OFFICERS OF THE LEAGUE

 

President:

ROBERT SARGEANT

 

 

Hon. Life Presidents:

W GIBBARD, J W RATTLE

 

 

Hon. Life Vice President:

E HONOUR

 

 

Vice Presidents:

R KING

L PRATT            B STEVENS

 

J.DUFFIN

M PRIOR            N. TENNISON

 

B.C.WHITEHEAD

 

 

 

 

Chairman:

NOBBY TENNISON

`

34 Cannock Road, Aylesbury, Bucks HP20 2AN

 

Tel: (H) 487 207

 

 

Vice Chairman:

Position vacant

 

 

General Secretary:

DAVID BADHAM

 

23 Ramworth Way, Foxhills, Aylesbury, Bucks HP21 7EX

 

Tel: (H) 488 537   (m) 07757 853 334    

e-mail: david.badham1@btinternet.com

 

 

Hon. Treasurer:

PHIL. BLIND

 

7 Denby Walk, Aylesbury, HP20 1LW

Tel: (H) 485 416

 

 

Press & Publicity

ROGER MOTT

Secretary:

24b Rudds Lane, Haddenham, Aylesbury HP17 8JP

 

Tel: (H) 01844 292 183 e-mail: rogerm@mottstravel.com

 

 

Website Manager

DAVID BADHAM

 

 

Registration and Fixtures Secretary

Brian Whitehead

 

 

Development Officer

Vic Davies

 

(H) 01844 208 022 (m) 07841 048 730

daviesminster@btinternet.com

 

 

Inter-League Secretary:

Position vacant

 

 

Coaching Officers

Aylesbury (Quarrendon) Position vacant

 

Tring (Tring TTC at Tring School): Jon Abungan

 

 

1


 

 

 

 

EXECUTIVE COMMITTEE

 

The elected Officers plus David Badham, Dafna Dekel, Phil Ginger, Tony Greenham and Bill McCafferty, Amit Srivastava and Iain Willcocks.

 

SUB-COMMITTEES AND REPRESENTATIVES

 

 

Frank Mitchell Trophy:

David Badham, Vic Davies, Andy Eggleton.

 

 

Quarrendon Centre

Nobby Tennison, David Badham, 

Bill McCafferty,  Jon Abungan.

 

 

Annual Tournaments:

David Badham, Tony Greenham, Pete Edwards.

 

 

League Policy and Operations

Vic Davies

 

 

Fund Raising (100 Club):

David Ballard.

 

 

Coaching:

vacant

 

 

Bucks County TTA representative and ETTA Ltd Company representative:

Brian Whitehead.

 

 

LEAGUE AUDITORS

Gerry Saunders, Janice Carey.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2


 

 

 

 

 

 

2017 / 2018 DIARY

 

 

 

 

 

 

League Events

 

 

Start of Season                 - Premier Division

Week com.     11th September 2017

 

 

Start of Season                 - Other Divisions

Week com.     25th September 2017

 

 

Mid season break

Weeks commencing.18th and 25th December 2017 & 1st January 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frank Mitchell Trophy              – dates 2017

Weeks com.    23rd October,

13th November, 11th December

 

 

Frank Mitchell Trophy              – dates 2018

Weeks com.    22nd January,

26th February, 26th March

 

 

Frank Mitchell Trophy   – semi finals & final

Dates and venue to be arranged

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ADTTL Closed Junior and Riddell Trophy Closed Cadet Championships and Finals

At Quarrendon TTC Dates & times to be announced …………………………….

 

 

 

 

 

 

ADTTL Closed Senior, Veterans and Divisional Championships & Finals

At Quarrendon TTC; Dates & times to be announced. …………………………….

 

 

 

 

 

 

ADTTL AGM & Presentation Evening

Thursday   3rd May 2018

 

 

(Foxhills Bowls Club - 8.00)

 

 

 

 

 

 

 

ADTTL Summer Team Competition

May to July 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

County Events

 

 

 

Bucks County Inter-League Competition

Sunday      26th November 2017

 

 

 

at Quarrendon

 

 

 

 

 

 

Bucks County Closed Championships:

 

 

 

    Junior & Cadets

Dates & venues to be announced

 

 

    Seniors & Veterans

Sunday October 22nd 2017

 

 

 

 

 

 

Bucks County TT Association AGM

First Friday in June, venue to be announced.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

DIRECTORY OF AFFILIATED CLUBS

 

 

 

NOTE: Phone codes are Aylesbury 01296 unless otherwise stated.

