Paperstation Malvern Table Tennis League Championships 2018 – Results

 

 

 Paperstation Ltd. Main Singles

    
  

First Round

 
 

Stan Ginn

beat

Phillip Banks

 

Alan Forsdike

lost to

Natasha Snee

 

Dina Murdie

Beat

Ed Palmer

    
  

Second Round

 

Neil Angell

Beat

Stan Ginn

 

Dylan Day

Beat

Graham Collier

 

Tom James

Beat

Nick Carroll

 

Natasha Snee

lost to

Ray Rennison

 

Dina Murdie

lost to

Neville Meredith

 

Niels Eiriksson

Beat

Zoe Snee

 

Jude Tyson

lost to

Will Jones

 

Phil Smethurst

 

Bye

 

Colin Dolding

 

bye

 

Reece Taylor-Lock

lost to

Ken Read

 

Alan Goodman

Beat

Stephen Lindner

 

Charlie Burford

Beat

Anthea Knight

 

David Cornelius

lost to

Martin Snee

 

Tomasz Borek

Beat

Mark Shouler

 

Andrew Banks

lost to

Mark Clinton

 

Ben Meredith

Beat

David Brown

    
  

Third Round

 
 

Niels Eiriksson

 

bye

 

Dominic Weston

Beat

Alan Goodman

 

Jack Higgs

lost to

Ken Read

 

Martin Snee

 

bye

 

Simon Claxton

Beat

Colin Dolding

 

Graham Thompson

Beat

Will Jones

 

Trevor Davies

Beat

Neville Meredith

 

Ben Meredith

 

bye

 

Chris Hewitt

Beat

Ray Rennison

 

Toby Wren

Beat

Phil Smethurst

 

Patryk Kowacz

Beat

Charlie Burford

 

Matt Hodges

Beat

Tomasz Borek

 

Geoff Burford

Beat

Mark Clinton

 

Nigel Foreshew

Beat

Dylan Day

 

Simon Morgan

Beat

Tom James

 

Craig Preece

Beat

Neil Angell

  

 

 
  

Fourth Round

 

Niels Eiriksson

lost to

Dominic Weston

 

Ken Read

Beat

Martin Snee

 

Simon Claxton

Beat

Graham Thompson

 

Trevor Davies

Beat

Ben Meredith

 

Chris Hewitt

Beat

Toby Wren

 

Patryk Kowac

lost to

Matt Hodges

 

Geoff Burford

Beat

Nigel Foreshew

 

Simon Morgan

lost to

Craig Preece

    
  

Quarter-Finals

 

Dominic Weston

lost to

Ken Read

 

Simon Claxton

Beat

Trevor Davies

 

Chris Hewitt

Beat

Matt Hodges

 

Geoff Burford

lost to

Craig Preece

    
  

Semi-Finals

 
 

Ken Read

lost to

Simon Claxton

 

Chris Hewitt

lost to

Craig Preece

    
  

Final

 
 

Simon Claxton

lost to

Craig Preece

    
    
  

Express TV Main Doubles

    
  

First Round

 
 

G Thompson/C Hewitt

 

bye

 

M Clinton/T Davies

Beat

C James/N Carroll

 

C Dolding/A Knight

 

bye

 

M Shouler/D Brown

Beat

R Rennison/W Jones

 

bye

 

bye

 

S Lindner/E Palmer

lost to

B Meredith/D Weston

 

M Snee/T Wren

Beat

Z Snee/N Snee

 

N Foreshew/K Read

 

bye

 

M Hodges/S Claxton

 

bye

 

D Cornelius/N Angell

 

bye

 

D Day/S Morgan

 

bye

 

A Banks/P Banks

lost to

J Higgs/T James

 

P Smethurst/C Burford

 

bye

 

G Burford/P Kowacz

 

bye

 

D Murdie/G Collier

lost to

R Taylor-Lock/A Goodman

 

C Preece/T Borek

 

bye

    
  

Second Round

 

G Thompson/C Hewitt

Beat

M Clinton/T Davies

 

C Dolding/A Knight

Beat

M Shouler/D Brown

 

B Meredith/D Weston

 

bye

 

M Snee/T Wren

lost to

N Foreshew/K Read

 

M Hodges/S Claxton

Beat

D Cornelius/N Angell

 

D Day/S Morgan

lost to

J Higgs/T James

 

