltman
Oct 12 : Over 4 v. CIBA (away) : result 7 - 3
Ian Francis lost to John Cook 0-2, lost to John Macmanus 1-2, lost to Martin Touhey 0-2
Jonathan Francis beat John Cook 2-1, beat John Macmanus 2-0, beat Martin Touhey 2-1
Richard Culverhouse beat John Cook 2-0, beat John Macmanus 2-0, beat Martin Touhey 2-1
Doubles: Jonathan Francis & Richard Culverhouse won 2-0 v. John Cook & Martin Touhey
Oct 19 : Over 4 v. Soham 3 (away) : result 8 - 2
Ian Francis lost to Alan London 0-2, beat Martyn Heyes 2-0, beat Neil Abram 2-0
Jonathan Francis lost to Alan London 1-2, beat Martyn Heyes 2-1, beat Neil Abram 2-0
Mark Shelly beat Alan London 2-0, beat Martyn Heyes 2-0, beat Neil Abram 2-0
Doubles: Jonathan Francis & Mark Shelly won 2-0 v. Alan London & Martyn Heyes
Nov 1 : Over 4 v. Telecom 2 : result 5 - 5
Jonathan Francis lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
Ian Francis lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, lost to Walter Carson 0-2
Richard Culverhouse lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
Doubles: Ian Francis & Richard Culverhouse lost 1-2 v. Pete Laughlin & Walter Carson
Nov 10 : Over 4 v. Cambridge 5 (away) : result 3 - 7
Ian Francis lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 1-2, lost to Aldo Galea 1-2
Jonathan Francis lost to Tony Clarke 1-2, lost to Andy Bennett 0-2, beat Aldo Galea 2-1
Richard Culverhouse beat Tony Clarke 2-0, lost to Andy Bennett 1-2, beat Aldo Galea 2-0
Doubles: Ian Francis & Jonathan Francis lost 1-2 v. Tony Clarke & Andy Bennett
Nov 22 : Over 4 v. St Georges 4 : result 5 - 5
Matt Allen beat Tony Brotchie 2-1, beat Paul Sexton 2-0, lost to John Farnell 1-2
Jonathan Francis lost to Tony Brotchie 1-2, lost to Paul Sexton 0-2, lost to John Farnell 1-2
Richard Culverhouse beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-0, lost to John Farnell 0-2
Doubles: Jonathan Francis & Richard Culverhouse won 2-0 v. Paul Sexton & John Farnell
Nov 29 : Over 4 v. Haverhill 3 (away) : result 3 - 7
Ian Francis lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 1-2, lost to Robin Miller 0-2
Jonathan Francis lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 0-2, beat Robin Miller 2-0
Richard Culverhouse lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 1-2, beat Robin Miller 2-0
Doubles: Jonathan Francis & Richard Culverhouse won 2-1 v. David Miller & Alex Austin
Dec 6 : Over 4 v. Police 2 : result 7 - 3
Ian Francis lost to Sid Dunster 0-2, lost to Howard Morley 1-2, beat John Taylor 2-0
Matt Allen lost to Sid Dunster 0-2, beat Howard Morley 2-0, beat John Taylor 2-0
Richard Culverhouse beat Sid Dunster 2-0, beat Howard Morley 2-1, beat John Taylor 2-0
Doubles: Ian Francis & Richard Culverhouse won 2-1 v. Sid Dunster & Howard Morley
Jan 7 : Over 4 v. Bassingbourn (away) : result 2 - 8
Jonathan Francis beat Rob Trigg 2-1, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2
Ian Francis beat Rob Trigg 2-0, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2
Mark Shelly lost to Rob Trigg 0-2, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2
Doubles: Jonathan Francis & Ian Francis lost 0-2 v. Bruce Hicks & Val Parkes
Jan 10 : Over 4 v. St Georges 3 : result 4 - 6
Ian Francis lost to Clare Macrae 0-2, lost to Peter Hutchison 0-2, lost to Colin Dunn (St Georges 6) 0-2
Jonathan Francis lost to Clare Macrae 0-2, lost to Peter Hutchison 1-2, lost to Colin Dunn (St Georges 6) 1-2
Richard Culverhouse beat Clare Macrae 2-0, beat Peter Hutchison 2-0, beat Colin Dunn (St Georges 6) 2-1
Doubles: Ian Francis & Richard Culverhouse won 2-1 v. Clare Macrae & Peter Hutchison
Jan 17 : Over 4 v. RCG 2 : result 4 - 6
Ian Francis lost to Dan Waters 0-2, beat Geoff Waters 2-0, lost to David James 1-2
Jonathan Francis lost to Dan Waters 0-2, beat Geoff Waters 2-0, lost to David James 0-2
Richard Culverhouse beat Dan Waters 2-0, beat Geoff Waters 2-0, lost to David James 0-2
Doubles: Ian Francis & Richard Culverhouse lost 1-2 v. Dan Waters & David James
Jan 27 : Over 4 v. Arkesden (away) : result 2 - 8
Ian Francis lost to Steve Coltman 0-2, lost to Bill Martin 1-2, lost to Jon Rushman 0-2
Jonathan Francis lost to Steve Coltman 1-2, lost to Bill Martin 1-2, lost to Jon Rushman 1-2
Mark Shelly beat Steve Coltman 2-0, beat Bill Martin 2-0, lost to Jon Rushman 1-2
Doubles: Jonathan Francis & Mark Shelly lost 1-2 v. Steve Coltman & Jon Rushman
Jan 31 : Over 4 v. CIBA : result 4 - 6
Mark Shelly lost to John Macmanus 1-2, lost to David Dye 0-2, lost to Martin Touhey 1-2
Ian Francis lost to John Macmanus 0-2, lost to David Dye 0-2, lost to Martin Touhey 0-2
Richard Culverhouse beat John Macmanus 2-1, beat David Dye 2-0, beat Martin Touhey 2-1
Doubles: Mark Shelly & Richard Culverhouse won 2-1 v. John Macmanus & David Dye
Feb 7 : Over 4 v. Soham 3 : result 8 - 2
Richard Culverhouse beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-0, beat Martyn Heyes 2-0
Ian Francis lost to Alan London 1-2, beat Neil Abram 2-0, beat Martyn Heyes 2-0
Jonathan Francis beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-1, beat Martyn Heyes 2-0
Doubles: Ian Francis & Jonathan Francis lost 1-2 v. Alan London & Neil Abram
Feb 22 : Over 4 v. Telecom 2 (away) : result 6 - 4
Jonathan Francis beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-0
Ian Francis beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-0
Richard Culverhouse beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-1
Doubles: Jonathan Francis & Richard Culverhouse lost 1-2 v. Pete Laughlin & Walter Carson
Feb 28 : Over 4 v. Cambridge 5 : result 5 - 5
Jonathan Francis beat Tony Clarke 2-0, lost to Andy Bennett 0-2, beat Aldo Galea 2-0
Ian Francis lost to Tony Clarke 1-2, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Aldo Galea 0-2
Richard Culverhouse beat Tony Clarke 2-0, lost to Andy Bennett 1-2, beat Aldo Galea 2-0
Doubles: Jonathan Francis & Richard Culverhouse won 2-0 v. Tony Clarke & Andy Bennett
Mar 6 : Over 4 v. St Georges 4 (away) : result 6 - 4
Jonathan Francis beat Tony Brotchie 2-1, lost to Paul Sexton 0-2, lost to Colin Dunn (St Georges 6) 1-2
Ian Francis beat Tony Brotchie 2-1, lost to Paul Sexton 1-2, lost to Colin Dunn (St Georges 6) 1-2
Richard Culverhouse beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-0, beat Colin Dunn (St Georges 6) 2-1
Doubles: Jonathan Francis & Richard Culverhouse won 2-1 v. Paul Sexton & Colin Dunn
Mar 13 : Over 4 v. Haverhill 3 : result 3 - 7
Jonathan Francis lost to David Miller 0-2, beat Robin Miller 2-0, lost to Alex Austin 0-2
Matt Allen lost to David Miller 0-2, beat Robin Miller 2-1, lost to Alex Austin 0-2
Ian Francis lost to David Miller 0-2, beat Robin Miller 2-1, lost to Alex Austin 1-2
Doubles: Jonathan Francis & Ian Francis lost 1-2 v. David Miller & Alex Austin
Mar 21 : Over 4 v. Police 2 (away) : result 6 - 4
Jonathan Francis lost to Sid Dunster 0-2, lost to Steve Stafford 1-2, beat John Taylor 2-0
Ian Francis lost to Sid Dunster 0-2, lost to Steve Stafford 0-2, beat John Taylor 2-0
Richard Culverhouse beat Sid Dunster 2-1, beat Steve Stafford 2-0, beat John Taylor 2-0
Doubles: Jonathan Francis & Richard Culverhouse won 2-1 v. Sid Dunster & John Taylor
Mar 27 : Over 4 v. Bassingbourn : result 5 - 5
Jonathan Francis beat Rob Trigg 2-0, lost to Val Parkes 0-2, beat Gerry Izzard 2-0
Ian Francis beat Rob Trigg 2-0, lost to Val Parkes 0-2, lost to Gerry Izzard 0-2
Richard Culverhouse beat Rob Trigg 2-0, lost to Val Parkes 0-2, beat Gerry Izzard 2-0
Doubles: Jonathan Francis & Richard Culverhouse lost 1-2 v. Rob Trigg & Gerry Izzard
Apr 6 : Over 4 v. St Georges 3 (away) : result 3 - 7
Ian Francis lost to Martin Garner 0-2, lost to Clare Macrae 1-2, lost to Peter Hutchison 0-2
Richard Culverhouse beat Martin Garner 2-1, beat Clare Macrae 2-1, beat Peter Hutchison 2-0
Jonathan Francis lost to Martin Garner 0-2, lost to Clare Macrae 0-2, lost to Peter Hutchison 0-2
Doubles: Richard Culverhouse & Jonathan Francis lost 1-2 v. Martin Garner & Peter Hutchison
Knockout - round 1 : Oct 25 : Over 4 v. Cambridge 5 : result 3 - 6
Over 4 turned up with only 2 players.
Ian Francis lost to Aldo Galea 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, beat Alex Zavowsky 2-0
Matt Allen beat Aldo Galea 2-0, lost to Andy Bennett 1-2, beat Alex Zavowsky 2-0
Registered players
Richard Culverhouse. Matches played: 17. On winning side 6. On drawing side 5. Times played up: 1.
Singles 51, won 41, average 80%.
Ian Francis. Matches played: 21. On winning side 7. On drawing side 4.
Singles 63, won 15, average 24%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Jonathan Francis. Matches played: 20. On winning side 6. On drawing side 5.
Singles 60, won 25, average 42%.
Matt Allen. Matches played: 3. On winning side 1. On drawing side 1.
Singles 9, won 5, average 56%. KO matches: 1. Singles 3, won 2. Average 66%.
Mark Shelly. Matches played: 5. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 15, won 5, average 33%.
Richard Sturt.
Back to list of teams
RCG 1. Division : 2. Home night Friday.
Matches played
Sep 29 : RCG 1 v. Agrevo 1 (away) : result 2 - 8
Russell Cooper lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Nigel Bates beat Jeff Catlin 2-1, beat Gary Baker 2-1, lost to Jim Reary 1-2
Chris Badger lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Doubles: Russell Cooper & Chris Badger lost 0-2 v. Jeff Catlin & Jim Reary
Oct 8 : RCG 1 v. Newmarket : result 5 - 5
Russell Cooper lost to Vince Coombs 0-2, beat Rob Boyce 2-1, beat David Kewley 2-0
Nigel Bates lost to Vince Coombs 0-2, beat Rob Boyce 2-1, beat David Kewley 2-0
Daniel Bates (RCG 2) lost to Vince Coombs 0-2, lost to Rob Boyce 0-2, lost to David Kewley 0-2
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates won 2-1 v. Vince Coombs & David Kewley
Oct 13 : RCG 1 v. St Georges 1 (away) : result 5 - 5
Russell Cooper lost to David Oates 1-2, beat Peter Hutchison (St Georges 3) 2-1, lost to Mick Runswick 0-2
Nigel Bates beat David Oates 2-0, beat Peter Hutchison (St Georges 3) 2-0, beat Mick Runswick 2-0
Jonathan Pett lost to David Oates 0-2, lost to Peter Hutchison (St Georges 3) 1-2, lost to Mick Runswick 0-2
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates won 2-0 v. David Oates & Mick Runswick
Oct 22 : RCG 1 v. Cambridge 2 : result 2 - 8
Russell Cooper lost to Bernhard Zeimetz 1-2, lost to Barry Soar 0-2, lost to Andy Merritt 0-2
Jonathan Pett lost to Bernhard Zeimetz 0-2, lost to Barry Soar 1-2, lost to Andy Merritt 0-2
Nigel Bates lost to Bernhard Zeimetz 0-2, beat Barry Soar 2-0, lost to Andy Merritt 0-2
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates won 2-1 v. Bernhard Zeimetz & Andy Merritt
Nov 3 : RCG 1 v. Cambridge 3 (away) : result 3 - 7
Russell Cooper lost to Terry Lane 0-2, beat Stephen Doel 2-0, beat Peter Zivtins 2-1
David James (RCG 2) lost to Terry Lane 0-2, lost to Stephen Doel 0-2, lost to Peter Zivtins 0-2
Nigel Bates lost to Terry Lane 0-2, lost to Stephen Doel 0-2, beat Peter Zivtins 2-0
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates lost 0-2 v. Terry Lane & Peter Zivtins
Nov 12 : RCG 1 v. Over 2 : result 5 - 5
Russell Cooper lost to Pauline Leak 0-2, lost to Chris Parnell 0-2, beat Terry Edwards 2-1
Nigel Bates lost to Pauline Leak 0-2, beat Chris Parnell 2-1, beat Terry Edwards 2-0
Dan Waters (RCG 2) beat Pauline Leak 2-0, lost to Chris Parnell 0-2, beat Terry Edwards 2-0
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates lost 0-2 v. Chris Parnell & Terry Edwards
Nov 22 : RCG 1 v. Impington 1 (away) : result 4 - 6
Russell Cooper beat Bob Pettit 2-1, lost to Mandy Mills 0-2, lost to Tony Martin 0-2
Nigel Bates beat Bob Pettit 2-0, beat Mandy Mills 2-1, beat Tony Martin 2-1
Chris Badger lost to Bob Pettit 0-2, lost to Mandy Mills 0-2, lost to Tony Martin 0-2
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates lost 0-2 v. Mandy Mills & Tony Martin
Dec 3 : RCG 1 v. University 2 : result 8 - 2
Russell Cooper beat Ben Jeppeson 2-0, beat David Gillingham 2-0, beat Elizabeth Biott 2-0
Nigel Bates beat Ben Jeppeson 2-0, beat David Gillingham 2-0, beat Elizabeth Biott 2-0
Rob Powell (RCG 2) lost to Ben Jeppeson 0-2, lost to David Gillingham 0-2, beat Elizabeth Biott 2-0
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates won 2-0 v. Ben Jeppeson & David Gillingham
Dec 6 : RCG 1 v. NCI 2 (away) : result 5 - 5
Russell Cooper beat John Thackray 2-0, lost to Albert Jackson 0-2, lost to Tuong Dang 1-2
Nigel Bates beat John Thackray 2-0, beat Albert Jackson 2-0, beat Tuong Dang 2-0
Dan Waters (RCG 2) lost to John Thackray 1-2, lost to Albert Jackson 1-2, lost to Tuong Dang 1-2
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates won 2-0 v. Albert Jackson & Tuong Dang
Jan 5 : RCG 1 v. Cambridge 4 (away) : result 2 - 8
Russell Cooper lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Guang Xu 0-2, lost to Rob Custerson (Cambridge 7) 0-2
Nigel Bates lost to Malcolm Stennett 0-2, beat Guang Xu 2-0, lost to Rob Custerson (Cambridge 7) 1-2
Chris Badger lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Guang Xu 0-2, lost to Rob Custerson (Cambridge 7) 1-2
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates won 2-1 v. Guang Xu & Rob Custerson
Jan 21 : RCG 1 v. Agrevo 1 : result 6 - 4
Daniel Bates (RCG 2) lost to Duncan Gates (Agrevo 2) 0-2, lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Nigel Bates beat Duncan Gates (Agrevo 2) 2-0, beat Jeff Catlin 2-0, beat Jim Reary 2-0
Russell Cooper beat Duncan Gates (Agrevo 2) 2-0, lost to Jeff Catlin 0-2, beat Jim Reary 2-0
Doubles: Nigel Bates & Russell Cooper won 2-1 v. Jeff Catlin & Jim Reary
Jan 26 : RCG 1 v. Newmarket (away) : result 2 - 8
Russell Cooper lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 1-2, lost to Vince Coombs 1-2
Nigel Bates lost to Phil Marshall 0-2, beat David Kewley 2-0, beat Vince Coombs 2-0
Jonathan Pett lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 0-2, lost to Vince Coombs 1-2
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates lost 1-2 v. Phil Marshall & Vince Coombs
Feb 4 : RCG 1 v. St Georges 1 : result 7 - 3
Russell Cooper beat David Oates 2-0, beat Mick Runswick 2-0, lost to Mark Lillyman (St Georges 2) 1-2
Nigel Bates beat David Oates 2-0, lost to Mick Runswick 1-2, beat Mark Lillyman (St Georges 2) 2-0
Dan Waters (RCG 2) beat David Oates 2-0, lost to Mick Runswick 1-2, beat Mark Lillyman (St Georges 2) 2-0
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates won 2-0 v. David Oates & Mick Runswick
Feb 9 : RCG 1 v. Cambridge 2 (away) : result 3 - 7
Russell Cooper lost to Li Jiang 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2, lost to Andy Merritt 0-2
Nigel Bates beat Li Jiang 2-1, beat Bernhard Zeimetz 2-1, beat Andy Merritt 2-0
David James (RCG 2) lost to Li Jiang 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2, lost to Andy Merritt 0-2
Doubles: Russell Cooper & David James lost 0-2 v. Li Jiang & Bernhard Zeimetz
Feb 25 : RCG 1 v. Cambridge 3 : result 6 - 4
Cambridge 3 turned up with only 2 players.
Russell Cooper lost to Jim Carswell 0-2, beat Peter Zivtins 2-1
Nigel Bates lost to Jim Carswell 0-2, beat Peter Zivtins 2-0
Rob Powell (RCG 2) lost to Jim Carswell 0-2, lost to Peter Zivtins 0-2
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates won 2-0 v. Jim Carswell & Peter Zivtins
Feb 28 : RCG 1 v. Over 2 (away) : result 5 - 5
Darren Wakerley (RCG 2) beat Ray Allen 2-0, lost to Pauline Leak 0-2, lost to Terry Edwards 0-2
Russell Cooper beat Ray Allen 2-0, lost to Pauline Leak 0-2, lost to Terry Edwards 1-2
Nigel Bates beat Ray Allen 2-1, beat Pauline Leak 2-1, lost to Terry Edwards 1-2
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates won 2-1 v. Ray Allen & Terry Edwards
Mar 10 : RCG 1 v. Impington 1 : result 4 - 6
Rob Powell (RCG 2) lost to Brian Judd 0-2, lost to Bob Pettit 0-2, lost to Mandy Mills 0-2
Nigel Bates beat Brian Judd 2-1, lost to Bob Pettit 1-2, beat Mandy Mills 2-1
Russell Cooper beat Brian Judd 2-1, lost to Bob Pettit 0-2, lost to Mandy Mills 0-2
Doubles: Nigel Bates & Russell Cooper won 2-0 v. Brian Judd & Bob Pettit
Mar 17 : RCG 1 v. University 2 (away) : result 6 - 4
Russell Cooper lost to B von Doeruberg 0-2, beat Adrian Chapple 2-0, beat David Gillingham 2-0
Geoff Waters (RCG 2) lost to B von Doeruberg 0-2, lost to Adrian Chapple 0-2, lost to David Gillingham 1-2
Nigel Bates beat B von Doeruberg 2-1, beat Adrian Chapple 2-0, beat David Gillingham 2-0
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates won 2-0 v. B von Doeruberg & Adrian Chapple
Mar 24 : RCG 1 v. NCI 2 : result 7 - 3
Chris Badger lost to John Thackray 0-2, beat Tuong Dang 2-1, lost to Albert Jackson 0-2
Russell Cooper beat John Thackray 2-0, lost to Tuong Dang 1-2, beat Albert Jackson 2-1
Nigel Bates beat John Thackray 2-0, beat Tuong Dang 2-1, beat Albert Jackson 2-0
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates won 2-0 v. John Thackray & Albert Jackson
Mar 31 : RCG 1 v. Cambridge 4 : result 7 - 3
Cambridge 4 turned up with only 2 players.
Russell Cooper lost to Gwen Stennett 0-2, beat Andy Bennett (Cambridge 5) 2-0
Nigel Bates beat Gwen Stennett 2-0, beat Andy Bennett (Cambridge 5) 2-0
Chris Badger lost to Gwen Stennett 0-2, lost to Andy Bennett (Cambridge 5) 0-2
Doubles: Russell Cooper & Nigel Bates won 2-0 v. Gwen Stennett & Andy Bennett
Registered players
Nigel Bates. Matches played: 20. On winning side 7. On drawing side 5.
Singles 58, won 44, average 76%.
Russell Cooper. Matches played: 20. On winning side 7. On drawing side 5.
Singles 58, won 23, average 40%.
Chris Badger. Matches played: 5. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 14, won 1, average 7%.
Jonathan Pett. Matches played: 3. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 9, won 0, average 0%.
Reserves
Dan Waters (RCG 2). Matches played: 3. On winning side 1. On drawing side 2.
Singles 9, won 4, average 44%.
David James (RCG 2). Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 6, won 0, average 0%.
Daniel Bates (RCG 2). Matches played: 2. On winning side 1. On drawing side 1.
Singles 6, won 0, average 0%.
Darren Wakerley (RCG 2). Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 3, won 1, average 33%.
Geoff Waters (RCG 2). Matches played: 1. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Rob Powell (RCG 2). Matches played: 3. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 8, won 1, average 13%.
Back to list of teams
RCG 2. Division : 4. Home night Friday.
Matches played
Oct 1 : RCG 2 v. Over 4 : result 9 - 1
David James beat Ian Francis 2-0, beat Jonathan Francis 2-1, beat Mark Shelly 2-0
Daniel Bates beat Ian Francis 2-0, lost to Jonathan Francis 1-2, beat Mark Shelly 2-0
Dan Waters beat Ian Francis 2-0, beat Jonathan Francis 2-0, beat Mark Shelly 2-0
Doubles: David James & Dan Waters won 2-0 v. Ian Francis & Jonathan Francis
Oct 5 : RCG 2 v. Soham 3 (away) : result 5 - 5
Dan Waters beat Neil Abram 2-0, lost to Alan London 1-2, beat Martyn Heyes 2-0
Geoff Waters lost to Neil Abram 1-2, lost to Alan London 0-2, lost to Martyn Heyes 0-2
Daniel Bates beat Neil Abram 2-0, beat Alan London 2-0, beat Martyn Heyes 2-0
Doubles: Dan Waters & Daniel Bates lost 1-2 v. Alan London & Martyn Heyes
Oct 15 : RCG 2 v. Telecom 2 : result 5 - 5
Daniel Bates beat Walter Carson 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0
Dan Waters beat Walter Carson 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0
David James lost to Walter Carson 0-2, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0
Doubles: Dan Waters & David James lost 0-2 v. Walter Carson & Pete Laughlin
Oct 20 : RCG 2 v. Cambridge 5 (away) : result 7 - 3
Dan Waters beat Andy Bennett 2-1, beat Alex Zavowsky 2-1, beat Aldo Galea 2-0
David James lost to Andy Bennett 1-2, beat Alex Zavowsky 2-0, beat Aldo Galea 2-1
Daniel Bates lost to Andy Bennett 1-2, beat Alex Zavowsky 2-1, beat Aldo Galea 2-0
Doubles: Dan Waters & David James lost 0-2 v. Andy Bennett & Aldo Galea
Nov 5 : RCG 2 v. St Georges 4 : result 6 - 4
Dan Waters beat Tony Brotchie 2-1, beat Paul Sexton 2-0, beat John Farnell 2-1
David James lost to Tony Brotchie 1-2, lost to Paul Sexton 0-2, beat John Farnell 2-1
Daniel Bates lost to Tony Brotchie 1-2, beat Paul Sexton 2-0, beat John Farnell 2-0
Doubles: Dan Waters & Daniel Bates lost 0-2 v. Tony Brotchie & Paul Sexton
Nov 8 : RCG 2 v. Haverhill 3 (away) : result 4 - 6
Daniel Bates lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 1-2, beat Gary Theobald 2-1
David James lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 1-2, beat Gary Theobald 2-1
Dan Waters lost to David Miller 0-2, beat Alex Austin 2-1, beat Gary Theobald 2-1
Doubles: Daniel Bates & Dan Waters lost 0-2 v. David Miller & Alex Austin
Nov 26 : RCG 2 v. Police 2 : result 7 - 3
Police 2 turned up with only 2 players.