 

 

 

AYLESBURY SPORTS CLUB

 

 

Venue 1:

Cricket Pavilion, Aylesbury Sports Club, Wendover Rd, Aylesbury, Bucks HP21 9NJ         (7.30pm sharp start please)

 

Telephone:

398 250

 

Secretary:

David Badham, 23 Ramworth Way, Aylesbury HP21 7EX

 

Telephone:

(H) 488 537  (m) 07757 853 334

 

E-mail address:

david.badham1@btinternet.com

 

 

A Team

(P)

Th

Nick Hansell (H) 01494 713 572 (B) 02083 214 164

 

 

B Team

(P)

Mo

Tim Cheek (H) 434 887

 

 

D Team

(1)

Mo

Andy Templeton 01442 825 586

 

 

E Team

(1)

Fr

As Secretary

 

 

F Team

(2)

Tu

Nobby Tennison (H) 487 207

 

 

G Team

(3)

Th

Phil Blind (H) 485 416

 

 

 

 

Venue 2:

As Quarrendon & Meadowcroft (see p6.)  (asap after 7pm)

 

C Team

(P)

We

Andrew Bradley (m) 07713 675 299

 

 

 

 

BELLINGDON

 

Venue:

The Village Hall, Bellingdon, Nr.Chesham, Bucks HP5 2XU

 

Secretary:

Stuart Brown, 187 Botley Road, Ley Hill, Chesham,

Bucks HP5 1XT

 

E-mail address

stuart@hanburys.co.uk

 

Telephone:

(m) 07900 422 286

 

Team

(P)

Th

As Secretary

 

 

 

BIERTON TABLE TENNIS CLUB

 

Venue:

Bierton Sports Centre, Burcott Lane, Bierton HP22 5AS

 

Secretary:

Robert Sargeant, 15 Grendon Way, Bierton, Aylesbury HP22 5DD

 

Telephone:

(H) 415 218

 

A Team

(P)

Tu

Alan Cherry (H) 01908 501 084 (m) 07914 761 870

 

B Team

(1)

Tu

Graham Butcher (H) 01280 847 091

 

MATCHES TO FINISH BEFORE 11PM.

 

 

 

BRILL TABLE TENNIS CLUB

 

Venue:

The Village Hall, Oxford Road, Oakley, Aylesbury HP18 9RD

 

Telephone:

01844 237 221

 

Secretary:

Charles Wallis, 20 Elm Trees, Long Crendon, Aylesbury, Bucks HP18 9DF

 

Telephone:

 (H) 01844 201 241 (m) 07763 302 069

 

E-mail address

charlesandcarolinewallis@yahoo.co.uk

 

A Team

(2)

Mo

Greg Lewis (H) 01844 291 465 (m) 07831 611 518

 

B Team

(3)

Th

As Secretary

 

 

 

 

4

 

         

 

 

 

 

BISHOPSTONE TT CLUB

 

Venue:

Bishopstone Village Hall, Moreton Lane, Bishopstone, Aylesbury, Bucks HP17 8SQ

(signpost opposite turning)

 

 

Secretary:

Vic Davies, Minster, Dark Lane, Chearsley, Bucks HP18 0DA

 

Telephone:

(H) 01844 208 022 (m) 07841 048 730

 

E-mail address

daviesminster@btinternet.com

 

A Team

    (1)

Mo

Stuart Brewer (H) 334 904

 

 

B Team

(1)

We

As Secretary

 

C Team

(2)

Tu

Rob Perry (H) 615 626 (B) 01844 211 328

 

D Team

(2)

Tu

Paul Brown (m) 07710 379 329 

 

 

E Team

(2)

    Mo

Tony Greenham (H) 613 644 (m) 07596 001340

 

 

 

 

 

 

HADDENHAM TT CLUB

 

Venue 1:

The Sports Pavilion, Edinburgh Playing Field, Woodways, Haddenham HP17 8DS

 

Secretary:

Roger Mott, 24B Rudds Lane, Haddenham, HP17 8JP

 

Telephone:

(H) 01844 292 183  (B) 390 180 (m) 07841 214 384

 

E-mail address

rogerm@mottstravel.com

 

A Team

(P)

Mo

Andy Misseldine (H) 01844 216 608 (m) 07722 849 720

 

C Team

(1)

Mo

John Cripps (H) 428 102

 

D Team

(2)

Tu

Mark Penn 01844 292 377 (B) 01844 291 137

 

E Team

(2)

Tu

James Gibson (H) 01844 291 349 (m) 07721 630 462

 

F Team

(3)

Th

Yohan Chappelle (m) 07788 984 363

 

 

 

 

Venue 2:

Ludwig Guttman Centre, Stoke Mandeville Sports Stadium, Harvey Road, Stoke Mandeville, Aylesbury.