P Smethurst/C Burford

lost to

G Burford/P Kowacz

 

R Taylor-Lock/A Goodman

lost to

C Preece/T Borek

    
  

Quarter-Finals

 

G Thompson/C Hewitt

Beat

C Dolding/A Knight

 

B Meredith/D weston

lost to

N Foreshew/K Read

 

M Hodges/S Claxton

Beat

J Higgs/T James

 

G Burford/P Kowacz

lost to

C Preece/T Borek

    
  

Semi-Finals

 
 

G Thompson/C Hewitt

Beat

N Foreshew/K Read

 

M Hodges/S Claxton

lost to

C Preece/T Borek

    
  

Final

 
 

G Thompson/C Hewitt

Beat

C Preece/T Borek

    
    
  

Ladies Singles

    
  

Quarter-Finals

 

Anthea Knight

 

bye

 

Jude Tyson

Beat

Dina Murdie

 

Zoe Snee

Beat

Thea Snee

 

Collette  James

Beat

Natasha Snee

    
  

Semi-Finals

 
 

Anthea Knight

Beat

Jude Tyson

 

Zoe Snee

lost to

Collette  James

    
  

Final

 
 

Anthea Knight

Beat

Collette  James

    
    
  

Ladies Doubles

    
  

Round Robin

 
 

A Knight/D Murdie

lost to

J Tyson/C James

 

Z Snee/N Snee

lost to

J Tyson/C James

 

Z Snee/N Snee

Beat

A Knight/D Murdie

    
  

Winners

 
 

Jude Tyson & Collette James

  
    
  

 

 

 
  

Ann Barnes Mixed Doubles

    
  

Quarter-Finals

 

A Knight/C Dolding

 

bye

 

Z Snee/M Snee

lost to

N Snee/G Collier

 

D Murdie/D Cornelius

lost to

T Snee/G Burford

 

J Tyson/G Thompson

Beat

C James/T James

    
  

Semi-Finals

 
 

A Knight/C Dolding

Beat

N Snee/G Collier

 

T Snee/G Burford

lost to

J Tyson/G Thompson

    
  

Final

 
 

A Knight/C Dolding

Beat

J Tyson/G Thompson

    
    
  

Payton Solicitors Junior Singles

    
  

Quarter-Finals

 

Dominic Weston

 

bye

 

Phillip Banks

lost to

Reece Taylor-Lock

 

Natasha Snee

Beat

Thea Snee

 

Ben Meredith

 

bye

    
  

Semi-Finals

 
 

Dominic Weston

Beat

Reece Taylor-Lock

 

Natasha Snee

lost to

Ben Meredith

    
  

Final

 
 

Dominic Weston

Beat

Ben Meredith

    
    
  

Senior Singles

    
  

First Round

 
 

bye

 

bye

 

Alan Goodman

Beat

Zoe Snee

 

Patryk Kowacz

 

bye

 

Geoff Burford

Beat

Dylan Day

 

Matt Hodges

Beat

Toby Wren

 

Jack Higgs

Beat

Mark Clinton

 

Andrew Banks

lost to

Tomas Borek

 

Craig Preece

Beat

Tom James

    
  

Quarter-Finals

 

Alan Goodman

 

bye

 

Patryk Kowacz

lost to

Geoff Burford

 

Toby Wren

lost to

Jack Higgs

 

Tomas Borek

lost to

Craig Preece

  

 

 
  

Semi-Finals

 
 

Alan Goodman

lost to

Geoff Burford

 

Jack Higgs

lost to

Craig Preece

    
  

Final

 
 

Geoff Burford

lost to

Craig Preece

    
    
  

Roy Holland Veterans Singles

    
  

First Round

 
 

Chris Hewitt

 

bye

 

Anthea Knight

lost to

Ken Read

 

David Brown

 

bye

 

Martin Snee

 

bye

 

Will Jones

lost to

Simon Morgan

 

Collette James

 

bye

 

Phil Smethurst

Beat

Nick Carroll

 

Nigel Foreshew

 

bye

 

bye

 

bye

 

Neil Angell

lost to

Mark Shouler

 

Ray Rennison

 

bye

 

Graham Thompson

 

bye

 

Colin Dolding

 

bye

 

Ed Palmer

lost to

Niels Eiriksson

 

Jude Tyson

 

bye

 

Simon Claxton

 

bye

    
  

Second Round

 