Daniel Bates beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 1-2
David James beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 1-2
Dan Waters beat John Taylor 2-0, beat Steve Stafford 2-1
Doubles: Daniel Bates & Dan Waters lost 1-2 v. John Taylor & Steve Stafford
Dec 3 : RCG 2 v. Bassingbourn (away) : result 2 - 8
Dan Waters lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 1-2, beat Gerry Izzard 2-0
David James lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2, lost to Gerry Izzard 0-2
Daniel Bates lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 1-2, lost to Gerry Izzard 0-2
Doubles: Dan Waters & David James won 2-0 v. Val Parkes & Gerry Izzard
Dec 10 : RCG 2 v. St Georges 3 : result 4 - 6
Dan Waters lost to Martin Garner 1-2, lost to Peter Hutchison 0-2, beat John Phillips 2-1
Daniel Bates lost to Martin Garner 0-2, lost to Peter Hutchison 0-2, beat John Phillips 2-0
David James lost to Martin Garner 0-2, beat Peter Hutchison 2-1, beat John Phillips 2-1
Doubles: Dan Waters & David James lost 1-2 v. Martin Garner & Peter Hutchison
Jan 7 : RCG 2 v. CIBA : result 3 - 7
Dan Waters lost to John Cook 0-2, beat John Macmanus 2-1, beat David Dye 2-1
David James lost to John Cook 0-2, beat John Macmanus 2-1, lost to David Dye 0-2
Rob Powell lost to John Cook 0-2, lost to John Macmanus 0-2, lost to David Dye 0-2
Doubles: Dan Waters & David James lost 1-2 v. John Cook & David Dye
Jan 13 : RCG 2 v. Arkesden (away) : result 4 - 6
Dan Waters lost to Jon Rushman 0-2, lost to Bill Martin 1-2, beat Steve Coltman 2-0
Geoff Waters lost to Jon Rushman 0-2, lost to Bill Martin 0-2, lost to Steve Coltman 0-2
David James beat Jon Rushman 2-1, lost to Bill Martin 1-2, beat Steve Coltman 2-1
Doubles: Dan Waters & David James won 2-0 v. Jon Rushman & Bill Martin
Jan 17 : RCG 2 v. Over 4 (away) : result 6 - 4
Dan Waters beat Ian Francis 2-0, beat Jonathan Francis 2-0, lost to Richard Culverhouse 0-2
Geoff Waters lost to Ian Francis 0-2, lost to Jonathan Francis 0-2, lost to Richard Culverhouse 0-2
David James beat Ian Francis 2-1, beat Jonathan Francis 2-0, beat Richard Culverhouse 2-0
Doubles: Dan Waters & David James won 2-1 v. Ian Francis & Richard Culverhouse
Jan 28 : RCG 2 v. Soham 3 : result 8 - 2
Daniel Bates lost to Alan London 0-2, beat Martyn Heyes 2-0, beat Neil Abram 2-0
Dan Waters lost to Alan London 0-2, beat Martyn Heyes 2-0, beat Neil Abram 2-0
David James beat Alan London 2-0, beat Martyn Heyes 2-0, beat Neil Abram 2-0
Doubles: Dan Waters & David James won 2-0 v. Alan London & Neil Abram
Feb 1 : RCG 2 v. Telecom 2 (away) : result 6 - 4
Dan Waters beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-0
Daniel Bates beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-1
David James beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-1
Doubles: Dan Waters & David James lost 1-2 v. Pete Laughlin & Walter Carson
Feb 11 : RCG 2 v. Cambridge 5 : result 6 - 4
Daniel Bates lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Aldo Galea 0-2
Dan Waters beat Tony Clarke 2-0, beat Andy Bennett 2-1, beat Aldo Galea 2-1
David James beat Tony Clarke 2-0, beat Andy Bennett 2-1, beat Aldo Galea 2-1
Doubles: Dan Waters & David James lost 0-2 v. Andy Bennett & Aldo Galea
Feb 21 : RCG 2 v. St Georges 4 (away) : result 8 - 2
Dan Waters beat John Farnell 2-0, beat Tony Brotchie 2-0, beat Adrian Copeman 2-0
Daniel Bates beat John Farnell 2-0, beat Tony Brotchie 2-1, lost to Adrian Copeman 0-2
David James lost to John Farnell 0-2, beat Tony Brotchie 2-0, beat Adrian Copeman 2-1
Doubles: Dan Waters & David James won 2-0 v. John Farnell & Tony Brotchie
Mar 3 : RCG 2 v. Haverhill 3 : result 5 - 5
Daniel Bates lost to David Miller 0-2, lost to Gary Theobald 1-2, beat Robin Miller 2-0
Dan Waters lost to David Miller 0-2, beat Gary Theobald 2-0, beat Robin Miller 2-1
David James lost to David Miller 0-2, beat Gary Theobald 2-1, beat Robin Miller 2-0
Doubles: Dan Waters & David James lost 0-2 v. David Miller & Gary Theobald
Mar 7 : RCG 2 v. Police 2 (away) : result 6 - 4
Dan Waters beat John Taylor 2-0, beat Pat O'Bryne 2-0, beat Steve Stafford 2-1
Geoff Waters lost to John Taylor 0-2, lost to Pat O'Bryne 0-2, lost to Steve Stafford 0-2
Daniel Bates beat John Taylor 2-0, beat Pat O'Bryne 2-1, lost to Steve Stafford 0-2
Doubles: Dan Waters & Geoff Waters won 2-0 v. John Taylor & Steve Stafford
Mar 17 : RCG 2 v. Bassingbourn : result 7 - 3
Daniel Bates beat Rob Trigg 2-1, lost to Bruce Hicks 0-2, beat Val Parkes 2-0
Dan Waters lost to Rob Trigg 0-2, beat Bruce Hicks 2-1, beat Val Parkes 2-0
David James beat Rob Trigg 2-0, lost to Bruce Hicks 1-2, beat Val Parkes 2-0
Doubles: Dan Waters & David James won 2-1 v. Rob Trigg & Bruce Hicks
Mar 23 : RCG 2 v. St Georges 3 (away) : result 6 - 4
Dan Waters beat Peter Hutchison 2-1, lost to Martin Garner 1-2, beat Clare Macrae 2-0
Daniel Bates beat Peter Hutchison 2-0, lost to Martin Garner 1-2, beat Clare Macrae 2-1
David James lost to Peter Hutchison 1-2, beat Martin Garner 2-0, beat Clare Macrae 2-0
Doubles: Dan Waters & David James lost 0-2 v. Peter Hutchison & Martin Garner
Mar 28 : RCG 2 v. CIBA (away) : result 4 - 6
Dan Waters beat Martin Touhey 2-1, beat John Macmanus 2-0, lost to David Dye 1-2
Daniel Bates lost to Martin Touhey 0-2, beat John Macmanus 2-0, lost to David Dye 1-2
David James lost to Martin Touhey 0-2, beat John Macmanus 2-1, lost to David Dye 1-2
Doubles: Dan Waters & David James lost 1-2 v. Martin Touhey & David Dye
Apr 7 : RCG 2 v. Arkesden : result 4 - 6
Daniel Bates lost to Jon Rushman 0-2, beat Bill Martin 2-1, lost to Steve Coltman 0-2
David James lost to Jon Rushman 0-2, lost to Bill Martin 1-2, beat Steve Coltman 2-0
Dan Waters lost to Jon Rushman 1-2, beat Bill Martin 2-0, beat Steve Coltman 2-0
Doubles: David James & Dan Waters lost 0-2 v. Jon Rushman & Steve Coltman
Registered players
Dan Waters. Matches played: 22. On winning side 12. On drawing side 3. Times played up: 3.
Singles 65, won 47, average 72%.
David James. Matches played: 20. On winning side 11. On drawing side 2. Times played up: 2.
Singles 59, won 35, average 59%.
Daniel Bates. Matches played: 19. On winning side 11. On drawing side 3. Times played up: 2.
Singles 56, won 29, average 52%.
Nick Badger.
Darren Wakerley.
Geoff Waters. Matches played: 4. On winning side 2. On drawing side 1. Times played up: 1.
Singles 12, won 0, average 0%.
Rob Powell. Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0. Times played up: 3.
Singles 3, won 0, average 0%.
Back to list of teams
Sawston. Division : 3. Home night Thursday. Entered the Knockout.
Captain: Mick Wells. 86 Mill Lane, Sawston, Cambridge. CB2 4HZ. Contact: 01223 520571(H) 01223 832822(B).
Matches played
Sep 30 : Sawston v. NCI 3 (away) : result 2 - 8
Victor Riecansky lost to Nick Rains 0-2, lost to Colin Taylor 1-2, lost to John Asplen 0-2
Tony Comiskey beat Nick Rains 2-0, beat Colin Taylor 2-0, lost to John Asplen 0-2
Mick Wells lost to Nick Rains 0-2, lost to Colin Taylor 0-2, lost to John Asplen 1-2
Doubles: Victor Riecansky & Tony Comiskey lost 0-2 v. Colin Taylor & John Asplen
Oct 7 : Sawston v. Haverhill 2 : result 2 - 8
Tony Comiskey lost to David Miller (Haverhill 3) 0-2, beat Andrew Driver 2-1, beat Peter Driscoll 2-0
Mick Wells lost to David Miller (Haverhill 3) 1-2, lost to Andrew Driver 0-2, lost to Peter Driscoll 0-2
John Norris lost to David Miller (Haverhill 3) 0-2, lost to Andrew Driver 0-2, lost to Peter Driscoll 0-2
Doubles: Tony Comiskey & Mick Wells lost 0-2 v. Andrew Driver & Peter Driscoll
Oct 14 : Sawston v. Agrevo 2 : result 5 - 5
John Norris lost to Norman Wells 0-2, lost to Duncan Gates 1-2, lost to Mike Smith 0-2
Victor Riecansky lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-1
Tony Comiskey beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Doubles: John Norris & Tony Comiskey lost 1-2 v. Norman Wells & Duncan Gates
Oct 18 : Sawston v. Over 3 (away) : result 2 - 8
Mick Wells lost to Bill Knibbs 1-2, lost to Maurice Circus 1-2, lost to Peter Terry 0-2
John Norris lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 0-2, beat Peter Terry 2-1
Victor Riecansky lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 0-2, beat Peter Terry 2-1
Doubles: Mick Wells & John Norris lost 1-2 v. Maurice Circus & Peter Terry
Nov 4 : Sawston v. Telecom 1 : result 4 - 6
Mick Wells lost to Norman Hedger 0-2, lost to Tony Whiting 0-2, beat Colin Endersby 2-0
Victor Riecansky beat Norman Hedger 2-0, lost to Tony Whiting 1-2, beat Colin Endersby 2-1
Tony Comiskey lost to Norman Hedger 1-2, lost to Tony Whiting 1-2, beat Colin Endersby 2-0
Doubles: Mick Wells & Tony Comiskey lost 0-2 v. Norman Hedger & Tony Whiting
Nov 8 : Sawston v. Impington 2 (away) : result 3 - 7
Mick Wells lost to Paul Grammer 0-2, lost to Duncan Taylor 0-2, lost to Colin Adams 0-2
John Norris lost to Paul Grammer 0-2, lost to Duncan Taylor 1-2, lost to Colin Adams 0-2
Tony Comiskey beat Paul Grammer 2-1, beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-0
Doubles: Mick Wells & Tony Comiskey lost 0-2 v. Paul Grammer & Duncan Taylor
Nov 25 : Sawston v. St Georges 2 : result 3 - 7
Mick Wells lost to Mark Lillyman 1-2, lost to Andy Cash 0-2, lost to Rob Pownall 0-2
Victor Riecansky lost to Mark Lillyman 1-2, beat Andy Cash 2-0, lost to Rob Pownall 1-2
Tony Comiskey beat Mark Lillyman 2-1, lost to Andy Cash 0-2, lost to Rob Pownall 0-2
Doubles: Mick Wells & Tony Comiskey won 2-0 v. Mark Lillyman & Rob Pownall
Nov 30 : Sawston v. Exning (away) : result 4 - 6
Mick Wells lost to Alan Chambers 0-2, lost to Ray Thorpe 1-2, lost to Alan Badcock 0-2
Tony Comiskey beat Alan Chambers 2-0, beat Ray Thorpe 2-1, lost to Alan Badcock 0-2
Victor Riecansky beat Alan Chambers 2-1, lost to Ray Thorpe 0-2, lost to Alan Badcock 0-2
Doubles: Mick Wells & Tony Comiskey won 2-0 v. Alan Chambers & Ray Thorpe
Dec 9 : Sawston v. St Ives 4 : result 1 - 9
Mick Wells lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2, lost to Frank Hamilton 0-2
Victor Riecansky lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2, lost to Frank Hamilton 1-2
Tony Comiskey lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2, beat Frank Hamilton 2-0
Doubles: Mick Wells & Tony Comiskey lost 0-2 v. Paul Richards & Frank Hamilton
Jan 5 : Sawston v. St Ives 3 (away) : result 1 - 9
Mick Wells lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Stan Smith 0-2
Tony Comiskey lost to Alan Fitzgerald 1-2, lost to Joe Thorogood 1-2, beat Stan Smith 2-1
John Norris lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Stan Smith 0-2
Doubles: Mick Wells & John Norris lost 0-2 v. Joe Thorogood & Stan Smith
Jan 20 : Sawston v. NCI 3 : result 2 - 8
Mick Wells lost to Martin Cadman 0-2, beat Colin Taylor 2-0, lost to John Asplen 0-2
Victor Riecansky lost to Martin Cadman 0-2, beat Colin Taylor 2-0, lost to John Asplen 0-2
John Norris lost to Martin Cadman 0-2, lost to Colin Taylor 1-2, lost to John Asplen 0-2
Doubles: Mick Wells & John Norris lost 0-2 v. Martin Cadman & Colin Taylor
Jan 24 : Sawston v. Haverhill 2 (away) : result 4 - 6
Tony Comiskey beat Andrew Driver 2-0, beat Yvonne Brook 2-0, beat Peter Driscoll 2-1
John Norris lost to Andrew Driver 1-2, lost to Yvonne Brook 0-2, lost to Peter Driscoll 1-2
Victor Riecansky lost to Andrew Driver 1-2, beat Yvonne Brook 2-1, lost to Peter Driscoll 0-2
Doubles: Tony Comiskey & John Norris lost 1-2 v. Andrew Driver & Yvonne Brook
Feb 2 : Sawston v. Agrevo 2 (away) : result 6 - 4
Mick Wells lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-1, lost to Mike Smith 1-2
Tony Comiskey beat Norman Wells 2-1, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Victor Riecansky lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, lost to Mike Smith 1-2
Doubles: Mick Wells & Tony Comiskey won 2-1 v. Norman Wells & Duncan Gates
Feb 10 : Sawston v. Over 3 : result 2 - 8
Mick Wells lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 1-2
Victor Riecansky lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 1-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Tony Comiskey beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 0-2
Doubles: Mick Wells & Victor Riecansky lost 0-2 v. Bill Knibbs & Maurice Circus
Feb 21 : Sawston v. Telecom 1 (away) : result 3 - 7
Mick Wells lost to Tony Whiting 0-2, beat Colin Endersby 2-0, lost to Alan Spackman 0-2
John Norris lost to Tony Whiting 1-2, lost to Colin Endersby 1-2, lost to Alan Spackman 0-2
Tony Comiskey beat Tony Whiting 2-1, beat Colin Endersby 2-0, lost to Alan Spackman 0-2
Doubles: John Norris & Tony Comiskey lost 1-2 v. Tony Whiting & Alan Spackman
Mar 2 : Sawston v. Impington 2 : result 3 - 7
John Norris lost to Paul Grammer 0-2, lost to Colin Adams 1-2, lost to Duncan Taylor 0-2
Victor Riecansky lost to Paul Grammer 0-2, lost to Colin Adams 0-2, beat Duncan Taylor 2-1
Tony Comiskey beat Paul Grammer 2-0, lost to Colin Adams 0-2, beat Duncan Taylor 2-0
Doubles: John Norris & Tony Comiskey lost 1-2 v. Paul Grammer & Colin Adams
Mar 8 : Sawston v. St Georges 2 (away) : result 5 - 5
Mick Wells lost to Mark Lillyman 0-2, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 0-2
Tony Comiskey beat Mark Lillyman 2-1, beat Andrew Maguire 2-1, beat Rob Pownall 2-1
Victor Riecansky lost to Mark Lillyman 1-2, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 0-2
Doubles: Tony Comiskey & Victor Riecansky lost 0-2 v. Mark Lillyman & Rob Pownall
Mar 16 : Sawston v. Exning : result 3 - 7
Mick Wells lost to Alan Chambers 0-2, lost to Ray Thorpe 0-2, lost to Alan Badcock 0-2
Victor Riecansky beat Alan Chambers 2-0, lost to Ray Thorpe 0-2, lost to Alan Badcock 0-2
Tony Comiskey beat Alan Chambers 2-0, beat Ray Thorpe 2-1, lost to Alan Badcock 0-2
Doubles: Mick Wells & Tony Comiskey lost 1-2 v. Alan Chambers & Ray Thorpe
Mar 22 : Sawston v. St Ives 4 (away) : result 1 - 9
Sawston turned up with only 2 players.
Mick Wells lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Kevin Kent 1-2, lost to Paul Richards 0-2
Tony Comiskey lost to Frank Hamilton 1-2, lost to Kevin Kent 0-2, lost to Paul Richards 0-2
Doubles: Mick Wells & Tony Comiskey won 2-1 v. Frank Hamilton & Paul Richards
Mar 30 : Sawston v. St Ives 3 : result 2 - 8
Tony Comiskey lost to Alan Fitzgerald 1-2, beat Joe Thorogood 2-1, beat Brian Freer 2-0
Victor Riecansky lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Brian Freer 0-2
John Norris lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Brian Freer 0-2
Doubles: Tony Comiskey & John Norris lost 1-2 v. Alan Fitzgerald & Brian Freer
Knockout - round 2 : Nov 18 : Sawston v. St Georges 3 (away) : result 0 - 9
(match awarded to St Georges 3)
Registered players
Tony Comiskey. Matches played: 18. On winning side 1. On drawing side 2.
Singles 54, won 35, average 65%.
Victor Riecansky. Matches played: 15. On winning side 1. On drawing side 2.
Singles 45, won 13, average 29%.
Mick Wells. Matches played: 16. On winning side 1. On drawing side 1.
Singles 48, won 5, average 10%.
John Norris. Matches played: 10. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 30, won 1, average 3%.
Steve Westgate.
Back to list of teams
Soham 1 withdrew.
Back to list of teams
Soham 2. Home night Tuesday. Entered the Knockout.
Captain: Tony Everitt. 51 Drury Lane, Wicken, Ely.. Contact: 01353720704(H) 01628 661313(B).
Matches played
Sep 29 : Soham 2 v. NCI 1 (away) : result 2 - 8
Tony Everitt lost to Craig Hastie 0-2, beat Paul Wood 2-1, lost to David Tiplady 0-2
Andreas Elia lost to Craig Hastie 1-2, beat Paul Wood 2-0, lost to David Tiplady 0-2
Liam Mohan lost to Craig Hastie 0-2, lost to Paul Wood 0-2, lost to David Tiplady 1-2
Doubles: Tony Everitt & Andreas Elia lost 0-2 v. Craig Hastie & Paul Wood
Oct 5 : Soham 2 v. St Ives 1 : result 2 - 8
Tony Everitt lost to John White 1-2, lost to Mark Fisher 0-2, lost to Alan Smith 0-2
(Soham 3) beat John White 2-1, beat Mark Fisher 2-1, lost to Alan Smith 0-2
Andreas Elia lost to John White 0-2, lost to Mark Fisher 1-2, lost to Alan Smith 1-2
Doubles: Tony Everitt & lost 0-2 v. John White & Alan Smith
Oct 13 : Soham 2 v. Cambridge 1 (away) : result 1 - 9
Andreas Elia beat Kevin Gray 2-1, lost to Martin Gray 0-2, lost to Steve Annison 0-2
Liam Mohan lost to Kevin Gray 0-2, lost to Martin Gray 0-2, lost to Steve Annison 0-2
Tony Everitt lost to Kevin Gray 1-2, lost to Martin Gray 0-2, lost to Steve Annison 0-2
Doubles: Andreas Elia & Liam Mohan lost 0-2 v. Kevin Gray & Martin Gray
Oct 19 : Soham 2 v. Police 1 : result 9 - 1
Andreas Elia lost to Tim Diss 0-2, beat Steve Stafford (Police 2) 2-0, beat John Taylor (Police 2) 2-0
Haydon Davies beat Tim Diss 2-0, beat Steve Stafford (Police 2) 2-0, beat John Taylor (Police 2) 2-0
Liam Mohan beat Tim Diss 2-0, beat Steve Stafford (Police 2) 2-0, beat John Taylor (Police 2) 2-0
Doubles: Andreas Elia & Liam Mohan won 2-0 v. Tim Diss & Steve Stafford
Nov 1 : Soham 2 v. Haverhill 1 (away) : result 3 - 7
Andreas Elia lost to Neil Charles 0-2, beat Sarah Davison 2-0, lost to Paul Davison 0-2
Haydon Davies lost to Neil Charles 0-2, beat Sarah Davison 2-0, lost to Paul Davison 0-2
Tony Everitt lost to Neil Charles 0-2, beat Sarah Davison 2-1, lost to Paul Davison 0-2
Doubles: Andreas Elia & Haydon Davies lost 0-2 v. Neil Charles & Paul Davison
Nov 12 : Soham 2 v. University 1 (away) : result 3 - 7
Colin Rayner lost to Gabor Wiese 1-2, lost to Frederique Pauquay 0-2, lost to Mark Tsang 0-2
Tony Everitt beat Gabor Wiese 2-1, lost to Frederique Pauquay 0-2, beat Mark Tsang 2-1
(Soham 3) beat Gabor Wiese 2-0, lost to Frederique Pauquay 1-2, lost to Mark Tsang 0-2
Doubles: Colin Rayner & Tony Everitt lost 1-2 v. Frederique Pauquay & Mark Tsang
Nov 23 : Soham 2 v. St Ives 2 : result 4 - 6
Andreas Elia beat Leon Rogers 2-0, lost to Sid Burgess 0-2, beat Steven Fisher 2-0
Colin Rayner lost to Leon Rogers 0-2, lost to Sid Burgess 1-2, lost to Steven Fisher 0-2
Tony Everitt lost to Leon Rogers 0-2, beat Sid Burgess 2-1, lost to Steven Fisher 0-2
Doubles: Andreas Elia & Tony Everitt won 2-1 v. Leon Rogers & Steven Fisher
Nov 30 : Soham 2 v. Ely (away) : result 6 - 4
Haydon Davies beat Chris Jones 2-0, lost to Alan Jugg 0-2, lost to Steve Lee 1-2
Colin Rayner beat Chris Jones 2-0, beat Alan Jugg 2-0, lost to Steve Lee 0-2
Andreas Elia beat Chris Jones 2-1, lost to Alan Jugg 1-2, beat Steve Lee 2-0
Doubles: Colin Rayner & Andreas Elia won 2-1 v. Alan Jugg & Steve Lee
Jan 3 : Soham 2 v. Over 1 (away) : result 7 - 3
Haydon Davies beat Roger Fensom 2-0, beat Barry Hagger 2-0, beat Ray Allen (Over 2) 2-0
Colin Rayner beat Roger Fensom 2-0, beat Barry Hagger 2-0, beat Ray Allen (Over 2) 2-0
Tony Everitt lost to Roger Fensom 0-2, lost to Barry Hagger 0-2, lost to Ray Allen (Over 2) 0-2
Doubles: Haydon Davies & Colin Rayner won 2-0 v. Roger Fensom & Ray Allen
Jan 18 : Soham 2 v. NCI 1 : result 3 - 7
Andreas Elia lost to Craig Hastie 1-2, beat Paul Wood 2-0, lost to David Tiplady 0-2
Colin Rayner lost to Craig Hastie 0-2, beat Paul Wood 2-1, lost to David Tiplady 0-2
(Soham 3) lost to Craig Hastie 0-2, beat Paul Wood 2-0, lost to David Tiplady 0-2
Doubles: Andreas Elia & lost 0-2 v. Craig Hastie & Paul Wood
Jan 26 : Soham 2 v. St Ives 1 (away) : result 3 - 7
Tony Everitt lost to Alan Smith 1-2, lost to Mark Fisher 1-2, lost to John White 1-2
Haydon Davies lost to Alan Smith 0-2, lost to Mark Fisher 1-2, lost to John White 0-2
Clive Woollard lost to Alan Smith 1-2, beat Mark Fisher 2-0, beat John White 2-1
Doubles: Tony Everitt & Haydon Davies won 2-0 v. Alan Smith & Mark Fisher
Feb 1 : Soham 2 v. Cambridge 1 : result 1 - 9
Andreas Elia beat Kevin Gray 2-1, lost to Steve Annison 0-2, lost to Martin Gray 0-2
Liam Mohan lost to Kevin Gray 1-2, lost to Steve Annison 0-2, lost to Martin Gray 0-2
Tony Everitt lost to Kevin Gray 1-2, lost to Steve Annison 0-2, lost to Martin Gray 0-2
Doubles: Andreas Elia & Tony Everitt lost 0-2 v. Steve Annison & Martin Gray
Feb 8 : Soham 2 v. Police 1 (away) : result 5 - 5
Andreas Elia lost to Tim Diss 0-2, lost to Chris Tilley 0-2, beat Howard Morley 2-0
Tony Everitt lost to Tim Diss 0-2, beat Chris Tilley 2-1, beat Howard Morley 2-0
Clive Woollard lost to Tim Diss 0-2, beat Chris Tilley 2-0, beat Howard Morley 2-0
Doubles: Andreas Elia & Tony Everitt lost 0-2 v. Tim Diss & Chris Tilley
Feb 22 : Soham 2 v. Haverhill 1 : result 9 - 1
Haverhill 1 turned up with only 2 players.
