Dwyer Cup Handicaps - Round 1

Below are the handicaps for players in the first round of the Dwyer Cup (due to be played in w/c 21-Oct-2019). If you are using players from another team, drop me a line and I will calculate their handicap.

Handicap match cards can be downloaded from the Bury TT365 website - look under "Information => Downloads => Matchcard (Handicap)".  Alternatively, you can click on this link to Handicap matchcard as a PDF

The handicaps have been based on;

  • Percentage Win rate in 2018/19
  • Percentage Win rate so far this season
  • TT365 Ranking points.

Please can you email or WhatsApp the completed cards to me after your games.  I will be using the results of every game to refine the formula, and it will be for the handicaps in future rounds and events.

Any questions, please get in touch.

 

Martyn Rolling
Match Secretary
Bury & District Table Tennis League
matchsecretary@burytt.co.uk
Mobile: 07739 936 136

 

Maccabi A (2)

468

vs

Shawfield TTC E (4)

494

Stuart Landes

1

 

Ernest Watkins

88

Sam Wells

9

 

Martin Hazlehurst

78

Daniel Sheldon

28

 

Andrew Webster

79

Adam Gillman
39 

Brian Philip

95

   

Liam Mitchell

98

Elton Vale SC B (4)

537

vs

Seedfield D (4)

516

Frank Green

25

 

Freddie Hughes

44

Rodney Hall

9

 

Reece Bond

79

Steven Robertson

22

 

Luca Bloor

103

Macca McDermott

70

 

Joe Evans

111

Richard Instone

47

   

John Hilton

50

   

Michael Morgan

105

   

Mark Evans

115

   

Keith Mills

115

   
     

Maccabi D (4)

545

vs

Elton Vale SC C (4)

521

Joel Feingold

67

 

Martyn Rolling

39

Barry Cohen

53

 

Peter Cooper

29

David End

72

 

Antony Vindice

53

Elliot Simon

102

 

John Gilbertson

71

Jack Nesbit

96

 

Mario Piazza

91

     

Ramsbottom Town C (1)

469

vs

Carlton Club D (2)

522

David Kay

17

 

Chris Sutcliffe

69

Dominic Siddall

59

 

David Jackson

92

James Wormwell

70

 

Paul Tatlock

77

Martin Holt

19

   

Matthew Nettleton

28

   

Robert Bent

38

   

Terry Taylor

36

   

Thomas Hurst

46

   

Tommy Ryan

37

   
     

BGSOB A (3)

452

vs

St Marys Social Club A (3)

486

Alan Telfer

34

 

Dariusz Bednarski

60

Andrew Evans

73

 

Jarek Pajaczkowski

77

Barry Warburton

18

 

Radoslaw Krzyzewski

68

Jon Loftus

18

   

Martyn Warburton

101

   
Oscar Loftus
100   
     

Little Lever - Hilton A (1)

WIn (W/O)

vs

Flixton Cricket Club (1)

Conceded

Dennis Collier

56

 

Anthony Bates

15

Graham Jeffries

22

 

John Potts

66

Philip Riley

31

 

Jordan Potts

19

Ron Durose

29

 

Keith Deaville

18

Stephen Barber

46

 

Tony Smith

54

Toby Ellis

1

 

Tony Vaughan

15

     

Carlton Club B (2)

Conceded

vs

Ramsbottom Town A (1)

Win (W/O)

Chris Naylor

82

 

Amirul Hussain

0

Derek Watmough

51

 

Andrew Jackson

0

James Hewitt

68

 

Brian Clements

0

Joseph Breen

83

 

Howard Whewell

2

Mark Speakman

81

 

Khamal Hussain

8

   

Majid Tubasum

20

   

Mark Ramsbottom

7

   

Michael Moir

4

   

Robert Hall

5

   

Ryan Choong

6

     

Carlton Club A (1)

464

vs

BGSOB B (4)

531

Barry Elliott

1

 

Graham Hilton

91

Gary Newton

12

 

John Greenhalgh

93

Ian Quinn

20

 

John Herman

97

Jason Pilling

18

 

Oscar Loftus

108

Keith Dale

31

 

Stan Porter

100

Martin Wyatt

7

   
     

St Marys Social Club B (4)

441

vs

Carlton Club E (3)

431

Abidemi Ashiru

70

 

Mark Reading

9

Bogdan Dziewiatkowski

82

 

Stephen Greaves

19

Henryk Michalowski

69

 

Stuart Carter

30

Inga Dziewiatkowska

115

   

Mateusz Matysiak

108

   

Olassius O'Sundiya

57

   
     

