OTHER TOURNAMENTS

 

 

Corby Smash Junior 1 star tournament (Sunday July 2nd)

 

Players from far and wide visited Corby Smash Table Tennis Centre on July 2nd as the Northamptonshire venue marked the end of their first full season in business with their final ranking event of the season.  With 68 entrants and 165 matches to be played, a very busy day of table tennis was had by players, coaches, parents and organisers alike.

The day kicked off with the under 11s age category.  There were just eight entrants in this category and so players were put into groups of four.  Top seed Adam Dennison took quickly took full control of the group to win all three of his matches 3-0.  Benjamin Gibson also saw off Hamza Saleem and Lowri Hurd 3-0 to take second place and join Dennison in the knockout draw.  Hurd came out on top against Saleem to take third with both players dropping into the consolation draw.

In group B, Adam’s brother and second seed Joseph Dennison also clinched top spot although he did drop one game to Jamie Anderson and was taken close by James Millward but was ultimately too strong for his rival.  Millward beat Anderson 3-1 and Ibrahim Abdullah 3-0 to claim second place.  Abdullah overcame Anderson to finish third with Anderson fourth.

At the semi-final seed, both Dennison brothers were pushed hard by Gibson and Millward respectively, with Joseph eclipsing Gibson 3-1 and Adam following suit with a close 3-1 victory over Millward.  This set up a classic final between the two brothers which saw mum coaching one boy and dad coaching the other! In a top-quality final, with neither boy backing down, it was Adam who eventually claimed the title with an 11-5, 10-12, 10-12, 11-4, 11-8 success.  Abdullah took top spot in the consolation event with a hard fought 9-11, 11-9, 12-10, 12-10 success over Anderson.

Sixteen players entered the under 13 age group which meant there were four groups each with four players in.  Again, the top two would go forward to the knockout draw with the bottom two going into the consolation knockout.  Amilia Baker was the top seed followed by Megan Jones, Cameron Leighton and Adam Dennison.

Baker duly won her group for the loss of just one game to Jamie Anderson.  Joseph Dennison again showed his ability to finish in second place with Anderson taking third and Colney Vertigan fourth.

Second seed Jones was even more impressive, storming through her group without losing a game.  Robert Wood claimed second place ahead of Benjamin Gibson and Sullivan Rymarz.

Third seed Cameron Leighton was hoping to follow the path set by Jones and Baker, but after winning his first match against Finlay Bures 3-0, he found himself in a rare old battle with Max Conway.  Eventually Leighton just about found the answers to the questions Conway was asking of him to claim a 3-2 victory before taking top spot with a 3-0 win over Nathan Dixon.  Conway finished second, Bures third and Dixon fourth.

The final match of Group 4 produced the first real shock of the day as Alex Cochrane defeated fourth seed and Under 11 champion Adan Dennison 11-9 in the decider to take top spot and relegate Dennison into the runner-up position with Tom Chesworth taking third place and Ibrahim Abdullah fourth.

At the quarter final stage, Baker despatched Wood 3-0, Jones saw off Joseph Dennison 3-1 and Conway ended Cochrane’s hopes by the same scoreline.  Leighton squared up against Adam Dennison and again found himself involved a five-set battle.  Dennison took a 2-1 lead only for Leighton to find an extra gear and ease through 11-3 in the decider.  Conway’s run was ended emphatically by Baker in the semi-final whilst third seed Leighton upset the odds to defeat second seed Jones 3-0 to make the final where he continued his form to dispose of Baker 3-0 to take the under 13 title.  In the consolation event, Benjamin Gibson and Sullivan Rymarz progressed to the final with Rymarz emerging as a 3-1 winner.

Six girls entered the under 15s event so a separate female competition was run on a round robin basis.  Amilia Baker went into the event as the top seed with Emily Beasley seeded at two.  Both players lost one match each to finish level on four wins and were joined in a three-way tie for top spot with Natasha Johnston.  Johnston’s solitary defeat came at the hands of Beasley.  Baker lost to Johnston before Beasley was defeated by Baker and so the countback ratio was brought into play.  Once the maths had been done, Baker was awarded the title, Beasley claimed second with the unfortunate Johnston third.  Megan Jones (2 wins) finished fourth, Katie Christoforou (1 win) fifth and Natasha Richardson sixth.

There were 16 boys in a quality boys under 15 event which saw Daniel Hearne-Potton enter as the top seed, Ben Savage seeded at two, Jak Andrew Kane at three and Lewis Marsh at four.  Hearne-Potton, Savage and Marsh all progressed through as group winners but Kane could only finish second in his group behind Johnathon Gibson.  Rafe Fleming finished in second place behind Hearne-Potton, Ethan Scully did likewise in Savage’s group with Joshua James Kane taking second place in Marsh’s group.

At the quarter-final stage, Hearne-Potton saw off Scully 3-0, Savage followed suit against Fleming and Gibson also eased through 3-0 against Joshua James Kane before Jak Kane despatched Marsh 3-1.  Savage continued his dominant form into the semi-finals with a powerful 3-0 win over Gibson whilst the stylish Hearne-Potton survived a scare to beat Jak Kane 3-1.  The final saw Savage trying to use his power to dominate Hearne-Potton and he quickly moved into a 2-0 lead.  Hearne-Potton was not out of it and using guile and excellent ball placement, he forced the final into a deciding game.  A strong start from Savage saw him open up a five point lead in the decider and this time there was no way back for his opponent as Savage claimed the title with an 11-6 game.  The under 15s consolation saw two surprise finalists with Jamie Burt taking the title with a 3-0 win over Justin Lam.