Haydon Davies lost to Robert Cushen 1-2, beat Sarah Davison 2-1
Andreas Elia beat Robert Cushen 2-1, beat Sarah Davison 2-0
Clive Woollard beat Robert Cushen 2-0, beat Sarah Davison 2-0
Doubles: Haydon Davies & Andreas Elia won 2-0 v. Robert Cushen & Sarah Davison
Feb 29 : Soham 2 v. University 1 : result 5 - 0
(match declared void)
Mar 8 : Soham 2 v. St Ives 2 (away) : result 3 - 7
Colin Rayner lost to Sid Burgess 0-2, lost to Steven Fisher 0-2, lost to Leon Rogers 1-2
Tony Everitt beat Sid Burgess 2-1, lost to Steven Fisher 0-2, lost to Leon Rogers 1-2
Andreas Elia beat Sid Burgess 2-1, lost to Steven Fisher 0-2, beat Leon Rogers 2-1
Doubles: Tony Everitt & Andreas Elia lost 0-2 v. Steven Fisher & Leon Rogers
Mar 14 : Soham 2 v. Ely : result 4 - 6
Tony Everitt lost to Tim Wootton 0-2, beat Chris Jones 2-1, beat Steve Lee 2-1
Haydon Davies lost to Tim Wootton 0-2, beat Chris Jones 2-1, lost to Steve Lee 0-2
Colin Rayner lost to Tim Wootton 0-2, lost to Chris Jones 0-2, lost to Steve Lee 0-2
Doubles: Tony Everitt & Haydon Davies won 2-1 v. Tim Wootton & Chris Jones
Mar 28 : Soham 2 v. Over 1 : result 2 - 8
Haydon Davies lost to Roger Fensom 1-2, lost to Richard Culverhouse (Over 4) 0-2, lost to Barry Hagger 0-2
Liam Mohan beat Roger Fensom 2-1, lost to Richard Culverhouse (Over 4) 0-2, beat Barry Hagger 2-1
Clive Woollard lost to Roger Fensom 0-2, lost to Richard Culverhouse (Over 4) 0-2, lost to Barry Hagger 0-2
Doubles: Haydon Davies & Clive Woollard lost 0-2 v. Roger Fensom & Barry Hagger
Knockout - round 2 : Nov 18 : Soham 2 v. St Ives 5 (away) : result 0 - 9
(match awarded to St Ives 5)
Registered players
Tony Everitt. Matches played: 12. On winning side 1. On drawing side 1.
Singles 36, won 10, average 28%.
Colin Rayner. Matches played: 7. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 21, won 6, average 29%.
Haydon Davies. Matches played: 8. On winning side 4. On drawing side 0.
Singles 23, won 10, average 43%.
Andreas Elia. Matches played: 12. On winning side 3. On drawing side 1.
Singles 35, won 16, average 46%.
Liam Mohan. Matches played: 5. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 15, won 5, average 33%.
Clive Woollard. Matches played: 4. On winning side 1. On drawing side 1.
Singles 11, won 6, average 55%.
Reserves
(Soham 3). Matches played: 3. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 9, won 4, average 44%.
Back to list of teams
Soham 3. Division : 4. Home night Tuesday. Entered the Knockout.
Captain: Martyn Heyes. 11 Beech Close, Isleham, Cambs. Contact: 01638 780919(H).
Matches played
Sep 30 : Soham 3 v. St Georges 3 (away) : result 1 - 9
Alan London lost to Martin Garner 0-2, lost to Clare Macrae 1-2, lost to Alf Styan (St Georges 5) 0-2
Martyn Heyes lost to Martin Garner 0-2, lost to Clare Macrae 0-2, lost to Alf Styan (St Georges 5) 0-2
Neil Abram lost to Martin Garner 0-2, lost to Clare Macrae 0-2, beat Alf Styan (St Georges 5) 2-1
Doubles: Alan London & Martyn Heyes lost 1-2 v. Martin Garner & Alf Styan
Oct 5 : Soham 3 v. RCG 2 : result 5 - 5
Neil Abram lost to Dan Waters 0-2, beat Geoff Waters 2-1, lost to Daniel Bates 0-2
Alan London beat Dan Waters 2-1, beat Geoff Waters 2-0, lost to Daniel Bates 0-2
Martyn Heyes lost to Dan Waters 0-2, beat Geoff Waters 2-0, lost to Daniel Bates 0-2
Doubles: Alan London & Martyn Heyes won 2-1 v. Dan Waters & Daniel Bates
Oct 14 : Soham 3 v. Arkesden (away) : result 0 - 10
Alan London lost to Jon Rushman 0-2, lost to Bill Martin 0-2, lost to Steve Coltman 0-2
Neil Abram lost to Jon Rushman 0-2, lost to Bill Martin 0-2, lost to Steve Coltman 0-2
Martyn Heyes lost to Jon Rushman 0-2, lost to Bill Martin 0-2, lost to Steve Coltman 0-2
Doubles: Alan London & Martyn Heyes lost 0-2 v. Jon Rushman & Bill Martin
Oct 19 : Soham 3 v. Over 4 : result 2 - 8
Alan London beat Ian Francis 2-0, beat Jonathan Francis 2-1, lost to Mark Shelly 0-2
Martyn Heyes lost to Ian Francis 0-2, lost to Jonathan Francis 1-2, lost to Mark Shelly 0-2
Neil Abram lost to Ian Francis 0-2, lost to Jonathan Francis 0-2, lost to Mark Shelly 0-2
Doubles: Alan London & Martyn Heyes lost 0-2 v. Jonathan Francis & Mark Shelly
Nov 2 : Soham 3 v. CIBA (away) : result 1 - 9
Alan London lost to Cliff Mackay 0-2, lost to John Cook 0-2, lost to David Dye 0-2
Neil Abram lost to Cliff Mackay 0-2, beat John Cook 2-1, lost to David Dye 0-2
Martyn Heyes lost to Cliff Mackay 0-2, lost to John Cook 1-2, lost to David Dye 0-2
Doubles: Alan London & Neil Abram lost 0-2 v. Cliff Mackay & John Cook
Nov 9 : Soham 3 v. Telecom 2 (away) : result 5 - 5
Alan London beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, lost to Walter Carson 0-2
Neil Abram beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-0
Martyn Heyes beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-0
Doubles: Neil Abram & Martyn Heyes lost 0-2 v. Lee Laughlin & Pete Laughlin
Nov 23 : Soham 3 v. Cambridge 5 : result 0 - 10
Alan London lost to Tony Clarke 1-2, lost to Andy Bennett 1-2, lost to Aldo Galea 1-2
Martyn Heyes lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Aldo Galea 0-2
Neil Abram lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Aldo Galea 0-2
Doubles: Alan London & Neil Abram lost 1-2 v. Andy Bennett & Aldo Galea
Nov 29 : Soham 3 v. St Georges 4 (away) : result 1 - 9
Alan London beat John Farnell 2-1, lost to Paul Sexton 0-2, lost to Adrian Copeman 1-2
Martyn Heyes lost to John Farnell 0-2, lost to Paul Sexton 0-2, lost to Adrian Copeman 1-2
Neil Abram lost to John Farnell 0-2, lost to Paul Sexton 0-2, lost to Adrian Copeman 0-2
Doubles: Alan London & Martyn Heyes lost 0-2 v. Paul Sexton & Adrian Copeman
Dec 7 : Soham 3 v. Haverhill 3 : result 3 - 7
Martyn Heyes lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 0-2, beat Robin Miller 2-0
Alan London lost to David Miller 0-2, beat Alex Austin 2-0, beat Robin Miller 2-0
Neil Abram lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 0-2, lost to Robin Miller 1-2
Doubles: Martyn Heyes & Alan London lost 0-2 v. David Miller & Alex Austin
Jan 4 : Soham 3 v. Police 2 (away) : result 3 - 7
Martyn Heyes lost to Sid Dunster 1-2, lost to Steve Stafford 0-2, lost to John Taylor 1-2
Neil Abram lost to Sid Dunster 0-2, lost to Steve Stafford 0-2, beat John Taylor 2-1
Alan London lost to Sid Dunster 1-2, lost to Steve Stafford 1-2, beat John Taylor 2-1
Doubles: Neil Abram & Alan London won 2-1 v. Sid Dunster & John Taylor
Jan 11 : Soham 3 v. Bassingbourn : result 2 - 8
Martyn Heyes lost to Rob Trigg 0-2, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2
Alan London beat Rob Trigg 2-1, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2
Neil Abram beat Rob Trigg 2-0, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2
Doubles: Alan London & Neil Abram lost 0-2 v. Bruce Hicks & Val Parkes
Jan 18 : Soham 3 v. St Georges 3 : result 0 - 10
Martyn Heyes lost to Clare Macrae 0-2, lost to Peter Hutchison 0-2, lost to John Phillips 0-2
Alan London lost to Clare Macrae 1-2, lost to Peter Hutchison 0-2, lost to John Phillips 0-2
Neil Abram lost to Clare Macrae 0-2, lost to Peter Hutchison 0-2, lost to John Phillips 0-2
Doubles: Martyn Heyes & Alan London lost 0-2 v. Clare Macrae & Peter Hutchison
Jan 28 : Soham 3 v. RCG 2 (away) : result 2 - 8
Alan London beat Daniel Bates 2-0, beat Dan Waters 2-0, lost to David James 0-2
Martyn Heyes lost to Daniel Bates 0-2, lost to Dan Waters 0-2, lost to David James 0-2
Neil Abram lost to Daniel Bates 0-2, lost to Dan Waters 0-2, lost to David James 0-2
Doubles: Alan London & Neil Abram lost 0-2 v. Dan Waters & David James
Feb 1 : Soham 3 v. Arkesden : result 3 - 7
Neil Abram lost to Jon Rushman 0-2, lost to Steve Coltman 0-2, lost to Bill Martin 0-2
Alan London lost to Jon Rushman 0-2, beat Steve Coltman 2-0, beat Bill Martin 2-0
Martyn Heyes lost to Jon Rushman 0-2, lost to Steve Coltman 0-2, beat Bill Martin 2-1
Doubles: Alan London & Martyn Heyes lost 0-2 v. Jon Rushman & Steve Coltman
Feb 7 : Soham 3 v. Over 4 (away) : result 2 - 8
Alan London lost to Richard Culverhouse 0-2, beat Ian Francis 2-1, lost to Jonathan Francis 0-2
Neil Abram lost to Richard Culverhouse 0-2, lost to Ian Francis 0-2, lost to Jonathan Francis 1-2
Martyn Heyes lost to Richard Culverhouse 0-2, lost to Ian Francis 0-2, lost to Jonathan Francis 0-2
Doubles: Alan London & Neil Abram won 2-1 v. Ian Francis & Jonathan Francis
Feb 22 : Soham 3 v. CIBA : result 3 - 7
Martyn Heyes beat John Macmanus 2-0, lost to Gerald Blackaby 0-2, lost to David Dye 0-2
Alan London lost to John Macmanus 0-2, beat Gerald Blackaby 2-1, beat David Dye 2-0
Neil Abram lost to John Macmanus 0-2, lost to Gerald Blackaby 0-2, lost to David Dye 0-2
Doubles: Martyn Heyes & Alan London lost 0-2 v. John Macmanus & David Dye
Feb 29 : Soham 3 v. Telecom 2 : result 5 - 5
Martyn Heyes lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, lost to Walter Carson 0-2
Alan London lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
Neil Abram lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
Doubles: Alan London & Neil Abram lost 0-2 v. Pete Laughlin & Walter Carson
Mar 8 : Soham 3 v. Cambridge 5 (away) : result 0 - 10
Martyn Heyes lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Aldo Galea 0-2
Alan London lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 1-2, lost to Aldo Galea 1-2
Neil Abram lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Aldo Galea 0-2
Doubles: Martyn Heyes & Alan London lost 0-2 v. Andy Bennett & Aldo Galea
Mar 14 : Soham 3 v. St Georges 4 : result 5 - 5
Neil Abram lost to Paul Sexton 0-2, beat Tony Brotchie 2-1, lost to Adrian Copeman 0-2
Alan London lost to Paul Sexton 1-2, beat Tony Brotchie 2-0, beat Adrian Copeman 2-0
Martyn Heyes lost to Paul Sexton 0-2, beat Tony Brotchie 2-1, beat Adrian Copeman 2-1
Doubles: Neil Abram & Martyn Heyes lost 0-2 v. Paul Sexton & Adrian Copeman
Mar 20 : Soham 3 v. Haverhill 3 (away) : result 2 - 8
Alan London lost to David Miller 1-2, lost to Alex Austin 1-2, beat Robin Miller 2-1
Neil Abram lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 0-2, beat Robin Miller 2-0
Martyn Heyes lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 0-2, lost to Robin Miller 1-2
Doubles: Alan London & Neil Abram lost 0-2 v. David Miller & Alex Austin
Mar 28 : Soham 3 v. Police 2 : result 3 - 7
Neil Abram lost to Sid Dunster 0-2, beat John Taylor 2-1, lost to Steve Stafford 0-2
Alan London lost to Sid Dunster 0-2, beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 1-2
Martyn Heyes lost to Sid Dunster 0-2, beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 0-2
Doubles: Neil Abram & Alan London lost 0-2 v. Sid Dunster & John Taylor
Apr 7 : Soham 3 v. Bassingbourn (away) : result 1 - 9
Martyn Heyes lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2, lost to Gerry Izzard 0-2
Martin Freeland lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2, lost to Gerry Izzard 0-2
Alan London lost to Bruce Hicks 0-2, beat Val Parkes 2-1, lost to Gerry Izzard 1-2
Doubles: Martyn Heyes & Alan London lost 0-2 v. Bruce Hicks & Gerry Izzard
Knockout - round 2 : Nov 15 : Soham 3 v. Impington 2 (away) : result 2 - 7
Alan London beat Paul Grammer 2-0, lost to Duncan Taylor 0-3, lost to Colin Adams 0-2
Martyn Heyes beat Paul Grammer 2-0, lost to Duncan Taylor 2-3, lost to Colin Adams 2-3
Martin Freeland lost to Paul Grammer 0-2, lost to Duncan Taylor 1-3, lost to Colin Adams 0-3
Registered players
Martyn Heyes. Matches played: 22. On winning side 0. On drawing side 4.
Singles 66, won 10, average 15%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Neil Abram. Matches played: 21. On winning side 0. On drawing side 4.
Singles 63, won 12, average 19%.
Alan London. Matches played: 22. On winning side 0. On drawing side 4.
Singles 66, won 24, average 36%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Martin Freeland. Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
.
Back to list of teams
St Georges 1. Division : 2. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: Mike Runswick. 3 Thrifts Walk, Chesterton, Cambridge. CB4 1NP. Contact: 01223356239(H) 01223 402238(B).
Matches played
Sep 29 : St Georges 1 v. Impington 1 : result 3 - 7
David Oates beat Brian Judd 2-1, lost to Bob Pettit 0-2, lost to Tony Martin 0-2
Andrew Maguire (St Georges 2) lost to Brian Judd 1-2, lost to Bob Pettit 0-2, lost to Tony Martin 0-2
Mick Runswick beat Brian Judd 2-1, beat Bob Pettit 2-0, lost to Tony Martin 1-2
Doubles: David Oates & Mick Runswick lost 1-2 v. Bob Pettit & Tony Martin
Oct 8 : St Georges 1 v. University 2 (away) : result 9 - 1
David Oates beat B von Doeruberg 2-1, beat David Gillingham 2-0, beat Ben Jeppeson 2-0
Mick Runswick lost to B von Doeruberg 1-2, beat David Gillingham 2-0, beat Ben Jeppeson 2-0
Thorsten Paarmann beat B von Doeruberg 2-0, beat David Gillingham 2-0, beat Ben Jeppeson 2-0
Doubles: David Oates & Thorsten Paarmann won 2-0 v. B von Doeruberg & David Gillingham
Oct 13 : St Georges 1 v. RCG 1 : result 5 - 5
David Oates beat Russell Cooper 2-1, lost to Nigel Bates 0-2, beat Jonathan Pett 2-0
Peter Hutchison (St Georges 3) lost to Russell Cooper 1-2, lost to Nigel Bates 0-2, beat Jonathan Pett 2-1
Mick Runswick beat Russell Cooper 2-0, lost to Nigel Bates 0-2, beat Jonathan Pett 2-0
Doubles: David Oates & Mick Runswick lost 0-2 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Oct 20 : St Georges 1 v. Cambridge 4 (away) : result 4 - 6
David Oates lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Terry Copeland 1-2, beat Gwen Stennett 2-0
Mick Runswick lost to Malcolm Stennett 0-2, beat Terry Copeland 2-0, beat Gwen Stennett 2-0
Alf Styan (St Georges 5) lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Terry Copeland 0-2, lost to Gwen Stennett 0-2
Doubles: David Oates & Mick Runswick won 2-1 v. Malcolm Stennett & Terry Copeland
Nov 10 : St Georges 1 v. Agrevo 1 (away) : result 2 - 8
David Oates lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 1-2
Mick Runswick lost to Jeff Catlin 0-2, beat Gary Baker 2-0, beat Jim Reary 2-0
Martin Garner (St Georges 3) lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 1-2, lost to Jim Reary 0-2
Doubles: David Oates & Mick Runswick lost 0-2 v. Jeff Catlin & Gary Baker
Nov 24 : St Georges 1 v. Newmarket : result 3 - 7
David Oates lost to Phil Marshall 1-2, lost to Vince Coombs 1-2, beat David Kewley 2-0
Mick Runswick lost to Phil Marshall 1-2, beat Vince Coombs 2-0, beat David Kewley 2-0
Michael Zorzan lost to Phil Marshall 0-2, lost to Vince Coombs 0-2, lost to David Kewley 0-2
Doubles: David Oates & Mick Runswick lost 0-2 v. Phil Marshall & Vince Coombs
Dec 1 : St Georges 1 v. NCI 2 : result 4 - 6
David Oates lost to John Thackray 1-2, lost to Albert Jackson 1-2, lost to Tuong Dang 0-2
Mick Runswick beat John Thackray 2-0, beat Albert Jackson 2-0, beat Tuong Dang 2-0
Michael Zorzan lost to John Thackray 0-2, lost to Albert Jackson 0-2, lost to Tuong Dang 0-2
Doubles: David Oates & Mick Runswick won 2-0 v. John Thackray & Albert Jackson
Dec 8 : St Georges 1 v. Cambridge 2 (away) : result 2 - 8
David Oates lost to Rob Custerson (Cambridge 7) 1-2, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2
Mick Runswick beat Rob Custerson (Cambridge 7) 2-0, beat Andy Merritt 2-0, lost to Bernhard Zeimetz 0-2
Michael Zorzan lost to Rob Custerson (Cambridge 7) 0-2, lost to Andy Merritt 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2
Doubles: David Oates & Mick Runswick lost 1-2 v. Rob Custerson & Bernhard Zeimetz
Jan 5 : St Georges 1 v. Cambridge 3 : result 4 - 6
David Oates lost to Jim Carswell 0-2, lost to Stephen Doel 1-2, lost to Peter Zivtins 1-2
Mick Runswick lost to Jim Carswell 1-2, beat Stephen Doel 2-0, beat Peter Zivtins 2-0
Thorsten Paarmann lost to Jim Carswell 1-2, beat Stephen Doel 2-1, beat Peter Zivtins 2-1
Doubles: Mick Runswick & Thorsten Paarmann lost 0-2 v. Stephen Doel & Peter Zivtins
Jan 10 : St Georges 1 v. Over 2 (away) : result 4 - 6
Mark Lillyman (St Georges 2) lost to Ray Allen 1-2, lost to Chris Parnell 1-2, lost to Danny Slater 1-2
Mick Runswick beat Ray Allen 2-0, beat Chris Parnell 2-0, beat Danny Slater 2-1
Rob Pownall (St Georges 2) lost to Ray Allen 1-2, lost to Chris Parnell 0-2, lost to Danny Slater 1-2
Doubles: Mark Lillyman & Rob Pownall won 2-0 v. Ray Allen & Danny Slater
Jan 17 : St Georges 1 v. Impington 1 (away) : result 2 - 8
Andy Cash (St Georges 2) lost to Bob Pettit 0-2, lost to Tony Martin 0-2, lost to Brian Judd 0-2
Mick Runswick beat Bob Pettit 2-0, lost to Tony Martin 1-2, beat Brian Judd 2-0
Peter Hutchison (St Georges 3) lost to Bob Pettit 0-2, lost to Tony Martin 0-2, lost to Brian Judd 0-2
Doubles: Mick Runswick & Peter Hutchison lost 0-2 v. Bob Pettit & Tony Martin
Jan 26 : St Georges 1 v. University 2 : result 9 - 1
David Oates beat David Gillingham 2-0, beat Yi When Schua 2-0, beat Elizabeth Biott 2-0
Mick Runswick beat David Gillingham 2-0, beat Yi When Schua 2-0, beat Elizabeth Biott 2-0
Rob Pownall (St Georges 2) beat David Gillingham 2-0, lost to Yi When Schua 1-2, beat Elizabeth Biott 2-0
Doubles: Mick Runswick & Rob Pownall won 2-0 v. David Gillingham & Yi When Schua
Feb 4 : St Georges 1 v. RCG 1 (away) : result 3 - 7
David Oates lost to Russell Cooper 0-2, lost to Nigel Bates 0-2, lost to Dan Waters (RCG 2) 0-2
Mick Runswick lost to Russell Cooper 0-2, beat Nigel Bates 2-1, beat Dan Waters (RCG 2) 2-1
Mark Lillyman (St Georges 2) beat Russell Cooper 2-1, lost to Nigel Bates 0-2, lost to Dan Waters (RCG 2) 0-2
Doubles: David Oates & Mick Runswick lost 0-2 v. Russell Cooper & Nigel Bates
Feb 9 : St Georges 1 v. Cambridge 4 : result 3 - 7
David Oates lost to Malcolm Stennett 0-2, beat Gwen Stennett 2-1, lost to Guang Xu 1-2
Mick Runswick lost to Malcolm Stennett 1-2, beat Gwen Stennett 2-0, beat Guang Xu 2-1
Thorsten Paarmann lost to Malcolm Stennett 0-2, lost to Gwen Stennett 0-2, lost to Guang Xu 1-2
Doubles: David Oates & Mick Runswick lost 0-2 v. Malcolm Stennett & Guang Xu
Mar 1 : St Georges 1 v. Agrevo 1 : result 3 - 7
David Oates lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Clare Macrae (St Georges 3) lost to Jeff Catlin 0-2, lost to Gary Baker 0-2, lost to Jim Reary 0-2
Thorsten Paarmann beat Jeff Catlin 2-0, beat Gary Baker 2-0, beat Jim Reary 2-0
Doubles: David Oates & Thorsten Paarmann lost 0-2 v. Jeff Catlin & Jim Reary
Mar 8 : St Georges 1 v. Newmarket (away) : result 4 - 6
David Oates lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 1-2, beat Vince Coombs 2-1
Mick Runswick lost to Phil Marshall 0-2, lost to David Kewley 0-2, beat Vince Coombs 2-0
Thorsten Paarmann lost to Phil Marshall 0-2, beat David Kewley 2-1, beat Vince Coombs 2-0
Doubles: David Oates & Mick Runswick lost 0-2 v. Phil Marshall & Vince Coombs
Mar 13 : St Georges 1 v. NCI 2 (away) : result 8 - 2
Rob Pownall (St Georges 2) beat Albert Jackson 2-1, beat John Thackray 2-1, beat Tuong Dang 2-0
Thorsten Paarmann beat Albert Jackson 2-0, beat John Thackray 2-1, beat Tuong Dang 2-0
David Oates lost to Albert Jackson 1-2, lost to John Thackray 1-2, beat Tuong Dang 2-0
Doubles: Rob Pownall & Thorsten Paarmann won 2-1 v. Albert Jackson & John Thackray
Mar 22 : St Georges 1 v. Cambridge 2 : result 1 - 9
David Oates lost to Andy Merritt 0-2, lost to Li Jiang 1-2, lost to Bernhard Zeimetz 0-2
Mick Runswick lost to Andy Merritt 1-2, lost to Li Jiang 0-2, lost to Bernhard Zeimetz 1-2
Thorsten Paarmann lost to Andy Merritt 0-2, beat Li Jiang 2-0, lost to Bernhard Zeimetz 1-2
Doubles: David Oates & Thorsten Paarmann lost 0-2 v. Andy Merritt & Bernhard Zeimetz
Mar 29 : St Georges 1 v. Cambridge 3 (away) : result 7 - 3
David Oates beat Terry Lane 2-1, beat Stephen Doel 2-1, lost to Peter Zivtins 0-2
Mick Runswick beat Terry Lane 2-0, beat Stephen Doel 2-0, lost to Peter Zivtins 1-2
Thorsten Paarmann lost to Terry Lane 1-2, beat Stephen Doel 2-1, beat Peter Zivtins 2-1
Doubles: Mick Runswick & Thorsten Paarmann won 2-1 v. Terry Lane & Peter Zivtins
Apr 5 : St Georges 1 v. Over 2 : result 8 - 2
David Oates beat Ray Allen 2-0, beat Terry Edwards 2-1, lost to Chris Parnell 1-2
Mick Runswick beat Ray Allen 2-0, beat Terry Edwards 2-0, lost to Chris Parnell 1-2
Thorsten Paarmann beat Ray Allen 2-0, beat Terry Edwards 2-0, beat Chris Parnell 2-1
Doubles: Mick Runswick & Thorsten Paarmann won 2-1 v. Ray Allen & Terry Edwards
Knockout - round 1 : Oct 28 : St Georges 1 v. Arkesden (away) : result 0 - 9
(match awarded to Arkesden)
Registered players
Mick Runswick. Matches played: 18. On winning side 4. On drawing side 1.