 

B Team

(P)

We

Chris Hawkes (H) 421 410 (B) 484 848

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LONGWICK TT CLUB

 

 

Venue:

1st Longwick Scout Hall, The Green, Longwick,

Bucks HP27 9QY

 

 

Secretary:

Tim Sallis, 13 Lower Icknield Way, Great Kimble, Bucks HP17 9TU

 

 

Telephone:

(H) 01844 343 366 (m) 07712 576 572

 

 

E-mail address:

tsallis@total-fireworks.co.uk

 

 

 Team

(3)

We

Peter Messenger (H) 01844 344 022 (m) 07526 788 265

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

           

 

 

 

 

 

 

QUAINTON

 

 

 

Venue:

Saye & Sele Hall, Lower St, Quainton, Bucks HP22 4BJ

 

 

Secretary:

Phil Ginger, Knapps Hook House, Doddershall, Quainton, Aylesbury

HP18 0QL

 

 

Telephone:

(H) 770 610

 

 

E-mail address

philip.ginger57@gmail.com

 

 

A Team

(P)

We

Dave Ralls (m) 07906 939 243

 

 

B Team

(3)

Mo

As Secretary

 

 

 

 

 

 

 

 

QUARRENDON & MEADOWCROFT

 

 

Venue:

Quarrendon & Meadowcroft Community Assocn, Bowlers Field, 147 Meadowcroft, Aylesbury, Bucks HP19 9HH

 

 

Secretary:

David Badham, 23 Ramworth Way, Aylesbury, Bucks HP21 7EX

 

 

Telephone:

(H) 488 537 (m) 07757 853 334

 

 

E-mail address

david.badham1@btinternet.com

 

 

A Team

(3)

We

Craig Saunders (m) 07913 912 849

 

 

B Team

(3)

We

Tim Berendt (m) 07583 207 331

 

 

C Team

(3)

We

As Secretary

 

 

 

 

 

Junior players so starts asap after 7pm please

 

 

 

 

 

RIDGEWAY

 

 

Venue:

St. Andrew’s Church Hall (Village Centre), High Street, Chinnor, Oxon OX39 4DH

 

 

Secretary:

Bob Croucher, 74 St Margaret’s Grove, Great Kingshill,

High Wycombe, Bucks HP15 6HP

 

 

Telephone:

(H) 01494 713 956 (m) 07957 400 380

 

 

E-mail address:

croucherbob@hotmail.com

 

 

A Team

(P)

Mo

Nick Tyler (H) 01844 344 589, (m) 07976 713 254

 

 

B Team

(1)

Mo

As Secretary

 

 

 

 

RISBOROUGH

 

Venue:

Methodist Church Hall (side gate), Wycombe Road, Princes Risborough HP27 0DH

 

 

Secretary :

Barry Palmer, 21 Fairway, Princes Risborough HP27 9DH

 

 

Telephone:

(H) 01844 344 705 (m) 07857 271 513

 

 

E-mail address

barry@palmershouse.co.uk

 

 

A Team

(3)

Tu

As Secretary

 

 

B Team

(3)

We

Chris Tisbury (H) 01844 274 151

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

RIVETS

 

Venue:

Rivets Sports & Social Club, Whitehead Way,

off Mandeville Rd, Aylesbury. HP21 8JL

 

Telephone:

424 824

 

Secretary:

Steve Everest, 25 Hemingway Road, Aylesbury,

Bucks HP19 8SD

 

Telephone:

(H) 583 677 (B) 01844 203 100 (m) 07910 602 490

 

 

E-mail address:

stephen.everest@ntlworld.com

 

 

A Team

(1)

We

Pat Boswell (m) 07050 211 877

 

 

B Team

(2)

We

Alan Harling (H) 613 635

 

 

 

 

 

PROMPT STARTS PLEASE

 

 

 

 

 

THAME

 

Venue:

Thame Racquets Fitness Centre, North Street, Thame, OX9 3TH

 

Telephone:

01844 261 754

 

Secretary:

Alan Cornish, 28 Arnold Way, Thame, Oxons OX9 2QA

 

Telephone:

(H) 01844 213 608

 

 

E-mail address:

agcornish@btinternet.com

 

 

Team

(P)

Tu

As Secretary

 

 

 

 

 

MATCHES MUST FINISH BY 11PM

 

 

 

 

 

TRING

 

Venue:

‘The Iron Room’, Tring Station Residents’ Assocn. Hall, Station Road, Tring, Herts HP23 5QX   (nearly opp Clarke’s Spring, close to Tring Station)

 

Secretary:

Steve Tipton, 5 Damask Close, Tring, Herts HP23 5UA

 

Telephone:

(B) 01442 825 646  (m)  07590 634 171

 

 

E-mail address:

stephen.tipton@btinternet.com

 

 

A Team

(P)

