Coming Soon

2014 TOURNAMENT 1/3/2014

WINNERS 2013-14


Event

Winner

Runner
Up

Perpetual

First
Division

Rougham
Lions

Stow
Sparrowhawks

Yes

Second
Division

Rougham
Panthers

Ellesmere
Evolution

Yes

Handicap
Singles

Holly
McGerty

Callum
Barrett

Yes

2nd
Division Sngs

Harry
Williams

Holly
McGerty

Yes

Under
13 Singles

James
Davies-Stokes

Harry
Williams

Yes

Doubles

A.Reeve/H.McGerty

J&L.
Davies-Stokes

Yes

Girls
Singles

Riya
Kumar

Holly
McGerty

Yes

Boy
Singles

Adam
Coombes

Adam
Reeve

Yes

Player
of the Yr

Jamie
Hyde

************

Yes

************************************************************************************************

GIRLS SINGLES 2014



Name

1st

2nd

3rd

Name

Riya Kumar

11-3

12-14

13-11

Holly McGerty

Holly McGerty

11-7

11-6

-

Anna Ridsdill-Smith

Anna Ridsdill-Smith

7-11

4-11

-

Riya Kumar


Round Robin best of three games


  

Name

Position

Riya Kumar

1

Holly McGerty

2

Anna Ridsdill-Smith

3



**********************************************************************************************************

HANDICAP SINGLES

Prelim Rnd

1st Rnd

H/c

2nd Rnd

Q/F

S/F

Final

Winner

J Kulesa

18

A. Coombes

A. Coombes

A. Coombes

H. McGerty

H.McGerty

A.Coombes

1

M.Jones

10

P. Bartram

P.Bartram

15

J. Davies-Stokes

5

I. Cunningham

I. Cunningham

I. Cunningham

8

L.Howell

8

L. Howell

G. Perry

16

N. Johnson

14

N. Johnson

N. Johnson

H. McGerty

A.Ridsdill-Smith

15

J.England

14

J. England

R.Kumar

14

J.Nicholas

14

H. Williams

H. McGerty

H.Williams

13

H.Chennells

8

H. McGerty

H.McGerty 13

H. McGerty

13

T.Mitson         16

T.Pizey

6

A. Reeve

M. Addison

C. Barrett

C. Barrett

R.Burton         10

A.Reeve

2

C.Plant            17

R. Burton

10

M. Addison

M.Addison

16

T.Raine

10

C. Barrett

C. Barrett

C.Barrett

16

S.Taylor

8

S. Bates

S.Bates

16

L.Davies-Stokes

7

P. Gembis

S. Perry

A. Fallows

P.Gembis

12

R.Collett

8

S. Perry

S.Perry

13

J.Hyde

17

A. Fallows

A. Fallows

A.Fallows

7

P.Davis

16

G. Wilkinson

G.Wilkinson

16

DOUBLES 2014

1st Round

……Qtr
Final…………

Semi Final…………….

Final………………..

Winner…………

J.&L.Davies-Stokes                    

J&L.Davies-Stokes

J&L.Davies-Stokes

J&L. Davies-Stokes

A.Reeve/H.McGerty

P.Davis/C.Plant

R.Burton/T.Raine

P.Gembis/A.Fallows

P.Gembis/A.Fallows

L.Howell/R.Collett

L.Howell/R.Collett

A.Coombes/J.Nicholas

J.Kulesa/J.Hyde

M.Jones/S.Taylor

A.Coombes/J.Nicholas

A.Coombes/J.Nicholas      S4

A.Reeve/H.McGerty         S3

A.Reeve/H.McGerty

A.Reeve/H.McGerty

A.Reeve/H.McGerty

T.Mitson/C.Barrett

P.Bartram/S.Perry

P.Bartram/S.Perry

R.Kumar/A.Ridsdill-Smith

H.Williams/I.Cunningham

H.Williams/I.Cunningham

H.Williams/I.Cunningham

G.Wilkinson/S.Bates

J.England/N.Johnson

J.England/N.Johnson

H.Chennells/T.Pizey          S2

************************************************************************************************************

Under 13 Singles 2014

1st Round

Quarter Final

Semi Final****

Final**********

Winner********

J. Davies-Stokes

J.Davies-Stokes

J.Davies-Stokes

J.Davies-Stokes

Bye

S.Bates

A.Rids-Smith

A.Ridsdill-Smith

N.Johnson

N.Johnson

N.Johnson

C.Barrett

J.Kulesa

R.Kumar

R.Kumar

H.Williams

H.Williams

H.Williams

H.Williams

G.Wilkinson

P.Davis

J.England

J.England

T., Mitson

T.Mitson

L.Davies-Stokes

J.Hyde

M.Addison

L.Davies-Stokes

L. Davies-Stokes

***************************************************************************************************************************

Second Division Singles 2014

Prelim

1st Round

Qtr Final****

****Semi Final***

******Final******

******Winner****

H.McGerty    S1

H.McGerty

H.McGerty

H.McGerty

H.Williams

G.Wilkinson

A.Rids-Smith

A.Rids-Smith

G.Perry

J.England

J.England

S.Perry

P.Bartram

P.Davis

S.Perry

S.Perry            S4

R.Kumar        S3

C.Barrett

C.Barrett

H.Williams

C.Barrett

M.Addison

J.Nicholas

J.Nicholas

T. Mitson

N.Johnson

H.Williams

N.Johnson

S.Bates

H.Williams

H.Williams    S2



***************************************************************************************************************************

BOYS SINGLES 2014

1st
Round

2nd
Round…………..

Qtr
Final………………..

Semi
Final……………

Final………………….

Winner………………..

AdamCoombes
          S1

Adam
Coombes

Adam Coombes

Adam Coombes

Adam Coombes

Adam Coombes

Bye

S.Perry

Steven Perry

J.England

S.Taylor

Harry Williams

Harry Williams

H.Williams

J.Nicholas

Harry Chennells

H.Chennells

P.Gembis

Nathan Johnson

Luke Davies-Stokes

Tom Pizey

N.Johnson

L.Davies-Stokes

Luke Davies-Stokes

P.Bartram

R.Burton

Callum Barrett

Tom Pizey

C.Barrett

Bye

Tom Pizey

T. Pizey                  S4

J.Dav-Stokes          S3

James Davies-Stokes

James
Davies-Stokes

Lewis Howell

Adam Reeve

Bye

T.Mitson

Tom Mitson

S.Bates

L.Howell

Lewis Howell

Lewis Howell

M.Addison

M.Jones

Tom Raine

T.Raine

A.Fallows

Aston Fallows

Aston Fallows

Adam Reeve

P.Davis

R.Collett

Rory Collett

G.Perry

I Cunningham

Isaac Cunningham

Adam Reeve

G.Wilkinson

Bye

Adam Reeve

Adam Reeve             S2

Article Published:
Last Updated:
Share This Page