Singles 54, won 36, average 67%.
David Oates. Matches played: 18. On winning side 5. On drawing side 1.
Singles 54, won 18, average 33%.
Michael Zorzan. Matches played: 3. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 9, won 0, average 0%.
Kevin Clarke.
Thorsten Paarmann. Matches played: 9. On winning side 4. On drawing side 0.
Singles 27, won 19, average 70%.
Reserves
Mark Lillyman (St Georges 2). Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 6, won 1, average 17%.
Rob Pownall (St Georges 2). Matches played: 3. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 9, won 5, average 56%.
Andrew Maguire (St Georges 2). Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Andy Cash (St Georges 2). Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Martin Garner (St Georges 3). Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Peter Hutchison (St Georges 3). Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 6, won 1, average 17%.
Clare Macrae (St Georges 3). Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Alf Styan (St Georges 5). Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Back to list of teams
St Georges 2. Division : 3. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: Mark Lillyman. 1 Milestones, Hilton, Cambs. Contact: 01480 831331(H).
Matches played
Sep 27 : St Georges 2 v. Impington 2 (away) : result 6 - 4
Mark Lillyman lost to Colin Adams 0-2, lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-0
Andrew Maguire lost to Colin Adams 0-2, lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-1
Rob Pownall beat Colin Adams 2-0, beat Paul Grammer 2-1, beat Duncan Taylor 2-1
Doubles: Andrew Maguire & Rob Pownall won 2-1 v. Colin Adams & Duncan Taylor
Oct 6 : St Georges 2 v. Exning : result 6 - 4
Mark Lillyman lost to Alan Badcock 1-2, beat Ray Thorpe 2-1, beat Alan Chambers 2-1
Andrew Maguire lost to Alan Badcock 0-2, lost to Ray Thorpe 1-2, lost to Alan Chambers 1-2
Rob Pownall beat Alan Badcock 2-1, beat Ray Thorpe 2-1, beat Alan Chambers 2-0
Doubles: Mark Lillyman & Rob Pownall won 2-0 v. Alan Badcock & Alan Chambers
Oct 13 : St Georges 2 v. St Ives 3 (away) : result 0 - 10
Mark Lillyman lost to Stan Smith 0-2, lost to Joe Thorogood 1-2, lost to Alan Fitzgerald 0-2
Rob Pownall lost to Stan Smith 0-2, lost to Joe Thorogood 1-2, lost to Alan Fitzgerald 0-2
Andrew Maguire lost to Stan Smith 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2, lost to Alan Fitzgerald 0-2
Doubles: Mark Lillyman & Rob Pownall lost 0-2 v. Stan Smith & Alan Fitzgerald
Oct 20 : St Georges 2 v. NCI 3 : result 5 - 5
Mark Lillyman beat Martin Cadman 2-0, beat Colin Taylor 2-1, beat John Asplen 2-0
Andrew Maguire lost to Martin Cadman 0-2, beat Colin Taylor 2-0, lost to John Asplen 0-2
Rob Pownall lost to Martin Cadman 1-2, beat Colin Taylor 2-0, lost to John Asplen 1-2
Doubles: Mark Lillyman & Andrew Maguire lost 0-2 v. Colin Taylor & John Asplen
Nov 3 : St Georges 2 v. Agrevo 2 (away) : result 5 - 5
Rob Pownall lost to Norman Wells 1-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Andrew Maguire lost to Norman Wells 0-2, lost to Duncan Gates 0-2, beat Mike Smith 2-0
Mark Lillyman lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-1
Doubles: Rob Pownall & Andrew Maguire lost 0-2 v. Norman Wells & Duncan Gates
Nov 10 : St Georges 2 v. Telecom 1 : result 6 - 4
Mark Lillyman beat Norman Hedger 2-0, beat Tony Whiting 2-1, beat Alan Spackman 2-0
Adrian Copeman (St Georges 4) lost to Norman Hedger 0-2, lost to Tony Whiting 0-2, lost to Alan Spackman 1-2
Rob Pownall beat Norman Hedger 2-1, beat Tony Whiting 2-1, beat Alan Spackman 2-1
Doubles: Mark Lillyman & Rob Pownall lost 1-2 v. Norman Hedger & Tony Whiting
Nov 25 : St Georges 2 v. Sawston (away) : result 7 - 3
Mark Lillyman beat Mick Wells 2-1, beat Victor Riecansky 2-1, lost to Tony Comiskey 1-2
Andy Cash beat Mick Wells 2-0, lost to Victor Riecansky 0-2, beat Tony Comiskey 2-0
Rob Pownall beat Mick Wells 2-0, beat Victor Riecansky 2-1, beat Tony Comiskey 2-0
Doubles: Mark Lillyman & Rob Pownall lost 0-2 v. Mick Wells & Tony Comiskey
Dec 1 : St Georges 2 v. St Ives 4 (away) : result 3 - 7
Mark Lillyman beat Frank Hamilton 2-1, beat Paul Richards 2-1, lost to Kevin Kent 0-2
Rob Pownall lost to Frank Hamilton 1-2, lost to Paul Richards 1-2, lost to Kevin Kent 0-2
Clare Macrae (St Georges 3) lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Doubles: Mark Lillyman & Rob Pownall won 2-0 v. Frank Hamilton & Paul Richards
Jan 3 : St Georges 2 v. Haverhill 2 (away) : result 2 - 8
Andrew Maguire lost to Andrew Driver 0-2, lost to Yvonne Brook 1-2, lost to Peter Driscoll 1-2
Rob Pownall beat Andrew Driver 2-0, beat Yvonne Brook 2-0, lost to Peter Driscoll 0-2
Mark Lillyman lost to Andrew Driver 1-2, lost to Yvonne Brook 0-2, lost to Peter Driscoll 0-2
Doubles: Rob Pownall & Mark Lillyman lost 0-2 v. Andrew Driver & Peter Driscoll
Jan 12 : St Georges 2 v. Over 3 : result 6 - 4
Mark Lillyman beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 0-2
Clare Macrae (St Georges 3) lost to Bill Knibbs 1-2, beat Maurice Circus 2-1, lost to Arnold Johnson 0-2
Rob Pownall beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 0-2
Doubles: Mark Lillyman & Rob Pownall won 2-1 v. Bill Knibbs & Arnold Johnson
Jan 19 : St Georges 2 v. Impington 2 : result 5 - 5
Mark Lillyman lost to Paul Grammer 1-2, lost to Duncan Taylor 1-2, lost to Colin Adams 1-2
Colin Dunn (St Georges 6) lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-1, lost to Colin Adams 0-2
Rob Pownall beat Paul Grammer 2-1, beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-0
Doubles: Mark Lillyman & Rob Pownall won 2-0 v. Duncan Taylor & Colin Adams
Jan 25 : St Georges 2 v. Exning (away) : result 4 - 6
Mark Lillyman lost to Alan Badcock 0-2, beat Dale Badcock 2-0, beat Alan Chambers 2-0
Andrew Maguire lost to Alan Badcock 0-2, lost to Dale Badcock 1-2, lost to Alan Chambers 0-2
Rob Pownall lost to Alan Badcock 0-2, beat Dale Badcock 2-1, lost to Alan Chambers 1-2
Doubles: Mark Lillyman & Rob Pownall won 2-1 v. Alan Badcock & Dale Badcock
Feb 2 : St Georges 2 v. St Ives 3 : result 3 - 7
Mark Lillyman beat Stan Smith 2-1, lost to Brian Freer 0-2, beat Joe Thorogood 2-1
Andrew Maguire lost to Stan Smith 0-2, lost to Brian Freer 1-2, lost to Joe Thorogood 0-2
Rob Pownall lost to Stan Smith 0-2, lost to Brian Freer 0-2, beat Joe Thorogood 2-0
Doubles: Mark Lillyman & Andrew Maguire lost 1-2 v. Stan Smith & Brian Freer
Feb 10 : St Georges 2 v. NCI 3 (away) : result 4 - 6
Mark Lillyman lost to Nick Rains 1-2, beat Colin Taylor 2-0, lost to Martin Cadman 0-2
Andrew Maguire lost to Nick Rains 0-2, lost to Colin Taylor 0-2, lost to Martin Cadman 0-2
Rob Pownall beat Nick Rains 2-0, beat Colin Taylor 2-1, lost to Martin Cadman 1-2
Doubles: Mark Lillyman & Rob Pownall won 2-1 v. Nick Rains & Martin Cadman
Feb 23 : St Georges 2 v. Agrevo 2 : result 5 - 5
Mark Lillyman lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, lost to Mike Smith 1-2
Andrew Maguire lost to Norman Wells 0-2, lost to Duncan Gates 1-2, beat Mike Smith 2-0
Rob Pownall beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Doubles: Mark Lillyman & Rob Pownall lost 1-2 v. Norman Wells & Duncan Gates
Feb 28 : St Georges 2 v. Telecom 1 (away) : result 3 - 7
Mark Lillyman lost to Tony Whiting 0-2, beat Colin Endersby 2-1, lost to Alan Spackman 0-2
Andrew Maguire lost to Tony Whiting 0-2, lost to Colin Endersby 0-2, lost to Alan Spackman 0-2
Rob Pownall beat Tony Whiting 2-0, beat Colin Endersby 2-0, lost to Alan Spackman 0-2
Doubles: Mark Lillyman & Rob Pownall lost 0-2 v. Tony Whiting & Alan Spackman
Mar 8 : St Georges 2 v. Sawston : result 5 - 5
Mark Lillyman beat Mick Wells 2-0, lost to Tony Comiskey 1-2, beat Victor Riecansky 2-1
Andrew Maguire lost to Mick Wells 0-2, lost to Tony Comiskey 1-2, lost to Victor Riecansky 0-2
Rob Pownall beat Mick Wells 2-0, lost to Tony Comiskey 1-2, beat Victor Riecansky 2-0
Doubles: Mark Lillyman & Rob Pownall won 2-0 v. Tony Comiskey & Victor Riecansky
Mar 15 : St Georges 2 v. St Ives 4 : result 0 - 10
Mark Lillyman lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Andrew Maguire lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Rob Pownall lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Paul Richards 0-2, lost to Kevin Kent 0-2
Doubles: Mark Lillyman & Andrew Maguire lost 0-2 v. Frank Hamilton & Paul Richards
Mar 29 : St Georges 2 v. Haverhill 2 : result 5 - 5
Mark Lillyman lost to Andrew Driver 0-2, beat Alex Austin (Haverhill 3) 2-0, lost to Peter Driscoll 0-2
Andrew Maguire lost to Andrew Driver 0-2, beat Alex Austin (Haverhill 3) 2-0, lost to Peter Driscoll 0-2
Rob Pownall beat Andrew Driver 2-0, beat Alex Austin (Haverhill 3) 2-0, beat Peter Driscoll 2-0
Doubles: Mark Lillyman & Rob Pownall lost 0-2 v. Andrew Driver & Peter Driscoll
Apr 3 : St Georges 2 v. Over 3 (away) : result 5 - 5
Mark Lillyman beat Bill Knibbs 2-0, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 1-2
Andrew Maguire beat Bill Knibbs 2-0, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Rob Pownall beat Bill Knibbs 2-1, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 1-2
Doubles: Mark Lillyman & Andrew Maguire won 2-0 v. Bill Knibbs & Maurice Circus
Knockout - round 1 : Oct 27 : St Georges 2 v. St Ives 2 : result 5 - 4
Mark Lillyman lost to Steven Fisher 1-2, beat Leon Rogers 2-0, beat Sid Burgess 2-1
Andrew Maguire beat Steven Fisher 2-1, lost to Leon Rogers 0-2, lost to Sid Burgess 1-2
Rob Pownall lost to Steven Fisher 1-2, beat Leon Rogers 2-0, beat Sid Burgess 2-1
Knockout - round 2 : Nov 18 : St Georges 2 v. Arkesden (away) : result 2 - 7
Mark Lillyman beat Steve Coltman 2-0, lost to Bill Martin 0-2, lost to Jon Rushman 0-2
Andy Cash lost to Steve Coltman 0-2, lost to Bill Martin 0-2, lost to Jon Rushman 0-2
Rob Pownall beat Steve Coltman 2-1, lost to Bill Martin 1-2, lost to Jon Rushman 0-2
Registered players
Mark Lillyman. Matches played: 20. On winning side 5. On drawing side 7. Times played up: 2.
Singles 60, won 28, average 47%. KO matches: 2. Singles 6, won 3. Average 50%.
Rob Pownall. Matches played: 20. On winning side 5. On drawing side 7. Times played up: 3.
Singles 60, won 38, average 63%. KO matches: 2. Singles 6, won 3. Average 50%.
Andrew Maguire. Matches played: 15. On winning side 2. On drawing side 6. Times played up: 1.
Singles 45, won 6, average 13%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Andy Cash. Matches played: 1. On winning side 1. On drawing side 0. Times played up: 1.
Singles 3, won 2, average 67%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Reserves
Clare Macrae (St Georges 3). Matches played: 2. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 6, won 1, average 17%.
Adrian Copeman (St Georges 4). Matches played: 1. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 3, won 0, average 0%.
Colin Dunn (St Georges 6). Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 3, won 1, average 33%.
Back to list of teams
St Georges 3. Division : 4. Home night Thursday. Entered the Knockout.
Captain: Peter Hutchison. 9 Montague Road, Cambridge.. Contact: 01223 722204(H) 01223 371596(B).
Matches played
Sep 30 : St Georges 3 v. Soham 3 : result 9 - 1
Martin Garner beat Alan London 2-0, beat Martyn Heyes 2-0, beat Neil Abram 2-0
Clare Macrae beat Alan London 2-1, beat Martyn Heyes 2-0, beat Neil Abram 2-0
Alf Styan (St Georges 5) beat Alan London 2-0, beat Martyn Heyes 2-0, lost to Neil Abram 1-2
Doubles: Martin Garner & Alf Styan won 2-1 v. Alan London & Martyn Heyes
Oct 5 : St Georges 3 v. Telecom 2 (away) : result 6 - 4
Peter Hutchison beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 1-2, beat Walter Carson 2-0
Martin Garner beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-0
John Phillips beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, lost to Walter Carson 0-2
Doubles: Peter Hutchison & Martin Garner won 2-0 v. Lee Laughlin & Walter Carson
Oct 14 : St Georges 3 v. Cambridge 5 : result 7 - 3
Cambridge 5 turned up with only 2 players.
Martin Garner lost to Andy Bennett 1-2, beat Alex Zavowsky 2-0
Peter Hutchison lost to Andy Bennett 0-2, beat Alex Zavowsky 2-0
Clare Macrae lost to Andy Bennett 0-2, beat Alex Zavowsky 2-1
Doubles: Martin Garner & Peter Hutchison won 2-0 v. Andy Bennett & Alex Zavowsky
Oct 18 : St Georges 3 v. St Georges 4 (away) : result 7 - 3
Martin Garner beat Tony Brotchie 2-1, lost to Paul Sexton 1-2, lost to John Farnell 1-2
Clare Macrae beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-0, lost to John Farnell 0-2
Peter Hutchison beat Tony Brotchie 2-0, beat Paul Sexton 2-0, beat John Farnell 2-0
Doubles: Martin Garner & Peter Hutchison won 2-1 v. Paul Sexton & John Farnell
Nov 4 : St Georges 3 v. Haverhill 3 : result 5 - 5
Martin Garner beat Robin Miller 2-0, beat Alex Austin 2-0, lost to David Miller 1-2
John Phillips beat Robin Miller 2-1, lost to Alex Austin 1-2, lost to David Miller 1-2
Roger Sulman (St Georges 5) beat Robin Miller 2-0, beat Alex Austin 2-0, lost to David Miller 0-2
Doubles: Martin Garner & John Phillips lost 0-2 v. Alex Austin & David Miller
Nov 9 : St Georges 3 v. Police 2 (away) : result 7 - 3
Police 2 turned up with only 2 players.
Alf Styan (St Georges 5) beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 0-2
Martin Garner beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 0-2
John Phillips beat John Taylor 2-0, lost to Steve Stafford 0-2
Doubles: Martin Garner & John Phillips won 2-1 v. John Taylor & Steve Stafford
Nov 25 : St Georges 3 v. Bassingbourn : result 4 - 6
Martin Garner beat Rob Trigg 2-1, lost to Val Parkes 0-2, beat Gerry Izzard 2-1
Peter Hutchison lost to Rob Trigg 1-2, lost to Val Parkes 0-2, lost to Gerry Izzard 1-2
John Phillips beat Rob Trigg 2-0, lost to Val Parkes 0-2, beat Gerry Izzard 2-0
Doubles: Martin Garner & Peter Hutchison lost 1-2 v. Val Parkes & Gerry Izzard
Dec 2 : St Georges 3 v. CIBA : result 6 - 4
Martin Garner beat John Cook 2-0, beat John Macmanus 2-1, lost to Martin Touhey 1-2
Clare Macrae beat John Cook 2-0, beat John Macmanus 2-1, lost to Martin Touhey 1-2
Peter Hutchison beat John Cook 2-0, beat John Macmanus 2-0, lost to Martin Touhey 1-2
Doubles: Martin Garner & Peter Hutchison lost 1-2 v. John Cook & Martin Touhey
Dec 10 : St Georges 3 v. RCG 2 (away) : result 6 - 4
Martin Garner beat Dan Waters 2-1, beat Daniel Bates 2-0, beat David James 2-0
Peter Hutchison beat Dan Waters 2-0, beat Daniel Bates 2-0, lost to David James 1-2
John Phillips lost to Dan Waters 1-2, lost to Daniel Bates 0-2, lost to David James 1-2
Doubles: Martin Garner & Peter Hutchison won 2-1 v. Dan Waters & David James
Jan 6 : St Georges 3 v. Arkesden : result 6 - 4
Martin Garner beat Jon Rushman 2-1, lost to Steve Coltman 1-2, lost to Bill Martin 0-2
Peter Hutchison lost to Jon Rushman 1-2, beat Steve Coltman 2-0, lost to Bill Martin 0-2
Clare Macrae beat Jon Rushman 2-0, beat Steve Coltman 2-1, beat Bill Martin 2-0
Doubles: Martin Garner & Peter Hutchison won 2-0 v. Steve Coltman & Bill Martin
Jan 10 : St Georges 3 v. Over 4 (away) : result 6 - 4
Clare Macrae beat Ian Francis 2-0, beat Jonathan Francis 2-0, lost to Richard Culverhouse 0-2
Peter Hutchison beat Ian Francis 2-0, beat Jonathan Francis 2-1, lost to Richard Culverhouse 0-2
Colin Dunn (St Georges 6) beat Ian Francis 2-0, beat Jonathan Francis 2-1, lost to Richard Culverhouse 1-2
Doubles: Clare Macrae & Peter Hutchison lost 1-2 v. Ian Francis & Richard Culverhouse
Jan 18 : St Georges 3 v. Soham 3 (away) : result 10 - 0
Clare Macrae beat Martyn Heyes 2-0, beat Alan London 2-1, beat Neil Abram 2-0
Peter Hutchison beat Martyn Heyes 2-0, beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-0
John Phillips beat Martyn Heyes 2-0, beat Alan London 2-0, beat Neil Abram 2-0
Doubles: Clare Macrae & Peter Hutchison won 2-0 v. Martyn Heyes & Alan London
Jan 27 : St Georges 3 v. Telecom 2 : result 5 - 5
Martin Garner lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, lost to Walter Carson 0-2
Clare Macrae lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0
Peter Hutchison lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-1
Doubles: Martin Garner & Peter Hutchison lost 0-2 v. Pete Laughlin & Walter Carson
Feb 2 : St Georges 3 v. Cambridge 5 (away) : result 7 - 3
Martin Garner lost to Tony Clarke 1-2, lost to Andy Bennett 0-2, beat Alex Zavowsky 2-0
Clare Macrae beat Tony Clarke 2-0, beat Andy Bennett 2-0, beat Alex Zavowsky 2-0
Peter Hutchison lost to Tony Clarke 0-2, beat Andy Bennett 2-0, beat Alex Zavowsky 2-0
Doubles: Martin Garner & Peter Hutchison won 2-1 v. Tony Clarke & Andy Bennett
Feb 10 : St Georges 3 v. St Georges 4 : result 8 - 2
Martin Garner beat Paul Sexton 2-0, lost to John Farnell 0-2, lost to Adrian Copeman 0-2
Peter Hutchison beat Paul Sexton 2-1, beat John Farnell 2-0, beat Adrian Copeman 2-0
Clare Macrae beat Paul Sexton 2-0, beat John Farnell 2-0, beat Adrian Copeman 2-0
Doubles: Martin Garner & Peter Hutchison won 2-1 v. John Farnell & Adrian Copeman
Feb 21 : St Georges 3 v. Haverhill 3 (away) : result 4 - 6
Clare Macrae lost to David Miller 0-2, beat Alex Austin 2-0, beat Robin Miller 2-0
Peter Hutchison lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 1-2, beat Robin Miller 2-0
Martin Garner lost to David Miller 1-2, lost to Alex Austin 1-2, beat Robin Miller 2-0
Doubles: Peter Hutchison & Martin Garner lost 1-2 v. David Miller & Alex Austin
Mar 2 : St Georges 3 v. Police 2 : result 7 - 3
Clare Macrae beat Sid Dunster 2-1, lost to Steve Stafford 1-2, beat John Taylor 2-0
Martin Garner beat Sid Dunster 2-0, beat Steve Stafford 2-0, beat John Taylor 2-0
Peter Hutchison lost to Sid Dunster 1-2, beat Steve Stafford 2-0, beat John Taylor 2-0
Doubles: Martin Garner & Peter Hutchison lost 1-2 v. Sid Dunster & Steve Stafford
Mar 10 : St Georges 3 v. Bassingbourn (away) : result 2 - 8
Clare Macrae lost to Bruce Hicks 1-2, lost to Val Parkes 0-2, lost to Gerry Izzard 0-2
Peter Hutchison lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2, beat Gerry Izzard 2-0
John Phillips lost to Bruce Hicks 1-2, lost to Val Parkes 0-2, beat Gerry Izzard 2-1
Doubles: Clare Macrae & Peter Hutchison lost 0-2 v. Bruce Hicks & Gerry Izzard
Mar 14 : St Georges 3 v. CIBA (away) : result 7 - 3
Martin Garner beat Gerald Blackaby 2-1, lost to Martin Touhey 0-2, beat John Macmanus 2-1
Peter Hutchison lost to Gerald Blackaby 1-2, lost to Martin Touhey 1-2, beat John Macmanus 2-0
Clare Macrae beat Gerald Blackaby 2-1, beat Martin Touhey 2-1, beat John Macmanus 2-0
Doubles: Martin Garner & Peter Hutchison won 2-0 v. Martin Touhey & John Macmanus
Mar 23 : St Georges 3 v. RCG 2 : result 4 - 6
Peter Hutchison lost to Dan Waters 1-2, lost to Daniel Bates 0-2, beat David James 2-1
Martin Garner beat Dan Waters 2-1, beat Daniel Bates 2-1, lost to David James 0-2
Clare Macrae lost to Dan Waters 0-2, lost to Daniel Bates 1-2, lost to David James 0-2
Doubles: Peter Hutchison & Martin Garner won 2-0 v. Dan Waters & David James
Mar 30 : St Georges 3 v. Arkesden (away) : result 3 - 7
Martin Garner beat Steve Coltman 2-1, lost to Bill Martin 0-2, lost to Jon Rushman 0-2
Peter Hutchison beat Steve Coltman 2-0, lost to Bill Martin 1-2, lost to Jon Rushman 0-2
John Phillips lost to Steve Coltman 0-2, lost to Bill Martin 0-2, lost to Jon Rushman 0-2
Doubles: Martin Garner & Peter Hutchison won 2-0 v. Bill Martin & Jon Rushman
Apr 6 : St Georges 3 v. Over 4 : result 7 - 3
Martin Garner beat Ian Francis 2-0, lost to Richard Culverhouse 1-2, beat Jonathan Francis 2-0
Clare Macrae beat Ian Francis 2-1, lost to Richard Culverhouse 1-2, beat Jonathan Francis 2-0
Peter Hutchison beat Ian Francis 2-0, lost to Richard Culverhouse 0-2, beat Jonathan Francis 2-0
Doubles: Martin Garner & Peter Hutchison won 2-1 v. Richard Culverhouse & Jonathan Francis
Knockout - round 2 : Nov 18 : St Georges 3 v. Sawston : result 9 - 0
(match awarded to St Georges 3)
Knockout - round 2 : Nov 18 : St Georges 3 v. Sawston : result 0 - 9
(match awarded to Sawston)
Registered players
Martin Garner. Matches played: 19. On winning side 13. On drawing side 2. Times played up: 1.
Singles 55, won 32, average 58%.
John Phillips. Matches played: 8. On winning side 4. On drawing side 1.
Singles 23, won 9, average 39%.
Peter Hutchison. Matches played: 19. On winning side 13. On drawing side 1. Times played up: 2.
Singles 56, won 32, average 57%.
Clare Macrae. Matches played: 16. On winning side 12. On drawing side 1. Times played up: 3.
Singles 47, won 33, average 70%.
Reserves
Roger Sulman (St Georges 5). Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 3, won 2, average 67%.
Alf Styan (St Georges 5). Matches played: 2. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 5, won 3, average 60%.
Colin Dunn (St Georges 6). Matches played: 1. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 3, won 2, average 67%.
Back to list of teams
St Georges 4. Division : 4. Home night Monday. Entered the Knockout.