We

Colin Sturges (H) 01442 822 814

 

 

B Team

(1)

We

Roger Shelton (H) 01280 309 127

 

 

C Team

(2)

Th

Charles Ashwell (H) 01442 827 190 (m) 07973 221 408

 

 

D Team

(3)

Fri

Gordon Whitehead (H) 01296 392 641

(m) 07548 890 327

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Junior players in C and D teams so early starts may be requested (7 pm if possible please)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALL TEAMS ARE REMINDED THAT IN ACCORDANCE WITH

 

 

RULE 8.5 MATCHES MUST START NO LATER THAN 7.30 pm.. FAILURE

 

 

TO DO SO WITHOUT PRIOR AGREEMENT COULD RESULT IN

 

 

THE FORFEITING OF GAMES

 

 

 

 

 

7

 

                      

 

 

The League Websites:

 

 

   will again be managed by David Badham, with technical assistance from

 

 

   Systema Solutions of Tring. They will feature:-

 

 

      Weekly postings of league results, division tables and player averages.

 

 

      Fixtures, handicaps and results for the Frank Mitchell Trophy.

 

 

Notices and results of tournaments run both by the League and other        organisations.

 

 

      hich the Entry forms, fixtures and results for League Competitions.

 

 

 

 

 

   These are your Web Sites so if you have ideas or contributions to make

 

 

   for their improvement; then contact David on

 

 

   e-mail: david.badham1@btinternet.com

 

 

   or phone: 07757 853 334

 

 

 

 

 

The main League Web Site can be found at

www.tabletennis365.com/aylesbury/

and an archive of past results will be maintained at

www.adttl.com

 

 

 

 

 

 

 

 

The League also maintains a webpage / noticeboard on the

Buckinghamshire public information system at:

 

 

 

 

 

 http://www.bucksvoice.net/aylesbury_table_tennis/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

This is the information face of the League intended for use by the general public

and by players who are newly arrived  in the League’s catchment area.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

FOR FIXTURE CHARTS, PAGES 10 and 11, see end of document.

 

 

CONSTITUTION OF DIVISIONS

 

 

2017 / 2018

 

 

Premier Division

 

Division One

 

 

 

 

1

Sports B

Mon

 

1

Bishopstone B

Weds

 

 

2

Bellingdon

Thurs

 

2

Bishopstone A

Mon

 

 

3

Ridgeway A

Mon

 

3

Tring B

Weds

 

 

4

Haddenham B $

Weds

 

4

Haddenham C

Mon

 

 

5

Quainton A

Weds

 

5

Bierton B

Tues

 

 

6

Sports A

Thurs

 

6

Sports D

Mon

 

 

7

Sports C $

Weds

 

7

Ridgeway B

Mon

 

 

8

Thame

Tues

 

8

Rivets A

Weds

 

 

9

No Match

 

 

9

Sports E

Fri

 

 

10

Tring A

Weds

 

10

No Match

 

 

 

11

Haddenham A

Mon

 

 

 

 

 

 

12

Bierton A

Tues

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Bishopstone C

Tues

 

1

Quarrendon C

Weds

 

 

2

Tring C

Thurs

 

2

Quarrendon A

Weds

 

 

3

Rivets B

Weds

 

    3

Risborough B

Weds

 

 

4

Haddenham E

Tues

 

    4

Tring D

Fri

 

 

5

Longwick

Weds

 

5

Brill B

Thurs

 

 

6

Bishopstone D

Tues

 

6

Haddenham F

Thurs

 

 

7

Bishopstone E

Mon

 

7

Quarrendon B

Weds

 

 

8

Sports F

Tues

 

8

Risborough A

Tues

 

 

9

Haddenham D

Tues

 

9

Quainton B

Mon

 

 

10

Brill A

Mon

 

10

Sports G

Thurs

 

 

 

 

 

$ Different venues (see pages 8 and 9)

 

 

9

 

USEFUL E-MAIL ADDRESSES

 

 

 

League and Club Officials

 

 

 

David Badham

david.badham1@btinternet.com

 

David Ballard

theballards777@msn.com (the 100 Club)

 

Phil Blind

p.blind@sky.com

 

Stuart Brewer

stuartbrewer73@gmail.com

 

Stuart Brown

stuart@hanburys.co.uk

Bob Croucher

 

Bob Croucher

croucherbob@hotmail.com

 

Vic Davies

daviesminster@btinternet.com

 

Dafna Dekel

madamdafna@googlemail.com

 

Steve Everest

stephen.everest@ntlworld.com

 

Phil Ginger

philip.ginger57@gmail.com

 

Tony Greenham

tonygreenham@sky.com TONYGREENHAM@sky.comTONYGREENHAM@sky.com

 