Carlton Club C (2)

579

vs

Prestwich TTC C (2)

487

David Holden

50

 

Allan Auxilly

63

Dennis Bradshaw

74

 

Andy Hey

41

Duncan Kay

84

 

Chris Hall

54

Jim Eardley

97

 

Michael Brierley

43

John Bostock

70

 

Raymond Isherwood

84

   

Steven Collins

15

     

Elton Vale SC A (3)

586

vs

Burning Desire - EVSC (1)

285

Debbie Wilson

106

 

Benjamin Armstrong

21

Gavin Greaves

109

 

Brett Haslam

19

Harry Uren

110

 

Ken Connor

28

John Edge

115

 

Lukasz Serdiuk

13

Gerry Faulkner
110 

Stuart Horn

14

   

Tim Vaughan

21

   Forfeit0

Seedfield B (2)

542

vs

Prestwich TTC B (1)

517

Ben Strapps

84

 

Andrew Evans

55

Corey Wild

103

 

Brian Hallsworth

27

Matthew Edmondson

94

 

Bryan Beer

70

Sam Jeffries

97

 

David Bolton

50

   

David Scowcroft

26

   

Ed Simon

65

   

Jacob Reilly-Cooper

3

   

Lee Devenport

36

   

Miles Benjamin

8

   

Naz Ahmed

51

   

Simon Abraham

50

   

Steve Hathaway

51

   Chris Hall
54
     

Carlton Club F (3)

494

vs

Shawfield TTC B (3)

456

Alan Meltzer

16

 

Adele Spibey

68

David Fletcher

76

 

Ian Lloyd

36

Ian Ferrari

88

 

Karl Tensel

81

Ian McPherson

50

 

Keith Howarth

4

John Foster

79

 Scott Flemming
72

Phil Wardle

36

   
     

Maccabi B (3)

617

vs

Seedfield C (3)

552

Adam Gillman

64

 

Ian Boyle

17

Ashley Landes

66

 

Jason Wild

75

Marc Sheldon

76

 

Jonathan Fitton

87

Melvyn Levene

115

 

Philip Lonsdale

86

Robert Williams

78

   

Sam Ballin

101

   

Sheldon Lee

60

   
     

Shawfield TTC C (3)

Win (W/O)

vs

Hollinwood B (2)

Conceded

Lauren Brassington

89

 

George Jones

21

Mass Khan

70

 

George Marrow

43

Neil Unsworth

111

 

Ian Gerrard

33

Scott Fleming

72

 

Joe Redikin

37

Wayne Ellis

55

 

Karen Hill

38

   

Mariusz Turski

56

   

Sasi Venkataramanan

57

   

Terry Osman

38

   

David Jefferson

13

     

Prestwich TTC D (3)

522

vs

Hollinwood A (1)

441

Alex Torkington

81

 

Chris Whitehead

24

Barrie Fleet

78

 

David Holme

30

Ian Ross

100

 

Mick Pellowe

30

John Czernenko

115

 

Paul Hutchinson

25

Keith Butler

95

 Dave Jefferson
13

Ken Crimes

85

   

Malcolm Wills

81

   

Neil Chapman

96

   

Paul Rourke

86

   
     

Little Lever Cricket Club B (2)

471

vs

Seedfield E (4)

466

Gordon Jennings

19

 

Barry Simpson

113

Ian Cockcroft

19

 

Eric Smythe

113

Ian Lansdale

8

 

Ian McKenzie

108

Marian Bleho

30

 

Michael Ollerton

112

Matthew Gartside

37

   
     

Shawfield TTC D (4)

502

vs

Seedfield A (1)

452

Barry Collier

90

 

David Poytress

21

Ben Bramwell

97

 

Peter Mears

22

Ian Hope

97

 Ben Strapps
27

Malcolm Pelham

92

   
     

Ramsbottom Town B (1)

Win (W/O)

vs

Prestwich TTC A (1)

Conceded

Andrea Harrison

44

 

Gabriel Wilding

19

Lindsey Reynolds

44

 

Kim Lee

64

Mandy Holt

88

 

Ped McKinstry

78

Rebecca Morris

95

   

Sandy Choong

32

   
     

Polish Catholic Club (2)

481

vs

Shawfield TTC A (2)

448

Eddie Kalinowski

43

 

Edward Darlington

57

Ian Byrne

50

 

James Collier

62

Liaqat Ali

26

 

Ashley Ingham

46

Peter Hill

46

   

Phil Myers

20

   

Ted Robakowski

57

   
     

Maccabi C (4)

vs

Bye (-)

     
Last Updated:
Share This Page