Captain: Paul Sexton. 20 Barrons Way, Comberton, Cambridge. CB3 7EQ. Contact: 01223 263786(H) 01223 443255(B).
Matches played
Sep 27 : St Georges 4 v. Haverhill 3 (away) : result 4 - 6
St Georges 4 turned up with only 2 players.
Tony Brotchie lost to David Miller 0-2, beat Robin Miller 2-0, beat Alex Austin 2-0
Paul Sexton lost to David Miller 0-2, beat Robin Miller 2-0, beat Alex Austin 2-1
Doubles: Tony Brotchie & Paul Sexton lost 0-2 v. David Miller & Alex Austin
Oct 4 : St Georges 4 v. Police 2 : result 6 - 4
Police 2 turned up with only 2 players.
Tony Brotchie lost to Sid Dunster 1-2, beat John Taylor 2-0
Paul Sexton lost to Sid Dunster 0-2, beat John Taylor 2-0
Adrian Copeman lost to Sid Dunster 1-2, beat John Taylor 2-0
Doubles: Paul Sexton & Adrian Copeman lost 1-2 v. Sid Dunster & John Taylor
Oct 15 : St Georges 4 v. Bassingbourn (away) : result 2 - 8
Tony Brotchie lost to Rob Trigg 0-2, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2
Paul Sexton beat Rob Trigg 2-0, lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2
John Farnell lost to Rob Trigg 0-2, lost to Bruce Hicks 0-2, beat Val Parkes 2-1
Doubles: Tony Brotchie & Paul Sexton lost 0-2 v. Bruce Hicks & Val Parkes
Oct 18 : St Georges 4 v. St Georges 3 : result 3 - 7
Tony Brotchie lost to Martin Garner 1-2, lost to Clare Macrae 0-2, lost to Peter Hutchison 0-2
Paul Sexton beat Martin Garner 2-1, lost to Clare Macrae 0-2, lost to Peter Hutchison 0-2
John Farnell beat Martin Garner 2-1, beat Clare Macrae 2-0, lost to Peter Hutchison 0-2
Doubles: Paul Sexton & John Farnell lost 1-2 v. Martin Garner & Peter Hutchison
Nov 5 : St Georges 4 v. RCG 2 (away) : result 4 - 6
Tony Brotchie lost to Dan Waters 1-2, beat David James 2-1, beat Daniel Bates 2-1
Paul Sexton lost to Dan Waters 0-2, beat David James 2-0, lost to Daniel Bates 0-2
John Farnell lost to Dan Waters 1-2, lost to David James 1-2, lost to Daniel Bates 0-2
Doubles: Tony Brotchie & Paul Sexton won 2-0 v. Dan Waters & Daniel Bates
Nov 8 : St Georges 4 v. Arkesden : result 4 - 6
Tony Brotchie lost to Jon Rushman 0-2, lost to Bill Martin 0-2, lost to Steve Coltman 1-2
Adrian Copeman beat Jon Rushman 2-0, beat Bill Martin 2-1, beat Steve Coltman 2-1
Paul Sexton lost to Jon Rushman 0-2, lost to Bill Martin 0-2, beat Steve Coltman 2-0
Doubles: Adrian Copeman & Paul Sexton lost 0-2 v. Jon Rushman & Steve Coltman
Nov 22 : St Georges 4 v. Over 4 (away) : result 5 - 5
Tony Brotchie lost to Matt Allen 1-2, beat Jonathan Francis 2-1, lost to Richard Culverhouse 0-2
Paul Sexton lost to Matt Allen 0-2, beat Jonathan Francis 2-0, lost to Richard Culverhouse 0-2
John Farnell beat Matt Allen 2-1, beat Jonathan Francis 2-1, beat Richard Culverhouse 2-0
Doubles: Paul Sexton & John Farnell lost 0-2 v. Jonathan Francis & Richard Culverhouse
Nov 29 : St Georges 4 v. Soham 3 : result 9 - 1
John Farnell lost to Alan London 1-2, beat Martyn Heyes 2-0, beat Neil Abram 2-0
Paul Sexton beat Alan London 2-0, beat Martyn Heyes 2-0, beat Neil Abram 2-0
Adrian Copeman beat Alan London 2-1, beat Martyn Heyes 2-1, beat Neil Abram 2-0
Doubles: Paul Sexton & Adrian Copeman won 2-0 v. Alan London & Martyn Heyes
Dec 7 : St Georges 4 v. Telecom 2 (away) : result 6 - 4
Tony Brotchie beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-1
John Farnell beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-0
Adrian Copeman beat Lee Laughlin 2-0, lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-1
Doubles: Tony Brotchie & John Farnell lost 0-2 v. Pete Laughlin & Walter Carson
Jan 3 : St Georges 4 v. Cambridge 5 : result 2 - 8
St Georges 4 turned up with only 2 players.
Tony Brotchie lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, beat Aldo Galea 2-0
Paul Sexton lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, beat Aldo Galea 2-0
Doubles: Tony Brotchie & Paul Sexton lost 0-2 v. Tony Clarke & Andy Bennett
Jan 11 : St Georges 4 v. CIBA (away) : result 4 - 6
Paul Sexton lost to Gerald Blackaby 1-2, lost to John Macmanus 1-2, lost to David Dye 1-2
John Farnell beat Gerald Blackaby 2-1, beat John Macmanus 2-0, beat David Dye 2-1
Adrian Copeman lost to Gerald Blackaby 1-2, beat John Macmanus 2-0, lost to David Dye 0-2
Doubles: John Farnell & Adrian Copeman lost 0-2 v. Gerald Blackaby & David Dye
Jan 17 : St Georges 4 v. Haverhill 3 : result 3 - 7
Paul Sexton lost to David Miller 0-2, lost to Alex Austin 1-2, lost to Robin Miller 1-2
Tony Brotchie lost to David Miller 0-2, beat Alex Austin 2-1, lost to Robin Miller 0-2
Adrian Copeman lost to David Miller 0-2, beat Alex Austin 2-1, beat Robin Miller 2-0
Doubles: Paul Sexton & Adrian Copeman lost 1-2 v. David Miller & Robin Miller
Jan 25 : St Georges 4 v. Police 2 (away) : result 5 - 5
Tony Brotchie lost to Howard Morley 0-2, lost to Pat O'Bryne 0-2, lost to John Taylor 0-2
John Farnell lost to Howard Morley 0-2, beat Pat O'Bryne 2-0, beat John Taylor 2-0
Adrian Copeman lost to Howard Morley 0-2, beat Pat O'Bryne 2-0, beat John Taylor 2-0
Doubles: John Farnell & Adrian Copeman won 2-1 v. Howard Morley & John Taylor
Jan 31 : St Georges 4 v. Bassingbourn : result 0 - 10
Tony Brotchie lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2, lost to Gerry Izzard 0-2
Paul Sexton lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 1-2, lost to Gerry Izzard 1-2
John Farnell lost to Bruce Hicks 0-2, lost to Val Parkes 0-2, lost to Gerry Izzard 0-2
Doubles: Paul Sexton & John Farnell lost 1-2 v. Bruce Hicks & Gerry Izzard
Feb 10 : St Georges 4 v. St Georges 3 (away) : result 2 - 8
Paul Sexton lost to Martin Garner 0-2, lost to Peter Hutchison 1-2, lost to Clare Macrae 0-2
John Farnell beat Martin Garner 2-0, lost to Peter Hutchison 0-2, lost to Clare Macrae 0-2
Adrian Copeman beat Martin Garner 2-0, lost to Peter Hutchison 0-2, lost to Clare Macrae 0-2
Doubles: John Farnell & Adrian Copeman lost 1-2 v. Martin Garner & Peter Hutchison
Feb 21 : St Georges 4 v. RCG 2 : result 2 - 8
John Farnell lost to Dan Waters 0-2, lost to Daniel Bates 0-2, beat David James 2-0
Tony Brotchie lost to Dan Waters 0-2, lost to Daniel Bates 1-2, lost to David James 0-2
Adrian Copeman lost to Dan Waters 0-2, beat Daniel Bates 2-0, lost to David James 1-2
Doubles: John Farnell & Tony Brotchie lost 0-2 v. Dan Waters & David James
Mar 2 : St Georges 4 v. Arkesden (away) : result 1 - 9
Adrian Copeman lost to Bill Martin 0-2, beat Steve Coltman 2-0, lost to Jon Rushman 0-2
Tony Brotchie lost to Bill Martin 0-2, lost to Steve Coltman 0-2, lost to Jon Rushman 0-2
Paul Sexton lost to Bill Martin 1-2, lost to Steve Coltman 1-2, lost to Jon Rushman 1-2
Doubles: Adrian Copeman & Paul Sexton lost 0-2 v. Steve Coltman & Jon Rushman
Mar 6 : St Georges 4 v. Over 4 : result 4 - 6
Tony Brotchie lost to Jonathan Francis 1-2, lost to Ian Francis 1-2, lost to Richard Culverhouse 0-2
Paul Sexton beat Jonathan Francis 2-0, beat Ian Francis 2-1, lost to Richard Culverhouse 0-2
Colin Dunn (St Georges 6) beat Jonathan Francis 2-1, beat Ian Francis 2-1, lost to Richard Culverhouse 1-2
Doubles: Paul Sexton & Colin Dunn lost 1-2 v. Jonathan Francis & Richard Culverhouse
Mar 14 : St Georges 4 v. Soham 3 (away) : result 5 - 5
Paul Sexton beat Neil Abram 2-0, beat Alan London 2-1, beat Martyn Heyes 2-0
Tony Brotchie lost to Neil Abram 1-2, lost to Alan London 0-2, lost to Martyn Heyes 1-2
Adrian Copeman beat Neil Abram 2-0, lost to Alan London 0-2, lost to Martyn Heyes 1-2
Doubles: Paul Sexton & Adrian Copeman won 2-0 v. Neil Abram & Martyn Heyes
Mar 20 : St Georges 4 v. Telecom 2 : result 3 - 7
John Farnell lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, lost to Walter Carson 1-2
Adrian Copeman lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-0, lost to Walter Carson 0-2
Tony Brotchie lost to Pete Laughlin 0-2, beat Lee Laughlin 2-1, lost to Walter Carson 1-2
Doubles: John Farnell & Adrian Copeman lost 0-2 v. Pete Laughlin & Walter Carson
Mar 29 : St Georges 4 v. Cambridge 5 (away) : result 0 - 10
St Georges 4 turned up with only 2 players.
Tony Brotchie lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Aldo Galea 0-2
Paul Sexton lost to Tony Clarke 0-2, lost to Andy Bennett 0-2, lost to Aldo Galea 0-2
Doubles: Tony Brotchie & Paul Sexton lost 0-2 v. Andy Bennett & Aldo Galea
Apr 3 : St Georges 4 v. CIBA : result 1 - 9
Paul Sexton lost to John Macmanus 0-2, lost to David Dye 0-2, lost to Martin Touhey 0-2
Tony Brotchie lost to John Macmanus 0-2, lost to David Dye 0-2, lost to Martin Touhey 1-2
Adrian Copeman lost to John Macmanus 0-2, lost to David Dye 0-2, lost to Martin Touhey 0-2
Doubles: Paul Sexton & Adrian Copeman won 2-0 v. John Macmanus & David Dye
Knockout - round 1 : Oct 25 : St Georges 4 v. St Ives 6 : result 9 - 0
(match awarded to St Georges 4)
Knockout - round 2 : Nov 15 : St Georges 4 v. Over 3 : result 1 - 8
John Farnell beat Bill Knibbs 2-1, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Adrian Copeman lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Paul Sexton lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 1-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Registered players
Paul Sexton. Matches played: 18. On winning side 2. On drawing side 2.
Singles 53, won 17, average 32%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Tony Brotchie. Matches played: 19. On winning side 2. On drawing side 3.
Singles 56, won 11, average 20%.
Adrian Copeman. Matches played: 13. On winning side 3. On drawing side 2. Times played up: 1.
Singles 38, won 19, average 50%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
John Farnell. Matches played: 12. On winning side 2. On drawing side 2.
Singles 36, won 18, average 50%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Reserves
Colin Dunn (St Georges 6). Matches played: 1. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 3, won 2, average 67%.
Back to list of teams
St Georges 5. Division : 5. Home night Monday. Entered the Knockout.
Captain: Berek Barns. 24 St Andrews Road, Cambridge.. Contact: 01223 526517(H) 01223 271548(B).
Matches played
Sep 27 : St Georges 5 v. Haverhill 4 : result 2 - 8
Jim Wattam lost to Dave Chapman 0-2, lost to Jamie Nunn 0-2, lost to Bob Withers 0-2
Syd Rushton lost to Dave Chapman 0-2, lost to Jamie Nunn 0-2, lost to Bob Withers 0-2
Alf Styan lost to Dave Chapman 0-2, beat Jamie Nunn 2-0, beat Bob Withers 2-1
Doubles: Jim Wattam & Alf Styan lost 0-2 v. Dave Chapman & Bob Withers
Oct 6 : St Georges 5 v. Cambridge 7 (away) : result 5 - 5
Derek Barns lost to Rob Custerson 0-2, beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-1
Jim Wattam lost to Rob Custerson 0-2, lost to Luke Dryden 0-2, lost to Matt Custerson 0-2
Syd Rushton lost to Rob Custerson 0-2, beat Luke Dryden 2-1, beat Matt Custerson 2-0
Doubles: Derek Barns & Jim Wattam won 2-0 v. Luke Dryden & Matt Custerson
Oct 11 : St Georges 5 v. Bottisham : result 6 - 4
Alf Styan beat Jon Chapman 2-0, beat Trish Ward 2-0, lost to Mick Carew 0-2
Derek Barns beat Jon Chapman 2-1, beat Trish Ward 2-0, lost to Mick Carew 0-2
Jim Wattam beat Jon Chapman 2-1, beat Trish Ward 2-1, lost to Mick Carew 0-2
Doubles: Alf Styan & Jim Wattam lost 0-2 v. Jon Chapman & Mick Carew
Oct 21 : St Georges 5 v. St Georges 6 (away) : result 6 - 4
Alf Styan beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jean Oates 2-0
Roger Sulman beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 1-2, beat Jean Oates 2-0
Syd Rushton beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 1-2, lost to Jean Oates 0-2
Doubles: Alf Styan & Syd Rushton won 2-0 v. Janett Klinke & Colin Dunn
Nov 1 : St Georges 5 v. St Ives 6 : result 5 - 5
Alf Styan lost to Robert Green 1-2, lost to David Blake 0-2, beat Michelle Brooks 2-0
Syd Rushton lost to Robert Green 0-2, beat David Blake 2-0, lost to Michelle Brooks 0-2
Derek Barns lost to Robert Green 0-2, beat David Blake 2-0, beat Michelle Brooks 2-0
Doubles: Alf Styan & Derek Barns won 2-0 v. Robert Green & David Blake
Nov 10 : St Georges 5 v. Cambridge 6 (away) : result 2 - 8
Roger Sulman beat Pat Lloyd 2-1, lost to Robert Fincham 1-2, beat Rod Bryant 2-1
Jim Wattam lost to Pat Lloyd 0-2, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 0-2
Syd Rushton lost to Pat Lloyd 1-2, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 0-2
Doubles: Jim Wattam & Syd Rushton lost 0-2 v. Pat Lloyd & Robert Fincham
Nov 30 : St Georges 5 v. GORD (away) : result 3 - 7
Jim Wattam lost to Geoff Miller 1-2, lost to Mike Starling 0-2, lost to Ron Rayner 0-2
Alf Styan beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 0-2, beat Ron Rayner 2-0
Syd Rushton beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 0-2, lost to Ron Rayner 0-2
Doubles: Alf Styan & Syd Rushton lost 1-2 v. Mike Starling & Ron Rayner
Dec 6 : St Georges 5 v. Impington 3 : result 4 - 6
Alf Styan lost to Ivan Cook 0-2, beat Dave Harrison 2-0, beat Gary Cook 2-0
Jim Wattam lost to Ivan Cook 0-2, lost to Dave Harrison 0-2, lost to Gary Cook 0-2
Roger Sulman beat Ivan Cook 2-1, lost to Dave Harrison 1-2, beat Gary Cook 2-0
Doubles: Alf Styan & Roger Sulman lost 0-2 v. Dave Harrison & Gary Cook
Jan 3 : St Georges 5 v. Arbury (away) : result 4 - 6
Alf Styan beat Martin Lee 2-0, beat Gordon Hamilton 2-0, beat Dave Thompson 2-1
Derek Barns beat Martin Lee 2-0, lost to Gordon Hamilton 1-2, lost to Dave Thompson 0-2
Jim Wattam lost to Martin Lee 0-2, lost to Gordon Hamilton 0-2, lost to Dave Thompson 0-2
Doubles: Alf Styan & Derek Barns lost 0-2 v. Gordon Hamilton & Dave Thompson
Jan 10 : St Georges 5 v. St Ives 5 : result 5 - 5
Alf Styan lost to Barbara Pace 0-2, beat Mary Bodle 2-0, lost to Martyn Fisher 1-2
Roger Sulman beat Barbara Pace 2-0, beat Mary Bodle 2-1, beat Martyn Fisher 2-0
Jim Wattam lost to Barbara Pace 0-2, lost to Mary Bodle 1-2, lost to Martyn Fisher 0-2
Doubles: Alf Styan & Roger Sulman won 2-1 v. Barbara Pace & Martyn Fisher
Jan 17 : St Georges 5 v. Haverhill 4 (away) : result 4 - 6
Alf Styan beat Jamie Nunn 2-0, beat Bob Withers 2-0, lost to Jamie Dockerill 1-2
Derek Barns beat Jamie Nunn 2-0, beat Bob Withers 2-0, lost to Jamie Dockerill 1-2
Jim Wattam lost to Jamie Nunn 0-2, lost to Bob Withers 0-2, lost to Jamie Dockerill 0-2
Doubles: Alf Styan & Derek Barns lost 1-2 v. Jamie Nunn & Bob Withers
Jan 24 : St Georges 5 v. Cambridge 7 : result 5 - 5
Derek Barns lost to Rob Custerson 0-2, beat Luke Dryden 2-0, beat Karl Ingle 2-0
Syd Rushton lost to Rob Custerson 0-2, beat Luke Dryden 2-1, beat Karl Ingle 2-0
Jim Wattam lost to Rob Custerson 0-2, lost to Luke Dryden 0-2, beat Karl Ingle 2-0
Doubles: Syd Rushton & Jim Wattam lost 0-2 v. Rob Custerson & Luke Dryden
Feb 4 : St Georges 5 v. Bottisham (away) : result 5 - 5
St Georges 5 turned up with only 2 players.
Alf Styan lost to Mick Carew 0-2, beat Jon Chapman 2-0, beat Carl Woolf 2-0
Syd Rushton lost to Mick Carew 0-2, beat Jon Chapman 2-1, beat Carl Woolf 2-1
Doubles: Alf Styan & Syd Rushton won 2-1 v. Mick Carew & Carl Woolf
Feb 7 : St Georges 5 v. St Georges 6 : result 7 - 3
Jim Wattam beat Janett Klinke 2-1, lost to Colin Dunn 1-2, lost to Jean Oates 0-2
Syd Rushton beat Janett Klinke 2-1, beat Colin Dunn 2-0, beat Jean Oates 2-0
Roger Sulman beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-0, beat Jean Oates 2-0
Doubles: Jim Wattam & Syd Rushton lost 1-2 v. Janett Klinke & Colin Dunn
Feb 24 : St Georges 5 v. St Ives 6 (away) : result 4 - 6
St Ives 6 turned up with only 2 players.
Alf Styan lost to Robert Green 1-2, lost to William Berry 0-2
Syd Rushton lost to Robert Green 1-2, lost to William Berry 0-2
Jim Wattam lost to Robert Green 0-2, lost to William Berry 0-2
Doubles: Alf Styan & Syd Rushton won 2-1 v. Robert Green & William Berry
Feb 28 : St Georges 5 v. Cambridge 6 : result 4 - 6
Alf Styan beat Pat Lloyd 2-0, lost to Robert Fincham 0-2, beat Howard Davidson 2-0
Syd Rushton lost to Pat Lloyd 0-2, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Howard Davidson 0-2
Derek Barns lost to Pat Lloyd 1-2, lost to Robert Fincham 1-2, beat Howard Davidson 2-1
Doubles: Alf Styan & Derek Barns won 2-1 v. Robert Fincham & Howard Davidson
Mar 13 : St Georges 5 v. GORD : result 6 - 4
Alf Styan lost to Mike Starling 0-2, beat Geoff Miller 2-0, beat Ron Rayner 2-0
Jim Wattam lost to Mike Starling 0-2, beat Geoff Miller 2-0, lost to Ron Rayner 0-2
Roger Sulman lost to Mike Starling 1-2, beat Geoff Miller 2-0, beat Ron Rayner 2-0
Doubles: Alf Styan & Roger Sulman won 2-1 v. Mike Starling & Ron Rayner
Mar 20 : St Georges 5 v. Impington 3 (away) : result 1 - 9
Derek Barns lost to Gary Cook 0-2, beat Steve Foulger 2-0, lost to Ivan Cook 0-2
Jim Wattam lost to Gary Cook 0-2, lost to Steve Foulger 0-2, lost to Ivan Cook 0-2
Syd Rushton lost to Gary Cook 0-2, lost to Steve Foulger 0-2, lost to Ivan Cook 0-2
Doubles: Derek Barns & Syd Rushton lost 0-2 v. Gary Cook & Ivan Cook
Mar 27 : St Georges 5 v. Arbury : result 6 - 4
Derek Barns beat Martin Lee 2-0, lost to Gordon Hamilton 0-2, beat Juliet Merritt 2-0
Jim Wattam lost to Martin Lee 0-2, lost to Gordon Hamilton 0-2, lost to Juliet Merritt 1-2
Roger Sulman beat Martin Lee 2-0, beat Gordon Hamilton 2-0, beat Juliet Merritt 2-0
Doubles: Derek Barns & Jim Wattam won 2-1 v. Martin Lee & Gordon Hamilton
Apr 6 : St Georges 5 v. St Ives 5 (away) : result 2 - 8
Alf Styan lost to Barbara Pace 0-2, beat Martyn Fisher 2-1, beat Pippa Keane 2-1
Jim Wattam lost to Barbara Pace 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2, lost to Pippa Keane 0-2
Syd Rushton lost to Barbara Pace 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2, lost to Pippa Keane 1-2
Doubles: Alf Styan & Syd Rushton lost 0-2 v. Barbara Pace & Martyn Fisher
Knockout - round 2 : Nov 15 : St Georges 5 v. St Ives 4 : result 0 - 9
Jim Wattam lost to Frank Hamilton 1-3, lost to Kevin Kent 0-2, lost to Paul Richards 0-3
Roger Sulman lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Kevin Kent 0-2, lost to Paul Richards 0-2
Syd Rushton lost to Frank Hamilton 0-2, lost to Kevin Kent 0-2, lost to Paul Richards 0-3
Registered players
Roger Sulman. Matches played: 7. On winning side 4. On drawing side 1. Times played up: 1.
Singles 21, won 17, average 81%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Derek Barns. Matches played: 9. On winning side 2. On drawing side 3.
Singles 27, won 15, average 56%.
Syd Rushton. Matches played: 13. On winning side 2. On drawing side 4.
Singles 38, won 12, average 32%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Jim Wattam. Matches played: 16. On winning side 4. On drawing side 3.
Singles 47, won 5, average 11%. KO matches: 1. Singles 3, won 0. Average 0%.
Alf Styan. Matches played: 14. On winning side 3. On drawing side 3. Times played up: 3.
Singles 41, won 25, average 61%.
Back to list of teams
St Georges 6. Division : 5. Home night Thursday. Entered the Knockout.
Captain: Jean Oates. 218 Church Road, Cherry Hinton, Cambridge. CB1 3LB. Contact: 01223 243652(H).