Roger Hopkins

rchopkins@tiscali.co.uk

 

Bill McCafferty

wmcc11up@gmail.com

 

Roger Mott

rogerm@mottstravel.com

 

Barry Palmer

barry@palmershouse.co.uk

 

Tim Sallis

tsallis@total-fireworks.co.uk

 

Amit Srivastava

amit_srivastav@hotmail.com

 

Nobby Tennison

nobby.t@hotmail.com

 

Steve Tipton

stephen.tipton@btinternet.com

 

Charles Wallis

charlesandcarolinewallis@yahoo.co.uk

 

Brian Whitehead

bcw.tt@btinternet.com

 

Iain Willcocks

iwillcocks@gmail.com

 

                                

 

OTHER USEFUL E-MAIL ADDRESSES and WEBSITES

 

Jarvis Sports

                            tabletennis@jarvissports.co.uk

Tees Sports

tabletennis@teessport.com

Bribar

enquiries@bribartt.co.uk

Cippenham TT Centre (Coach - Ken Phillips)

kenphillips40@yahoo.co.uk

Table Tennis England

Head Office enquiries

                            help@tabletennisengland.co.uk

 

 

TableTennisEngland Membership

www.tabletennisengland.co.uk/membership

ITTF

www.ittf.com

Cippenham TTC

www.cippenhamttc.co.uk/

 

13

 

 

 

TRAINING AND COACHING

 

 

 

AYLESBURY

 

     Based at The Quarrendon Centre, Meadowcroft, Aylesbury HP19 9HH

 

     Coaching Organiser – post vacant;

     contact for Quarrendon activities - David Badham

 

 

 

Informal training and coaching is available at the Quarrendon Centre on most Wednesday evenings, starting at 6pm. Assistance is provided by senior members from the League.

 

TRING

 

     Based at Tring School, Mortimer Hill, Tring HP23 5JD

 

     Organised by members of the Tring Table Tennis Club

 

 

 

Training and practice is provided at the Gym at Tring School between 5 and 6.30 pm on Mondays during autumn and spring school terms. Senior players from the Club provide regular assistance and a qualified coach attends fortnightly. 8 tables usually available.

 

 

 

ADVANCED COACHING IN BUCKINGHAMSHIRE

 

is available at the Cippenham Table Tennis Centre, Cippenham, Slough.

 

contact Centre Coach   Ken Phillips 01628 636 664;

e-mail: kenphillips40@yahoo.co.uk

 

 

 

or at the Milton Keynes Table Tennis Centre, The Kingston Centre,

Milton Keynes

contact Centre Coach   Keith Thompson 01908 282 156.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Table tennis in Buckinghamshire is organised at the County level by the Buckinghamshire County Table Tennis Association. The Association is responsible for organising county tournaments, the county inter-league teams, county umpires and for national and regional representation.

Contact: the Secretary: Sue Hayes; 01753 573 669.

 

 

 

 14

    

 

 

Table Tennis England

SAFEGUARDING POLICIES

 

In order to ensure that young people and vulnerable adults are able to enjoy our sport free from abuse, bullying or exploitation, TableTennisEngland has put in place a series of policies and guidelines which the table tennis family are asked to adopt and follow to protect and promote their welfare.

These policies and guidelines are reviewed on an annual basis and may be viewed on the TableTennisEngland website at:

 

  https://tabletennisengland.co.uk/about/safeguarding/

 

The Safeguarding Guidelines have been split into easily downloadable sections as follows:-

  • Guidelines on safeguarding and protecting children and young people.
  • Guidelines on how to use social media safely and effectively to communicate.
  • Information around the use of photography and consent of children and young people.
  • Best practice for staff and volunteers working with children and young people.
  • Guidelines for travelling to camps and competitions at home and abroad.
  • A description of the role required for club and league welfare officers.

 

In case of concern TableTennisEngland provide a Child Protection Helpline number on 07507 860034.

 

League Welfare Officer

 

The TTE require that the League appoints a Welfare Officer who will act as the liaison person with Table Tennis England and the Bucks County TTA concerning safeguarding issues. Currently that person is Nobby Tennison.

 

 

 

 

 

 

15

 

 

 

 

 

 

2016/17  FINAL TABLES & TOP AVERAGES

 

 

 

 

 

Premier Division

 

 

 

 

 

Posn.