Chris Hewitt

Beat

Ken Read

 

David Brown

lost to

Martin Snee

 

Simon Morgan

Beat

Collette James

 

Phil Smethurst

lost to

Nigel Foreshew

 

bye

lost to

Mark Shouler

 

Ray Rennison

lost to

Graham Thompson

 

Colin Dolding

Beat

Niels Eiriksson

 

Jude Tyson

lost to

Simon Claxton

    
  

Quarter-Finals

 

Chris Hewitt

Beat

Martin Snee

 

Simon Morgan

lost to

Nigel Foreshew

 

Mark Shouler

lost to

Graham Thompson

 

Colin Dolding

lost to

Simon Claxton

    
  

Semi-Finals

 
 

Chris Hewitt

Beat

Nigel Foreshew

 

Graham Thompson

lost to

Simon Claxton

    
  

Final

 
 

Chris Hewitt

Beat

Simon Claxton

    
    
  

Super-Veterans Singles

    
  

First Round

 
 

Trevor Davies

 

bye

 

David Cornelius

Beat

Stan Ginn

 

bye

 

bye

 

Alan Forsdike

lost to

Neville Meredith

 

Dina Murdie

 

bye

 

Jim Ahern

 

bye

 

Stephen Lindner

lost to

Charlie Burford

 

Graham Collier

 

bye

    
  

Quarter-Finals

 

Trevor Davies

Beat

David Cornelius

 

Neville Meredith

 

bye

 

Dina Murdie

lost to

Jim Ahern

 

Charlie Burford

lost to

Graham Collier

    
  

Semi-Finals

 
 

Trevor Davies

Beat

Neville Meredith

 

Jim Ahern

lost to

Graham Collier

    
  

Final

 
 

Trevor Davies

Beat

Graham Collier

    
    
  

Ledbury Exhaust & MOT Centre Division 2 Singles

    
  

First Round

 
 

Jim Ahern

 

bye

 

Tom James

lost to

Colin Dolding

 

Mark Shouler

lost to

Will Jones

 

Ray Rennison

 

bye

 

Phil Smethurst

 

bye

 

Anthea Knight

 

bye

 

David Brown

Beat

Andrew Banks

 

Tomasz Borek

 

bye

    
  

Quarter-Finals

 

Jim Ahern

lost to

Colin Dolding

 

Will Jones

lost to

Ray Rennison

 

Phil Smethurst

Beat

Anthea Knight

 

David Brown

lost to

Tomasz Borek

    
  

Semi-Finals

 
 

Colin Dolding

Beat

Ray Rennison

 

Phil Smethurst

lost to

Tomasz Borek

    
  

Final

 
 

Colin Dolding

Beat

Tomasz Borek

    
    
  

Meredith Brothers Division 2 Doubles

    
  

Quarter-Finals

 

C Dolding/A Knight

 

bye

 

M Shouler/D Brown

 

bye

 

W Jones/A Banks

lost to

J Ahern/P Smethurst

 

T James/T Borek

 

bye

    
  

Semi-Finals

 
 

C Dolding/A Knight

Beat

M Shouler/D Brown

 

J Ahern/P Smethurst

Beat

T James/T Borek

    
  

Final

 
 

C Dolding/A Knight

Beat

J Ahern/P Smethurst

    
    
  

Division 3 Singles

    
  

First Round

 
 

Charlie Burford

 

bye

 

Natasha Snee

 

bye

 

Niels Eiriksson

 

bye

 

Jude Tyson

 

bye

 

Thea Snee

 

bye

 

Stephen Lindner

Beat

Alan Goodman

 

Nick Carroll

 

bye

 

bye

 

bye

 

Reece Taylor-Lock

 

bye

 

Stan Ginn

lost to

Dina Murdie

 

Phillip Banks

 

bye

 

Alan Forsdike

 

bye

 

oe Snee

 

bye

 

Ed Palmer

 

bye

 

Collette James

Beat

David Cornelius

 

Neil Angell

 

bye

    
  

Second Round

 

Charlie Burford

Beat

Natasha Snee

 

Niels Eiriksson

Beat

Jude Tyson

 

Thea Snee

lost to

Stephen Lindner

 

Nick Carroll

 

bye

 

Reece Taylor-Lock

Beat

Dina Murdie

 

Phillip Banks

Beat

Alan Forsdike

 

