Divisionals Results and Photos

D1 001

Karl Bushell (Kidlington Forum) retained the Hewitt Cup, beating Dave Ralls (Bicester) in the final, 11-6, 11-6, 11-13, 11-9. In the semis Dave had beaten Ian Mead (British Rail) 11-6, 11-6, 11-9, while Karl had overcome club-mate Fraser Harris 11-1, 11-3, 7-11, 11-6.

D1 003

Karl Bushell in action in the Oxford Divisionals, fresh from a remarkable victory over Darren Griffin (Gloucs), England's 2nd ranked over 50, in a County Veterans match, winning 14-12 in the 5th. Karl has also won 13/14 for Oxfordshire Veterans in the Over 60s Premier Division, a remarkable record, given that he devotes so much of his time to coaching. 

D1 004

Dave Ralls (Bicester) has had an excellent season and was part of the Oxford B team which won the County Inter-League event.

D1 005

Ian Mead, about to unleash his fearsome top-spin. He was involved in a triple tie in his group, in which the unlucky loser on games countback was Ross Henderson (Kidlington Forum), who had beaten Fraser Harris 11-9 in the 5th.

D2 001

James Speedy (Vikings) won the Div 2 Final, beating Pichitpong Juiwong (also Vikings) 11-8, 11-9, 8-11, 13-11.

D2 003

Pichitpong (Dom) Juiwong won his semi-final against Jamie McNeil (Forum) 11-6, 7-11, 11-8, 11-9

D2 009

James Speedy defeated Farshad Shaddel (Kidlington Forum) in a nail-biter 11-6, 6-11, 11-8, 13-11

D2 004

Justin Roake (Gladiators) was eliminated after losing to Dom in the groups, 8-11, 8-11, 11-8,11-7, 6-11.

D3 000

The Division 3 finalists, Sharon Curtis and Joe Rolls (both Holton). Joe won the final 11-8, 11-7, 11-8. The beaten semi-finalists were Tak Wa Yau (Kidlington) and Bicester's junior girl Christelle Rajapaksa.

D3 003

Kidlington Junior Jack Smith had the misfortune to be eliminated after a games countback, after beating Alan Rolfe (Vikings) 3-1, but losing 0-3 to Tak Wa Yau.

D3 007

Tak Wa Yau (Kidlington Forum) won his group and defeated Pat O'Regan (Vikings) in the quarter-finals, 11-9, 11-9, 11-8.

D3 032

Terry Ruane (Kidlington Forum) lost narrowly to Joe Rolls (Holton)

D3 010

Alan Rolfe (Vikings) proved to be a tricky opponent and fought out an epic quater-final battle with Christelle Rajapaksa (Bicester), losing 6-11, 13-11, 7-11, 11-9, 5-11. 

D3 013

League Chairman and Kidlington Forum Secretary John Duncalfe won the Consolation event, defeating Florin Bobea (also KF) in the final, 15-13, 11-3, 7-11, 13-11.

D3 034

Sharon Curtis (Holton) defeated Simon Jones (Holton), Pat O'Regan (Vikings), Stan Harding (Bicester), Maurice Chambers (KF) and Tak Wa Yau (KF) on her way to the final.

 

OVER 50 Divisional photos can be found IN THE PHOTO GALLERIES

 

 

 

Author: via Oxford Table Tennis League
Article Published:
Last Updated:
Share This Page