TT EVENTS CALENDAR 2018/9     

Here is a digest of the TTE calendar & tournament diary (version 15, October 4th), adapted entirely for our juniors and cadets.

Main events which you may wish to reserve are in bold type and also any open tournaments within easy reach from Oxford.

 

For a comprehensive guide to all tournaments, look here.

 

And for entry forms to Open tournaments look here.   

 

 

Sat 13 Oct           Milton Keynes 2* 14/15/16

Sun 14 Oct          Burton Uxbridge 2* C/J

Sat 20 Oct           Peterborough 1* C/J

Sun 21 Oct          Milton Keynes 2* 16/17/18         St Neots 1* C/J

Sat 27 Oct           XIOM West Midlands 2* C/J: Vicky

Sun 28 Oct          Corby Smash 1* J

 

Sat 3 Nov            Junior County Champs (1) Graham Spicer, New Malden 

Sun 4 Nov           NCL (1)          Peterborough 1* C/J

Fri 9 Nov             Banbury Junior Graded BGN

Sat 10 Nov          JBL (1) Derby

Sun 11 Nov         JBL (1) Derby

Sat 17 Nov          Lillington Graded                            Chandlers 4* 13/C

Sun 18 Nov         Chandlers 4* J: Kiarash?

Sat 24 Nov           NJL (2)

Sun 25 Nov          Hunts 2* C/J/21

 

Sat 1 Dec               Junior County Champs (2)           

Sun 2 Dec             NCL (2)          Peterborough 1* C/J

Fri 7 Dec              Banbury Junior Graded BGN

Sat 8 Dec             Milton Keynes 2* 14/15/16                        Bristol Academy 4*

Sun 9 Dec            Bristol Academy 4*

Sat 15 Dec           Butterfly Sycamore 1* C/J

Sun 16 Dec          Butterfly Sycamore 2* C/J

Sat 22 Dec           Milton Keynes 2* 16/17/18

Thur 27 Dec        Burton Uxbridge 2* C/J

Fri 28 Dec            Burton Uxbridge 2* C/J

Sat 29 Dec           Milton Keynes 1* 13/14/15

 

Sat 5 Jan              East Midlands 4* C/J

Sun 6 Jan             East Midlands 4* C/J

Sun 13 Jan            NCL (3)          Peterborough 1* J

Sat 19 Jan            English Schools Team Zone Finals C/J       

Sun 20 Jan           English Schools Team Zone Finals C/J        Horsham 2* tbc

Sat 26 Jan             NJL (3)

Sun 27 Jan           Hunts 2* C/J/21

 

Sat 2 Feb              JBL (2) Derby

Sun 3 Feb             JBL (2) Derby       Batts 1* C            Oxon Inter-League??

Sat 9 Feb              English Schools Team Regional Finals C/J Burgess Hill 2* tbc

Sun 10 Feb           English Schools Team Regional Finals C/J                Peterborough 1* J

Fri 15 Feb             Banbury Junior Graded BGN

Sat 16 Feb            Milton Keynes 2* 14/15/16

Sun 17 Feb           Burton Uxbridge 1* C/J                  Batts 2* C/J                       Oxon Inter-League??

Sat 23 Feb           Cliffedale Chandlers 2* C/J                         

Sun 24 Feb           Oxford City Junior Championships 12/14/16/18/21

                               Corby Smash 1* Ratings C/J                        

 

Sun 3 Mar            Oxon Inter-League??

Sat 9 Mar              NJL (4)                       Cadet National Cup, Corby

Sun 10 Mar          Burton Uxbridge 2* C/J                  Cadet National Cup, Corby

Sun 17 Mar           Inter-Regional Qualification 11/13/C             

Sun 24 Mar           NCL (4)          ELCC Qualification J, Carter Cup

Fri 29 Mar            Banbury Junior Graded BGN

Sat 30 Mar           Milton Keynes 1* 13/14/15

Sun 31 Mar          Peterborough 1* J

 

Sat 6 Apr              Butterfly Sycamore 1* C/J, Nottingham

Sun 7 Apr             Butterfly Sycamore 2* C/J, Nottingham

Sat 13 Apr            Under 12 National Cup, Blackpool             St Neots 2* C/J

Sun 14 Apr           Under 12 National Cup, Blackpool             Peterborough 1* J

Sat 27 Apr            English Schools National Individual Championships, Wolverhampton

Sun 28 Apr           Hunts 2* C/J/21                OXFORD LEAGUE SENIOR CHAMPS AND PRESENTATIONS

 

Sat 4 May            Milton Keynes 2* 14/15/16

Sun 5 May           Burton Uxbridge 1* C/J  

Sat 11 May          National Championships C/J, Nottingham              

Sun 12 May         National Championships C/J, Nottingham              

Sat 18 May          Cippenham 4* C/J           Butterfly Sycamore 1* C/J             Peterborough 1* J

                              Burgess Hill U21 1*

Sun 19 May         Cippenham 4* C/J           Butterfly Sycamore 2* C/J

Sat 25 May          Cliffedale Chandlers 2* C/J                         

 

Sat 1 June            Inter-Regional Finals, Hatfield

Sun 2 June           Inter-Regional Finals, Hatfield      Peterborough 1* J

Sat 8 June            Burton Uxbridge 1* C/J  

Sun 9 June           ELCC Finals, J, Carter Cup             Burton Uxbridge 2* C/J  

Sat 15 June          10-13 Nationals, Wolverhampton

Sun 16 June         10-13 Nationals, Wolverhampton

Sat 22 June          Butterfly Sycamore 1* C/J                            Junior National Cup, Plymouth

Sun 23 June         Butterfly Sycamore 2* C/J                            Junior National Cup, Plymouth

Sat 29 June          Cippenham YPSF 1* 12/14

Sun 30 June         Cippenham YPSF 1* 16/18           Burton Uxbridge 2* C/J  

 

Sun 14 July          Burton Uxbridge 2* C/J  

Tues 30 July        Burton Uxbridge 2* C/J  

 

 


Last Updated:
National #TableTennisDay
Share This Page