Zoe Snee

Beat

Ed Palmer

 

Collette James

Beat

Neil Angell

  

 

 

 

 

 

 
  

Quarter-Finals

 

Charlie Burford

Beat

Niels Eiriksson

 

Stephen Lindner

Beat

Nick Carroll

 

Reece Taylor-Lock

Beat

Phillip Banks

 

Zoe Snee

lost to

Collette James

    
  

Semi-Finals

 
 

Charlie Burford

Beat

Stephen Lindner

 

Reece Taylor-Lock

Beat

Collette James

    
  

Final

 
 

Charlie Burford

lost to

Reece Taylor-Lock

    
    
  

Division 3 Doubles

    
  

First Round

 
 

E Palmer/S Lindner

 

bye

 

D Murdie/T Snee

 

bye

 

J Tyson/C James

 

bye

 

D Cornelius/N Angell

 

bye

 

S Ginn/A Forsdike

 

bye

 

Z Snee/N Snee

lost to

N Eiriksson/P Lythgoe

 

R Taylor-Lock/A Goodman

 

bye

 

C Burford/N Carroll

 

bye

    
  

Quarter-Finals

 

E Palmer/S Lindner

Beat

D Murdie/T Snee

 

J Tyson/C James

lost to

D Cornelius/N Angell

 

S Ginn/A Forsdike

lost to

N Eiriksson/P Lythgoe

 

R Taylor-Lock/A Goodman

Beat

C Burford/N Carroll

    
  

Semi-Finals

 
 

E Palmer/S Lindner

lost to

D Cornelius/N Angell

 

N Eiriksson/P Lythgoe

lost to

R Taylor-Lock/A Goodman

    
  

Final

 
 

D Cornelius/N Angell

lost to

R Taylor-Lock/A Goodman

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
    
  

Inter-divisional Doubles

    
  

First Round

 
 

M Clinton/N Angell

 

bye

 

N Foreshew/A Forsdike

Beat

T Wren/S Ginn

 

G Collier/N Carroll

 

bye

 

bye

lost to

D Brown/T James

 

P Kowacz/J Tyson

 

bye

 

D Day/S Lindner

lost to

C Preece/T Snee

 

S Morgan/A Goodman

 

bye

 

M Hodges/N Snee

lost to

P Smethurst/W Jones

 

T Borek/M Shouler

 

bye

 

K Read/R Taylor-Lock

lost to

J Higgs/D Cornelius

 

A Knight/R Rennison

 

bye

 

G Thompson/E Palmer

 

bye

 

G Burford/D Murdie

 

bye

 

B Meredith/N Eiriksson

lost to

D Steen/C Burford

 

D Weston/C James

 

bye

 

M Snee/A Banks

Beat

T Davies/Z Snee

    
  

Second Round

 

M Clinton/N Angell

Beat

N Foreshew/A Forsdike

 

G Collier/N Carroll

Beat

D Brown/T James

 

P Kowacz/J Tyson

Beat

C Preece/T Snee

 

S Morgan/A Goodman

lost to

P Smethurst/W Jones

 

T Borek/M Shouler

Beat

J Higgs/D Cornelius

 

A Knight/R Rennison

lost to

G Thompson/E Palmer

 

G Burford/D Murdie

Beat

D Steen/C Burford

 

D Weston/C James

lost to

M Snee/A Banks

    
  

Quarter-Finals

 

M Clinton/N Angell

Beat

G Collier/N Carroll

 

P Kowacz/J Tyson

Beat

P Smethurst/W Jones

 

T Borek/M Shouler

lost to

G Thompson/E Palmer

 

G Burford/D Murdie

lost to

M Snee/A Banks

    
  

Semi-Finals

 
 

M Clinton/N Angell

lost to

P Kowacz/J Tyson

 

G Thompson/E Palmer

Beat

M Snee/A Banks

    
  

Final

 
 

P Kowacz/J Tyson

Beat

G Thompson/E Palmer

     
     
     
    
    
    
    
    
    
    
    
    
     
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
     
     
     
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
     
     
     
     
     
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
     
     
     
     
    
    
    
    
     
     
     
     
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
     
     
    
     
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
     
     
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
     
     
     
     
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
     
     
     
     
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
     
     
     
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
     
     
     
     
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
     
     
    
     
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  

 

    
     
          

 

Last Updated:
National #TableTennisDay
Share This Page