Matches played
Sep 27 : St Georges 6 v. Impington 3 (away) : result 0 - 10
Janett Klinke lost to Gary Cook 0-2, lost to Don Carver 0-2, lost to Dave Harrison 0-2
Jean Oates lost to Gary Cook 0-2, lost to Don Carver 0-2, lost to Dave Harrison 0-2
Maurice Oates lost to Gary Cook 0-2, lost to Don Carver 0-2, lost to Dave Harrison 1-2
Doubles: Janett Klinke & Jean Oates lost 0-2 v. Gary Cook & Don Carver
Oct 7 : St Georges 6 v. Arbury : result 3 - 7
Janett Klinke lost to Martin Lee 0-2, lost to Dave Thompson 0-2, lost to Gordon Hamilton 0-2
Colin Dunn beat Martin Lee 2-0, beat Dave Thompson 2-1, beat Gordon Hamilton 2-0
Jean Oates lost to Martin Lee 0-2, lost to Dave Thompson 0-2, lost to Gordon Hamilton 0-2
Doubles: Janett Klinke & Colin Dunn lost 1-2 v. Martin Lee & Gordon Hamilton
Oct 14 : St Georges 6 v. St Ives 5 (away) : result 1 - 9
Janett Klinke lost to Barbara Pace 0-2, lost to Pippa Keane 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2
Colin Dunn lost to Barbara Pace 0-2, beat Pippa Keane 2-0, lost to Martyn Fisher 0-2
Jean Oates lost to Barbara Pace 0-2, lost to Pippa Keane 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2
Doubles: Colin Dunn & Jean Oates lost 1-2 v. Pippa Keane & Martyn Fisher
Oct 21 : St Georges 6 v. St Georges 5 : result 4 - 6
Janett Klinke lost to Alf Styan 0-2, lost to Roger Sulman 0-2, lost to Syd Rushton 0-2
Colin Dunn beat Alf Styan 2-0, beat Roger Sulman 2-1, beat Syd Rushton 2-1
Jean Oates lost to Alf Styan 0-2, lost to Roger Sulman 0-2, beat Syd Rushton 2-0
Doubles: Janett Klinke & Colin Dunn lost 0-2 v. Alf Styan & Syd Rushton
Nov 3 : St Georges 6 v. Cambridge 7 (away) : result 4 - 6
Janett Klinke lost to Steve Willis 0-2, lost to Matt Custerson 0-2, lost to Luke Dryden 1-2
Colin Dunn beat Steve Willis 2-0, beat Matt Custerson 2-0, beat Luke Dryden 2-0
Jean Oates lost to Steve Willis 0-2, lost to Matt Custerson 1-2, lost to Luke Dryden 0-2
Doubles: Janett Klinke & Colin Dunn won 2-0 v. Steve Willis & Matt Custerson
Nov 11 : St Georges 6 v. Bottisham : result 3 - 7
Janett Klinke beat Trish Ward 2-0, lost to Mick Carew 0-2, lost to Carl Woolf 0-2
Colin Dunn beat Trish Ward 2-0, lost to Mick Carew 1-2, beat Carl Woolf 2-0
Jean Oates lost to Trish Ward 1-2, lost to Mick Carew 0-2, lost to Carl Woolf 1-2
Doubles: Colin Dunn & Janett Klinke lost 0-2 v. Mick Carew & Carl Woolf
Nov 22 : St Georges 6 v. Haverhill 4 (away) : result 2 - 8
Janett Klinke lost to Bob Withers 0-2, lost to Dave Chapman 0-2, lost to Jamie Nunn 0-2
Colin Dunn lost to Bob Withers 0-2, beat Dave Chapman 2-1, beat Jamie Nunn 2-0
Jean Oates lost to Bob Withers 0-2, lost to Dave Chapman 0-2, lost to Jamie Nunn 0-2
Doubles: Janett Klinke & Colin Dunn lost 0-2 v. Bob Withers & Jamie Nunn
Dec 2 : St Georges 6 v. St Ives 6 (away) : result 2 - 8
Janett Klinke lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 1-2, lost to Michelle Brooks 0-2
Colin Dunn lost to Robert Green 1-2, beat David Blake 2-1, beat Michelle Brooks 2-1
Jean Oates lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 0-2, lost to Michelle Brooks 0-2
Doubles: Janett Klinke & Colin Dunn lost 1-2 v. Robert Green & David Blake
Dec 9 : St Georges 6 v. Cambridge 6 : result 2 - 8
Jean Oates lost to Pat Lloyd 0-2, lost to Mike Rennison 0-2, lost to Robert Fincham 0-2
Colin Dunn beat Pat Lloyd 2-1, beat Mike Rennison 2-0, lost to Robert Fincham 0-2
Maurice Oates lost to Pat Lloyd 0-2, lost to Mike Rennison 0-2, lost to Robert Fincham 0-2
Doubles: Jean Oates & Colin Dunn lost 1-2 v. Pat Lloyd & Robert Fincham
Jan 13 : St Georges 6 v. GORD : result 3 - 7
Janett Klinke lost to Mike Starling 0-2, lost to Geoff Miller 0-2, lost to Ron Rayner 0-2
Colin Dunn lost to Mike Starling 0-2, beat Geoff Miller 2-0, beat Ron Rayner 2-1
Jennie Oates lost to Mike Starling 0-2, beat Geoff Miller 2-0, lost to Ron Rayner 0-2
Doubles: Janett Klinke & Colin Dunn lost 1-2 v. Mike Starling & Ron Rayner
Jan 20 : St Georges 6 v. Impington 3 : result 3 - 7
Janett Klinke lost to Ivan Cook 0-2, lost to Gary Cook 0-2, lost to Dave Harrison 0-2
Colin Dunn beat Ivan Cook 2-0, beat Gary Cook 2-1, beat Dave Harrison 2-1
Jennie Oates lost to Ivan Cook 0-2, lost to Gary Cook 1-2, lost to Dave Harrison 0-2
Doubles: Janett Klinke & Colin Dunn lost 1-2 v. Ivan Cook & Gary Cook
Jan 24 : St Georges 6 v. Arbury (away) : result 2 - 8
Janett Klinke lost to Gordon Hamilton 0-2, lost to Dave Thompson 0-2, lost to Martin Lee 0-2
Colin Dunn beat Gordon Hamilton 2-1, lost to Dave Thompson 0-2, beat Martin Lee 2-0
Jean Oates lost to Gordon Hamilton 0-2, lost to Dave Thompson 0-2, lost to Martin Lee 1-2
Doubles: Janett Klinke & Jean Oates lost 0-2 v. Gordon Hamilton & Dave Thompson
Feb 3 : St Georges 6 v. St Ives 5 : result 2 - 8
Janett Klinke lost to Barbara Pace 0-2, lost to Pippa Keane 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2
Colin Dunn lost to Barbara Pace 1-2, beat Pippa Keane 2-1, beat Martyn Fisher 2-0
Jean Oates lost to Barbara Pace 0-2, lost to Pippa Keane 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2
Doubles: Colin Dunn & Jean Oates lost 1-2 v. Barbara Pace & Martyn Fisher
Feb 7 : St Georges 6 v. St Georges 5 (away) : result 3 - 7
Janett Klinke lost to Jim Wattam 1-2, lost to Syd Rushton 1-2, lost to Roger Sulman 0-2
Colin Dunn beat Jim Wattam 2-1, lost to Syd Rushton 0-2, lost to Roger Sulman 0-2
Jean Oates beat Jim Wattam 2-0, lost to Syd Rushton 0-2, lost to Roger Sulman 0-2
Doubles: Janett Klinke & Colin Dunn won 2-1 v. Jim Wattam & Syd Rushton
Feb 24 : St Georges 6 v. Cambridge 7 : result 3 - 7
Jean Oates lost to Matt Custerson 1-2, lost to Luke Dryden 1-2, lost to Rob Custerson 0-2
Colin Dunn beat Matt Custerson 2-0, beat Luke Dryden 2-0, lost to Rob Custerson 0-2
Maurice Oates lost to Matt Custerson 0-2, lost to Luke Dryden 0-2, lost to Rob Custerson 0-2
Doubles: Jean Oates & Colin Dunn won 2-0 v. Matt Custerson & Luke Dryden
Mar 3 : St Georges 6 v. Bottisham (away) : result 4 - 6
Janett Klinke beat Trish Ward 2-0, lost to Carl Woolf 1-2, lost to Mick Carew 0-2
Colin Dunn beat Trish Ward 2-0, lost to Carl Woolf 0-2, beat Mick Carew 2-1
Jean Oates beat Trish Ward 2-1, lost to Carl Woolf 0-2, lost to Mick Carew 0-2
Doubles: Janett Klinke & Colin Dunn lost 1-2 v. Carl Woolf & Mick Carew
Mar 9 : St Georges 6 v. Haverhill 4 : result 3 - 7
Janett Klinke lost to Bob Withers 1-2, lost to Jamie Nunn 0-2, lost to Jamie Dockerill 0-2
Colin Dunn beat Bob Withers 2-1, beat Jamie Nunn 2-0, beat Jamie Dockerill 2-0
Jean Oates lost to Bob Withers 0-2, lost to Jamie Nunn 1-2, lost to Jamie Dockerill 0-2
Doubles: Colin Dunn & Jean Oates lost 0-2 v. Jamie Nunn & Jamie Dockerill
Mar 16 : St Georges 6 v. St Ives 6 : result 1 - 9
Janett Klinke lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 0-2, lost to William Berry 0-2
Colin Dunn lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 0-2, beat William Berry 2-1
Maurice Oates lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 0-2, lost to William Berry 1-2
Doubles: Janett Klinke & Colin Dunn lost 0-2 v. Robert Green & William Berry
Mar 22 : St Georges 6 v. Cambridge 6 (away) : result 0 - 10
Janett Klinke lost to Pat Lloyd 0-2, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 0-2
Colin Dunn lost to Pat Lloyd 1-2, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 0-2
Jean Oates lost to Pat Lloyd 0-2, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 0-2
Doubles: Janett Klinke & Jean Oates lost 0-2 v. Robert Fincham & Rod Bryant
Apr 4 : St Georges 6 v. GORD (away) : result 3 - 7
Janett Klinke beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 0-2, lost to Ron Rayner 0-2
Jean Oates beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 0-2, lost to Ron Rayner 0-2
Jennie Oates beat Geoff Miller 2-1, lost to Mike Starling 0-2, lost to Ron Rayner 1-2
Doubles: Janett Klinke & Jean Oates lost 0-2 v. Mike Starling & Ron Rayner
Knockout - round 2 : Nov 15 : St Georges 6 v. Telecom 1 (away) : result 6 - 3
Janett Klinke beat Tony Whiting 3-2, beat Norman Hedger 3-1, lost to Alan Spackman 1-3
Colin Dunn lost to Tony Whiting 0-3, beat Norman Hedger 3-2, beat Alan Spackman 2-0
Jennie Oates beat Tony Whiting 3-0, beat Norman Hedger 2-0, lost to Alan Spackman 0-3
Knockout - round 3 : Dec 16 : St Georges 6 v. St Ives 5 : result 4 - 5
Janett Klinke beat Peter King 2-0, lost to Barbara Pace 0-2, lost to Mary Bodle 0-2
Colin Dunn beat Peter King 2-0, lost to Barbara Pace 0-2, lost to Mary Bodle 0-2
Jennie Oates beat Peter King 2-0, lost to Barbara Pace 0-2, beat Mary Bodle 2-0
Registered players
Colin Dunn. Matches played: 18. On winning side 0. On drawing side 0. Times played up: 3.
Singles 54, won 36, average 67%. KO matches: 2. Singles 6, won 3. Average 50%.
Jean Oates. Matches played: 17. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 51, won 4, average 8%.
Maurice Oates. Matches played: 4. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 12, won 0, average 0%.
Janett Klinke. Matches played: 18. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 54, won 3, average 6%. KO matches: 2. Singles 6, won 3. Average 50%.
Jennie Oates. Matches played: 3. On winning side 0. On drawing side 0.
Singles 9, won 2, average 22%. KO matches: 2. Singles 6, won 4. Average 66%.
Laura Oates.
Back to list of teams
St Ives 1. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: Mark Fisher. 1 Kingfisher Green, St Ives. Contact: 01480 494560(H).
Matches played
Sep 29 : St Ives 1 v. Police 1 : result 7 - 3
Mark Fisher beat Howard Morley 2-0, beat Gary Jordan 2-0, beat Derek Rogers 2-0
Simon Pryke lost to Howard Morley 0-2, lost to Gary Jordan 0-2, lost to Derek Rogers 0-2
John White beat Howard Morley 2-0, beat Gary Jordan 2-0, beat Derek Rogers 2-0
Doubles: Mark Fisher & Simon Pryke won 2-0 v. Howard Morley & Gary Jordan
Oct 5 : St Ives 1 v. Soham 2 (away) : result 8 - 2
John White beat Tony Everitt 2-1, lost to (Soham 3) 1-2, beat Andreas Elia 2-0
Mark Fisher beat Tony Everitt 2-0, lost to (Soham 3) 1-2, beat Andreas Elia 2-1
Alan Smith beat Tony Everitt 2-0, beat (Soham 3) 2-0, beat Andreas Elia 2-1
Doubles: John White & Alan Smith won 2-0 v. Tony Everitt &
Oct 13 : St Ives 1 v. University 1 : result 2 - 8
St Ives 1 turned up with only 2 players.
Simon Pryke lost to Dave Atkinson 0-2, lost to Paul Robertson 0-2, beat Frederique Pauquay 2-1
John White lost to Dave Atkinson 0-2, lost to Paul Robertson 1-2, beat Frederique Pauquay 2-1
Doubles: Simon Pryke & John White lost 1-2 v. Paul Robertson & Frederique Pauquay
Oct 20 : St Ives 1 v. St Ives 2 (away) : result 6 - 4
St Ives 1 turned up with only 2 players.
John White beat Steven Fisher 2-1, beat Leon Rogers 2-0, beat Leno Coppolaro 2-0
Simon Pryke beat Steven Fisher 2-1, beat Leon Rogers 2-0, beat Leno Coppolaro 2-0
Doubles: John White & Simon Pryke lost 1-2 v. Steven Fisher & Leon Rogers
Nov 3 : St Ives 1 v. Ely : result 8 - 2
Simon Pryke beat Tim Wootton 2-0, beat Alan Jugg 2-1, lost to Hugo Brown 0-2
John White lost to Tim Wootton 1-2, beat Alan Jugg 2-1, beat Hugo Brown 2-0
Mark Fisher beat Tim Wootton 2-1, beat Alan Jugg 2-0, beat Hugo Brown 2-0
Doubles: John White & Mark Fisher won 2-1 v. Tim Wootton & Alan Jugg
Nov 24 : St Ives 1 v. Over 1 : result 8 - 2
John White beat Roger Fensom 2-0, lost to Barry Hagger 1-2, beat Patrick Amps 2-0
Simon Pryke beat Roger Fensom 2-0, lost to Barry Hagger 0-2, beat Patrick Amps 2-0
Mark Fisher beat Roger Fensom 2-1, beat Barry Hagger 2-0, beat Patrick Amps 2-0
Doubles: John White & Simon Pryke won 2-1 v. Barry Hagger & Patrick Amps
Dec 8 : St Ives 1 v. NCI 1 : result 4 - 6
St Ives 1 turned up with only 2 players.
Mark Fisher lost to Craig Hastie 1-2, lost to David Tiplady 1-2, beat Paul Wood 2-0
John White beat Craig Hastie 2-1, lost to David Tiplady 1-2, beat Paul Wood 2-0
Doubles: Mark Fisher & John White won 2-1 v. Craig Hastie & David Tiplady
Jan 5 : St Ives 1 v. Haverhill 1 : result 0 - 0
(match declared void)
Jan 12 : St Ives 1 v. Cambridge 1 (away) : result 1 - 9
Simon Pryke lost to Martin Gray 1-2, lost to Steve Annison 0-2, lost to Kevin Gray 0-2
Alan Smith lost to Martin Gray 0-2, lost to Steve Annison 0-2, lost to Kevin Gray 1-2
John White lost to Martin Gray 1-2, lost to Steve Annison 0-2, lost to Kevin Gray 1-2
Doubles: Simon Pryke & Alan Smith won 2-0 v. Martin Gray & Steve Annison
Jan 18 : St Ives 1 v. Police 1 (away) : result 10 - 0
Simon Pryke beat Tim Diss 2-0, beat Howard Morley 2-0, beat Chris Tilley 2-0
John White beat Tim Diss 2-1, beat Howard Morley 2-0, beat Chris Tilley 2-0
Mark Fisher beat Tim Diss 2-1, beat Howard Morley 2-0, beat Chris Tilley 2-0
Doubles: Simon Pryke & John White won 2-0 v. Tim Diss & Howard Morley
Jan 26 : St Ives 1 v. Soham 2 : result 7 - 3
Alan Smith beat Tony Everitt 2-1, beat Haydon Davies 2-0, beat Clive Woollard 2-1
Mark Fisher beat Tony Everitt 2-1, beat Haydon Davies 2-1, lost to Clive Woollard 0-2
John White beat Tony Everitt 2-1, beat Haydon Davies 2-0, lost to Clive Woollard 1-2
Doubles: Alan Smith & Mark Fisher lost 0-2 v. Tony Everitt & Haydon Davies
Feb 4 : St Ives 1 v. University 1 (away) : result 0 - 0
(match declared void)
Feb 9 : St Ives 1 v. St Ives 2 : result 9 - 1
Simon Pryke beat Leon Rogers 2-0, beat Leno Coppolaro 2-0, beat Sid Burgess 2-0
Mark Fisher beat Leon Rogers 2-0, beat Leno Coppolaro 2-1, lost to Sid Burgess 0-2
John White beat Leon Rogers 2-0, beat Leno Coppolaro 2-0, beat Sid Burgess 2-0
Doubles: Simon Pryke & Mark Fisher won 2-0 v. Leon Rogers & Sid Burgess
Feb 22 : St Ives 1 v. Ely (away) : result 0 - 0
(match declared void)
Mar 6 : St Ives 1 v. Over 1 (away) : result 8 - 2
Simon Pryke beat Roger Fensom 2-1, beat Patrick Amps 2-0, beat Barry Hagger 2-1
John White lost to Roger Fensom 0-2, beat Patrick Amps 2-0, lost to Barry Hagger 1-2
Mark Fisher beat Roger Fensom 2-0, beat Patrick Amps 2-0, beat Barry Hagger 2-0
Doubles: Simon Pryke & Mark Fisher won 2-0 v. Roger Fensom & Barry Hagger
Mar 22 : St Ives 1 v. NCI 1 (away) : result 0 - 0
(match declared void)
Mar 27 : St Ives 1 v. Haverhill 1 (away) : result 0 - 0
(match declared void)
Apr 5 : St Ives 1 v. Cambridge 1 : result 1 - 9
Simon Pryke lost to Steve Annison 0-2, lost to Kevin Gray 1-2, lost to Martin Gray 1-2
Alan Smith lost to Steve Annison 0-2, beat Kevin Gray 2-1, lost to Martin Gray 0-2
John White lost to Steve Annison 0-2, lost to Kevin Gray 0-2, lost to Martin Gray 1-2
Doubles: Simon Pryke & Alan Smith lost 0-2 v. Steve Annison & Kevin Gray
Knockout - round 1 : Oct 25 : St Ives 1 v. Impington 1 (away) : result 0 - 9
(match awarded to Impington 1)
Registered players
Mark Fisher. Matches played: 9. On winning side 8. On drawing side 0.
Singles 27, won 22, average 81%.
Simon Pryke. Matches played: 10. On winning side 7. On drawing side 0.
Singles 30, won 17, average 57%.
Alan Smith. Matches played: 4. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 12, won 7, average 58%.
John White. Matches played: 13. On winning side 9. On drawing side 0.
Singles 39, won 24, average 62%.
Richard Wells.
Back to list of teams
St Ives 2. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: Leon Rogers. Contact: 01480 462776(H).
Matches played
Sep 27 : St Ives 2 v. Over 1 (away) : result 8 - 2
Steven Fisher lost to Roger Fensom 1-2, beat Patrick Amps 2-1, beat Pauline Leak (Over 2) 2-0
Leon Rogers beat Roger Fensom 2-0, beat Patrick Amps 2-1, beat Pauline Leak (Over 2) 2-1
Sid Burgess lost to Roger Fensom 0-2, beat Patrick Amps 2-0, beat Pauline Leak (Over 2) 2-0
Doubles: Steven Fisher & Leon Rogers won 2-0 v. Roger Fensom & Pauline Leak
Oct 13 : St Ives 2 v. NCI 1 (away) : result 3 - 7
Leon Rogers lost to Craig Hastie 1-2, lost to David Tiplady 1-2, lost to Paul Wood 1-2
Steven Fisher lost to Craig Hastie 0-2, lost to David Tiplady 0-2, beat Paul Wood 2-0
Sid Burgess lost to Craig Hastie 0-2, lost to David Tiplady 0-2, beat Paul Wood 2-1
Doubles: Leon Rogers & Steven Fisher won 2-0 v. David Tiplady & Paul Wood
Oct 20 : St Ives 2 v. St Ives 1 : result 4 - 6
St Ives 1 turned up with only 2 players.
Steven Fisher lost to John White 1-2, lost to Simon Pryke 1-2
Leon Rogers lost to John White 0-2, lost to Simon Pryke 0-2
Leno Coppolaro lost to John White 0-2, lost to Simon Pryke 0-2
Doubles: Steven Fisher & Leon Rogers won 2-1 v. John White & Simon Pryke
Nov 3 : St Ives 2 v. Cambridge 1 (away) : result 3 - 7
Leon Rogers lost to Kevin Gray 0-2, beat Chris Burdon 2-1, lost to Martin Gray 0-2
Sid Burgess lost to Kevin Gray 0-2, beat Chris Burdon 2-0, lost to Martin Gray 0-2
Steven Fisher lost to Kevin Gray 0-2, beat Chris Burdon 2-1, lost to Martin Gray 1-2
Doubles: Leon Rogers & Sid Burgess lost 0-2 v. Kevin Gray & Martin Gray
Nov 10 : St Ives 2 v. Police 1 : result 8 - 2
Steven Fisher beat Tim Diss 2-0, beat Steve Stafford (Police 2) 2-0, beat John Taylor (Police 2) 2-0
Leon Rogers lost to Tim Diss 1-2, beat Steve Stafford (Police 2) 2-0, beat John Taylor (Police 2) 2-0
Sid Burgess lost to Tim Diss 0-2, beat Steve Stafford (Police 2) 2-0, beat John Taylor (Police 2) 2-0
Doubles: Steven Fisher & Leon Rogers won 2-0 v. Tim Diss & Steve Stafford
Nov 23 : St Ives 2 v. Soham 2 (away) : result 6 - 4
Leon Rogers lost to Andreas Elia 0-2, beat Colin Rayner 2-0, beat Tony Everitt 2-0
Sid Burgess beat Andreas Elia 2-0, beat Colin Rayner 2-1, lost to Tony Everitt 1-2
Steven Fisher lost to Andreas Elia 0-2, beat Colin Rayner 2-0, beat Tony Everitt 2-0
Doubles: Leon Rogers & Steven Fisher lost 1-2 v. Andreas Elia & Tony Everitt
Dec 1 : St Ives 2 v. University 1 : result 0 - 0
(match declared void)
Dec 6 : St Ives 2 v. Haverhill 1 (away) : result 3 - 7
Leon Rogers lost to Robert Cushen 0-2, beat Tony Reardon 2-0, lost to Paul Davison 0-2
Steven Fisher lost to Robert Cushen 1-2, beat Tony Reardon 2-0, beat Paul Davison 2-1
Leno Coppolaro lost to Robert Cushen 1-2, lost to Tony Reardon 0-2, lost to Paul Davison 0-2
Doubles: Leon Rogers & Steven Fisher lost 0-2 v. Robert Cushen & Paul Davison
Jan 4 : St Ives 2 v. Ely (away) : result 9 - 1
Steven Fisher beat Chris Jones 2-0, beat Steve Lee 2-0, beat Tim Wootton 2-0
Leon Rogers beat Chris Jones 2-0, beat Steve Lee 2-0, beat Tim Wootton 2-0
Sid Burgess lost to Chris Jones 0-2, beat Steve Lee 2-1, beat Tim Wootton 2-1
Doubles: Steven Fisher & Leon Rogers won 2-0 v. Steve Lee & Tim Wootton
Jan 19 : St Ives 2 v. Over 1 : result 4 - 6
Leon Rogers beat Roger Fensom 2-0, lost to Barry Hagger 0-2, beat Patrick Amps 2-0
Sid Burgess beat Roger Fensom 2-1, lost to Barry Hagger 0-2, lost to Patrick Amps 1-2
Leno Coppolaro lost to Roger Fensom 0-2, lost to Barry Hagger 0-2, beat Patrick Amps 2-1
Doubles: Leon Rogers & Sid Burgess lost 0-2 v. Roger Fensom & Barry Hagger
Feb 2 : St Ives 2 v. NCI 1 : result 4 - 6
Leon Rogers lost to Craig Hastie 0-2, lost to David Tiplady 0-2, beat Paul Wood 2-1
Steven Fisher lost to Craig Hastie 0-2, beat David Tiplady 2-0, beat Paul Wood 2-0
Sid Burgess lost to Craig Hastie 0-2, lost to David Tiplady 0-2, lost to Paul Wood 1-2
Doubles: Leon Rogers & Steven Fisher won 2-0 v. Craig Hastie & Paul Wood
Feb 9 : St Ives 2 v. St Ives 1 (away) : result 1 - 9
Leon Rogers lost to Simon Pryke 0-2, lost to Mark Fisher 0-2, lost to John White 0-2
Leno Coppolaro lost to Simon Pryke 0-2, lost to Mark Fisher 1-2, lost to John White 0-2
Sid Burgess lost to Simon Pryke 0-2, beat Mark Fisher 2-0, lost to John White 0-2
Doubles: Leon Rogers & Sid Burgess lost 0-2 v. Simon Pryke & Mark Fisher
Feb 23 : St Ives 2 v. Cambridge 1 : result 4 - 6
Sid Burgess lost to Kevin Gray 0-2, lost to Martin Gray 0-2, beat Chris Burdon 2-0
Steven Fisher lost to Kevin Gray 0-2, beat Martin Gray 2-0, beat Chris Burdon 2-1
Leon Rogers lost to Kevin Gray 0-2, lost to Martin Gray 0-2, beat Chris Burdon 2-0
Doubles: Steven Fisher & Leon Rogers lost 0-2 v. Kevin Gray & Martin Gray
Feb 29 : St Ives 2 v. Police 1 (away) : result 7 - 3
Steven Fisher beat Chris Tilley 2-0, beat Tim Diss 2-0, beat Gary Jordan 2-0
Leon Rogers beat Chris Tilley 2-0, lost to Tim Diss 0-2, beat Gary Jordan 2-0
Leno Coppolaro lost to Chris Tilley 1-2, lost to Tim Diss 0-2, beat Gary Jordan 2-0
Doubles: Steven Fisher & Leon Rogers won 2-0 v. Chris Tilley & Tim Diss
Mar 8 : St Ives 2 v. Soham 2 : result 7 - 3
Sid Burgess beat Colin Rayner 2-0, lost to Tony Everitt 1-2, lost to Andreas Elia 1-2
Steven Fisher beat Colin Rayner 2-0, beat Tony Everitt 2-0, beat Andreas Elia 2-0
Leon Rogers beat Colin Rayner 2-1, beat Tony Everitt 2-1, lost to Andreas Elia 1-2
Doubles: Steven Fisher & Leon Rogers won 2-0 v. Tony Everitt & Andreas Elia
Mar 17 : St Ives 2 v. University 1 (away) : result 0 - 0
(match declared void)
Mar 22 : St Ives 2 v. Haverhill 1 : result 7 - 3
Leon Rogers beat Robert Cushen 2-0, lost to Sarah Davison 0-2, beat Tony Reardon 2-0
Steven Fisher beat Robert Cushen 2-0, beat Sarah Davison 2-0, beat Tony Reardon 2-0
Leno Coppolaro lost to Robert Cushen 1-2, lost to Sarah Davison 1-2, beat Tony Reardon 2-0
Doubles: Leon Rogers & Steven Fisher won 2-0 v. Robert Cushen & Sarah Davison
Mar 29 : St Ives 2 v. Ely : result 8 - 2
Sid Burgess lost to Chris Jones 0-2, lost to Steve Lee 0-2, beat Tim Wootton 2-0
Leon Rogers beat Chris Jones 2-0, beat Steve Lee 2-0, beat Tim Wootton 2-0
Steven Fisher beat Chris Jones 2-0, beat Steve Lee 2-0, beat Tim Wootton 2-0
Doubles: Leon Rogers & Steven Fisher won 2-0 v. Chris Jones & Tim Wootton
Knockout - round 1 : Oct 27 : St Ives 2 v. St Georges 2 (away) : result 4 - 5
Steven Fisher beat Mark Lillyman 2-1, lost to Andrew Maguire 1-2, beat Rob Pownall 2-1
Leon Rogers lost to Mark Lillyman 0-2, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 0-2
Sid Burgess lost to Mark Lillyman 1-2, beat Andrew Maguire 2-1, lost to Rob Pownall 1-2
Registered players
Leon Rogers. Matches played: 16. On winning side 8. On drawing side 0.