Team

P

W

D

L

F

A

Pts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Sports A

20

19

1

0

176

24

176

 

 

2

Haddenham A

20

17

2

1

161

39

161

 

 

3

Bierton A

20

14

1

5

132

68

132

 

 

4

Bellingdon

20

13

2

5

110

90

110

 

 

5

Sports B

20

8

3

9

98

102

98

 

 

6

Haddenham B

20

8

1

11

98

101

98

 

 

7

Quainton A

20

9

0

11

92

108

92

 

 

8

Ridgeway A

20

6

2

12

75

124

75

 

 

9

Tring A

20

5

1

14

70

130

70

 

 

10

Sports C

20

2

0

18

46

154

46

 

 

11

Bierton B

20

2

1

17

41

159

41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Top 16 Player Averages

 

 

(Qualification 20 Sets)

 

 

 

 

 

Name

Team

For  

Against

  %

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Steve Munson

Sports A

42

1

97.67

 

 

Robert Hansell

Sports A

21

3

87.5

 

 

Alan Cherry

Bierton A

38

6

86.36

 

 

Mark Scott

Haddenham A

22

4

84.62

 

 

Craig Brown

Bierton A

20

4

83.33

 

 

Lee Rogerson

Bellingdon

32

7

82.05

 

 

David Croucher

Sports A

25

6

80.65

 

 

Dave Ralls

Quainton A

37

9

80.43

 

 

Andrew Misseldine

Haddenham A

39

10

79.59

 

 

Danny Baxter

Sports A

22

6

78.57

 

 

Darren Palmer

Haddenham A

36

13

73.47

 

 

Maan Younis

Haddenham B

34

16

68

 

 

Neil Massa

Bierton A

17

9

65.38

 

 

Gary Keers

Ridgeway A

28

15

65.12

 

 

Stuart Brown

Bellingdon

30

21

58.82

 

 

Michael Wilkins

Bierton A

16

13

55.17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

                             

 

 

 

 

2017/18 FINAL TABLES & TOP AVERAGES

 

 

 

Division One

 

 

 

 

Posn.

Team

P

W

D

L

F

A

Pts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Sports E

20

12

5

3

119

81

119

 

2

Sports D

20

11

5

4

115

85

115

 

3

Tring B

20

10

2

8

113

87

113

 

4

Longwick A

20

10

4

6

111

89

111

 

5

Quainton B

20

12

5

3

110

90

110

 

6

Ridgeway B

20

6

5

9

101

99

101

 

7

Sports F

20

8

2

10

94

106

94

 

8

Bishopstone A

20

7

2

11

94

106

94

 

9

Haddenham D

20

6

7

7

94

106

94

 

10

Sports G

20

3

6

11

79

121

79

 

11

Haddenham C

20

0

7

13

70

130

70

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Top 16 Player Averages

 

 

(Qualification 20 Sets)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Name

Team

For  

Against

  %

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mike Atkinson

Sports F

42

0

100

 

 

Rodney Browne

Haddenham D

39

5

88.64

 

 

Iain Willcocks

Sports E

21

3

87.5

 

 

Andrew Bradley

Sports E

49

8

85.96

 

 

Paul Reynolds

Quainton B

43

13

76.79

 

 

Andy Eggleton

Sports G

27

9

75

 

 

Malcolm Burr

Sports D

24

8

75

 

 

Frank Beck

Tring B

28

10

73.68

 

 

Mike Aistrop

Quainton B

34

13

72.34

 

 

Matt Bradbury

Quainton B

36

12

75

 

 

Dawn Pearce

Ridgeway B

21

9

70

 

 

Tim Sallis

Longwick A

32

15

68.09

 

 

Mark Penn

Haddenham C

29

16

64.44

 

 

Paul O’Connell

Sports D

15

9

62.5

 

 

Matt Axford

Longwick A

15

9

62.5

 

 

Keith Slipper

Sports D

21

13

61.76

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

                  

 

 

 

2017-18 FINAL TABLES & TOP AVERAGES

 

 

 

Division Two

 

 

 

 

Posn.

Team

P

W

D

L

F

A

Pts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Bishopstone B

18

13

2

3

109

71

109

 

2

Rivets B

18

10

2

6

104

76

104

 

3

Bishopstone C

18

10

2

6

103

76

103

 

4

Brill

18

10

2

6

95

85

95

 

5

Rivets A

18

5

7

6

92

88

92

 

6

Bishopstone D

18

9

2

7

91

89

91

 

7

Sports H

18

6

1

11

84

95

84

 

8

Tring C

18

6

5

7

82

98

82

 

9

Quarrendon A

18

6

2

10

74

106

74

 

10

Haddenham E

18

2

1

15

65

115

65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Top 16 Player Averages

 

(Qualification 18 Sets)

 

 

 

Name

Team

For

Against

 %

 

 

 

 

 

 

 

John Sharp

Tring C

20

2

90.91

 

Amit Srivastava

Bishopstone B

29

3

90.63

 

David Shapter

Bishopstone B

39

8

82.98

 

Steve Everest

Rivets A

36

8

81.82

 

