ERNIE HOLT MEMORIAL SHIELD HOWARD BENNION MEMORIAL SHIELD 
Originally presented by Seamons Moss Table Tennis Club in memory of Ernie Holt and awarded annually to a club, team or player(s) in recognition of consistent and outstanding sportsmanship. Originally presented to the league by Shell Chemicals Table Tennis Club and originally awarded to the 4th Division Team who have shown consistent hospitality and sportsmanship both on and off the table. This award is nominated by fellow members of the division. 
From the 2017/18 season, these two awards have now been combined and is presented to a player(s), team or club within the league, in recognition of their consistent hospitality and outstanding sportsmanship. 
YEAR Recipient YEAR Recipient 
        
2017/18 Jordan Potts (Brookway) 2017/18 Combined with the Ernie Holt Memorial Shield 
2016/17 Keith Dale (Brookway) 2016/17 Not awarded 
2015/16 John Eardley (Heyes Grove) 2015/16 Not awarded 
2014/15 Not awarded 2014/15 Not awarded 
2013/14 Not awarded 2013/14 Not awarded 
2012/13 John Eardley (Heyes Grove) 2012/13 Not awarded 
2011/12 Flixton Cheetahs 2011/12 Not awarded 
2010/11 Heyes Grove 2010/11 Henry Catterall 
2009/10 Not awarded 2009/10 Not awarded 
2008/09 Mike Gardner (Ashton) 2008/09 South Manchester T.T.C. 
2007/08 Kathy Hammond 2007/08 M.D.A. Beta Blockers 
2006/07 John Eardley (Heyes Grove) 2006/07 Bob Smith 
2005/06 Not awarded 2005/06 Not awarded 
2004/05 George & Hilda Court (Heyes Grove) 2004/05 Not awarded 
2003/04 George & Hilda Court (Heyes Grove) 2003/04 Not awarded 
2002/03 George & Hilda Court (Heyes Grove) 2002/03 Not awarded 
2001/02 Mrs Hilda Court (Heyes Grove) 2001/02 Not awarded 
2000/01 Mrs Hilda Court (Heyes Grove) 2000/01 Not awarded 
1999/00 Not awarded 1999/00 Not awarded 
1998/99 Not awarded 1998/99 Not awarded 
1997/98 Not awarded 1997/98 Not awarded 
1996/97 Not awarded 1996/97 Not awarded 
1995/96 M.D.A. 3rd 1995/96 Not awarded 
1994/95 ? 1994/95 ? 
1993/94 ? 1993/94 ? 
1992/93 ? 1992/93 ? 
1991/92 George & Hilda Court (Didsbury) 1991/92 South Manchester T.T.C. 
1990/91 ? 1990/91 ? 
1989/90 Peter Wright (Broadheath Central) 1989/90 South Manchester T.T.C. 
1988/89 Joe Eardley (Heyes Grove) 1988/89 Not awarded 
1987/88 Syd Fryer (Civil Service) 1987/88 Heyes Grove 3rd 
1986/87 Alan Gerrard (Didsbury) 1986/87 Didsbury 2nd 
1985/86 British Gas 1985/86 Broadheath 2nd 
1984/85 Norwest Gas 3rd 1984/85 - 
1983/84 Ron Buckley (Flixton) 1983/84 - 
1982/83 Eleanor & Derek Webster 1982/83 - 
1981/82 Syd Dawson (Sale) 1981/82 - 
1980/81 British Gas 1980/81 - 
1979/80 Temple 2nd 1979/80 - 
1978/79 Woodheys 2nd 1978/79 - 
1977/78 Graham Moore (Sale) 1977/78 - 
1976/77 I.C.I. 1st 1976/77 - 
1975/76 HUMKO 1975/76 - 
1974/75 Broadheath Central 1974/75 - 
1973/74 St. Anne's PTA 1973/74 - 
1972/73 I.C.I. 'A' 1972/73 - 
1971/72 - 1971/72 - 
1970/71 - 1970/71 - 
1969/70 - 1969/70 - 
1968/69 - 1968/69 - 
1967/68 - 1967/68 - 
1966/67 - 1966/67 - 
1965/66 - 1965/66 - 
1964/65 - 1964/65 - 
1963/64 - 1963/64 - 
1962/63 - 1962/63 - 
1961/62 - 1961/62 - 
1960/61 - 1960/61 - 
1959/60 - 1959/60 - 
1958/59 - 1958/59 - 
1957/58 - 1957/58 - 
1956/57 - 1956/57 - 
1955/56 - 1955/56 - 
1954/55 - 1954/55 - 
1953/54 - 1953/54 - 
1952/53 - 1952/53 - 
1951/52 - 1951/52 - 
1950/51 - 1950/51 - 
1949/50 - 1949/50 - 
1948/49 - 1948/49 - 
        
Last Updated:
Share This Page