Singles 47, won 25, average 53%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Leno Coppolaro. Matches played: 6. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 17, won 3, average 18%.
Sid Burgess. Matches played: 12. On winning side 6. On drawing side 0.
Singles 36, won 15, average 42%. KO matches: 1. Singles 3, won 1. Average 33%.
Steven Fisher. Matches played: 14. On winning side 8. On drawing side 0.
Singles 41, won 30, average 73%. KO matches: 1. Singles 3, won 2. Average 66%.
Back to list of teams
St Ives 3. Division : 3. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: Brian Freer. 24 Woodside Way, St Ives. Contact: 01480 461562.
Matches played
Sep 29 : St Ives 3 v. Agrevo 2 : result 6 - 4
St Ives 3 turned up with only 2 players.
Stan Smith lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-1
Joe Thorogood beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Doubles: Stan Smith & Joe Thorogood won 2-1 v. Norman Wells & Duncan Gates
Oct 4 : St Ives 3 v. Telecom 1 (away) : result 10 - 0
Alan Fitzgerald beat Colin Endersby 2-0, beat Norman Hedger 2-0, beat Alan Spackman 2-0
Brian Freer beat Colin Endersby 2-0, beat Norman Hedger 2-0, beat Alan Spackman 2-0
Stan Smith beat Colin Endersby 2-0, beat Norman Hedger 2-0, beat Alan Spackman 2-1
Doubles: Alan Fitzgerald & Stan Smith won 2-0 v. Colin Endersby & Alan Spackman
Oct 13 : St Ives 3 v. St Georges 2 : result 10 - 0
Stan Smith beat Mark Lillyman 2-0, beat Rob Pownall 2-0, beat Andrew Maguire 2-0
Joe Thorogood beat Mark Lillyman 2-1, beat Rob Pownall 2-1, beat Andrew Maguire 2-0
Alan Fitzgerald beat Mark Lillyman 2-0, beat Rob Pownall 2-0, beat Andrew Maguire 2-0
Doubles: Stan Smith & Alan Fitzgerald won 2-0 v. Mark Lillyman & Rob Pownall
Oct 20 : St Ives 3 v. St Ives 4 (away) : result 6 - 4
Alan Fitzgerald beat Frank Hamilton 2-1, beat Gill Fitzgerald 2-0, beat Paul Richards 2-1
Stan Smith lost to Frank Hamilton 1-2, beat Gill Fitzgerald 2-0, lost to Paul Richards 1-2
Joe Thorogood lost to Frank Hamilton 0-2, beat Gill Fitzgerald 2-0, lost to Paul Richards 1-2
Doubles: Alan Fitzgerald & Stan Smith won 2-1 v. Frank Hamilton & Paul Richards
Nov 8 : St Ives 3 v. Haverhill 2 (away) : result 9 - 1
Alan Fitzgerald beat Andrew Driver 2-0, beat Yvonne Brook 2-0, beat Robin Miller (Haverhill 3) 2-0
Joe Thorogood lost to Andrew Driver 0-2, beat Yvonne Brook 2-0, beat Robin Miller (Haverhill 3) 2-0
Brian Freer beat Andrew Driver 2-1, beat Yvonne Brook 2-0, beat Robin Miller (Haverhill 3) 2-0
Doubles: Alan Fitzgerald & Brian Freer won 2-1 v. Andrew Driver & Yvonne Brook
Nov 24 : St Ives 3 v. Over 3 : result 6 - 4
Stan Smith beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 0-2
Joe Thorogood lost to Bill Knibbs 0-2, lost to Maurice Circus 0-2, lost to Arnold Johnson 0-2
Brian Freer beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, beat Arnold Johnson 2-1
Doubles: Stan Smith & Brian Freer won 2-1 v. Maurice Circus & Arnold Johnson
Nov 29 : St Ives 3 v. Impington 2 (away) : result 7 - 3
Stan Smith lost to Paul Grammer 1-2, beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-0
Alan Fitzgerald beat Paul Grammer 2-1, beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-1
Brian Freer lost to Paul Grammer 1-2, beat Duncan Taylor 2-0, lost to Colin Adams 1-2
Doubles: Stan Smith & Alan Fitzgerald won 2-0 v. Paul Grammer & Duncan Taylor
Dec 8 : St Ives 3 v. Exning : result 7 - 3
Alan Fitzgerald beat Alan Badcock 2-1, beat Ray Thorpe 2-0, beat Alan Chambers 2-0
Brian Freer lost to Alan Badcock 1-2, beat Ray Thorpe 2-0, lost to Alan Chambers 1-2
Joe Thorogood lost to Alan Badcock 1-2, beat Ray Thorpe 2-0, beat Alan Chambers 2-0
Doubles: Alan Fitzgerald & Joe Thorogood won 2-0 v. Alan Badcock & Alan Chambers
Jan 5 : St Ives 3 v. Sawston : result 9 - 1
Alan Fitzgerald beat Mick Wells 2-0, beat Tony Comiskey 2-1, beat John Norris 2-0
Joe Thorogood beat Mick Wells 2-0, beat Tony Comiskey 2-1, beat John Norris 2-0
Stan Smith beat Mick Wells 2-0, lost to Tony Comiskey 1-2, beat John Norris 2-0
Doubles: Joe Thorogood & Stan Smith won 2-0 v. Mick Wells & John Norris
Jan 13 : St Ives 3 v. NCI 3 (away) : result 7 - 3
Alan Fitzgerald beat Colin Taylor 2-0, lost to Nick Rains 1-2, beat John Asplen 2-0
Joe Thorogood beat Colin Taylor 2-1, beat Nick Rains 2-0, lost to John Asplen 1-2
Brian Freer beat Colin Taylor 2-0, beat Nick Rains 2-0, beat John Asplen 2-1
Doubles: Alan Fitzgerald & Brian Freer lost 0-2 v. Colin Taylor & John Asplen
Jan 19 : St Ives 3 v. Agrevo 2 (away) : result 8 - 2
Alan Fitzgerald beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Joe Thorogood lost to Norman Wells 0-2, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-1
Brian Freer beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Doubles: Joe Thorogood & Brian Freer lost 0-2 v. Norman Wells & Duncan Gates
Jan 26 : St Ives 3 v. Telecom 1 : result 8 - 2
Alan Fitzgerald beat Tony Whiting 2-0, beat Colin Endersby 2-0, beat Alan Spackman 2-0
Brian Freer beat Tony Whiting 2-0, beat Colin Endersby 2-1, beat Alan Spackman 2-0
Stan Smith lost to Tony Whiting 1-2, beat Colin Endersby 2-0, beat Alan Spackman 2-0
Doubles: Brian Freer & Stan Smith lost 0-2 v. Tony Whiting & Alan Spackman
Feb 2 : St Ives 3 v. St Georges 2 (away) : result 7 - 3
Stan Smith lost to Mark Lillyman 1-2, beat Andrew Maguire 2-0, beat Rob Pownall 2-0
Brian Freer beat Mark Lillyman 2-0, beat Andrew Maguire 2-1, beat Rob Pownall 2-0
Joe Thorogood lost to Mark Lillyman 1-2, beat Andrew Maguire 2-0, lost to Rob Pownall 0-2
Doubles: Stan Smith & Brian Freer won 2-1 v. Mark Lillyman & Andrew Maguire
Feb 9 : St Ives 3 v. St Ives 4 : result 3 - 7
Joe Thorogood lost to Frank Hamilton 0-2, beat Kevin Kent 2-1, lost to Paul Richards 1-2
Stan Smith lost to Frank Hamilton 1-2, lost to Kevin Kent 1-2, lost to Paul Richards 0-2
Brian Freer beat Frank Hamilton 2-1, lost to Kevin Kent 0-2, lost to Paul Richards 0-2
Doubles: Joe Thorogood & Brian Freer won 2-1 v. Frank Hamilton & Kevin Kent
Mar 1 : St Ives 3 v. Haverhill 2 : result 6 - 4
Stan Smith beat Andrew Driver 2-0, beat Jamie Dockerill (Haverhill 4) 2-1, lost to Peter Driscoll 1-2
Joe Thorogood lost to Andrew Driver 0-2, beat Jamie Dockerill (Haverhill 4) 2-0, lost to Peter Driscoll 1-2
Brian Freer beat Andrew Driver 2-1, beat Jamie Dockerill (Haverhill 4) 2-0, beat Peter Driscoll 2-1
Doubles: Joe Thorogood & Brian Freer lost 0-2 v. Andrew Driver & Peter Driscoll
Mar 6 : St Ives 3 v. Over 3 (away) : result 8 - 2
Stan Smith beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 1-2
Brian Freer beat Bill Knibbs 2-1, beat Maurice Circus 2-1, beat Arnold Johnson 2-0
Joe Thorogood lost to Bill Knibbs 1-2, beat Maurice Circus 2-0, beat Arnold Johnson 2-0
Doubles: Brian Freer & Joe Thorogood won 2-0 v. Maurice Circus & Arnold Johnson
Mar 15 : St Ives 3 v. Impington 2 : result 5 - 5
Stan Smith lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-1, lost to Colin Adams 0-2
Joe Thorogood lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-1
Brian Freer lost to Paul Grammer 0-2, beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-1
Doubles: Joe Thorogood & Brian Freer lost 0-2 v. Paul Grammer & Duncan Taylor
Mar 21 : St Ives 3 v. Exning (away) : result 4 - 6
Brian Freer beat Alan Chambers 2-1, lost to Alan Badcock 0-2, lost to Ray Thorpe 1-2
Joe Thorogood beat Alan Chambers 2-0, lost to Alan Badcock 0-2, beat Ray Thorpe 2-0
Stan Smith beat Alan Chambers 2-0, lost to Alan Badcock 1-2, lost to Ray Thorpe 0-2
Doubles: Brian Freer & Joe Thorogood lost 1-2 v. Alan Badcock & Ray Thorpe
Mar 30 : St Ives 3 v. Sawston (away) : result 8 - 2
Alan Fitzgerald beat Tony Comiskey 2-1, beat Victor Riecansky 2-0, beat John Norris 2-0
Joe Thorogood lost to Tony Comiskey 1-2, beat Victor Riecansky 2-0, beat John Norris 2-0
Brian Freer lost to Tony Comiskey 0-2, beat Victor Riecansky 2-0, beat John Norris 2-0
Doubles: Alan Fitzgerald & Brian Freer won 2-1 v. Tony Comiskey & John Norris
Apr 5 : St Ives 3 v. NCI 3 : result 8 - 2
Stan Smith beat Nick Rains 2-0, beat Martin Cadman 2-0, lost to John Asplen 1-2
Joe Thorogood beat Nick Rains 2-0, beat Martin Cadman 2-0, beat John Asplen 2-1
Brian Freer lost to Nick Rains 0-2, beat Martin Cadman 2-0, beat John Asplen 2-1
Doubles: Stan Smith & Joe Thorogood won 2-1 v. Nick Rains & Martin Cadman
Knockout - round 2 : Nov 17 : St Ives 3 v. Cambridge 6 (away) : result 5 - 4
Joe Thorogood lost to Robert Fincham 0-2, beat Howard Davidson 2-0, lost to Rod Bryant 0-2
Brian Freer lost to Robert Fincham 0-2, beat Howard Davidson 2-0, beat Rod Bryant 2-1
Stan Smith beat Robert Fincham 2-1, beat Howard Davidson 2-1, lost to Rod Bryant 0-2
Knockout - round 3 : Dec 15 : St Ives 3 v. Cambridge 2 : result 6 - 3
Alan Fitzgerald beat Li Jiang 2-1, beat Andy Merritt 2-0, beat Brian O'Dell 2-0
Joe Thorogood beat Li Jiang 2-1, lost to Andy Merritt 0-2, beat Brian O'Dell 2-0
Brian Freer lost to Li Jiang 0-2, lost to Andy Merritt 0-2, beat Brian O'Dell 2-0
Knockout - round 4 : Feb 17 : St Ives 3 v. Arkesden (away) : result 5 - 4
Alan Fitzgerald beat Steve Coltman 2-0, beat Bill Martin 2-0, beat Jon Rushman 2-0
Joe Thorogood beat Steve Coltman 2-0, lost to Bill Martin 0-2, lost to Jon Rushman 1-2
Brian Freer beat Steve Coltman 2-0, lost to Bill Martin 0-2, lost to Jon Rushman 1-2
Knockout - Semi-Final : Apr 10 : St Ives 3 v. Over 1 (away) : result 3 - 6
Joe Thorogood beat Jonathan Francis 2-0, lost to Patrick Amps 0-2, lost to Roger Fensom 0-2
Robert Green beat Jonathan Francis 2-0, lost to Patrick Amps 0-2, lost to Roger Fensom 0-2
Brian Freer beat Jonathan Francis 2-0, lost to Patrick Amps 0-2, lost to Roger Fensom 0-2
Registered players
Brian Freer. Matches played: 16. On winning side 13. On drawing side 1.
Singles 48, won 37, average 77%. KO matches: 4. Singles 12, won 5. Average 41%.
Alan Fitzgerald. Matches played: 11. On winning side 11. On drawing side 0.
Singles 33, won 32, average 97%. KO matches: 2. Singles 6, won 6. Average 100%.
Stan Smith. Matches played: 15. On winning side 12. On drawing side 1.
Singles 45, won 27, average 60%. KO matches: 1. Singles 3, won 2. Average 66%.
Joe Thorogood. Matches played: 17. On winning side 14. On drawing side 1.
Singles 51, won 32, average 63%. KO matches: 4. Singles 12, won 5. Average 41%.
Back to list of teams
St Ives 4. Division : 3. Home night Wednesday. Entered the Knockout.
Captain: Ian Hamilton. Frecklington House, Holywell.. Contact: 01480 467230(H).
Matches played
Sep 27 : St Ives 4 v. Over 3 (away) : result 8 - 2
Frank Hamilton beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, beat Arnold Johnson 2-0
Paul Richards beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 1-2
Kevin Kent beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, lost to Arnold Johnson 1-2
Doubles: Frank Hamilton & Paul Richards won 2-0 v. Maurice Circus & Arnold Johnson
Oct 6 : St Ives 4 v. Impington 2 : result 9 - 1
Frank Hamilton beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-0, beat Geoff Hudson 2-0
Paul Richards beat Duncan Taylor 2-0, lost to Colin Adams 1-2, beat Geoff Hudson 2-0
Kevin Kent beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-0, beat Geoff Hudson 2-0
Doubles: Frank Hamilton & Paul Richards won 2-0 v. Duncan Taylor & Colin Adams
Oct 12 : St Ives 4 v. Exning (away) : result 5 - 5
Frank Hamilton beat Alan Chambers 2-0, lost to Alan Badcock 0-2, beat Ray Thorpe 2-0
Kevin Kent beat Alan Chambers 2-0, beat Alan Badcock 2-0, lost to Ray Thorpe 0-2
Paul Richards beat Alan Chambers 2-0, lost to Alan Badcock 0-2, lost to Ray Thorpe 0-2
Doubles: Frank Hamilton & Paul Richards lost 0-2 v. Alan Chambers & Ray Thorpe
Oct 20 : St Ives 4 v. St Ives 3 : result 4 - 6
Frank Hamilton lost to Alan Fitzgerald 1-2, beat Stan Smith 2-1, beat Joe Thorogood 2-0
Gill Fitzgerald lost to Alan Fitzgerald 0-2, lost to Stan Smith 0-2, lost to Joe Thorogood 0-2
Paul Richards lost to Alan Fitzgerald 1-2, beat Stan Smith 2-1, beat Joe Thorogood 2-1
Doubles: Frank Hamilton & Paul Richards lost 1-2 v. Alan Fitzgerald & Stan Smith
Nov 4 : St Ives 4 v. NCI 3 (away) : result 9 - 1
Frank Hamilton beat Martin Cadman 2-1, beat Colin Taylor 2-1, beat John Asplen 2-1
Paul Richards beat Martin Cadman 2-0, beat Colin Taylor 2-0, lost to John Asplen 0-2
Kevin Kent beat Martin Cadman 2-0, beat Colin Taylor 2-1, beat John Asplen 2-1
Doubles: Frank Hamilton & Paul Richards won 2-0 v. Martin Cadman & Colin Taylor
Nov 10 : St Ives 4 v. Agrevo 2 : result 10 - 0
Frank Hamilton beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Paul Richards beat Norman Wells 2-1, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Kevin Kent beat Norman Wells 2-0, beat Duncan Gates 2-0, beat Mike Smith 2-0
Doubles: Frank Hamilton & Kevin Kent won 2-0 v. Norman Wells & Duncan Gates
Nov 22 : St Ives 4 v. Telecom 1 (away) : result 10 - 0
Frank Hamilton beat Colin Endersby 2-1, beat Tony Whiting 2-1, beat Alan Spackman 2-0
Kevin Kent beat Colin Endersby 2-0, beat Tony Whiting 2-0, beat Alan Spackman 2-0
Paul Richards beat Colin Endersby 2-0, beat Tony Whiting 2-0, beat Alan Spackman 2-0
Doubles: Frank Hamilton & Paul Richards won 2-0 v. Tony Whiting & Alan Spackman
Dec 1 : St Ives 4 v. St Georges 2 : result 7 - 3
Frank Hamilton lost to Mark Lillyman 1-2, beat Rob Pownall 2-1, beat Clare Macrae (St Georges 3) 2-0
Paul Richards lost to Mark Lillyman 1-2, beat Rob Pownall 2-1, beat Clare Macrae (St Georges 3) 2-0
Kevin Kent beat Mark Lillyman 2-0, beat Rob Pownall 2-0, beat Clare Macrae (St Georges 3) 2-0
Doubles: Frank Hamilton & Paul Richards lost 0-2 v. Mark Lillyman & Rob Pownall
Dec 9 : St Ives 4 v. Sawston (away) : result 9 - 1
Paul Richards beat Mick Wells 2-0, beat Victor Riecansky 2-0, beat Tony Comiskey 2-0
Kevin Kent beat Mick Wells 2-0, beat Victor Riecansky 2-0, beat Tony Comiskey 2-0
Frank Hamilton beat Mick Wells 2-0, beat Victor Riecansky 2-1, lost to Tony Comiskey 0-2
Doubles: Paul Richards & Frank Hamilton won 2-0 v. Mick Wells & Tony Comiskey
Jan 12 : St Ives 4 v. Haverhill 2 : result 10 - 0
Haverhill 2 turned up with only 2 players.
Paul Richards beat Peter Driscoll 2-0, beat Andrew Driver 2-1
Frank Hamilton beat Peter Driscoll 2-1, beat Andrew Driver 2-0
Kevin Kent beat Peter Driscoll 2-1, beat Andrew Driver 2-0
Doubles: Paul Richards & Frank Hamilton won 2-1 v. Peter Driscoll & Andrew Driver
Jan 19 : St Ives 4 v. Over 3 : result 10 - 0
Frank Hamilton beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, beat Arnold Johnson 2-1
Paul Richards beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, beat Arnold Johnson 2-0
Kevin Kent beat Bill Knibbs 2-0, beat Maurice Circus 2-0, beat Arnold Johnson 2-0
Doubles: Paul Richards & Kevin Kent won 2-0 v. Maurice Circus & Arnold Johnson
Jan 24 : St Ives 4 v. Impington 2 (away) : result 8 - 2
Paul Richards beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-0, beat Paul Grammer 2-1
Kevin Kent beat Duncan Taylor 2-0, beat Colin Adams 2-1, beat Paul Grammer 2-1
Bernie Shannon (St Ives 5) beat Duncan Taylor 2-0, lost to Colin Adams 0-2, lost to Paul Grammer 0-2
Doubles: Paul Richards & Kevin Kent won 2-0 v. Duncan Taylor & Paul Grammer
Feb 2 : St Ives 4 v. Exning : result 7 - 3
Frank Hamilton beat Dale Badcock 2-0, beat Ray Thorpe 2-1, beat Alan Badcock 2-1
Kevin Kent beat Dale Badcock 2-0, beat Ray Thorpe 2-0, lost to Alan Badcock 1-2
Bernie Shannon (St Ives 5) lost to Dale Badcock 0-2, beat Ray Thorpe 2-1, lost to Alan Badcock 0-2
Doubles: Frank Hamilton & Kevin Kent won 2-0 v. Dale Badcock & Ray Thorpe
Feb 9 : St Ives 4 v. St Ives 3 (away) : result 7 - 3
Frank Hamilton beat Joe Thorogood 2-0, beat Stan Smith 2-1, lost to Brian Freer 1-2
Kevin Kent lost to Joe Thorogood 1-2, beat Stan Smith 2-1, beat Brian Freer 2-0
Paul Richards beat Joe Thorogood 2-1, beat Stan Smith 2-0, beat Brian Freer 2-0
Doubles: Frank Hamilton & Kevin Kent lost 1-2 v. Joe Thorogood & Brian Freer
Feb 23 : St Ives 4 v. NCI 3 : result 3 - 7
Kevin Kent beat Martin Cadman 2-0, lost to Nick Rains 1-2, beat Colin Taylor 2-1
Gill Fitzgerald lost to Martin Cadman 1-2, lost to Nick Rains 1-2, lost to Colin Taylor 1-2
Frank Hamilton lost to Martin Cadman 1-2, lost to Nick Rains 1-2, beat Colin Taylor 2-0
Doubles: Kevin Kent & Frank Hamilton lost 0-2 v. Martin Cadman & Nick Rains
Mar 1 : St Ives 4 v. Agrevo 2 (away) : result 0 - 6
(match declared void)
Mar 8 : St Ives 4 v. Telecom 1 : result 8 - 2
Frank Hamilton beat Colin Endersby 2-1, lost to Tony Whiting 0-2, lost to Alan Spackman 1-2
Kevin Kent beat Colin Endersby 2-0, beat Tony Whiting 2-1, beat Alan Spackman 2-0
Paul Richards beat Colin Endersby 2-0, beat Tony Whiting 2-1, beat Alan Spackman 2-0
Doubles: Frank Hamilton & Paul Richards won 2-0 v. Tony Whiting & Alan Spackman
Mar 15 : St Ives 4 v. St Georges 2 (away) : result 10 - 0
Frank Hamilton beat Mark Lillyman 2-0, beat Andrew Maguire 2-0, beat Rob Pownall 2-0
Paul Richards beat Mark Lillyman 2-0, beat Andrew Maguire 2-0, beat Rob Pownall 2-0
Kevin Kent beat Mark Lillyman 2-0, beat Andrew Maguire 2-0, beat Rob Pownall 2-0
Doubles: Frank Hamilton & Paul Richards won 2-0 v. Mark Lillyman & Andrew Maguire
Mar 22 : St Ives 4 v. Sawston : result 9 - 1
Sawston turned up with only 2 players.