John Fitsell

Brill

27

6

81.82

 

Martin Taylor

Rivets B

38

10

79.17

 

Mark Pierce

Quarrendon A

31

10

75.61

 

Gerry Saunders

Bishopstone C

31

13

70.45

 

Vendan Satyendran

Rivets A

19

8

70.37

 

Vic Davies

Bishopstone D *

18

8

68.96

 

Roger Hopkins

Tring C

15

8

65.22

 

Mark Binder

Sports H

24

17

58.54

 

David Barnacle

Bishopstone D

27

20

57.45

 

Ken Hill

Bishopstone C *

29

22

56.86

 

Pat Boswell

Rivets B

30

24

55.56

 

Nobby Tennison

Sports H

16

13

55.17

 

 

 

 

Note: * includes games for Bishopstone B

 

 

 

 

18

 

                 

 

 

 

 

2017/18 FINAL TABLES & TOP AVERAGES

 

 

 

Division Three

 

 

 

 

Posn.

Team

P

W

D

L

F

A

Pts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Tring D

20

17

0

3

157

42

157

 

2

Longwick B

20

16

0

4

136

64

136

 

3

Bishopstone E

20

13

3

4

119

80

119

 

4

Sports I

20

7

4

9

111

89

111

 

5

Tring E

20

11

2

7

110

90

110

 

6

Risborough B

20

8

3

9

96

103

96

 

7

Quarrendon B

20

7

6

7

94

106

94

 

8

Risborough A

20

5

7

8

92

108

92

 

9

Haddenham F

20

6

2

12

79

120

79

 

10

Quainton C

20

6

1

13

75

125

75

 

11

Quarrendon C

20

0

0

20

29

171

29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Top 16 Player Averages

 

(Qualification 20 Sets)

 

 

 

Name

Team

For

Against

 %

 

 

 

 

 

 

 

David Stevens

Risborough A

45

0

100

 

Patrick Walton

Longwick B

45

2

95.74

 

Steve Tipton

Tring E

48

5

90.57

 

Andrew Bramwell

Tring D

19

2

90.48

 

David Simpson

Risborough B

44

6

88

 

Oli Chenkin

Tring D

28

4

87.5

 

Charles Ashwell

Tring D

40

6

86.96

 

Phil Blind

Sports I

34

10

77.27

 

Harry Cockton

Risborough B

22

7

75.86

 

Peter Messenger

Longwick B

41

14

74.55

 

Bill Honour

Bishopstone E

15

7

68.18

 

Paul Hartnell

Bishopstone E

31

15

67.39

 

Wanda Heppenheimer

Bishopstone E

24

15

61.54

 

Tony Greenham

Bishopstone E

19

12

61.29

 

James Uchuno

Quarrendon B

28

18

60.87

 

Phil Ginger

Quainton C

25

17

59.52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

                 

 

 

INDIVIDUAL TITLE HOLDERS 2017

 

 

Open Singles

 

Lee Rogerson

 

Bellingdon

 

Open Doubles

 

Lee Rogerson / Stuart Brown

 

Bellingdon

 

Veteran Singles

 

Alan Cherry

 

Bierton

 

Super Veteran Singles

 

Alan Cherry

 

Bierton

 

Open Handicap Singles

 

Jack Bacon

 

Quarrendon

 

Open Junior Singles (under 18)

 

James George

 

Tring

 

Open Cadet Singles (under 15) “The Riddell Trophy”

 

Alex Wood

 

Tring

 

“The Restricted Singles” - Division One

 

Mike Atkinson

 

Sports

 

Division Two Singles

 

Martin Taylor

 

Rivets

 

Division Three Singles

 

Dave Stevens

 

Risborough

 

Ladies Singles and Ladies Doubles

No competition

 

 

 

 

 

 

 

 

BUCKS INTER-LEAGUE TEAM CHAMPIONSHIP 2016-17

 

 

 

 

 

Holders

 

Aylesbury

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

 


 

2017   DIVISIONS ONE, TWO AND THREE

wk com

Monday

September

October

November

December

 

 

25

2

9

16

23

30

6

13

20

27

4

11

week

 

 

1

2

3

 

4

5

6

7

8

9

 

 

1 Plays

 

 

10

9a

8

7a

 

6

5a

 

4

3a

2

 

2 Plays

 

 

9

8a

7

6a

 

5

4a

 

3

10

1a

 

3 Plays

 

 

8

7a

6

5a

F

4

10

F

2a

1

9a

F

4 Plays

 

 

7

6a

5

10

 

3a

2

 

1a

9

8a

 

5 Plays

 

 

6

10a

4a

3

M

2a

1

M

9a

8

7a

M

6 Plays

 

 

