Handicap QF Results and SF draw

Paperstation Malvern Table Tennis League Handicap Competitions

Main Competition

Crackpots B 458.5 (192.5) beat Poolbrook Dynamos 430 by 28.5 points

Manor Park Travellers 430 lost to Bromyard Hopefuls 459.5 (245.5) by 29.5 points

YMCA Vulcans 385 lost to Manor Park Wanderers 412.5 (69.5) by 27.5 points

Manor Park Pumas 381 lost to Scuttling Gang 442.5 (105.5) by 61.5 points

Secondary Competition

CSSC Ramblers 381.5 (61.5) lost to Ledbury Collection 413 by 31.5 points

Ledbury Lions lost to YMCA Pterodactyls

Upton 377 lost to Poolbrook Rangers 394 (33.5) by 52.5 points

Manor Park Crackpots 408.5 (238.5) lost to Ledbury Rovers 438 by 29.5 points 

Report 

The semi-finals of the main competition will see two second division teams battle against two third division teams.  Both remaining first division teams lost to lower ranked opposition in the quarter-finals.  Richard McKenna was in top form winning 9 of his 12 singles games to guide The Scuttling Gang to victory over Manor Park Pumas.  He received good support from Ray Davies and Richard Cullis who both took games off their higher ranked opponents.

Newcomers to the league Bromyard Hopefuls are having a great season and a good team performance enabled them to topple former champions Manor Park Travellers, despite a great performance from Craig Preece who kept his opponents to less than 3 points in 8 of his 12 games.  For Bromyard, Ed Tinton took a game off Martin Snee and kept it very tight against Toby Wren.  David Gwilt played really well to take a game off Craig and together with Ed only lost by 6 points in the doubles against Toby and Craig.

Ted Cates rolled back the years with a great performance against Dynamos, taking games off each of his opponents and in combination with Alan Forsdike pushing the very good doubles pairing of Geoff Burford and Tom James all the way.  Honourable mentions also to Alan Eldridge who took a game off John Phillips and to Stan Ginn who took a game off Tom and cam close to winning another two.    

The semi-final line-up is completed by Manor Park Wanderers who won an all second division encounter with Vulcans.  Richard Bennett was in fine form winning 11 of his 12 singles games, but the hard hitting of Charlie Burford and attacking style of Dave Bradley proved the difference between the teams, with Charlie's impressive win over Mark Clinton and Dave's victory against Paul Egerton preventing their hosts from opening up a large points gap.

In the secondary competition, Ady Marshall led the way for Ledbury Rovers picking up 95 points more than his opponents Manor Park Crackpots in the 12 singles games and combining well with James Dance in the doubles.  James also managed to accumulate an advantage of 81 points in his games.  Stephen Lindner battled well for the home team, but ultimately they were unable to overcome their first division opponents.

Rovers' opponents in the next round will be their neighbours Ledbury Collection.  They overcame the challenge of league leaders CSSC Ramblers, who clearly missed the influence of their number one Chris Hewitt.  Alan Salisbury and Graham Thompson and replacement Ian Backhurst battled hard with Alan and Graham picking up useful points in the doubles and Alan beating Nigel Foreshew, but Nigel and team mates Patryk Kowacz and Harry Jutle proved too consistent and overcame the handicap to advance in the competition.

Third division Poolbrook Rangers did well to beat their second division opponents, Upton without the need of their handicap.  The trio of Nick Haggar, Phil Smethurst and Robert Weston put in a strong all round performance, picking up vital points against each of their opponents.

Semi-Finals Draw

Manor Park Wanderers v Bromyard Hopefuls

Crackpots B v The Scuttling Gang

Poolbrook Rangers v YMCA Pterodactyls

Ledbury Collection v Ledbury Rovers

Author: via Malvern Table Tennis League
Article Published:
Last Updated:
Share This Page