Frank Hamilton beat Mick Wells 2-0, beat Tony Comiskey 2-1
Kevin Kent beat Mick Wells 2-1, beat Tony Comiskey 2-0
Paul Richards beat Mick Wells 2-0, beat Tony Comiskey 2-0
Doubles: Frank Hamilton & Paul Richards lost 1-2 v. Mick Wells & Tony Comiskey
Apr 3 : St Ives 4 v. Haverhill 2 (away) : result 8 - 2
Frank Hamilton beat Andrew Driver 2-0, beat Yvonne Brook 2-1, beat Peter Driscoll 2-0
Gill Fitzgerald lost to Andrew Driver 0-2, beat Yvonne Brook 2-0, lost to Peter Driscoll 0-2
Kevin Kent beat Andrew Driver 2-0, beat Yvonne Brook 2-0, beat Peter Driscoll 2-0
Doubles: Frank Hamilton & Kevin Kent won 2-0 v. Andrew Driver & Peter Driscoll
Knockout - round 2 : Nov 15 : St Ives 4 v. St Georges 5 (away) : result 9 - 0
Frank Hamilton beat Jim Wattam 3-1, beat Roger Sulman 2-0, beat Syd Rushton 2-0
Kevin Kent beat Jim Wattam 2-0, beat Roger Sulman 2-0, beat Syd Rushton 2-0
Paul Richards beat Jim Wattam 3-0, beat Roger Sulman 2-0, beat Syd Rushton 3-0
Knockout - round 3 : Dec 16 : St Ives 4 v. NCI 3 (away) : result 9 - 0
(match awarded to St Ives 4)
Knockout - round 4 : Feb 15 : St Ives 4 v. Telecom 2 (away) : result 6 - 3
Frank Hamilton lost to Pete Laughlin 0-2, beat Walter Carson 2-0, beat Lee Laughlin 2-0
Paul Richards beat Pete Laughlin 2-0, lost to Walter Carson 0-2, beat Lee Laughlin 2-0
Kevin Kent beat Pete Laughlin 2-0, beat Walter Carson 2-0, lost to Lee Laughlin 0-2
Knockout - Semi-Final : Apr 12 : St Ives 4 v. St Ives 5 : result 3 - 6
Frank Hamilton beat Martyn Fisher 2-0, lost to Barbara Pace 1-2, beat Peter King 2-1
Kevin Kent lost to Martyn Fisher 1-2, lost to Barbara Pace 0-2, beat Peter King 2-0
Paul Richards lost to Martyn Fisher 1-2, lost to Barbara Pace 0-2, lost to Peter King 0-2
Registered players
Frank Hamilton. Matches played: 18. On winning side 15. On drawing side 1.
Singles 52, won 43, average 83%. KO matches: 3. Singles 9, won 7. Average 77%.
Kevin Kent. Matches played: 18. On winning side 16. On drawing side 1.
Singles 52, won 47, average 90%. KO matches: 3. Singles 9, won 6. Average 66%.
Paul Richards. Matches played: 16. On winning side 14. On drawing side 1.
Singles 46, won 39, average 85%. KO matches: 3. Singles 9, won 5. Average 55%.
Gill Fitzgerald. Matches played: 3. On winning side 1. On drawing side 0.
Singles 9, won 1, average 11%.
Paul Haigh.
Reserves
Bernie Shannon (St Ives 5). Matches played: 2. On winning side 2. On drawing side 0.
Singles 6, won 2, average 33%.
Back to list of teams
St Ives 5. Division : 5. Home night Thursday. Entered the Knockout.
Captain: Pippa Keane. Contact: 01480 390522(H).
Matches played
Sep 30 : St Ives 5 v. Cambridge 7 : result 8 - 2
Barbara Pace beat Rob Custerson 2-1, beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-0
Martyn Fisher lost to Rob Custerson 1-2, beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-0
Mary Bodle lost to Rob Custerson 0-2, beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-0
Doubles: Barbara Pace & Martyn Fisher won 2-0 v. Luke Dryden & Matt Custerson
Oct 8 : St Ives 5 v. Bottisham (away) : result 5 - 5
Barbara Pace beat Mick Carew 2-0, beat Jon Chapman 2-0, beat Trish Ward 2-0
Mary Bodle lost to Mick Carew 0-2, beat Jon Chapman 2-0, beat Trish Ward 2-1
Pippa Keane lost to Mick Carew 0-2, lost to Jon Chapman 0-2, lost to Trish Ward 1-2
Doubles: Barbara Pace & Mary Bodle lost 0-2 v. Mick Carew & Jon Chapman
Oct 14 : St Ives 5 v. St Georges 6 : result 9 - 1
Barbara Pace beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-0, beat Jean Oates 2-0
Pippa Keane beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jean Oates 2-0
Martyn Fisher beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-0, beat Jean Oates 2-0
Doubles: Pippa Keane & Martyn Fisher won 2-1 v. Colin Dunn & Jean Oates
Oct 21 : St Ives 5 v. St Ives 6 (away) : result 7 - 3
Barbara Pace lost to Robert Green 0-2, beat David Blake 2-0, beat Michelle Brooks 2-0
Mary Bodle beat Robert Green 2-0, beat David Blake 2-1, lost to Michelle Brooks 0-2
Martyn Fisher beat Robert Green 2-0, beat David Blake 2-0, lost to Michelle Brooks 1-2
Doubles: Mary Bodle & Martyn Fisher won 2-0 v. Robert Green & David Blake
Nov 4 : St Ives 5 v. Cambridge 6 : result 6 - 4
Cambridge 6 turned up with only 2 players.
Barbara Pace lost to Pat Lloyd 0-2, beat Howard Davies 2-0
Pippa Keane lost to Pat Lloyd 0-2, beat Howard Davies 2-0
Martyn Fisher lost to Pat Lloyd 0-2, beat Howard Davies 2-0
Doubles: Pippa Keane & Martyn Fisher lost 0-2 v. Pat Lloyd & Howard Davies
Nov 25 : St Ives 5 v. GORD : result 8 - 2
Barbara Pace beat Mike Starling 2-0, beat Geoff Miller 2-0, beat Ron Rayner 2-0
Martyn Fisher lost to Mike Starling 1-2, beat Geoff Miller 2-0, lost to Ron Rayner 0-2
Peter King beat Mike Starling 2-1, beat Geoff Miller 2-0, beat Ron Rayner 2-1
Doubles: Martyn Fisher & Peter King won 2-1 v. Mike Starling & Ron Rayner
Nov 29 : St Ives 5 v. Impington 3 (away) : result 3 - 7
Peter King lost to Gary Cook 1-2, beat Dave Harrison 2-1, lost to Ivan Cook 1-2
Martyn Fisher lost to Gary Cook 0-2, lost to Dave Harrison 1-2, beat Ivan Cook 2-1
Mary Bodle lost to Gary Cook 0-2, lost to Dave Harrison 0-2, lost to Ivan Cook 1-2
Doubles: Peter King & Martyn Fisher won 2-0 v. Gary Cook & Ivan Cook
Dec 9 : St Ives 5 v. Arbury : result 9 - 1
Barbara Pace beat Martin Lee 2-0, beat Juliet Merritt 2-1, beat Andrew Manning 2-0
Peter King lost to Martin Lee 0-2, beat Juliet Merritt 2-0, beat Andrew Manning 2-0
Martyn Fisher beat Martin Lee 2-0, beat Juliet Merritt 2-0, beat Andrew Manning 2-0
Doubles: Peter King & Martyn Fisher won 2-0 v. Martin Lee & Andrew Manning
Jan 6 : St Ives 5 v. Haverhill 4 : result 7 - 3
Barbara Pace beat Bob Withers 2-0, beat Jamie Nunn 2-0, beat Jamie Dockerill 2-1
Martyn Fisher beat Bob Withers 2-0, beat Jamie Nunn 2-1, lost to Jamie Dockerill 1-2
Pippa Keane lost to Bob Withers 0-2, lost to Jamie Nunn 1-2, beat Jamie Dockerill 2-1
Doubles: Martyn Fisher & Barbara Pace won 2-0 v. Jamie Nunn & Jamie Dockerill
Jan 10 : St Ives 5 v. St Georges 5 (away) : result 5 - 5
Barbara Pace beat Alf Styan 2-0, lost to Roger Sulman 0-2, beat Jim Wattam 2-0
Mary Bodle lost to Alf Styan 0-2, lost to Roger Sulman 1-2, beat Jim Wattam 2-1
Martyn Fisher beat Alf Styan 2-1, lost to Roger Sulman 0-2, beat Jim Wattam 2-0
Doubles: Barbara Pace & Martyn Fisher lost 1-2 v. Alf Styan & Roger Sulman
Jan 19 : St Ives 5 v. Cambridge 7 (away) : result 8 - 2
Barbara Pace beat Rob Custerson 2-1, beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-0
Peter King lost to Rob Custerson 0-2, beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-0
Martyn Fisher lost to Rob Custerson 0-2, beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-1
Doubles: Peter King & Martyn Fisher won 2-0 v. Luke Dryden & Matt Custerson
Jan 27 : St Ives 5 v. Bottisham : result 10 - 0
Barbara Pace beat Jon Chapman 2-0, beat Carl Woolf 2-0, beat Trish Ward 2-0
Martyn Fisher beat Jon Chapman 2-0, beat Carl Woolf 2-0, beat Trish Ward 2-0
Mary Bodle beat Jon Chapman 2-0, beat Carl Woolf 2-0, beat Trish Ward 2-0
Doubles: Barbara Pace & Martyn Fisher won 2-0 v. Jon Chapman & Carl Woolf
Feb 3 : St Ives 5 v. St Georges 6 (away) : result 8 - 2
Barbara Pace beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-1, beat Jean Oates 2-0
Pippa Keane beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 1-2, beat Jean Oates 2-0
Martyn Fisher beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 0-2, beat Jean Oates 2-0
Doubles: Barbara Pace & Martyn Fisher won 2-1 v. Colin Dunn & Jean Oates
Feb 10 : St Ives 5 v. St Ives 6 : result 7 - 3
Barbara Pace beat Robert Green 2-0, beat David Blake 2-0, beat William Berry 2-0
Peter King beat Robert Green 2-0, lost to David Blake 1-2, beat William Berry 2-0
Mary Bodle lost to Robert Green 0-2, lost to David Blake 1-2, beat William Berry 2-0
Doubles: Barbara Pace & Peter King won 2-0 v. Robert Green & David Blake
Feb 23 : St Ives 5 v. Cambridge 6 (away) : result 3 - 7
Peter King lost to Howard Davidson 1-2, lost to Robert Fincham 0-2, beat Rod Bryant 2-0
Martyn Fisher beat Howard Davidson 2-0, lost to Robert Fincham 1-2, lost to Rod Bryant 0-2
Mary Bodle beat Howard Davidson 2-1, lost to Robert Fincham 0-2, lost to Rod Bryant 0-2
Doubles: Peter King & Martyn Fisher lost 1-2 v. Robert Fincham & Rod Bryant
Mar 7 : St Ives 5 v. GORD (away) : result 7 - 3
Barbara Pace beat Geoff Miller 2-0, beat Mike Starling 2-0, beat Ron Rayner 2-0
Peter King beat Geoff Miller 2-0, lost to Mike Starling 0-2, lost to Ron Rayner 0-2
Pippa Keane beat Geoff Miller 2-0, beat Mike Starling 2-1, beat Ron Rayner 2-1
Doubles: Barbara Pace & Pippa Keane lost 1-2 v. Mike Starling & Ron Rayner
Mar 16 : St Ives 5 v. Impington 3 : result 7 - 3
Barbara Pace beat Gary Cook 2-0, beat Ivan Cook 2-1, beat Paul Acton 2-0
Martyn Fisher lost to Gary Cook 0-2, beat Ivan Cook 2-0, beat Paul Acton 2-0
Pippa Keane lost to Gary Cook 0-2, lost to Ivan Cook 0-2, beat Paul Acton 2-0
Doubles: Barbara Pace & Martyn Fisher won 2-1 v. Gary Cook & Ivan Cook
Mar 20 : St Ives 5 v. Arbury (away) : result 7 - 3
Peter King beat Gordon Hamilton 2-0, beat Dave Thompson 2-0, beat Juliet Merritt 2-0
Martyn Fisher beat Gordon Hamilton 2-0, lost to Dave Thompson 1-2, beat Juliet Merritt 2-0
Mary Bodle lost to Gordon Hamilton 1-2, lost to Dave Thompson 1-2, beat Juliet Merritt 2-0
Doubles: Peter King & Martyn Fisher won 2-1 v. Gordon Hamilton & Juliet Merritt
Mar 27 : St Ives 5 v. Haverhill 4 (away) : result 7 - 3
Barbara Pace beat Jamie Dockerill 2-0, beat Bob Withers 2-0, beat Jamie Nunn 2-1
Martyn Fisher lost to Jamie Dockerill 0-2, lost to Bob Withers 1-2, beat Jamie Nunn 2-0
Pippa Keane lost to Jamie Dockerill 1-2, beat Bob Withers 2-1, beat Jamie Nunn 2-1
Doubles: Barbara Pace & Pippa Keane won 2-1 v. Jamie Dockerill & Bob Withers
Apr 6 : St Ives 5 v. St Georges 5 : result 8 - 2
Barbara Pace beat Alf Styan 2-0, beat Jim Wattam 2-0, beat Syd Rushton 2-0
Martyn Fisher lost to Alf Styan 1-2, beat Jim Wattam 2-0, beat Syd Rushton 2-0
Pippa Keane lost to Alf Styan 1-2, beat Jim Wattam 2-0, beat Syd Rushton 2-1
Doubles: Barbara Pace & Martyn Fisher won 2-0 v. Alf Styan & Syd Rushton
Knockout - round 2 : Nov 18 : St Ives 5 v. Soham 2 : result 9 - 0
(match awarded to St Ives 5)
Knockout - round 3 : Dec 16 : St Ives 5 v. St Georges 6 (away) : result 5 - 4
Peter King lost to Janett Klinke 0-2, lost to Colin Dunn 0-2, lost to Jennie Oates 0-2
Barbara Pace beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-0, beat Jennie Oates 2-0
Mary Bodle beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-0, lost to Jennie Oates 0-2
Knockout - round 4 : Feb 17 : St Ives 5 v. Impington 2 : result 6 - 3
Barbara Pace beat Paul Grammer 2-1, beat Duncan Taylor 2-1, lost to Colin Adams 0-2
Mary Bodle beat Paul Grammer 2-0, lost to Duncan Taylor 2-3, lost to Colin Adams 2-3
Martyn Fisher beat Paul Grammer 3-1, beat Duncan Taylor 3-1, beat Colin Adams 2-1
Knockout - Semi-Final : Apr 12 : St Ives 5 v. St Ives 4 (away) : result 6 - 3
Martyn Fisher lost to Frank Hamilton 0-2, beat Kevin Kent 2-1, beat Paul Richards 2-1
Barbara Pace beat Frank Hamilton 2-1, beat Kevin Kent 2-0, beat Paul Richards 2-0
Peter King lost to Frank Hamilton 1-2, lost to Kevin Kent 0-2, beat Paul Richards 2-0
Knockout - Final : May 11 : St Ives 5 v. Over 1 (away) : result 2 - 7
Barbara Pace lost to Roger Fensom 0-2, lost to Patrick Amps 1-2, lost to Barry Hagger 0-2
Peter King lost to Roger Fensom 0-2, lost to Patrick Amps 1-2, beat Barry Hagger 2-1
Martyn Fisher beat Roger Fensom 2-1, lost to Patrick Amps 0-2, lost to Barry Hagger 0-2
Registered players
Pippa Keane. Matches played: 9. On winning side 8. On drawing side 1.
Singles 26, won 14, average 54%.
Mary Bodle. Matches played: 9. On winning side 5. On drawing side 2.
Singles 27, won 13, average 48%. KO matches: 2. Singles 6, won 3. Average 50%.
Barbara Pace. Matches played: 17. On winning side 15. On drawing side 2.
Singles 50, won 47, average 94%. KO matches: 4. Singles 12, won 8. Average 66%.
Bernie Shannon.
Martyn Fisher. Matches played: 17. On winning side 14. On drawing side 1.
Singles 50, won 32, average 64%. KO matches: 3. Singles 9, won 6. Average 66%.
Danielle Burrows.
Peter King. Matches played: 8. On winning side 6. On drawing side 0.
Singles 24, won 15, average 63%. KO matches: 3. Singles 9, won 2. Average 22%.
Derek Wells.
Back to list of teams
St Ives 6. Division : 5. Home night Thursday. Entered the Knockout.
Captain: Sue Brooks. Contact: 01480 467619(H).
Matches played
Sep 28 : St Ives 6 v. GORD (away) : result 0 - 10
(points awarded to GORD)
Oct 7 : St Ives 6 v. Impington 3 : result 2 - 8
Robert Green beat Dave Harrison 2-0, lost to Ivan Cook 1-2, beat Gary Cook 2-1
David Blake lost to Dave Harrison 0-2, lost to Ivan Cook 1-2, lost to Gary Cook 0-2
Michelle Brooks lost to Dave Harrison 0-2, lost to Ivan Cook 0-2, lost to Gary Cook 0-2
Doubles: Robert Green & David Blake lost 0-2 v. Dave Harrison & Gary Cook
Oct 11 : St Ives 6 v. Arbury (away) : result 0 - 4
(match declared void)
Oct 21 : St Ives 6 v. St Ives 5 : result 3 - 7
Robert Green beat Barbara Pace 2-0, lost to Mary Bodle 0-2, lost to Martyn Fisher 0-2
David Blake lost to Barbara Pace 0-2, lost to Mary Bodle 1-2, lost to Martyn Fisher 0-2
Michelle Brooks lost to Barbara Pace 0-2, beat Mary Bodle 2-0, beat Martyn Fisher 2-1
Doubles: Robert Green & David Blake lost 0-2 v. Mary Bodle & Martyn Fisher
Nov 1 : St Ives 6 v. St Georges 5 (away) : result 5 - 5
Robert Green beat Alf Styan 2-1, beat Syd Rushton 2-0, beat Derek Barns 2-0
David Blake beat Alf Styan 2-0, lost to Syd Rushton 0-2, lost to Derek Barns 0-2
Michelle Brooks lost to Alf Styan 0-2, beat Syd Rushton 2-0, lost to Derek Barns 0-2
Doubles: Robert Green & David Blake lost 0-2 v. Alf Styan & Derek Barns
Nov 11 : St Ives 6 v. Cambridge 7 : result 6 - 4
Robert Green lost to Rob Custerson 0-2, beat Matt Custerson 2-0, beat Luke Dryden 2-0
David Blake lost to Rob Custerson 0-2, beat Matt Custerson 2-0, beat Luke Dryden 2-0
Michelle Brooks lost to Rob Custerson 0-2, beat Matt Custerson 2-0, beat Luke Dryden 2-0
Doubles: David Blake & Michelle Brooks lost 0-2 v. Rob Custerson & Luke Dryden
Nov 26 : St Ives 6 v. Bottisham (away) : result 8 - 2
Robert Green beat Jon Chapman 2-0, beat Carl Woolf 2-0, beat Geoff Hall 2-0
David Blake beat Jon Chapman 2-1, beat Carl Woolf 2-0, beat Geoff Hall 2-0
William Berry lost to Jon Chapman 0-2, lost to Carl Woolf 0-2, beat Geoff Hall 2-0
Doubles: David Blake & William Berry won 2-1 v. Jon Chapman & Geoff Hall
Dec 2 : St Ives 6 v. St Georges 6 : result 8 - 2
Robert Green beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-1, beat Jean Oates 2-0
David Blake beat Janett Klinke 2-1, lost to Colin Dunn 1-2, beat Jean Oates 2-0
Michelle Brooks beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 1-2, beat Jean Oates 2-0
Doubles: Robert Green & David Blake won 2-1 v. Janett Klinke & Colin Dunn
Dec 6 : St Ives 6 v. Haverhill 4 (away) : result 0 - 0
(match declared void)
Jan 5 : St Ives 6 v. Cambridge 6 (away) : result 5 - 5
Robert Green beat Rod Bryant 2-1, beat Howard Davidson 2-0, beat Pat Lloyd 2-1
David Blake lost to Rod Bryant 0-2, lost to Howard Davidson 0-2, beat Pat Lloyd 2-0
William Berry lost to Rod Bryant 0-2, lost to Howard Davidson 0-2, lost to Pat Lloyd 0-2
Doubles: Robert Green & David Blake won 2-0 v. Rod Bryant & Pat Lloyd
Jan 20 : St Ives 6 v. GORD : result 6 - 4
Robert Green beat Mike Starling 2-0, beat Geoff Miller 2-1, beat Ron Rayner 2-0
David Blake beat Mike Starling 2-1, beat Geoff Miller 2-0, lost to Ron Rayner 0-2
Michelle Brooks lost to Mike Starling 0-2, beat Geoff Miller 2-1, lost to Ron Rayner 0-2
Doubles: Robert Green & David Blake lost 0-2 v. Mike Starling & Ron Rayner
Jan 24 : St Ives 6 v. Impington 3 (away) : result 0 - 10
Robert Green lost to Dave Harrison 1-2, lost to Ivan Cook 0-2, lost to Gary Cook 1-2
William Berry lost to Dave Harrison 0-2, lost to Ivan Cook 0-2, lost to Gary Cook 0-2
Sarah Berry lost to Dave Harrison 0-2, lost to Ivan Cook 0-2, lost to Gary Cook 0-2
Doubles: Robert Green & William Berry lost 0-2 v. Dave Harrison & Ivan Cook
Feb 3 : St Ives 6 v. Arbury : result 7 - 3
Robert Green beat Martin Lee 2-0, beat Gordon Hamilton 2-0, beat Dave Thompson 2-1
David Blake beat Martin Lee 2-1, beat Gordon Hamilton 2-0, beat Dave Thompson 2-0
Michelle Brooks lost to Martin Lee 0-2, lost to Gordon Hamilton 1-2, beat Dave Thompson 2-0
Doubles: Robert Green & David Blake lost 0-2 v. Martin Lee & Gordon Hamilton
Feb 10 : St Ives 6 v. St Ives 5 (away) : result 3 - 7
Robert Green lost to Barbara Pace 0-2, lost to Peter King 0-2, beat Mary Bodle 2-0
David Blake lost to Barbara Pace 0-2, beat Peter King 2-1, beat Mary Bodle 2-1
William Berry lost to Barbara Pace 0-2, lost to Peter King 0-2, lost to Mary Bodle 0-2
Doubles: Robert Green & David Blake lost 0-2 v. Barbara Pace & Peter King
Feb 24 : St Ives 6 v. St Georges 5 : result 6 - 4
St Ives 6 turned up with only 2 players.
Robert Green beat Alf Styan 2-1, beat Syd Rushton 2-1, beat Jim Wattam 2-0
William Berry beat Alf Styan 2-0, beat Syd Rushton 2-0, beat Jim Wattam 2-0
Doubles: Robert Green & William Berry lost 1-2 v. Alf Styan & Syd Rushton
Mar 1 : St Ives 6 v. Cambridge 7 (away) : result 5 - 5
Robert Green lost to Rob Custerson 1-2, beat Luke Dryden 2-0, beat Matt Custerson 2-1
David Blake lost to Rob Custerson 0-2, beat Luke Dryden 2-1, lost to Matt Custerson 1-2
Sarah Berry lost to Rob Custerson 0-2, beat Luke Dryden 2-0, lost to Matt Custerson 1-2
Doubles: Robert Green & David Blake won 2-1 v. Rob Custerson & Matt Custerson
Mar 9 : St Ives 6 v. Bottisham : result 5 - 5
Robert Green beat Jon Chapman 2-0, beat Mick Carew 2-1, beat Carl Woolf 2-1
David Blake beat Jon Chapman 2-0, lost to Mick Carew 0-2, beat Carl Woolf 2-0
William Berry lost to Jon Chapman 1-2, lost to Mick Carew 1-2, lost to Carl Woolf 1-2
Doubles: Robert Green & David Blake lost 1-2 v. Jon Chapman & Mick Carew
Mar 16 : St Ives 6 v. St Georges 6 (away) : result 9 - 1
Robert Green beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-0, beat Maurice Oates 2-0
David Blake beat Janett Klinke 2-0, beat Colin Dunn 2-0, beat Maurice Oates 2-0
William Berry beat Janett Klinke 2-0, lost to Colin Dunn 1-2, beat Maurice Oates 2-1
Doubles: Robert Green & William Berry won 2-0 v. Janett Klinke & Colin Dunn
Mar 23 : St Ives 6 v. Haverhill 4 : result 3 - 7
Robert Green beat Jamie Nunn 2-0, beat Bob Withers 2-1, lost to Jamie Dockerill 1-2
David Blake lost to Jamie Nunn 1-2, beat Bob Withers 2-0, lost to Jamie Dockerill 0-2
William Berry lost to Jamie Nunn 0-2, lost to Bob Withers 0-2, lost to Jamie Dockerill 1-2
Doubles: David Blake & William Berry lost 0-2 v. Jamie Nunn & Jamie Dockerill
Mar 30 : St Ives 6 v. Cambridge 6 : result 7 - 3
Robert Green beat Howard Davidson 2-0, beat Rod Bryant 2-0, beat Mike Rennison 2-0
David Blake beat Howard Davidson 2-0, beat Rod Bryant 2-1, beat Mike Rennison 2-0
William Berry lost to Howard Davidson 1-2, lost to Rod Bryant 0-2, lost to Mike Rennison 1-2
Doubles: Robert Green & David Blake won 2-1 v. Howard Davidson & Rod Bryant
Knockout - round 1 : Oct 25 : St Ives 6 v. St Georges 4 (away) : result 0 - 9
(match awarded to St Georges 4)
Registered players
Michelle Brooks. Matches played: 7. On winning side 4. On drawing side 1.
Singles 21, won 9, average 43%.
Chris Meadowcroft.
William Vigor.
Robert Green. Matches played: 17. On winning side 8. On drawing side 4.
Singles 51, won 40, average 78%.
David Blake. Matches played: 15. On winning side 7. On drawing side 4.
Singles 45, won 26, average 58%.
Elizabeth Haigh.
Emma Barron.
William Berry. Matches played: 9. On winning side 4. On drawing side 2.
Singles 27, won 6, average 22%.
Sarah Berry. Matches played: 2. On winning side 0. On drawing side 1.
Singles 6, won 1, average 17%.
Back to list of teams