5a

4

3a

2

 

1a

9

 

8a

7

10a

 

7 Plays

 

 

4a

3

2a

1

T

9a

8

T

10a

6a

5

T

8 Plays

 

 

3a

2

1a

9

 

10a

7a

 

6

5a

4

 

9 Plays

 

 

2a

1

10a

8a

 

7

6a

 

5

4a

3

 

10 Plays

 

 

1a

5

9

4a

 

8

3a

 

7

2a

6

 

10a

 

 

 

 

 

 

 

2017  PREMIER DIVISION

wk com

Monday

September

October

November

December

11

18

25

2

9

16

23

30

6

13

20

27

4

11

week

1

2

3

4

5

 

7

8

 

9

10

11

 

1 Plays

3a

2

12

11a

10

9a

 

8

7a

 

6

5a

4

 

2 Plays

12

1a

11

10a

9

8a

 

7

6a

 

5

4a

3

 

3 Plays

1

11a

10

9a

8

7a

 

6

5a

 

4

12

2a

 

4 Plays

11

10a

9

8a

7

6a

F

5

12

F

3a

2

1a

F

5 Plays

10

9a

8

7a

6

12

 

4a

3

 

2a

1

11a

 

6 Plays

9

8a

7

12a

5a

4

M

3a

2

M

1a

11

10a

M

7 Plays

8

12a

6a

5

4a

3

 

2a

1

 

11a

10

9a

 

8 Plays

7a

6

5a

4

3a

2

T

1a

11

T

10a

9

12a

T

9 Plays

6a

5

4a

3

2a

1

 

11a

10

 

12a

8a

7

 

10 Plays

5a

4

3a

2

1a

11

 

12a

9a

 

8

7a

6

 

11 Plays

4a

3

2a

1

12a

10a

 

9

8a

 

7

6a

5

 

12 Plays

2a

7

1a

6

11

5a

 

10

4a

 

9

3a

8

 

                  

10b

 

 

 

2018   DIVISIONS ONE, TWO AND THREE

wk com

Monday

January

February

March

 

8

15

22

29

5

12

19

26

5

12

19

26

 

 

week

10

11

 

12

13

14

15

 

16

17

18

 

 

 

1 Plays

10a

9

 

8a

7

6a

5

 

4a

3

2a

 

 

 

2 Plays

9a

8

 

7a

6

5a

4

 

3a

10a

1

 

 

 

3 Plays

8a

7

F

6a

5

4a

10a

F

2

1a

9

F

 

 

4 Plays

7a

6

 

5a

10a

3

2a

 

1

9a

8

 

 

 

5 Plays

6a

10

M

4

3a

2

1a

M

9

8a

7

M

 

 

6 Plays

5

4a

 

3

2a

1

9a

 

8

7a

10

 

 

 

7 Plays

4

3a

T

2

1a

9

8a

T

10

6

5a

T

 

 

8 Plays

3

2a

 

1

9a

10

7

 

6a

5

4a

 

 

 

9 Plays

2

1a

 

10

8

7a

6

 

5a

4

3a

 

 

 

10 Plays

1

5a

 

9a

4

8a

3

 

7a

2

6a

 

 

 

11a

 

 

 

 

 

 

 

 

2018   PREMIER DIVISION

wk com

Monday

January

February

March

April

8

15

22

29

5

12

19

26

5

12

19

26

2

9

week

12

13

 

14

15

16

17

 

18

19

20

 

21

22

1 Plays

12a

11

 

10a

9

8a

7

 

6a

5

4a

 

3

2a

2 Plays

11a

10

 

9a

8

7a

6

 

5a

4

3a

 

12a

1

3 Plays

10a

9

 

8a

7

6a

5

 

4a

12a

2

 

1a

11

4 Plays

9a

8

F

7a

6

5a

12a

F

3

2a

1

F

11a

10

5 Plays

8a

7

 

6a

12a

4

3a

 

2

1a

11

 

10a

9

6 Plays

7a

12

M

5

4a

3

2a

M

1

11a

10

M

9a

8

7 Plays

6

5a

 

4

3a

2

1a

 

11

10a

9

 

8a

12

8 Plays

5

4a

T

3

2a

1

11a

T

10

9a

12

T

7

6a

9 Plays

4

3a

 

2

1a

11

10a

 

12

8

7a

 

6

5a

10 Plays

3

2a

 

1

11a

12

9

 

8a

7

6a

 

5

4a

11 Plays

2

1a

 

12

10

9a

8

 

7a

6

5a

 

4

3a

12 Plays

1

6a

 

11a

5

10a

4

 

9a

3

8a

 

2

7a

11b

 

Page 12 -Example Matchcard - is not included.

Last Updated:
Share This Page