Twenty two players competed for the under title with Hawley Ellicott the top seed ahead of Sam Wilson, Daniel Hearne-Potton and Ben Savage.  Ellicott was in fine form in his group as he despatched Amilia Baker, George Marsh and Sam Carson in straight games.  Baker played very well to take Ellicott to deuce twice and duly won her other two matches to take second with Marsh third and Carson fourth.  Wilson was also on top form and duly won his group with the minimum of fuss.  Second place went to Lewis Marsh with Viki Christoforou third and Alexander Hearne-Potton fourth.  Third seed Daniel Hearne-Potton had a little bit more difficulty in his group with both Rafe Fleming and Jak Andrew Kane taking a game of him but he still had more than enough about him to take the spoils ahead of Kane, Fleming and Emily Beasley. 

Fourth seeded Ben Savage could not complete the clean sweep for the seeded players as finished in fourth place in his group of five players.  Johnathon Gibson proved to be the class act in this group, winning all four of his matches for the loss of just one game.  Cameron Leighton showed some excellent form to take second place, with his only defeat coming against Gibson.  Joshua James Kane took third, Savage fourth and Katie Christoforou fifth.  Group 5 also contained five players and the decisive match in this group came in match seven when Ethan Scully faced off against Abin Islam.  After five very fluctuating games, it was Scully who emerged the victor to top his group with Islam second.  Islam had earlier come through a very tight five set battle with Saif Mohammed Aslam who claimed third spot with Justin Lam fourth and Natasha Johnston fifth.

Into the knockout stages and Leighton faced Baker for the second time that day.  The result was very similar with Leighton winning 3-1 to progress through to the quarter-final where he was joined by Jak Kane who defeated Lewis Marsh in his preliminary round match.  Leighton’s day was promptly ended by Wilson 3-0.  The other quarter-final matches all ended 3-1 with Daniel Hearne-Potton, Ellicott, and Scully disposing of Abin Islam, Jak Kane and Johnathon Gibson respectively.

The semi-finals gave the top two seeds their chance to shine and both Ellicott and Wilson gained decisive and clear-cut 3-0 victories over Scully and Hearne-Potton to progress to the final.  Wilson, who is yet to lose a match in four tournaments at his home venue, and having won five of his last six tournaments around the country went into the final as the favourite and he quickly laid down a marker with an 11-3 game to take the lead.  Ellicott was trying to get his fast attacking game going but could not find a way to break down Wilson’s solid modern defensive game and after Wilson narrowly took the second 11-9, the duly wrapped up the title with an 11-7 game.  An excellent and closely contested under 18s consolation final saw Emily Beasley gain a 3-2 win over Justin Lam to claim her second medal of the day.

Henry Arthur

 

Hi Dave,

Please can you add the details of this tournament to the County website and possibly email it out to all players/parents too.  Here is the link:

 

https://tabletennisengland.co.uk/tournament/corby-smash-junior-1-4/

 

Many thanks,

 

Henry

 

 

 

OTHER TOURNAMENTS TO ENTER

There are a few junior tournaments coming up between now and the end of the season which several of the Corby Smash players will be playing in.  Colin will be going with our players and they will be travelling to the events in the Corby Smash minibus.  Colin is more than happy for non Corby Smash players to come along on the bus to these events if they wish to play.  This could create a fantastic opportunity for our County players to get some extra tournament experience which I know is something the County Coaches have identified as an area our players have been lacking in.  There would be a charge of £10 per player (to cover fuel costs) if any player wished to travel on the bus to any of the tournaments we are looking at attending.

I have added the tournament links (below) to this email but here is the list of them:

Sunday 23 April.  Cippenham 4 star (closing date April 1st)

Sunday 13 May.  Nottingham Sycamore 1 star (closing date May 5th)

Sunday 28 May. Burgess Hill 2 star (closing date May 19th)

Sunday 11 June.  Burgess Hill 2 star (closing date June 2nd)

Sunday 25 June.  Burton Uxbridge 2 star (closing date June 20th)

Sunday July 2nd. Corby Smash 1 star (closing date June 23rd-no transport for this!)

Sunday July 9th.  Burton-Uxbridge 2 star (closing date July 3rd)

Sunday July 23rd. Burton Uxbridge 2 star (closing date July 17th).

Can members of the County Squad and their parents/coaches be informed so that they will be aware:

1) that these events are taking place, and

2) that we will be running a minibus and there is the option for any interested players to travel with us.

 

Henry Arthur

 

https://tabletennisengland.co.uk/tournament/cippenham-junior-4-open-2/

https://tabletennisengland.co.uk/tournament/sycamore-junior-1-open-6/

https://tabletennisengland.co.uk/tournament/jarvis-sports-burgess-hill-2-5/
https://tabletennisengland.co.uk/tournament/jarvis-sports-burgess-hill-2-4/

https://tabletennisengland.co.uk/tournament/burton-uxbridge-junior-2-open-6/

https://tabletennisengland.co.uk/tournament/corby-smash-junior-1-4/

https://tabletennisengland.co.uk/tournament/burton-uxbridge-junior-2-open-4/

https://tabletennisengland.co.uk/tournament/burton-uxbridge-junior-2-open-5/

 

 

 

Last Updated:
Share This Page
SGS Table Tennis Academy